Setari Cookie-uri

Eu Pesti si el Pesti, eu orgolioasa si el ...si mai orgolios

Care-i reteta unei relatii reusite, cum reusesti sa renunti la orgoliul ala...care pune stapinire pe tine (pe mine sau pe el) si care te conduce catre greseli de nereparat, uneori ?

danaf_dana
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:27
Doar prin vointa. Daca chiar iti doresti sa ai o relatie super, atunci singura ai sa gasesti reteta sa fie bine.
Numai sa ai grija pana unde lasi sa scada orgoliul, sa nu cazi in partea cealalta.
hoppe
Postat pe 5 Martie 2011 21:59
Buna...ca o persoana ce a trecut prin situatia ta, iti pot spune ca depinde doar de voi. trebuie sa analizati daca mai importanta este relatia voastra sau mofturile fiecaruia.
Relatia mea pesti-pesti, desi s a terminat (si nu din cauza orgoliului, chestii mai serioase), a fost cea mai frumoasa si mai benefica pt mine. eu zic sa va analizati relatia, daca merita, faceti tot posibilul sa fie cat mai frumoasa si de durata!
Ca "solutii" din ce am mai aplicat noi, am folosit armistittiul, am transformat disctutiile in care nu se poate renunta la orgolii in jocuri menite sa condimenteze relatia(tineam scorul, ii spuneam ca l las de data asta sa castige, dar o sa vina randul meu) sau pur si simplu suspendam discutia pana ni se face dor unul de altul si ne puupiceam dupa (suspendarea dura cam 5-10 min cand eram unul langa altul sau maxim 20 de min la telefon). Noi ne sincronizam cam la toate activitatile...cand incercam sa raspundem cuiva, se intampla sa fie in cor, cu exact aceleasi cuvinte, cand ne trimiteam sms uri sau chiar atunci cand ne sunam...stiam ca vom ceda amandoi in acelasi timp...
Pana la urma totul tine de comunicare, intarirea increderii reciproce si de cunoasterea celuilalt....daca va iubiti, transformati partile negative, ca orgoliul, in glumite cu rol de tachinare din dragoste. trebuie sa aveti ceva specific voua, ce va place amandurora si care sa aiba efect asupra orgoliului! Mult succes!
kudika111672
Postat pe 8 Aprilie 2011 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat despre cum ar trebui sa ma comport cu un capricorn. 20 De la: Mon_Monica_1 22 Februarie 2012 11:34
ea varsator si el taur 1 De la: jaguaru 23 Martie 2010 15:14
TREZITI-VA OAMENI BUNI!!! 21 De la: iulia12 21 August 2009 12:26
ea leu el gemeni 15 De la: dany81sanda 2 August 2014 09:19
neatza fetelor! 3 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 16:09