Setari Cookie-uri

Lamai cu clei pe frunze...........

salutare tuturor,
Caut de mult 1 raspuns la o problema si am vazut aici pe pagina o posibila varianta(stropire cu solutie de geam) dar care mi s-a parut deplasata.Am 1 lamai pe care l-am bagat in casa pe perioada iernii. Se afla langa o fereastra + calorifer. Problema e ca de ceva vreme frunzele au inceput sa devina lipicioase (au clei pe parte superioara) si o parte din ele au cazut. Mai mult aveaa vreo 3-4 fructe micute, s-au dus si alea. Initial am spalat frunzele cu apa sperand ca nu mai apare , dupa care am stropit cu Antara, si degeaba... In continuare ii cad frunzele si marea majoritatea lor sunt cleioase.
Aveti vreo idee ce pesticid-fungicid-acaricid- etcsa mai folosesc?
mersi frumos.........
aly82alina
Postat pe 27 Ianuarie 2011 15:34
De la: crisstiann, la data 2011-01-27 15:34:06salutare tuturor,
Caut de mult 1 raspuns la o problema si am vazut aici pe pagina o posibila varianta(stropire cu solutie de geam) dar care mi s-a parut deplasata.Am 1 lamai pe care l-am bagat in casa pe perioada iernii. Se afla langa o fereastra + calorifer. Problema e ca de ceva vreme frunzele au inceput sa devina lipicioase (au clei pe parte superioara) si o parte din ele au cazut. Mai mult aveaa vreo 3-4 fructe micute, s-au dus si alea. Initial am spalat frunzele cu apa sperand ca nu mai apare , dupa care am stropit cu Antara, si degeaba... In continuare ii cad frunzele si marea majoritatea lor sunt cleioase.
Aveti vreo idee ce pesticid-fungicid-acaricid- etcsa mai folosesc?
mersi frumos.........


Buna. Planta are si purici? Lamaiul s-a suparat pentru ca i-ai schimbat locul. Acum, pentru clei si purici poti incerca o solutie din apa si sapun( stropesti planta) sau stergi frunzele cu spirt. Daca folosesti spirt, uda planta pt. ca va avea nevoie si pulverizeaza si apa pe frunze. Muta planta de langa calorifer si uda mai rar pe timp de iarna.

P.S am vrut sa-ti fiu de ajutor dar, inainte de a aplica, poti astepta si alte pareri sau poti da un search pe google despre ce ti-am spus.
mimi_ca29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 16:08
mersi de sfat.... purici nu are, iar apa ii pun la 3-4zile, cat despre calorifer vreau sa spun ca parte apropiata de calorifer nu are mai nimik, nu cad frunze, clei f.putin sau deloc, in schimb pe partile celelalte e dezastru...
a inceput sa faca clei la vreo luna jumate de cand l-am bagat in casa. o sa mai incerc odata sa-i fac o baie cu apa+sapun, dar care e proportia de sapun? mersi mimi_ca29
aly82alina
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
apa POTABILA o problema in romania 1 De la: aurel_1975 13 Ianuarie 2010 12:59
vand fotolii 1 De la: just_me1167 20 August 2009 08:34
Incalzire in pardoseala 3 De la: lenion 17 Iunie 2011 20:58
Gardul ? 1 De la: cornelmotgabriel 22 Iulie 2009 22:34
Azalea - (Rododendron) 4 De la: rannia08 11 Decembrie 2010 00:47