Setari Cookie-uri

Macar o parere

Buna.
Stiu ca toata lumea o zice, ca e prima data pe forum ca sunt disperati si nu stiu unde sa mai scrie. Nu o sa zic asa, am zis-o anul trecut. Au fost citeva sfaturi care m-au ajutat, dar deoarece nu am mai dat pe aici, profilul a fost inchis sau blocat, nu mai merge.
Mi se va spune probabil, daca si anul acesta am revenit, practic cu aceeasi problema, inseamna ca e evidenta hotarirea, doar ca mi-i cu adevarat greu.
Aparent nu sunt nici proasta nici fara principii, dar de un timp incep sa ma vad exact invers.
Pe rind.
De mai bine de doi ani, parca as avea o relatie, eu la sigur credeam ca am, dar se pare ca el nu prea.
Cind ne-am intilnit, el avea pe altcineva, evident am fost ceva timp impreuna fara ca sa stiu eu de "ea". Apoi am aflat, am parsit, apoi m-am intors, apoi,apoi.. probabil ca in cazurile clasice. Vorba e ca deput tare mult suflet, exagerat de mult suflet in tot, si in aceasta relatie fie si bolnava, am intrat cu totul, de lacrimile, durerea si visele desarte nu o sa zic, e evident si am obosit sa imi tot amintesc.
Ok, dupa tare multe suferinte, durere, a parasit-o pe fosta lui si era numai cu mine, vre-o 5 luni am fost impreuna desi cu unele taine care eu nu le observam sau nu doream sa le observ, eram fericita, pina cind am vazut intimplator o poza de-ai fostei in portmoneul lui. Obida a fost mare, dar nu am tinut-o in mine, i-am zis-o. Am vorbit, parca era totul clar, totusi simteam ca ascunde ceva.
Ce a urmat e aproape imposibil, nimeni nu face asa sunt sigura.
Mi-am facut un cont fantoma pe facebook si m-am dat drept tip, in citeva zile "am cucerit-o" pe fosta lui si am inceput sa sap sa aflu ce e defapt, desigur subtil si cu o nerusinare de care ma ingrozesc. Am aflat ca defapt in zilele cind e ocupat pentru mine, se ducea la ea si o implora sa reia relatia. Ca o lama pe inima a fost totul. Nu gaseam curaj sa termin farsa asta, fata , fosta lui, era o persoana deosebita chiar si imi era rusine ca eram asa nerusinata. Nu stiam cum sa-i zic si lui ce am facut, si nici cum sa o inchei. Asa ca am disparut de pe mess-ul fetei (stiu ca e groaznic si chiar imi e rusine). Si am hotarit sa las timpul sa faca tot, oricum era sa iasa totul la suprafatsa. Fata asta, am aflat ca trebuia sa plece in Italia la parinti, la inceputul lui septembrie. Iubitul se linistise parca era totul ok, iar eu ma gindeam cum sa-i zic despre ce facusem. Era totul asa perfect, minunat, eram fericita. Eram sigura ca pot sa zic totul si o sa inteleaga, in momentul cind ma asteptam cel mai putin, cu o saptamina ca fosta lui sa plece in Italia el mi-a zis ca nu poate continua cu mine, nu are incredere, prea multi tipi se uita dupa mine si el nu poate sa lupte. Eram socata si ce simteam e inutil sa scriu. A doua zi, l-am vazut se ducea la ea. L-am sunat si i-am zis, macar sa nu ma fi invinuit pe mine. Mi-a zis ca ii pare rau de tot si daca pot sa il iert. A urmat o luna de durere, plins 24/24. Si nu eram eu, eu cea puternica din totdeauna.. Mi se parea incorect, dupa doi ani de lacrimi sa ajung la o durere si mai mare. Dar ma gindeam, poate asa ma pedepseste Dumnezeu, pentru ce am facut eu cu minciuna aia, ca o nerusinata. Imi inghitseam lacrimile si mergeam ca o lesinata prin timp. Incepusem sa imi revin, acceptam gindul ca el nu mai e, desi ne mai vedeam pe la facultate, ma straduiam sa il evit, ma durea. La 10 octombrie era "sa facem doi ani de cind ne cunoasteam". Asteptam cu infrigurare ziua stiind ca o sa mor de durere, chiar de ma resemnam incetisor. Dar nu a fost, a revenit pe la sfirsitul lui septembrie, isi cerea iertare, ca a facut asa cu mine, nu si-a dat seama si tot ce se spune in cazurile astea. Eu am cedat si am inceput sa fim fericiti impreuna 20/24 :)A durat fix o luna, ca eu sa hotarasc sa zic despre prostia mea, i-am zis. Cind a aflat, cu toate ca el avea niste presupuneri, gasise niste mailulri, oricum nu era sigur, a zis ca ma intelege si ma iubeste mult, si o sa trecem. Ca a doua zi sa zica nu te pot ierta. Iar a inceput cosmarul, am avut caderi nervoase, pe la spital si cu pastile. Incepeam sa nu ma recunosc, devenisem o cirpa. Iar mi-am zis ca o merit si am inceput mai bine sa imi vad de viata mea, sa ies cu prietenii, cu el hotarisem nici sa nu vorbim, nici nu ne salutam la universitate cind ne intilneam. Ma durea de ma ardea, dar rabdam. Imi gasisem un baiat, nu iubit, ci care ma intelegea si ieseam impreuna, fara sa avem o relatie. Incepeam sa imi revin. Iar a aparut cu scuze si tot felul de iubiri nemaipomenite. Iar am cedat. "Relatia" noastra a durat pina acum 3 zile, cind fara nici un motiv a inceput sa tipe la telefon si imi inchidea. Eu nu imi gaseam linistea am pierdut cunostinta, nu imi venea sa cred ca iar se repeta. L-am sunat si iar celebra fraza "eu asa nu mai pot imi pare rau". Apoi a sunat si a zis ca e blocat, ca ma iubeste dar, dar.. A zis sa luam o pauza, caci e blocat nici el nu stie de ce, el e vinovat dar nu stie ce vrea, sa-i dau timp.. Timp ca sa ce? Ca sa ma paraseasca iar, dar vrea sa o intinda? Vrea sa ne vedem sa comunicam dar sa nu fim impreuna, dar eu nu pot, simplu nu mai suport, dar sa sufar iar ruptura nu pot. Stau si pling toata ziua si nu stiu cum sa procedez. Stiu ca de fapt timpul asta inseamna ca e gata totul doar ca o forma mai usoara de a zice, de asta si sufar. Nu stiu, astetpt macar sa strige si sa imi zica cineva ce proasta sunt, dar poate cineva ma va intelege..
Alina_Madovei
Postat pe 1 Februarie 2011 13:50
groaznic ce mult am scris, probabil nu va ma citi nimeni..
Alina_Madovei
Postat pe 1 Februarie 2011 13:50
De la: Alina_Madovei, la data 2011-02-01 13:50:51groaznic ce mult am scris, probabil nu va ma citi nimeni..


ai dreptate!
geo_resuscitat
Postat pe 1 Februarie 2011 13:59
De la: geo_resuscitat, la data 2011-02-01 13:59:26
De la: Alina_Madovei, la data 2011-02-01 13:50:51groaznic ce mult am scris, probabil nu va ma citi nimeni..


ai dreptate!

hai c-am citit eu printre picaturi. M-am straduit sincer, dar m-ai cam pierdut. Pe langa naratiunea lunga si fara noima de despartiri, reveniri, ba tu, ba el, ba aia, am o vaga impresie totusi ca n-ai prea fi romanca. Altfel, nu stiu ce sa spun decat c-ar trebui totusi , la universitatea pe care zici c-o frecventezi, sa fii mai atenta, poate macar s-o lipi ceva.
puiut_77
Postat pe 1 Februarie 2011 14:12
Tu, de cate ori trebuie sa repeti o greseala ca sa inveti ceva ???? Te-ai despartit, suferit, plans de cateva ori...... "ne place, place,place"....asta?? Numai tu poti spune..STOP (stop la mai fi inselata, stop la a mai suferi, plange.., stop la a mai fi umilita...)
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 15:40
... ..scuze..dar nu am avut..rabdare,sa citesc...cateva cuvinte... oare de ce suntem..atat de disperate cand o, relatie ..efectiv nu ,inainteza precum dorim, noi.???...de ce ne scufundam..in, suferinta???...ne, Place...!...inca o ,data ..scuze..ca ,nu am rabdare sa, citesc ..ce ai, scris...
Sibel_16
Postat pe 1 Februarie 2011 15:40
e romanca , da incoerenta rau
in privinta "prietenului" cam asa se poarta cei care joaca l doua capete , si sunt siguri de tine. eventual pentru linistea lui sufleteasca daca te poate face sa te simti tu vinovata si sa rupi legatura , are scuza perfecta : nu a fost vina mea
tonim69
Postat pe 1 Februarie 2011 15:41
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:40:25Tu, de cate ori trebuie sa repeti o greseala ca sa inveti ceva ???? Te-ai despartit, suferit, plans de cateva ori...... "ne place, place,place"....asta?? Numai tu poti spune..STOP (stop la mai fi inselata, stop la a mai suferi, plange.., stop la a mai fi umilita...)


aha! noroc cu tine MIMI ca n-am timp sa citesc tot pomelnicul
pickard
Postat pe 1 Februarie 2011 15:41
...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...
Sibel_16
Postat pe 1 Februarie 2011 15:43
De la: pickard, la data 2011-02-01 15:41:40
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:40:25Tu, de cate ori trebuie sa repeti o greseala ca sa inveti ceva ???? Te-ai despartit, suferit, plans de cateva ori...... "ne place, place,place"....asta?? Numai tu poti spune..STOP (stop la mai fi inselata, stop la a mai suferi, plange.., stop la a mai fi umilita...)


aha! noroc cu tine MIMI ca n-am timp sa citesc tot pomelnicul


Oricand iti stau la dispozitie! Eu citesc pentru ca, in felul acesta.. consum "calorii"
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 15:48
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 15:43:33...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...


Buna, Sibel! Alta lenesa ...dar e de inteles; la ce ora te-ai culcat azi noapte?
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 15:51
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:51:06
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 15:43:33...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...


Buna, Sibel! Alta lenesa ...dar e de inteles; la ce ora te-ai culcat azi noapte?
...wow!...critici..de critici... ....inca nu am apucat sa dorm..posibil la noapte... nu inteleg ce este cu, mine... ..cafea nu consum..stresata nu sunt...lipsuri nu..luna plina..nu... ..nu inteleg ,tu ce zici.??.ce parere, ai...???.....
Sibel_16
Postat pe 1 Februarie 2011 16:01
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 16:01:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:51:06
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 15:43:33...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...


Buna, Sibel! Alta lenesa ...dar e de inteles; la ce ora te-ai culcat azi noapte?
...wow!...critici..de critici... ....inca nu am apucat sa dorm..posibil la noapte... nu inteleg ce este cu, mine... ..cafea nu consum..stresata nu sunt...lipsuri nu..luna plina..nu... ..nu inteleg ,tu ce zici.??.ce parere, ai...???.....



Lipsuri nu, ziceai?
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 16:06
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 16:06:44
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 16:01:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:51:06
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 15:43:33...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...


Buna, Sibel! Alta lenesa ...dar e de inteles; la ce ora te-ai culcat azi noapte?
...wow!...critici..de critici... ....inca nu am apucat sa dorm..posibil la noapte... nu inteleg ce este cu, mine... ..cafea nu consum..stresata nu sunt...lipsuri nu..luna plina..nu... ..nu inteleg ,tu ce zici.??.ce parere, ai...???.....



Lipsuri nu, ziceai?
... ..oare ce lipsuri...sa, am...si nu, stiu...???.... ...poate, blestemele lui" X "de azi, noapte care a intrat cu alta adresa pe, MSN ..si s-a, captusit cu un alt, Ignor???... ...ce stiu,Eu???...ajuta-ma...Mimi...
Sibel_16
Postat pe 1 Februarie 2011 16:18
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 16:18:12
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 16:06:44
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 16:01:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-01 15:51:06
De la: Sibel_16, la data 2011-02-01 15:43:33...Salut!..Mimi.. ...o ,zi cu soare...sa, ai...


Buna, Sibel! Alta lenesa ...dar e de inteles; la ce ora te-ai culcat azi noapte?
...wow!...critici..de critici... ....inca nu am apucat sa dorm..posibil la noapte... nu inteleg ce este cu, mine... ..cafea nu consum..stresata nu sunt...lipsuri nu..luna plina..nu... ..nu inteleg ,tu ce zici.??.ce parere, ai...???.....



Lipsuri nu, ziceai?
... ..oare ce lipsuri...sa, am...si nu, stiu...???.... ...poate, blestemele lui" X "de azi, noapte care a intrat cu alta adresa pe, MSN ..si s-a, captusit cu un alt, Ignor???... ...ce stiu,Eu???...ajuta-ma...Mimi...



Ti-as spune ce iti lipseste dar...mi-e rusine!
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 16:43
Buna.
Da sunt romanca si intr-adevar incoerenta cum s-a spus :)
Daca as zice ca am scris printre lacrimi ar suna a indreptatire, desi ar fi corecte ambele afirmatii: si ca am scris printre lacrimi si ca e indreptatire, dar, macar una veridica.
Sunt fetita mare da stau sa ma pling pe forumuri, probabil sunt foarte lasa, prefer sa fiu crezuta asa de prostuta de niste necunoscuti, decit de prietenele mele, care, probabil, si asa imi vad starea si isi dau seama, doar ca ele nu mai stiu ce sa mai zica.
Oricum multsumesc tare mult, tuturor.
Sincer, stiu ca eu trebuie sa zic stop, mi-e imposibil. Am citit pe undeva, ca oamenii sunt predisusi sa se faca sa sufere, si isi doresc asta, in mod inconstient, si daca nu se opresc intra intr-un cerc vicios. Sper sa nu fi ajuns la asta.

Ca sa rezum tot "pomelnicul" :)
Am tot fost parasita, de un om pe care il iubesc enorm, de citeva ori la rind, mi-a provocat durere de nenumarate , si, acum, cind nici nu ma asteptam, a zis ca ma paraseste, apoi ca are nevoie de timp, caci s-a blocat. Eu nu inteleg, trebuie probabil sa-l las sa plece... Dar cum, mi-am facut atitea vise si planuri impreuna, si de doua ori deja le-am ars, acum iar, ma doare rau si nu ma pot opri. Sunt si eu confuza intre ce trebuie sa fac si ce simt. Am intrat iar in cosmarul care se repeta cu periodicitatea de aproximativ o luna, si care era groaznic. Nu stiu, citind probabil chiar sunt de neinteles si de netratat, cel mai grav e ca eu nu pot asta..
Mi-e foarte rau intr-adevar.. simt ca il iubesc cu fiecare fibra, fie chiar de o calitate nu prea buna :) Il iubesc, sa il rup iar din mine, ar fi aproape sinucidere, sa continui altfel, nu se poate. Se zice ca din fiecare situatie exista doua iesiri, de ce in cea care sunt, vad doar una, extrem de dureroasa?.. ;(


p.s.
O sa tin cont de sfatul de a lua mai mult de la facultate, poate e si asta o posibilitate.
:) si poate devin mai coerenta.
Multumesc.
Alina_Madovei
Postat pe 1 Februarie 2011 18:47
Alina, fa un efort ...nu se termina lumea la un singur baiat. Eu inteleg de ce simti ce simti dar, mi-e lene sa scriu. Crede-ma, tu nu trebuie sa misti un deget; lasa totul sa curga de la sine. Timpul le rezolva pe toate. Respira adanc si ai rabdare. Aaaaa...si inca ceva..da-l in ma-sa!
mimi_ca29
Postat pe 1 Februarie 2011 19:05
De la: Alina_Madovei, la data 2011-02-01 13:50:14
Mi se va spune probabil, daca si anul acesta am revenit, practic cu aceeasi problema, inseamna ca e evidenta hotarirea, doar ca mi-i cu adevarat greu.
Eu nu imi gaseam linistea am pierdut cunostinta, nu imi venea sa cred ca iar se repeta. Nu stiu, astetpt macar sa strige si sa imi zica cineva ce proasta sunt, dar poate cineva ma va intelege..


Esti bolnava, fato! E singurul lucru care mi-a trecut prin cap dupa ce ti-am citit povestea! Atata disperare in tine.... e boala grava.
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 19:12
Alina , cat de mult te respecti pe tine ? Inteleg ca il ierti o data desi chair si o data mi se pare mult , dar de atatea ori ? Chiar te um,ilesti de fiecare data ptr ca stie sa isi ceara scuze si sa promita ca totul va fi bine . Tu vei suferi atata timp cat el e indecis ce vrea , si poate si dupa ce se decide tot nu te va dorii pe tine . Ai acordat mai multe sanse decat am primit eu in toata viata mea de la toate iubitele fata de care am gresit . Poate ptr ca de obicei nu am cerut a doua sansa dar asta e alta poveste . Accepta sfatul si cautati alt baiat , nu doar un amic care sa te "inteleaga" ci unul care sa te faca sa il uiti cu totul pe zmeul zmeilor .
Scriai ca esti o fire puternica , atunci fi te rog si nu mai repeta greseala .
Alex_Bodea
Postat pe 1 Februarie 2011 19:26
Multam de rezumat ;)

Gandeste-te ce inseamna cand iubesti un om care te-a facut sa suferi atat de mult cat ai suferit tu: iubesti sa fii nefericita. Ceea ce inseamna ca nu te iubesti pe tine. E cel mai dragut mod in care o pot spune.

Pana n-ai sa inveti sa te iubesti pe tine asa cum esti, si cu bune si cu rele, n-ai sa inveti ce este iubirea cu adevarat.
Eu iti recomand sa mergi la un psiholog sa te ajute el/ea sa te iubesti pe tine.
kudika_pudika
Postat pe 1 Februarie 2011 19:44
Multsumesc de incurajari si sfaturi.
Sunt intr-adevar bolnava, prin faptul ca sufar exagerat de mult, ca nu pot avea o tarie de caracter sa renunt, sa zic nu.. Probabil astea ca mine sufera toata viata, sunt sac de box pentru oricine, asa se pare ca am inceput sa fac.
Zic tot ce simt, tot ce ma doare, parca e o stinca de ghiata, il tot intreb daca atit de putin tine la mine ca sa ma vada umilindu-ma asa, am recunoscut ca sunt atit de slaba si ca nu mai pot. Tot ce zice e "da-mi timp", de parca eu i-l iau. Ce fel de timp vrea? Pe de o parte are nevoie de timp, pe de alta vrea sa vorbim, sa ma sune, sa ne vedem. Ma tine de mana ca pe o fetita, chiar de eu imi feresc mainile, ma saruta pe obraz, priviri ratacite dar zimbet pe fata, il cunosc si imi dau seama ce superficial e. Am impresia ca o face intentiont, ori poate nu.. Nu mai stiu ce sa cred, sunt atit de confuza si nu ma inteleg absolut deloc, dar astept intelegere din partea altora.
Sa ma judece toata lumea, eu nu imi pot opri inima din durere si iubire din asta fara sens. Ce "blocaj" (asa imi zice), poate fi in iubesc ori nu iubesc. Timp ca sa ce? Sa intinda un pic, apoi sa isi dea seama ca nu-s pentru el? Ca nu merge.. Stiu ca trebuie eu sa rup, dar nu am curajul, astept si sper si ma chinui zi de zi.
Simt ca ajung la capat, nu mai suport sa ma doara asa.
Cit de lasa pot fi, cit de lasa.. :(
Alina_Madovei
Postat pe 2 Februarie 2011 22:43
Multsumesc de incurajari si sfaturi.
Sunt intr-adevar bolnava, prin faptul ca sufar exagerat de mult, ca nu pot avea o tarie de caracter sa renunt, sa zic nu.. Probabil astea ca mine sufera toata viata, sunt sac de box pentru oricine, asa se pare ca am inceput sa fac.
Zic tot ce simt, tot ce ma doare, parca e o stinca de ghiata, il tot intreb daca atit de putin tine la mine ca sa ma vada umilindu-ma asa, am recunoscut ca sunt atit de slaba si ca nu mai pot. Tot ce zice e "da-mi timp", de parca eu i-l iau. Ce fel de timp vrea? Pe de o parte are nevoie de timp, pe de alta vrea sa vorbim, sa ma sune, sa ne vedem. Ma tine de mana ca pe o fetita, chiar de eu imi feresc mainile, ma saruta pe obraz, priviri ratacite dar zimbet pe fata, il cunosc si imi dau seama ce superficial e. Am impresia ca o face intentiont, ori poate nu.. Nu mai stiu ce sa cred, sunt atit de confuza si nu ma inteleg absolut deloc, dar astept intelegere din partea altora.
Sa ma judece toata lumea, eu nu imi pot opri inima din durere si iubire din asta fara sens. Ce "blocaj" (asa imi zice), poate fi in iubesc ori nu iubesc. Timp ca sa ce? Sa intinda un pic, apoi sa isi dea seama ca nu-s pentru el? Ca nu merge.. Stiu ca trebuie eu sa rup, dar nu am curajul, astept si sper si ma chinui zi de zi.
Simt ca ajung la capat, nu mai suport sa ma doara asa.
Cit de lasa pot fi, cit de lasa.. :(
Alina_Madovei
Postat pe 2 Februarie 2011 22:43
Buna, draga mea parerea mea este ca deja l-ai iertat de mult prea multe ori, nu e ok sa ai o zi buna si 10 sa suferic si sa plangi pentru ca in primul rand te distrugi pe tine, el poate s-a obisnuit cu tine, sa va vedeti si sa petreceti timp impreuna, insa...eu cred ca nu-i pasa nici cat negru sub unghie de tine...stiu ca te dor cuvintele astea, dar trebuie sa realizezi ca meriti ceva mai bun de la viata. Sper sa iei decizia corecta, iti urez succes
matzu_2005
Postat pe 3 Februarie 2011 03:26
Draga Alina! Stiu ca nu e placuta deloc situatia ta si numai tu stii cat de greu iti este. EL a ajuns sa te obsedeze, lucru care iti ingreuneaza luarea vre-unei decizii cel putin momentan. Nu te subestima spunand ca esti lașã.
Nu e deloc asa. Treci printr-o perioada emotionala extrem de dificila pentru tine si probabil nu ai din pacate un sprijin real din partea celor apropiati. Nu te descuraja, draga Alina!
Poate nu-ti va fi pe plac ceea ce-ti voi spune dar consider ca trebuie spus.
Trebuie sa incetezi sa mai fii o relatie pasagera pentru cineva care nu da dovezi de apreciere si intelegere legate de persoana ta. Nu e normal sa fii obiectul de batjocura al nimanui, oricat de mult ai fi tu capabila sa ierti si sa iubesti.
Asa cum s-a mai spus aici, aceasta situatie te ''seaca'' de viata. Sunt constient ca ti-ar fi greu sa judeci la rece aceasta situatie pentru ca exista acele sentimente care de cele mai multe ori ne afecteaza deciziile pe care trebuie sa le luam. Stiu ca undeva in adancul inimii tale esti constienta de asemenea de ceea ce ar trebui sa faci.
In inima ta exista o rana adanca care nu se vindeca usor. Daca vei reusi sa iei o decizie hotaratoare in privinta asta va fi mai bine insa durerea va ramane poate chiar va fi mai puternica insa doar pentru o perioada, nu la nesfarsit. In schimb, continuand in felul asta durerea iti e ''asigurata'' pe toata durata relatiei.
Draga Alina iti doresc sa ai puterea necesara sa treci peste probleme si sa ramai puternica.
Astept sa vina in ziua in care iti va reveni pofta de viata si zambetul cald pe buze, ziua in care vei reveni aici si ne vei spune ca esti ok si esti pregatita sa mergi mai departe in viata.
Pana atunci insa iti doresc mult succes si tarie de caracter!!!
R0MW4LD
Postat pe 3 Februarie 2011 04:13
Vreau sa vin cu o completare la ceea ce a spus Romi...nimic nu este definitiv in viata, iar in cazul tau...el nu e singurul barbat de pe lumea asta si nu e nici prima si sper ca nici ultima ta relatie.
Incearca sa iti ocupi timpul cu ceva draga mea, sa faci ceva ce iti place tie si ce te face sa te simti ok: sa te uiti la un film bun, sau sa iesi la plimbare, citeste o carte, dute in club, iesi cu prietenele cat mai mult....fa ceva tot timpul ca sa-ti umplii timpul...eu te sustin, bafta multa
matzu_2005
Postat pe 3 Februarie 2011 04:32
De la: matzu_2005, la data 2011-02-03 04:32:45Vreau sa vin cu o completare la ceea ce a spus Romi...nimic nu este definitiv in viata, iar in cazul tau...el nu e singurul barbat de pe lumea asta si nu e nici prima si sper ca nici ultima ta relatie.
Incearca sa iti ocupi timpul cu ceva draga mea, sa faci ceva ce iti place tie si ce te face sa te simti ok: sa te uiti la un film bun, sau sa iesi la plimbare, citeste o carte, dute in club, iesi cu prietenele cat mai mult....fa ceva tot timpul ca sa-ti umplii timpul...eu te sustin, bafta multa
R0MW4LD
Postat pe 3 Februarie 2011 04:35
De la: Alina_Madovei, la data 2011-02-01 18:47:05Buna.
Da sunt romanca si intr-adevar incoerenta cum s-a spus :)
Daca as zice ca am scris printre lacrimi ar suna a indreptatire, desi ar fi corecte ambele afirmatii: si ca am scris printre lacrimi si ca e indreptatire, dar, macar una veridica.
Sunt fetita mare da stau sa ma pling pe forumuri, probabil sunt foarte lasa, prefer sa fiu crezuta asa de prostuta de niste necunoscuti, decit de prietenele mele, care, probabil, si asa imi vad starea si isi dau seama, doar ca ele nu mai stiu ce sa mai zica.
Oricum multsumesc tare mult, tuturor.
Sincer, stiu ca eu trebuie sa zic stop, mi-e imposibil. Am citit pe undeva, ca oamenii sunt predisusi sa se faca sa sufere, si isi doresc asta, in mod inconstient, si daca nu se opresc intra intr-un cerc vicios. Sper sa nu fi ajuns la asta.

Ca sa rezum tot "pomelnicul" :)
Am tot fost parasita, de un om pe care il iubesc enorm, de citeva ori la rind, mi-a provocat durere de nenumarate , si, acum, cind nici nu ma asteptam, a zis ca ma paraseste, apoi ca are nevoie de timp, caci s-a blocat. Eu nu inteleg, trebuie probabil sa-l las sa plece... Dar cum, mi-am facut atitea vise si planuri impreuna, si de doua ori deja le-am ars, acum iar, ma doare rau si nu ma pot opri. Sunt si eu confuza intre ce trebuie sa fac si ce simt. Am intrat iar in cosmarul care se repeta cu periodicitatea de aproximativ o luna, si care era groaznic. Nu stiu, citind probabil chiar sunt de neinteles si de netratat, cel mai grav e ca eu nu pot asta..
Mi-e foarte rau intr-adevar.. simt ca il iubesc cu fiecare fibra, fie chiar de o calitate nu prea buna :) Il iubesc, sa il rup iar din mine, ar fi aproape sinucidere, sa continui altfel, nu se poate. Se zice ca din fiecare situatie exista doua iesiri, de ce in cea care sunt, vad doar una, extrem de dureroasa?.. ;(


p.s.
O sa tin cont de sfatul de a lua mai mult de la facultate, poate e si asta o posibilitate.
:) si poate devin mai coerenta.
Multumesc.

Sfatul cu facultatea nu era doar referitor la modul in care ai scris, ci la faptul c-ar trebui sa fie o preocupare ptr tine. Stii, in general, femeile sunt si trebuie sa fie mult mai puternice decta barbatii (asa cred eu), iar serviciul, facultatea si preocuparile noastre-n general ne omoara timpul si ne directioneaza/canalizeaza gandurile spre altceva. Asa ajungem mai usor sa ne detasam de o problema, nu musai cele amoroase si putem lua decizii, unele, chiar si radicale. Nu te teme sa spui STOP! Asta arata ca nu ii esti subjugata, ca te respecti pe tine insati si ca el n-are nici o sansa atata vreme cat nu invata sa-ti si ofere, nu doar sa ceara. Si-mi mai permit sa-ti spun ceva: indiferent cat de greu de crezut ti se pare acum ca poti trai si fara el, fii convinsa ca viata ta n-a inceput si nu se va termina cu el. Cred c-a venit vremea sa traiesti viata ptr tine si nu ptr el! Bafta si nu uita ca nu esti prima care trece prin asa ceva, iar daca celelalte au reusit sa mearga mai departe, vei reusi si tu!
puiut_77
Postat pe 3 Februarie 2011 09:41
Cand faci aceeasi greseala in mod repetat si te astepti la alt efect se numeste prostie(scuze).Tu incerci sa readuci la viata o relatie care a murit de ceva timp,trebuie sa inveti sa te pretuiesti mai mult,sa ai mai multa incredere in tine,sa realizezi cand o relatie s-a terminat si sa mergi mai departe pentru ca altfel iti faci singura rau.Adevaratii invingatori nu sunt cei care nu cad niciodata ci aceia care reusesc de fiecare data sa se ridice si sa mearga mai departe.
Barbie30_
Postat pe 4 Februarie 2011 09:01
De la: Alina_Madovei, la data 2011-02-01 13:50:51groaznic ce mult am scris, probabil nu va ma citi nimeni..


eu am citit si am si inteles tot
Te inteleg perfect, sincer..poate o sa sochez lumea cu asta pentru ca eu de obicei nu inteleg de ce femeile sufera ingrozitor dupa un barbat cand e plina lumea de ei. Eu nu pot intelege termenul de "suflet pereche" Dar printr-o experienta de genul asta am trecut si eu in primii ani de facultate si poate asta m-a facut sa fiu putin mai retinuta in ceea ce priveste relatiile si ma pot detasa mai usor de un barbat.
Ce poti face? Numai tu stii asta! Eu zic sa te uiti in sufletul tau si sa alegi ce crezi ca este mai bine pt tine
_Cryssa_
Postat pe 4 Februarie 2011 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Il iubesc,dar e prea exagerat deja!!! 37 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 21:11
iubesc si vreau sfaturi 38 De la: Diavolyta_ 27 August 2009 21:41
exista fericire? 147 De la: ingerul_singuratatii 12 August 2010 18:50
Salut 35 De la: kudika_13630 10 August 2012 20:51
fetelor va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat 38 De la: kudika_949563 5 Martie 2014 16:48