Setari Cookie-uri

nu stiu ce sa fac...va rog ajutati ma cu un sfat

sunt casatorita de 3 ani dar impreuna suntem de 6 ani, avem o fetita mica de 2 ani si 5 luni. Nu stiu ce se intapla cu mine, cred ca nu imi mai iubesc sotul. eu vreau sa locuim eu si cu fetita mea singure,asa simt tot timpul nu mai vreau sa ma simt cu lesa la gat, bine nu ar fii asta o probleme problema e ca eu cu el nu gandim la fel(eu 23 ani el 31)daca mergem la o cafea nici nu avem ce sa discutam, nu ma simt bine cu el deloc. ce sa fac??? vreau sa divortez da imi este frica frica frica. el in casa e un om minunat, dar nu il iubesc si nu gandim la fel.
ale30
Postat pe 31 Ianuarie 2011 17:21
Ma gandesc ca vor venii ,"desteptii" sa iti faca morala ca familia si asa mai departe . Eu zic sa judeci putin , copilul inca e mic , tu esti tanara , cu alte cuvinte sunt sanse ca suferinta in sanul familiei sa fie minima in cazul unui divort si ai avea inca sanse sa iti traiesti viata gasind pe cineva mai potrivit ptr gusturile tale . Daca ai analizat situatia , ai cum sa te descurci in continuare daca divortezi , in sensul unde sa stai, din ce sa traiesti etc , divorteaza , daca continui si nu se schimba nimic in relatia voastra ai sa ajungi doar sa suferi in cele din urma si sa regreti ca nu ai incercat .
Alex_Bodea
Postat pe 31 Ianuarie 2011 17:29
De la: ale30, la data 2011-01-31 17:21:04sunt casatorita de 3 ani dar impreuna suntem de 6 ani, avem o fetita mica de 2 ani si 5 luni. Nu stiu ce se intapla cu mine, cred ca nu imi mai iubesc sotul. eu vreau sa locuim eu si cu fetita mea singure,asa simt tot timpul nu mai vreau sa ma simt cu lesa la gat, bine nu ar fii asta o probleme problema e ca eu cu el nu gandim la fel(eu 23 ani el 31)daca mergem la o cafea nici nu avem ce sa discutam, nu ma simt bine cu el deloc. ce sa fac??? vreau sa divortez da imi este frica frica frica. el in casa e un om minunat, dar nu il iubesc si nu gandim la fel.



De ce iti este frica?
Inainte sa faci pasul de a pleca cu fetita trebuie sa fii sigura ca nu il mai iubesti. Daca esti sigura atunci expune-i ''problema'' ta, gasiti o solutie de genul: pleaca si stai singura cu fetita undeva si vezi cum e asa...daca iti este ok atunci baga divort si continuati sa va cresteti copilul impreuna. Clar nu are sens sa stai langa un om pe care nu il iubesti si cu care consideri ca nu mai ai subiecte de discutie. Pentru ce sa te sacrifici?
pinguina
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:14
Draguta mea(daca-mi permiti sa-ti spun asa)
si eu am trecut prin asta..Sa simt ca efectiv nu il mai iubesc.Dar,dupa o perioada,lucrurile s-au schimbat...Aparitia unui copil schimba mult viata de familie...
stiu ce simti in momentul asta,dar gandeste-te bine daca doar crezi ca nu il mai iubesti..sau chiar nu il mai iubesti.
Ce mi-a salvat mie familia a fost faptul ca a plecat ceva timp din tara...si ii duceam dorul...si am realizat ca il iubesc,ca era doar monotonia si rutina care isi spuneau cuvantul.
Mult noroc in continuare!
mary_ct
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:25
off... imi este groaza de toata lumea care o sa imi sara in cap dar pe mine nu ma intelege nimeni.eu sunt sigura de faptul ca nu il mai iubesc. Doar daca stau un minut si ma gandesc la cum ar fii sa stau doar eu si fetita mea singure asa imi este de bine si asa ma linistesc...oare de ce. Dar pe de alta parte ma si gandesc la el ca va suferi si ma doare, si asta imi ingreuneaza sufletul, nu vreau sa i fac rau. mi asi dori fff mult sa vorbesc cu un psiholog, daca stiti cumva un sait sau un numar de telefon??? va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri
ale30
Postat pe 1 Februarie 2011 00:20
De la: ale30, la data 2011-02-01 00:20:01off... imi este groaza de toata lumea care o sa imi sara in cap dar pe mine nu ma intelege nimeni.eu sunt sigura de faptul ca nu il mai iubesc. Doar daca stau un minut si ma gandesc la cum ar fii sa stau doar eu si fetita mea singure asa imi este de bine si asa ma linistesc...oare de ce. Dar pe de alta parte ma si gandesc la el ca va suferi si ma doare, si asta imi ingreuneaza sufletul, nu vreau sa i fac rau. mi asi dori fff mult sa vorbesc cu un psiholog, daca stiti cumva un sait sau un numar de telefon??? va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri

Iti recomand sa fii foarte sincera cu tine insati! In primul rand gandeste-te a cui suferinta e mai de pret?
A fetitei sau a lui? Incearca sa te detasezi oarecum (desi nu-ti va fi usor) de sentimentele care iti bantuie sufletul si judeca la rece. Deciziile tale actuale iti vor afect viitorul si implicit cel al fetitei tale. Fii responsabila si de data asta incearca sa iei decizii cu mintea nu cu inima. Mult succes!!! Pentru orice alte intrebari sau probleme iti stau la dispozitie.
R0MW4LD
Postat pe 1 Februarie 2011 00:25
La 23 de ani este foarte, foarte tanara. Cand vei avea tu 30 de ani, vei fi inca foarte tanara. Sa gandesti cu mintea acum, facand total abstractie de inima, mi se pare nepotrivit. O casnicie trebuie sa dureze in timp si sentimentele pe care le ai fata de omul cu care imparti viata, inclusiv patul, ANI DE ZILE, sunt esentiale. Acum nu-l mai iubesti, mai tarziu vei incepe sa-l urasti, sa-ti fie sila sa te atinga. Si uite asa, au trecut vreo zece ani pe langa tine pentru ca nu ai luat in considerare ce ti-a spus inima.

Unui copil ii este de o mie de ori mai rau sa traiasca intr-un mediu in care parinti sunt unul in hais, unul in cea, intr-un mediu in care mama il respinge pe tata prin fapta si prin vorba.
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 06:47
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-31 17:29:38Ma gandesc ca vor venii ,"desteptii" sa iti faca morala ca familia si asa mai departe . Eu zic sa judeci putin , copilul inca e mic , tu esti tanara , cu alte cuvinte sunt sanse ca suferinta in sanul familiei sa fie minima in cazul unui divort si ai avea inca sanse sa iti traiesti viata gasind pe cineva mai potrivit ptr gusturile tale . Daca ai analizat situatia , ai cum sa te descurci in continuare daca divortezi , in sensul unde sa stai, din ce sa traiesti etc , divorteaza , daca continui si nu se schimba nimic in relatia voastra ai sa ajungi doar sa suferi in cele din urma si sa regreti ca nu ai incercat .


tu vorbeste in numele tau si lasa-i pe destepti in pace! cand ai vazut tu la mine sa scriu lucruri destepte doar ca sa par in trend!?
pickard
Postat pe 1 Februarie 2011 06:52
De la: ale30, la data 2011-02-01 00:20:01off... imi este groaza de toata lumea care o sa imi sara in cap dar pe mine nu ma intelege nimeni.eu sunt sigura de faptul ca nu il mai iubesc. Doar daca stau un minut si ma gandesc la cum ar fii sa stau doar eu si fetita mea singure asa imi este de bine si asa ma linistesc...oare de ce. Dar pe de alta parte ma si gandesc la el ca va suferi si ma doare, si asta imi ingreuneaza sufletul, nu vreau sa i fac rau. mi asi dori fff mult sa vorbesc cu un psiholog, daca stiti cumva un sait sau un numar de telefon??? va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri


psihologii sunt cei mai tampiti oameni si daca te duci la 10 dintre ei, vei avea 10 pareri diferite. sa ma scuze prietenii mei psihologi care pot fi buni prieteni dar daca nu judeci tu singur te baga in ceatza total cu prostiile lor.
ca o constatare a mea este faptul ca putine cupluri se mai iubesc dupa un timp, dar multi stau impreuna din motive diverse ca: copii, respect, datorie, onoare, gura lumii,lipsa banilor,etc.
chiar si cei care mai cred ca iubesc ori sunt ipocriti ori si-au gasit intr-adevar acea JUMATATE!
asa ca daca te-ai gandit bine si ai posibilitate financiara si curaj da-i drumul de acolo si data viitoare casca ochii mai bine la viitorul barbat daca te mai mariti vreodata
pickard
Postat pe 1 Februarie 2011 07:02
De la: ale30, la data 2011-02-01 00:20:01off... imi este groaza de toata lumea care o sa imi sara in cap dar pe mine nu ma intelege nimeni.eu sunt sigura de faptul ca nu il mai iubesc. Doar daca stau un minut si ma gandesc la cum ar fii sa stau doar eu si fetita mea singure asa imi este de bine si asa ma linistesc...oare de ce. Dar pe de alta parte ma si gandesc la el ca va suferi si ma doare, si asta imi ingreuneaza sufletul, nu vreau sa i fac rau. mi asi dori fff mult sa vorbesc cu un psiholog, daca stiti cumva un sait sau un numar de telefon??? va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri


De ce sa-ti sara lumea in cap,ca nu-ti mai iubesti sotul?Sentimentele se schimba fie ca vrem sau nu iar important este sa nu ne batem joc nici de noi si nici de persoanele de langa noi si atunci cand nu mai merge sa spunem "stop" si fiecare sa mearga pe drumul lui.In privinta sotului tau nu prea ai cum sa-l feresti de suferinta decat daca stai in continuare cu el ceea ce inseamna sa ai tu parte de suferinta.O sa-i treaca pana la urma si poate o sa-si gaseasca o femeie care sa-l iubeasca asa cum e.
Barbie30_
Postat pe 1 Februarie 2011 10:12
De la: ale30, la data 2011-02-01 00:20:01off... imi este groaza de toata lumea care o sa imi sara in cap dar pe mine nu ma intelege nimeni.eu sunt sigura de faptul ca nu il mai iubesc. Doar daca stau un minut si ma gandesc la cum ar fii sa stau doar eu si fetita mea singure asa imi este de bine si asa ma linistesc...oare de ce. Dar pe de alta parte ma si gandesc la el ca va suferi si ma doare, si asta imi ingreuneaza sufletul, nu vreau sa i fac rau. mi asi dori fff mult sa vorbesc cu un psiholog, daca stiti cumva un sait sau un numar de telefon??? va multumesc din suflet pentru sfaturi si raspunsuri

Uiti cel mai pret lucru ptr orice persoana: linistea interioara! Ptr tine acum este f important si copilul, insa cred ca trebuie sa te dezveti sa privesti viata prin prisma a ceea ce vor zice ceilalti. S-au dus vremurile cand Radio-Santul facea regula-n societate si-n viata. Curaj! Viata e o lupta din care doar cei puternici, hotarati si care stiu ce vor, castiga! Bafta multa!
puiut_77
Postat pe 1 Februarie 2011 14:29
va multumesc tuturor
ale30
Postat pe 1 Februarie 2011 18:36
E foarte greu sa stai langa un om pe care nu-l mai iubesti, care te plictiseste practic dupa cum ai spus tu...eu chiar cred ca iubirea exista, tu esti tanara si ai toata viata inainte, o casatorie nu e un gard de fier...tu trebuie sa iei singura decizia de a pune punct daca pe tine asta te face fericita, iar fetita ta sunt sigura ca te va intelege, insa ...mai e o chestie foarte importanta, de cand si de ce ai incetat sa-l mai iubesti daca el este un om atat de minunat? Gandeste-te bine la asta! Cat despre gura lumii...eu am o vorba: ''Chiar daca sunt buna sau rea lumea tot ma va vorbi'', asa ca...fa ce crezi tu ca este mai ok pentru tine si copilul tau
Mult succes
matzu_2005
Postat pe 3 Februarie 2011 04:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amanta..sau fara o relatie serioasa! 47 De la: mikixsempre 21 Ianuarie 2010 12:14
Is this love? 6 De la: azumi17 5 Mai 2010 14:49
eu sunt rac el e gemeni 33 De la: verdeatza 12 Iunie 2009 12:19
sufletul pereche 31 De la: yrtdssdd 11 Iulie 2009 22:35
Am nevoie de un sfat...URGENT... 103 De la: loredanac71 31 Ianuarie 2009 16:38