Setari Cookie-uri

Parintii!!~X(

Da bine mai mult mama..X(..mereu cand vin de la scoala,ma pun la calculator..ca un copil normal..si vine mama si incepe "ca de ce nu inveti" si normal ca ii zic "mama abia am venit de la scoala" si mai zice ea ce zice..E asa enervanta, e o scorpie!! :)) Ma cert cu ea in fiecare zi si normal mereu plang,cred ca vine de la serviciu cu nervi si ii descarca pe mine si pe soramea,saracul tata face ce vrea din el,eu in locul lui divortam din primul an de casnicie ..si mereu zice de bunicamea [mama lui tata,adica soacrasa] ca uite ce a facut,ca nu e normala..Se vede ca vrea sa ma intoarca impotriva ei da mie mie prea draga bunica ca sa faca asa ceva,oricat ar incerca..bine recunosc ca in primul semestru,acuma,in a 9 mi'a iesit media 6 si ceva,da frate e liceul,ma dispera ca nu ma intelege nici macar un pic..profesori noi,colegi noi..din generala am doar o fata in scoala care nici macar nu e in aceasi clasa cu mine..la inceput anului plangeam,cred ca septembrie si octombrie am tot plans ca no nu ma obisnuisem,acuma pot sa zic ca m'am mai obisnuit :). Da nu stiu cum sa fac sa nu ma cert cu ea,mereu incepe si acuma o ora [ceva de genu'] face "sa vi peste 10 minute pana in spate sa ma ajuti sa aduc niste lemne",ea a plecat si a trecut vreo 6 minute si m'am dus ca ma gandeam ca poate termina mai repede,ma duc in spate si face "da bine ca nu ai venit dupa ce aduceam cosul" si i'am zis ca ea a zis dupa 10 min plus ca eu am mers mai repede si dupa aia ii fac ca "bine ca vi de munca cu nervi si ii descarci pe mine" si face "da bine ca vi de la scoala si la calculator repede,daca vi cu vreo nota rea acasa sa vezi ce'ti fac"
E o femeie..:|..nu stiu cum Dumnezeu i'a dat niste copii X(..nu merita nimic!!!! mai ales un sot asa ca tata!:( :|
kudika342617
Postat pe 10 Februarie 2011 15:34
Uff, incerc sa te inteleg si sa nu-ti tin morala cum face mama ta, DAR ceva probleme cu limba romana tot ai, poti sa te superi cat vrei.
Cat despre restul, daca ti-as spune ca, cel putin pe jumatate are dreptate, ar conta? Vezi tu, cand parintilor le pasa de noi, de soarta noastra, chiar de se manifesta asa cum face mama ta, zicem ca nu ne iubesc si ca mai bine ne luam lumea in cap. Si totusi, mama ta tine o casa, are un serviciu de la care vine obosita (cu mult mai obosita decat vii tu sau surioara ta de la scoala) si, in loc sa se puna in pat sa doarma, continua sa munceasca prin curte, sa va faca mancare, sa va spele.

Stiu ca e foarte greu de inteles la varsta ta, o sa vina vremea cand vei intelege.

Incearca sa faci ce face si ea. Ajut-o, termina lectiile si abia poi aseaza-te la calculator. Cand sta ea la odihna, stai si tu. Faceti si voi un compromis. Mai ai cativa ani buni de scoala pana vei reusi sa te intretii singura si nu-i deloc usor.

rashela
Postat pe 10 Februarie 2011 16:06

eu dimpotriva, nu cred ca trebuie sa intelegi pe cineva. evident esti adolescenta. mult bine ti-ar face sa ai 1-2 prieteni la varsta asta cu care sa poti comunica ce simti nevoia sa ne spui noua aici. uneori si un adult de incredere si deschis poate face minuni. de la o persoana de intelegere trebuie sa asculti cu multa atentie si sa intelegi la randul tau cum sint lucrurile imprejur, si apoi sa accepti care este realitatea. traiesti cu adulti, si adultii au probleme.. unul are numai probleme la servici, altul e o persoana acra, altul e nemultumit de sot-sotie sa devine o persoana nervoasa si dificila. oamenii isi au fiecare viata si problemele lor, si reactioneaza cu ceilalti in functie cum lle merge: bine sau nu. fii matura, si nu intra in problemele altora. fii stapana pe lucrurile care te privesc pe tine, ca scoala nu este o obligatie, este ceva care iti apartine in intregime si trebuie sa tii cont de el pentru viitorul tau. incearca sa intelegi lucrurile dimprejur si sa pui ordine in cele care te privesc. chiar si cand parintii se baga in viata ta personala, trebuie sa le-o spui. cu cat iti asumi mai mult lucrurile care te privesc, cu atat mai putin parintii trebuie sa -si bage nasul in ele. incearca sa discuti cu mama ta despre tot, sa vezi unde sint problemele. si in treaca fie zis, calculatorul e o mare problema pentru tineri, si mai ales o teribila pierdere de timp. zpune-mi ce iti aduce ca stai pe chat cu colega cu care tocmai te-ai vazut la scoala. ce da ? modereaza-ti timpul asta, si fa ceva care da un rezultat. chiar si un vorbit la telefon sau o plimbare impreuna sant mai placute.
Histria
Postat pe 10 Februarie 2011 16:22
Uite, eu am fost si sunt o fire mandra si orgolioasa; imi aduc aminte, cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele. Stii de ce? Pt ca daca tot amani momentul..cheful dispare complet, vine seara si te ia somnul. Te simti bine cand mergi a doua zi la scoala cu temele nefacute sau facute in graba in pauze? Iti place sa fii codasa clasei? Te simti bine cand primesti reprosuri aici despre cum scrii? Vii de la scoala, te schimbi de hainute, mananci si te apuci de teme. Dupa ce le-ai terminat, ajut-o pe mama la treburile casei( curatenie, spalat vase, mai treci si pe la bucatarie sa vezi ce pune in oala etc). Toate astea iti vor fi de ajutor pe viitor. Inveti bine- primesti aprecieri de la profesori, parinti si cei apropiati. Ajuti la treburile casei- castigi experienta, devii responsabila, ai liniste in casa cu parintii.

Vezi? Ai numai de castigat, in schimb daca sari de c-r in sus..

Daca fac o socoteala, iti mai raman vreo doua ore pt chat. E mai mult decat suficient.

P.S Iti urasti mama pt ca iti vrea binele si iti iubesti tatal ca te lasa sa faci ce vrei tu de molau ce e. Ce ai sa mai plangi in pumni mai tarziu cand vei ajunge de rasul lumii- prostanaca, vagaboanda si ratata!
mimi_ca29
Postat pe 10 Februarie 2011 17:32
De la: kudika342617, la data 2011-02-10 15:34:04Da bine mai mult mama..X(..mereu cand vin de la scoala,ma pun la calculator..ca un copil normal..si vine mama si incepe "ca de ce nu inveti" si normal ca ii zic "mama abia am venit de la scoala" si mai zice ea ce zice..E asa enervanta, e o scorpie!! :)) Ma cert cu ea in fiecare zi si normal mereu plang,cred ca vine de la serviciu cu nervi si ii descarca pe mine si pe soramea,saracul tata face ce vrea din el,eu in locul lui divortam din primul an de casnicie ..si mereu zice de bunicamea [mama lui tata,adica soacrasa] ca uite ce a facut,ca nu e normala..Se vede ca vrea sa ma intoarca impotriva ei da mie mie prea draga bunica ca sa faca asa ceva,oricat ar incerca..bine recunosc ca in primul semestru,acuma,in a 9 mi'a iesit media 6 si ceva,da frate e liceul,ma dispera ca nu ma intelege nici macar un pic..profesori noi,colegi noi..din generala am doar o fata in scoala care nici macar nu e in aceasi clasa cu mine..la inceput anului plangeam,cred ca septembrie si octombrie am tot plans ca no nu ma obisnuisem,acuma pot sa zic ca m'am mai obisnuit :). Da nu stiu cum sa fac sa nu ma cert cu ea,mereu incepe si acuma o ora [ceva de genu'] face "sa vi peste 10 minute pana in spate sa ma ajuti sa aduc niste lemne",ea a plecat si a trecut vreo 6 minute si m'am dus ca ma gandeam ca poate termina mai repede,ma duc in spate si face "da bine ca nu ai venit dupa ce aduceam cosul" si i'am zis ca ea a zis dupa 10 min plus ca eu am mers mai repede si dupa aia ii fac ca "bine ca vi de munca cu nervi si ii descarci pe mine" si face "da bine ca vi de la scoala si la calculator repede,daca vi cu vreo nota rea acasa sa vezi ce'ti fac"
E o femeie..:|..nu stiu cum Dumnezeu i'a dat niste copii X(..nu merita nimic!!!! mai ales un sot asa ca tata!:( :|


1. nu ai nici un drept sa iti judeci parintii, mai bine le-ai multumii pt simplul fapt ca existi
2. media 6 la liceu este o medie extrem de mica , nici in facultate cand mai si munceam nu aveam media asta, deci daca vrei sa faci ceva in viata mai bine te-ai pune cu burta pe carte si ai mai lasa mess-ul sau alte activitati
3. o sa vina o vreme cand ii vei multumii ca te cicalea si cand vei regreta ceea ce spui acum
visan_georgiana
Postat pe 10 Februarie 2011 17:36
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-10 17:32:18... cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele...


tocilara hi hi hi
battleofwits
Postat pe 10 Februarie 2011 17:37
De la: battleofwits, la data 2011-02-10 17:37:01
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-10 17:32:18... cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele...


tocilara hi hi hi


cred ca mereu trebuie sa existe niste prioritati, mie tatal meu imi spunea asa "eu nu te trimit la munca, datoria ta este sa inveti, iar daca iti faci datoria cum trebuie , eu iti ofer absolut tot ceea ce iti doresti, in limitele posibilitatilor" si asa a fost , pai atata timp cat nu muncesti de ce sa nu inveti si sa iti vezi de treaba
visan_georgiana
Postat pe 10 Februarie 2011 17:42
De la: battleofwits, la data 2011-02-10 17:37:01
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-10 17:32:18... cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele...


tocilara hi hi hi


mimi_ca29
Postat pe 10 Februarie 2011 17:50
Ce-o sa-ti mai cauti tu mama cand o sa-ti fie rau.....
Barbie30_
Postat pe 10 Februarie 2011 20:18
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-10 17:32:18Uite, eu am fost si sunt o fire mandra si orgolioasa; imi aduc aminte, cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele. Stii de ce? Pt ca daca tot amani momentul..cheful dispare complet, vine seara si te ia somnul. Te simti bine cand mergi a doua zi la scoala cu temele nefacute sau facute in graba in pauze? Iti place sa fii codasa clasei? Te simti bine cand primesti reprosuri aici despre cum scrii? Vii de la scoala, te schimbi de hainute, mananci si te apuci de teme. Dupa ce le-ai terminat, ajut-o pe mama la treburile casei( curatenie, spalat vase, mai treci si pe la bucatarie sa vezi ce pune in oala etc). Toate astea iti vor fi de ajutor pe viitor. Inveti bine- primesti aprecieri de la profesori, parinti si cei apropiati. Ajuti la treburile casei- castigi experienta, devii responsabila, ai liniste in casa cu parintii.

Vezi? Ai numai de castigat, in schimb daca sari de c-r in sus..

Daca fac o socoteala, iti mai raman vreo doua ore pt chat. E mai mult decat suficient.

P.S Iti urasti mama pt ca iti vrea binele si iti iubesti tatal ca te lasa sa faci ce vrei tu de molau ce e. Ce ai sa mai plangi in pumni mai tarziu cand vei ajunge de rasul lumii- prostanaca, vagaboanda si ratata!



ce draguta ai fost la inceput si ce brutal ai termian :)))) ... oricum asta as raspunde si eu . deci IDEM :D
Brunette_25
Postat pe 10 Februarie 2011 20:36
De la: Brunette_16, la data 2011-02-10 20:36:02
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-10 17:32:18Uite, eu am fost si sunt o fire mandra si orgolioasa; imi aduc aminte, cand veneam de la scoala, nici nu-mi doream sa mananc...fugeam imediat sa-mi fac temele. Stii de ce? Pt ca daca tot amani momentul..cheful dispare complet, vine seara si te ia somnul. Te simti bine cand mergi a doua zi la scoala cu temele nefacute sau facute in graba in pauze? Iti place sa fii codasa clasei? Te simti bine cand primesti reprosuri aici despre cum scrii? Vii de la scoala, te schimbi de hainute, mananci si te apuci de teme. Dupa ce le-ai terminat, ajut-o pe mama la treburile casei( curatenie, spalat vase, mai treci si pe la bucatarie sa vezi ce pune in oala etc). Toate astea iti vor fi de ajutor pe viitor. Inveti bine- primesti aprecieri de la profesori, parinti si cei apropiati. Ajuti la treburile casei- castigi experienta, devii responsabila, ai liniste in casa cu parintii.

Vezi? Ai numai de castigat, in schimb daca sari de c-r in sus..

Daca fac o socoteala, iti mai raman vreo doua ore pt chat. E mai mult decat suficient.

P.S Iti urasti mama pt ca iti vrea binele si iti iubesti tatal ca te lasa sa faci ce vrei tu de molau ce e. Ce ai sa mai plangi in pumni mai tarziu cand vei ajunge de rasul lumii- prostanaca, vagaboanda si ratata!



ce draguta ai fost la inceput si ce brutal ai termian :)))) ... oricum asta as raspunde si eu . deci IDEM :D


Nu am vrut, dar m-a luat valul
mimi_ca29
Postat pe 10 Februarie 2011 20:45
De la: kudika342617, la data 2011-02-10 15:34:04Da bine mai mult mama..X(..mereu cand vin de la scoala,ma pun la calculator..ca un copil normal..si vine mama si incepe "ca de ce nu inveti" si normal ca ii zic "mama abia am venit de la scoala" si mai zice ea ce zice..E asa enervanta, e o scorpie!! :)) Ma cert cu ea in fiecare zi si normal mereu plang,cred ca vine de la serviciu cu nervi si ii descarca pe mine si pe soramea,saracul tata face ce vrea din el,eu in locul lui divortam din primul an de casnicie ..si mereu zice de bunicamea [mama lui tata,adica soacrasa] ca uite ce a facut,ca nu e normala..Se vede ca vrea sa ma intoarca impotriva ei da mie mie prea draga bunica ca sa faca asa ceva,oricat ar incerca..bine recunosc ca in primul semestru,acuma,in a 9 mi'a iesit media 6 si ceva,da frate e liceul,ma dispera ca nu ma intelege nici macar un pic..profesori noi,colegi noi..din generala am doar o fata in scoala care nici macar nu e in aceasi clasa cu mine..la inceput anului plangeam,cred ca septembrie si octombrie am tot plans ca no nu ma obisnuisem,acuma pot sa zic ca m'am mai obisnuit :). Da nu stiu cum sa fac sa nu ma cert cu ea,mereu incepe si acuma o ora [ceva de genu'] face "sa vi peste 10 minute pana in spate sa ma ajuti sa aduc niste lemne",ea a plecat si a trecut vreo 6 minute si m'am dus ca ma gandeam ca poate termina mai repede,ma duc in spate si face "da bine ca nu ai venit dupa ce aduceam cosul" si i'am zis ca ea a zis dupa 10 min plus ca eu am mers mai repede si dupa aia ii fac ca "bine ca vi de munca cu nervi si ii descarci pe mine" si face "da bine ca vi de la scoala si la calculator repede,daca vi cu vreo nota rea acasa sa vezi ce'ti fac"
E o femeie..:|..nu stiu cum Dumnezeu i'a dat niste copii X(..nu merita nimic!!!! mai ales un sot asa ca tata!:( :|
Fa-i ,,stroantzo" niciodata sa nu mai vb asa de mama ta,capisi? Ea e cea mai sfanta pers.de pe pamant.......si ti-a mai dat si viata,gaino.
Ce n-as da sa o am pe mamai langa mine
Valy90
Postat pe 10 Februarie 2011 21:14
Macar 1 zi incercati ca atunci cand vine mama de la serviciu sa o lasati sa se odihneasca, iar voi sa=i preluati activitatile zilnice. Ai sa observi ca voi, toti ceilalti membri ai familiei la un loc nu sunteti in stare sa faceti nici macar pe sfert cat face ea. Si apoi te crezi normala ca vi de la scoala si te asezi in fata calculatorului ?
emaemanuella11
Postat pe 10 Februarie 2011 21:26
Eh...cine nu a avut certuri cu mama in adolescenta? Si eu ,intre 12 si 14 ani aveam impresia ca sunt blestemata de cineva sa nu ma inteleg cu mama,mereu ma intrebam cu putea sora mea sa ii faca pe plac si o uram ! Mama avea cele mai aspre pedepse pt mine,cele mai aprinse discutii si cele mai intepatoare cuvinte. Ma enerva la maxim ca nu ma "intelegea" ,mereu ii reprosam ca si ea a fost de varsta mea si raspunsul ei era "eu da ,dar tu nu ai trecut prin varsta mea" ma termina psihic raspunsul asta si ma omora cand toate prietele ei o laudau si o iubeau pe sora mea ...mai mica CLAR .

Ei bine,acum...ii dau dreptate cand spunea "ai timp sa te distrezi,sa stai toata noaptea in oras,sa cunosti lume,sa te machiezi si sa te costumezi cum iti place,acum timpul tau trebuie ocupat de scoala si lucruri legate de varsta ta" . Inca ceva...am avut probleme cu ea pana la varsta de 18-19 ani ...pt ca mereu aveam impresia ca are ceva personal cu mine ,pana mi-am gasit si am lucrat...atunci lucrurile se mai linisteau si aveam dreptul la mai multe. Imi repeta " inca esti copil" si iar ne certam...

Eu imi respect mama si o iubesc ,ii dau toata dreptatea din lume acum chiar daca uneori exagereaza pt a ma proteja ,eu acum vad lumea altfel si ea altfel,norocul meu este ca are o minte deschisa si vb cu ea destul de deschis pt a intelege esentialul,dar nu ne certam...acum discutam
Brunette_25
Postat pe 13 Februarie 2011 11:10
De la: Brunette_16, la data 2011-02-13 11:10:37Eh...cine nu a avut certuri cu mama in adolescenta? Si eu ,intre 12 si 14 ani aveam impresia ca sunt blestemata de cineva sa nu ma inteleg cu mama,mereu ma intrebam cu putea sora mea sa ii faca pe plac si o uram ! Mama avea cele mai aspre pedepse pt mine,cele mai aprinse discutii si cele mai intepatoare cuvinte. Ma enerva la maxim ca nu ma "intelegea" ,mereu ii reprosam ca si ea a fost de varsta mea si raspunsul ei era "eu da ,dar tu nu ai trecut prin varsta mea" ma termina psihic raspunsul asta si ma omora cand toate prietele ei o laudau si o iubeau pe sora mea ...mai mica CLAR .

Ei bine,acum...ii dau dreptate cand spunea "ai timp sa te distrezi,sa stai toata noaptea in oras,sa cunosti lume,sa te machiezi si sa te costumezi cum iti place,acum timpul tau trebuie ocupat de scoala si lucruri legate de varsta ta" . Inca ceva...am avut probleme cu ea pana la varsta de 18-19 ani ...pt ca mereu aveam impresia ca are ceva personal cu mine ,pana mi-am gasit si am lucrat...atunci lucrurile se mai linisteau si aveam dreptul la mai multe. Imi repeta " inca esti copil" si iar ne certam...

Eu imi respect mama si o iubesc ,ii dau toata dreptatea din lume acum chiar daca uneori exagereaza pt a ma proteja ,eu acum vad lumea altfel si ea altfel,norocul meu este ca are o minte deschisa si vb cu ea destul de deschis pt a intelege esentialul,dar nu ne certam...acum discutam



Frumoasa si rebela...hmmmm
mimi_ca29
Postat pe 13 Februarie 2011 11:47
De la: emaemanuella11, la data 2011-02-10 21:26:57Macar 1 zi incercati ca atunci cand vine mama de la serviciu sa o lasati sa se odihneasca, iar voi sa=i preluati activitatile zilnice. Ai sa observi ca voi, toti ceilalti membri ai familiei la un loc nu sunteti in stare sa faceti nici macar pe sfert cat face ea. Si apoi te crezi normala ca vi de la scoala si te asezi in fata calculatorului ?


Astea sunt frustrari de gospodina, care nu-si mai vede capul de treburi, sau cum? Corect ar fi, in primul rand, sa-l pui pe barbatul tau sa te ajute la treburile casnice, nu pe copii... Asa ar fi trebuit sa sfatuiesti acea persoana, daca te consideri intr-adevar un om corect, desi, dupa mesajele tale de ieri ma indoiesc ca poti fi si corecta...

Si desigur, un om este anormal, dupa capul tau, daca se aseaza la calculator sa se relaxeze...

PS: "vii", asta-i forma corecta pe care trebuia s-o folosesti.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 30 Ianuarie 2014 06:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
boala sufleteasca+stres+depresie= ... !! ajutor!! 57 De la: human 31 Martie 2011 09:37
Intalnirile in trei sau in grup, sunt o metoda de ''descatusare'' a sexualitatii ?? Sunt amatori pe-aici ? 1 De la: Exploratorul 2 Iulie 2010 11:30
cıne se ofera sa o ajute pe doamna nelı:)))) 18 De la: alfredodecurtofreco 29 Noiembrie 2010 11:04
ia sa-i mai dam dracu pe barbati!! 327 De la: DieMann 19 Iulie 2009 18:29
hormoniiisi fac de cap. face ca lumea sa se insele, si uite asa apar gelosii si crimele 17 De la: utad 3 Mai 2010 10:31