Setari Cookie-uri

Cum sa scap de ura?

Buna! De ceva timp am probleme cu gelozia si posesivitatea..sunt intr o relatie de aproape 2 ani de zile,am avut perioade bune si perioade proaste.in majoritatea timpului ne certam din cauza prietenilor lui,pentru care de multe ori ma lasa balta in favoarea lor.acum ca majoritatea sunt la bucuresti,am avut o relatie perfecta,insa in vacanta ei s au intors..si odata cu ei si calvarul.de o saptamana ne certam din absolut orice motiv..la orice ora din zi il sun el este cu ei..noi nu ne am vazut decat o data saptamana asta si avand in vedere ca eu in timpul saptamanii sunt f ocupata,mereu iesim sambata seara.si de data asta insa a spus ca iese cu ei,am avut o cearta teribila pe tema asta pentru ca eu a trebuit sa il sun,eu sa il inteb ce facem diseara.in caz contrar as fi ramas acasa cu buza umflata,crezand ca iesim in oras.Ideea e ca e omul perfect cand nu se afla in compania lor.Nu spun ca sunt oameni rai,ci ca pur si simplu cand e cu ei uita de mine.De aceea am inceput sa am o ura foarte mare in mine,si la orice greseala fie ea cat de mica,fac o mare zarva.Sa mai mentionez si faptul ca o data,in timp ce vorbeam mi a spus ca vrea sa ne casatorim daca ne intelegem asa si apoi nu a mai pomenit nimic despre asta.Eu de cand suntem impreuna nu m am gandit la asta deloc,iar cand mi a zis el,pe langa faptul ca am avut o surpriza placuta,am inceput sa visez cu ochii deschisi.Iar apoi..a pomenit asta de fata cu un membru al familiei lui..si l am intrebat de ce a facut o..deoarece ei nu stiu de aceste intentii si nu e momentul potrivit pentru a le spune..si mi a spus ca a fost doar o gluma! Tin sa mentionez ca pentru mine familia este un lucru sfant,deoarece eu nu am avut parte de o familie intreaga,asa cum isi doreste oricine,si pentru copiii mei imi doresc sa aiba parte de tot ceea ce eu nu am avut,de aceea nu concep astfel de glume pe aceasta tema.Si desi ulterior mi a spus ca e in stare sa imi jure ca acelea au fost vorbe serioase nu prea il mai cred,si acest lucru mi a cauzat tot o ura foarte mare fata de el,pentru comportamentul asta.Daca am continua fara sa ne certam,stiu ca am ajunge departe,insa eu nu stiu cum as pputea sa scap de ura aceasta...fata de el..de aceea am apelat la cititoarele acestui forum ..pentru un sfat,o parere..pentru ca voi vedeti din afara situatiei si din aceasta perspectiva se schimba multe.Va multumesc anticipat
ksishy0805
Postat pe 12 Februarie 2011 19:41
Nu simti ura pt el, sunt doar nervi pt ca nu e cum ti-ai dori tu sa fie.Pt mine situatia e clara: cand iubesti, iti doresti sa fii cu persoana iubita, ti-e dor de ea mereu. Faptul ca alege prietenii si nu prezenta ta...spune multe. Nu cred ca e maturizat suficient pt o casatorie. As spune chiar, ca nu are habar ce implica asta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, daca nu, atunci revin si ti-o spun clar in fata. imi pari matura, inteligenta, cu coloana vertebrala...pacat sa-ti distrugi viata.
mimi_ca29
Postat pe 12 Februarie 2011 20:01
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 19:41:48.Daca am continua fara sa ne certam,stiu ca am ajunge departe,insa eu nu stiu cum as pputea sa scap de ura aceasta...fata de el..

tocmai ce vb pe alt topic despre gelozie si posesivitate..se pare ca unele femei, cum este genul tau, reusesc sa-si gaseasca sacul...pt ca sunt barbati care le accepta drept mare semn de iubire....eu cat sunt de femeie, daca ar incerca cineva sa ma ingradeasca , as spune pas
revenind la tine, intreaba-te daca tie una ti-ar face placere sa ti se aplice acelasi "tratament"
miss_darine
Postat pe 12 Februarie 2011 20:02
De la: miss_darine, la data 2011-02-12 20:02:34
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 19:41:48.Daca am continua fara sa ne certam,stiu ca am ajunge departe,insa eu nu stiu cum as pputea sa scap de ura aceasta...fata de el..

tocmai ce vb pe alt topic despre gelozie si posesivitate..se pare ca unele femei, cum este genul tau, reusesc sa-si gaseasca sacul...pt ca sunt barbati care le accepta drept mare semn de iubire....eu cat sunt de femeie, daca ar incerca cineva sa ma ingradeasca , as spune pas
revenind la tine, intreaba-te daca tie una ti-ar face placere sa ti se aplice acelasi "tratament"



Nu,sunt constienta.Eu uneori mai chicotesc cu baietii,dar ma supar daca face asta cu fetele.Sunt foarte egoista si asta e alta problema a mea...chestia de sus e doar un exemplu...stiu ca m ar ajuta mult un psiholog cu aceasta problema,insa nu mi permit unul..
ksishy0805
Postat pe 12 Februarie 2011 20:10
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:10:48
De la: miss_darine, la data 2011-02-12 20:02:34
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 19:41:48.Daca am continua fara sa ne certam,stiu ca am ajunge departe,insa eu nu stiu cum as pputea sa scap de ura aceasta...fata de el..

tocmai ce vb pe alt topic despre gelozie si posesivitate..se pare ca unele femei, cum este genul tau, reusesc sa-si gaseasca sacul...pt ca sunt barbati care le accepta drept mare semn de iubire....eu cat sunt de femeie, daca ar incerca cineva sa ma ingradeasca , as spune pas
revenind la tine, intreaba-te daca tie una ti-ar face placere sa ti se aplice acelasi "tratament"



Nu,sunt constienta.Eu uneori mai chicotesc cu baietii,dar ma supar daca face asta cu fetele.Sunt foarte egoista si asta e alta problema a mea...chestia de sus e doar un exemplu...stiu ca m ar ajuta mult un psiholog cu aceasta problema,insa nu mi permit unul..


Nu te ajuta nici un psiholog, asa e fira ta. Oare ce zodie esti?
mimi_ca29
Postat pe 12 Februarie 2011 20:14
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 20:14:54
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:10:48
De la: miss_darine, la data 2011-02-12 20:02:34
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 19:41:48.Daca am continua fara sa ne certam,stiu ca am ajunge departe,insa eu nu stiu cum as pputea sa scap de ura aceasta...fata de el..

tocmai ce vb pe alt topic despre gelozie si posesivitate..se pare ca unele femei, cum este genul tau, reusesc sa-si gaseasca sacul...pt ca sunt barbati care le accepta drept mare semn de iubire....eu cat sunt de femeie, daca ar incerca cineva sa ma ingradeasca , as spune pas
revenind la tine, intreaba-te daca tie una ti-ar face placere sa ti se aplice acelasi "tratament"



Nu,sunt constienta.Eu uneori mai chicotesc cu baietii,dar ma supar daca face asta cu fetele.Sunt foarte egoista si asta e alta problema a mea...chestia de sus e doar un exemplu...stiu ca m ar ajuta mult un psiholog cu aceasta problema,insa nu mi permit unul..


Nu te ajuta nici un psiholog, asa e fira ta. Oare ce zodie esti?




sunt o sagetatoare inraita..stii cum se zice..jumatate om jumatate animal..
ksishy0805
Postat pe 12 Februarie 2011 20:16
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:10:48


Nu,sunt constienta.Eu uneori mai chicotesc cu baietii,dar ma supar daca face asta cu fetele.Sunt foarte egoista si asta e alta problema a mea...chestia de sus e doar un exemplu...stiu ca m ar ajuta mult un psiholog cu aceasta problema,insa nu mi permit unul..

etete psiholog...e de ajuns sa constientizezi proverbul...ce tie nu-ti place, altuia nu face...de cate ori iti va veni sa sari cu gura pe el, pune-te inainte in locul lui
miss_darine
Postat pe 12 Februarie 2011 20:18
Incerc sa te inteleg, dar mi-e tare greu.
Nu stiu, nu sport cicaleala, nu suport gelozia si posesivitatea, nu suport tipetele. M-as duce mancand pamantul sa am un partener ca tine, imi pare rau.
Fa ceva cu asta, nu pentru el, pentru tine. Nu sunt multi oamenii care sa reziste la asemenea presiuni, oricat de mult ai iubi.
Sa afirmi ca esti plina de ura fata de omul pe care il iubesti? WTF! Alta chestie de neimaginat. Citeam primul post si mi te imaginam cum ti s-au inrosit ochii si cum scoti fum pe urechi. Doamne pazeste!
rashela
Postat pe 12 Februarie 2011 20:27
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 20:14:54...Nu te ajuta nici un psiholog, asa e fira ta. Oare ce zodie esti?


ai mancat mici azi?

fomeia are probleme cu increderea, unde mai pui ca traieste in frica ca va ramane singura si tot timpul il chinuie pe ala ...

pana nu va invata sa iubeasca cu adevarat va ramane in ceeasi mocirla ... pentru o femeie e esential sa iubeasca cu toata fiinta, chiar daca va fi ranita ...insa o va face mult mai fericita decat ceea ce crede c-o face fericita acum, ma refer la posesivitatea
battleofwits
Postat pe 12 Februarie 2011 20:28
De la: rashela, la data 2011-02-12 20:27:52Incerc sa te inteleg, dar mi-e tare greu.
Nu stiu, nu sport cicaleala, nu suport gelozia si posesivitatea, nu suport tipetele. M-as duce mancand pamantul sa am un partener ca tine, imi pare rau.
Fa ceva cu asta, nu pentru el, pentru tine. Nu sunt multi oamenii care sa reziste la asemenea presiuni, oricat de mult ai iubi.
Sa afirmi ca esti plina de ura fata de omul pe care il iubesti? WTF! Alta chestie de neimaginat. Citeam primul post si mi te imaginam cum ti s-au inrosit ochii si cum scoti fum pe urechi. Doamne pazeste!



Sincer nu ma inteleg nici eu..nu stiu ce simt..adica cand ma cert cu el imi vine sa arunc cu lucruri in el,sa l palmuiesc,insa apoi mi se face dor de el...si nici macar eu nu ma inteleg..din aceasta cauza v am cerut ajutorul..
ksishy0805
Postat pe 12 Februarie 2011 20:40
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:40:05
De la: rashela, la data 2011-02-12 20:27:52Incerc sa te inteleg, dar mi-e tare greu.
Nu stiu, nu sport cicaleala, nu suport gelozia si posesivitatea, nu suport tipetele. M-as duce mancand pamantul sa am un partener ca tine, imi pare rau.
Fa ceva cu asta, nu pentru el, pentru tine. Nu sunt multi oamenii care sa reziste la asemenea presiuni, oricat de mult ai iubi.
Sa afirmi ca esti plina de ura fata de omul pe care il iubesti? WTF! Alta chestie de neimaginat. Citeam primul post si mi te imaginam cum ti s-au inrosit ochii si cum scoti fum pe urechi. Doamne pazeste!



Sincer nu ma inteleg nici eu..nu stiu ce simt..adica cand ma cert cu el imi vine sa arunc cu lucruri in el,sa l palmuiesc,insa apoi mi se face dor de el...si nici macar eu nu ma inteleg..din aceasta cauza v am cerut ajutorul..



p.s. am uitat sa mentiionez,ca inainte sa ne despartim vreo luna de zile,se comporta exact asa..cum ma comport eu acum..si nu suportam,din cauza asta aveam si multe certuri,insa acum nu mai e asa si parca simt ca nu ma mai iubeste si ca nu si mai da interesu...
ksishy0805
Postat pe 12 Februarie 2011 20:43
De la: battleofwits, la data 2011-02-12 20:28:32
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 20:14:54...Nu te ajuta nici un psiholog, asa e fira ta. Oare ce zodie esti?


ai mancat mici azi?

fomeia are probleme cu increderea, unde mai pui ca traieste in frica ca va ramane singura si tot timpul il chinuie pe ala ...

pana nu va invata sa iubeasca cu adevarat va ramane in ceeasi mocirla ... pentru o femeie e esential sa iubeasca cu toata fiinta, chiar daca va fi ranita ...insa o va face mult mai fericita decat ceea ce crede c-o face fericita acum, ma refer la posesivitatea


Hai, lasa ca nici el nu e un sfant. Daca lui intr-o saptamana nu i se face dor de ea si prefera compania prietenilor...atunci ..e clar. Nu exista iubire. Nu ma intereseaza isteriile ei, ci comportamentul lui. Nici el nu o iubeste , asa ca pa si pusi.
mimi_ca29
Postat pe 12 Februarie 2011 21:06
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 21:06:05
De la: battleofwits, la data 2011-02-12 20:28:32
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 20:14:54...Nu te ajuta nici un psiholog, asa e fira ta. Oare ce zodie esti?


ai mancat mici azi?

fomeia are probleme cu increderea, unde mai pui ca traieste in frica ca va ramane singura si tot timpul il chinuie pe ala ...

pana nu va invata sa iubeasca cu adevarat va ramane in ceeasi mocirla ... pentru o femeie e esential sa iubeasca cu toata fiinta, chiar daca va fi ranita ...insa o va face mult mai fericita decat ceea ce crede c-o face fericita acum, ma refer la posesivitatea


Hai, lasa ca nici el nu e un sfant. Daca lui intr-o saptamana nu i se face dor de ea si prefera compania prietenilor...atunci ..e clar. Nu exista iubire. Nu ma intereseaza isteriile ei, ci comportamentul lui. Nici el nu o iubeste , asa ca pa si pusi.

eu nu am vorbit de el...eu am vorbit doar de ea

dar stii cum se zice ...cine se aseamana se aduna
battleofwits
Postat pe 12 Februarie 2011 21:07
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 21:06:05
Hai, lasa ca nici el nu e un sfant. Daca lui intr-o saptamana nu i se face dor de ea si prefera compania prietenilor...atunci ..e clar. Nu exista iubire. Nu ma intereseaza isteriile ei, ci comportamentul lui. Nici el nu o iubeste , asa ca pa si pusi.

parerea mea este ca daca o relatie iti scoate toate laturile negative la iveala, mai bine spui pas...dar daca trece la urmatorul care este in totala antiteza cu primul iar ea are acelasi gen de comportament...inseamna ca are un problem
tzuc mimi
miss_darine
Postat pe 12 Februarie 2011 21:11
De la: miss_darine, la data 2011-02-12 21:11:02
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-12 21:06:05
Hai, lasa ca nici el nu e un sfant. Daca lui intr-o saptamana nu i se face dor de ea si prefera compania prietenilor...atunci ..e clar. Nu exista iubire. Nu ma intereseaza isteriile ei, ci comportamentul lui. Nici el nu o iubeste , asa ca pa si pusi.

parerea mea este ca daca o relatie iti scoate toate laturile negative la iveala, mai bine spui pas...dar daca trece la urmatorul care este in totala antiteza cu primul iar ea are acelasi gen de comportament...inseamna ca are un problem
tzuc mimi


Mie fata imi pare ok, doar ca se enerveaza excesiv. Incearca sa se impuna cu forta, in loc sa actioneze inteligent. Pupicesc si eu doamna mea dulce
mimi_ca29
Postat pe 12 Februarie 2011 21:15
Nu prea inteleg. Cum poate fi ok o persoana care, "in loc sa actioneze inteligent, incearca sa se impuna cu forta"? Atunci cum mai e ok o astfel de persona? Care-i diferenta dintre ea si cei care reusesc cu adevarat, sa se impuna inteligent?
rashela
Postat pe 12 Februarie 2011 21:25
De la: rashela, la data 2011-02-12 21:25:14Nu prea inteleg. Cum poate fi ok o persoana care, "in loc sa actioneze inteligent, incearca sa se impuna cu forta"? Atunci cum mai e ok o astfel de persona? Care-i diferenta dintre ea si cei care reusesc cu adevarat, sa se impuna inteligent?


Cand am spus ok, m-am referit la faptul ca nu e o retardata, taranca si alte cele. Doar ca are probleme cu controlul de sine.
mimi_ca29
Postat pe 12 Februarie 2011 21:30
Da,am probleme cu controlul de sine..si nu numai cu el ci in general ma enervez f usor si fac destul de urat..
ksishy0805
Postat pe 13 Februarie 2011 10:44
De la: ksishy0805, la data 2011-02-13 10:44:40Da,am probleme cu controlul de sine..si nu numai cu el ci in general ma enervez f usor si fac destul de urat..


primul pas e sa vezi ce te enerveaza, si de ce
de cele mai multe ori e frica, incearca sa afli de ce iti este frica

battleofwits
Postat pe 13 Februarie 2011 10:49
De la: ksishy0805, la data 2011-02-13 10:44:40Da,am probleme cu controlul de sine..si nu numai cu el ci in general ma enervez f usor si fac destul de urat..

inseamna ca ai un caracter coleric...dar trecand de autocontrolul pe care trebuie musai sa-l regasesti,poate ca ar trebui sa-ti faci si niste investigatii la tiroida
miss_darine
Postat pe 13 Februarie 2011 11:07
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:40:05
De la: rashela, la data 2011-02-12 20:27:52Incerc sa te inteleg, dar mi-e tare greu.
Nu stiu, nu sport cicaleala, nu suport gelozia si posesivitatea, nu suport tipetele. M-as duce mancand pamantul sa am un partener ca tine, imi pare rau.
Fa ceva cu asta, nu pentru el, pentru tine. Nu sunt multi oamenii care sa reziste la asemenea presiuni, oricat de mult ai iubi.
Sa afirmi ca esti plina de ura fata de omul pe care il iubesti? WTF! Alta chestie de neimaginat. Citeam primul post si mi te imaginam cum ti s-au inrosit ochii si cum scoti fum pe urechi. Doamne pazeste!



Sincer nu ma inteleg nici eu..nu stiu ce simt..adica cand ma cert cu el imi vine sa arunc cu lucruri in el,sa l palmuiesc,insa apoi mi se face dor de el...si nici macar eu nu ma inteleg..din aceasta cauza v am cerut ajutorul..


Interesant........
Ma intreb daca intr-o astfel de familie ti-ai creste copiii, sau despre o astfel de familie vorbeai mai sus unde spuneai ca vrei totul pt. copiii tai?
In fine........concluzia mea e ca vrei ce n-ai avut si anume: vrei ca tu sa ranjesti cu toti baietii, vrei centrul atentiei, pt. el NU, nu vrei nici macar sa iasa cu prietenii lui........baga-l intr-un sac, sau intr-un beci:))
D-soaro, stii proverbul ala:" ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"?
Se pare ca nu.
Ei, daca nu, veri ramane singura cu nervii tai........cu un astfel de comportament.
Succes!
P.S. Nu ai nevoie de psiholog ci de minte.
stem_29
Postat pe 13 Februarie 2011 11:29
De la: stem_29, la data 2011-02-13 11:29:58
De la: ksishy0805, la data 2011-02-12 20:40:05
De la: rashela, la data 2011-02-12 20:27:52Incerc sa te inteleg, dar mi-e tare greu.
Nu stiu, nu sport cicaleala, nu suport gelozia si posesivitatea, nu suport tipetele. M-as duce mancand pamantul sa am un partener ca tine, imi pare rau.
Fa ceva cu asta, nu pentru el, pentru tine. Nu sunt multi oamenii care sa reziste la asemenea presiuni, oricat de mult ai iubi.
Sa afirmi ca esti plina de ura fata de omul pe care il iubesti? WTF! Alta chestie de neimaginat. Citeam primul post si mi te imaginam cum ti s-au inrosit ochii si cum scoti fum pe urechi. Doamne pazeste!



Sincer nu ma inteleg nici eu..nu stiu ce simt..adica cand ma cert cu el imi vine sa arunc cu lucruri in el,sa l palmuiesc,insa apoi mi se face dor de el...si nici macar eu nu ma inteleg..din aceasta cauza v am cerut ajutorul..


Interesant........
Ma intreb daca intr-o astfel de familie ti-ai creste copiii, sau despre o astfel de familie vorbeai mai sus unde spuneai ca vrei totul pt. copiii tai?
In fine........concluzia mea e ca vrei ce n-ai avut si anume: vrei ca tu sa ranjesti cu toti baietii, vrei centrul atentiei, pt. el NU, nu vrei nici macar sa iasa cu prietenii lui........baga-l intr-un sac, sau intr-un beci:))
D-soaro, stii proverbul ala:" ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"?
Se pare ca nu.
Ei, daca nu, veri ramane singura cu nervii tai........cu un astfel de comportament.
Succes!
P.S. Nu ai nevoie de psiholog ci de minte.



Nu e vorba de asta,e vorba ca e cu totul un alt om cand nu e in preajma lor,se comporta cum ar trebui sa se comporte orice barbat cu iubita lui.In schimb mereu cand e cu ei uita de existenta mea,in cazul asta mi se pare normal sa ma deranjeze prezenta lor.Niciodata nu m ar fi deranjat sa iasa cu baietii,nu vreau sa iasa doar cu mine,insa uneori ajung sa cred ca e gay.Adica cu mine intr un timp de o luna de zile de exemplu,sa fie zile in care sa stea mai mult de 2 ore cu mine nu exista decat maxim una.In schimb cu ei in fiecare zi sta asa,iar partea cea mai proasta e ca ei nu ii sunt prieteni adevarati,pentru ca de fata cu altii il barfesc,chiar in fata mea..iar in fata lui sunt lapte si miere,iar el nu vrea sa deschida ochii.Cu ei sta de dimineata pana dupa miezul noptii,cu mine in 2 ani de zile cred ca de maxim 5 ori a facut asta.Nu cer sa faca asta mereu,nu intelegeti gresit,doar ca uneori simt nevoia sa petrecem si noi mai mult timp impreuna,cand avem ocazia.
ksishy0805
Postat pe 13 Februarie 2011 11:38
Eh, atunci asta e el.........il vrei asa, ia-l ( daca te-o lua el, ca vad ca e " glumet" in d'astea).
Nu-l vrei, nu-ti place, pa si pusi, il lasi.
Nu va leaga nimic, nu inteleg ce e asa de greu?!
2 ani?!...FASSS, e zero.
stem_29
Postat pe 13 Februarie 2011 11:47
pai am mai incercat sa ma despart de el,insa tot impreuna am ajuns orice am fi facut amandoi si oricat de mult am incercat sa nu mai fim impreuna..nu stiu de ce mereu se intampla asa si ce ne leaga dar ne a fost totusi greu unu fara celalalt
ksishy0805
Postat pe 13 Februarie 2011 11:49
De la: ksishy0805, la data 2011-02-13 11:49:37pai am mai incercat sa ma despart de el,insa tot impreuna am ajuns orice am fi facut amandoi si oricat de mult am incercat sa nu mai fim impreuna..nu stiu de ce mereu se intampla asa si ce ne leaga dar ne a fost totusi greu unu fara celalalt


Uite, eu inteleg ca e greu sa-ti controlezi reactiile , dar fa un efort si actioneaza matur. In general, isteriile unei femei genereaza violenta. Ar fi mare pacat, sa fii lovita; e umilitor! Trebuie sa existe o solutie pt amandoi. Incercati sa stabiliti niste reguli "nescrise", iar cine le incalca, plateste. Un ex. ar fi: el iti acorda atentia cuvenita, iar tu nu mai tipi.
mimi_ca29
Postat pe 13 Februarie 2011 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau o parere sincera ,fara glume 20 De la: Barbie30 29 Iunie 2010 21:07
Bazar 3 De la: dragonfly11 30 Ianuarie 2016 12:44
prieteni kudilife 4 De la: Delyi 2 Iulie 2010 11:18
bai stie cine engleza?vreau sa invatz si io 6 De la: kudika160583 7 Iunie 2010 18:49
ce sa cred? 5 De la: ankris 27 Iulie 2010 21:54