Setari Cookie-uri

care sunt simptomele de sifilis? stie cineva?

salut! stie sa-mi spuna cineva cu precizie care sunt simptomele bolii sifilis?? Mi-e mi-a aparut un fel de "cos" in zona inghinala..un nodul mic cat o un bob de piper care nu ma doare dar e dur si de culoare rosiatica.. O sa ma duc la doctor, dar pana luni nu mai am rabdare.. voi stiti cumva ce poate fi? sifilis? ... ufff L-am cunoscut pe prietenul meu acum 2 luni ..dar nu stiu mare lucru despre relatiile lui anterioare..dar daca am asa ceva, de la altcineva nu as avea de unde sa ma contaminez, decat de la e!!
lil_devil
Postat pe 5 Februarie 2011 18:52
crezi ca nu am "rasfoit" internetul pt a gasi raspunsul? insa am gasit mai multe variante...sau mai multe boli care au aceleasi simptome.... speram sa intalnesc aici pe cineva care a trecut prin asa ceva...
lil_devil
Postat pe 5 Februarie 2011 19:46
ce-ai facut !?
Histria
Postat pe 5 Februarie 2011 19:56
cum adica mai mult variante? sunt mai multe stadi ale bolii in care simptomele difera, crezi ca unu care a avut asa ceva poate sa iti explice mai bine decat un dex? de exemplu.
felixcat
Postat pe 5 Februarie 2011 20:02
De la: Histria, la data 2011-02-05 19:56:38ce-ai facut !?

haii, nu te face ca n-ai inteles.."rasfoit" e intre ghilimele.
lil_devil
Postat pe 5 Februarie 2011 20:29
De la: felixcat, la data 2011-02-05 20:02:47cum adica mai mult variante? sunt mai multe stadi ale bolii in care simptomele difera, crezi ca unu care a avut asa ceva poate sa iti explice mai bine decat un dex? de exemplu.


de exemplu: termenul "sancru" luat aparte ,este definit ca fiind un nodul dureros...insa in contextul sifilis, zice ca primul simptom este aparitia unui sancru dur si nedureros.....iar apoi din articolul gasit de tine, am gasit alte caracteristici ale acestui nodul , pe care eu nu le am..in afara de faptul ca este nedureros si dur...
lil_devil
Postat pe 5 Februarie 2011 20:36
De la: lil_devil, la data 2011-02-05 18:52:34salut! stie sa-mi spuna cineva cu precizie care sunt simptomele bolii sifilis?? Mi-e mi-a aparut un fel de "cos" in zona inghinala..un nodul mic cat o un bob de piper care nu ma doare dar e dur si de culoare rosiatica.. O sa ma duc la doctor, dar pana luni nu mai am rabdare.. voi stiti cumva ce poate fi? sifilis? ... ufff L-am cunoscut pe prietenul meu acum 2 luni ..dar nu stiu mare lucru despre relatiile lui anterioare..dar daca am asa ceva, de la altcineva nu as avea de unde sa ma contaminez, decat de la e!!

cel mai simplu: 5 ml de sange recoltati de la tine, iar analiza se numeste VDRL.
Lucia38
Postat pe 8 Februarie 2011 10:42
sancrul are forma unui banut si pare murdar. nu doare, iar dupa un timp dispare. la barbati se vede mai usor, la femei datorita organelor genitale se poate sa treaca neobservat. apare in locul unde s-a produs infectia cu spirochete.

ulterior la cateva sapt daca boala nu e tratata apar pe corp pete rosietice care abunda in spirochte. daca nici acum nu este tratata boala dispar.

in faza a treia boala avanseaza, iar spirochetele se inchisteaza in creier producand distrugeri ireversibile.

atentie ca, de obicei sifilisul chiar si vindecat poate provoca probleme urmasilor, care se pot naste in unele cazuri cu malformatii.
leo_
Postat pe 8 Februarie 2011 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare 6 De la: modern 3 Octombrie 2010 01:42
Relatie strict sexuala... 53 De la: Diavolyta_ 23 Mai 2009 13:04
frica de sex 34 De la: kudika178100 11 Iunie 2010 12:33
sexul intre verisori primari 101 De la: angelradios 25 August 2010 13:00
orga de lumini 1 De la: firelyonne 14 Ianuarie 2009 20:02