Setari Cookie-uri

Demisia

Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?

maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 22:27
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:27:12Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?



n-as crede asta! depinde de noul angajator .mai exista si bataia daca nu vrea sa-ti dea cartea de munca
pickard
Postat pe 12 Februarie 2011 22:31
Dar privind noului cod al muncii nu mai exista carte de munca ci contracte de munca. Dar ce masura disciplinara poate lua angajatorul respectiv?Ma gandesc ca nu poate face altceva decat sa nu mai dea salariul pe luna respectiva...altceva nu stiu :-??
maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 22:35
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:35:45Dar privind noului cod al muncii nu mai exista carte de munca ci contracte de munca. Dar ce masura disciplinara poate lua angajatorul respectiv?Ma gandesc ca nu poate face altceva decat sa nu mai dea salariul pe luna respectiva...altceva nu stiu :-??


normal trebuie un preaviz de 15-20 de zile .
pickard
Postat pe 12 Februarie 2011 22:48
si daca nu e respectat acel preaviz?asta am cautat toata seara pe net si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca!
maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 22:52
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:52:32si daca nu e respectat acel preaviz?asta am cautat toata seara pe net si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca!

chiar nu stiu! si eu imi dau demisia pe 1 martie dar cu preaviz ca sa nu am probleme.dar daca o sa-mi faca si asa garagatze directorul il bat sau il impusc
pickard
Postat pe 12 Februarie 2011 22:56
Multa bafta!SPer sa nu ai probleme...
maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 23:00
De la: maria91, la data 2011-02-12 23:00:16Multa bafta!SPer sa nu ai probleme...

mersi!
dar tu de ce vrei sa pleci de pe o zi pe alta!?
pickard
Postat pe 12 Februarie 2011 23:02
Nu e vorba despre mine ci despre un amic de al meu care din cate am inteles nu s-a mai prezentat la munca dupa ce si-a depus demisia iar apoi a primit acasa citatie sa mearga la sediul asociatiei respective si nu s-a dus deoarece era plecat din localitate. Si ma gandeam care ar putea fi consecintele.
maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 23:11
De la: maria91, la data 2011-02-12 23:11:30Nu e vorba despre mine ci despre un amic de al meu care din cate am inteles nu s-a mai prezentat la munca dupa ce si-a depus demisia iar apoi a primit acasa citatie sa mearga la sediul asociatiei respective si nu s-a dus deoarece era plecat din localitate. Si ma gandeam care ar putea fi consecintele.

ii suge pixu! ce poa sa-i faca? nimic!
pickard
Postat pe 12 Februarie 2011 23:14
Atunci m-am mai linistit si eu!
maria91
Postat pe 12 Februarie 2011 23:15
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:35:45Dar privind noului cod al muncii nu mai exista carte de munca ....


gresit...se retranscriu in format electronic
si ca sa-i injur putin pe cei de la ITM ...dupa ce ca le-am platit comisioane in fiecare luna pentru cartile de munca, acum tot eu trebuie sa retranscriu cartea de munca in format electronic
pe ei i-am platit degeaba...mama lor de bugetari handicapati
battleofwits
Postat pe 13 Februarie 2011 07:23
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:52:32si daca nu e respectat acel preaviz?asta am cautat toata seara pe net si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca!

poti sa demisionezi fara preaviz doar in primele 15 zile de la angajare sau(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca
ipahebirowtnod
Postat pe 13 Februarie 2011 08:06
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:52:32si daca nu e respectat acel preaviz?asta am cautat toata seara pe net si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca!

poti sa demisionezi fara preaviz doar in primele 15 zile de la angajare sau(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca
ipahebirowtnod
Postat pe 13 Februarie 2011 08:06
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-02-13 08:06:37
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:52:32si daca nu e respectat acel preaviz?asta am cautat toata seara pe net si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca!

poti sa demisionezi fara preaviz doar in primele 15 zile de la angajare sau(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca




corect! exista si demisia la zi ...cu acordul partilor !!


Art. 55. [felurile încetãrii contractului individual de muncã]
Contractul individual de muncã poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului pãrþilor, la data convenitã de acestea;
c) ca urmare a voinþei unilaterale a uneia dintre pãrþi, în cazurile ºi în condiþiile limitativ prevãzute de lege.
anastasia_m
Postat pe 13 Februarie 2011 08:19
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:19:30



corect! exista si demisia la zi ...cu acordul partilor !!



anastasia
ipahebirowtnod
Postat pe 13 Februarie 2011 08:22
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-02-13 08:22:32
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:19:30



corect! exista si demisia la zi ...cu acordul partilor !!



anastasia



55.b....
anastasia_m
Postat pe 13 Februarie 2011 08:25
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:25:02
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-02-13 08:22:32
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:19:30



corect! exista si demisia la zi ...cu acordul partilor !!



anastasia



55.b....
raspuns corect
ipahebirowtnod
Postat pe 13 Februarie 2011 08:26
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-02-13 08:26:49
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:25:02
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-02-13 08:22:32
De la: anastasia_m, la data 2011-02-13 08:19:30



corect! exista si demisia la zi ...cu acordul partilor !!



anastasia



55.b....
raspuns corect




anastasia_m
Postat pe 13 Februarie 2011 08:28
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:27:12Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?



Orice angajat e obligat sa-si depuna demisia cu preaviz(preaviz care poate sa fie de 15 sau 30 zile,depinde de functia pe care o ocupa) ceea ce inseamna art.79-1.Nu se cere preaviz doar in situatia in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile din contract.In cazul colegului tau(sau prieten,nu am retinut) angajatorul are doua variante:
1.ii solicita demisia cu acordul ambelor parti adica art.55 lit.b asta doar daca doreste angajatorul sa nu mai existe perioada de preaviz.
2.Ii desface contractul de munca pe baza nemotivatelor,e nevoie de 3 consecutive.Asta inseamna ca angajatorul trebuie sa astepte 3 zile,dupa cele 3 zile este obligat prin lege sa ii trimita prin posta o invitatie angajatului prin care sa-i ceara sa se prezinte la sediul firmei pentru clarificarea situatiei.In cazul in care angajatul nu se prezinta atunci angajatorul poate sa-i desfaca contractul ce munca pe baza nemotivatelor.
Barbie30_
Postat pe 13 Februarie 2011 10:39
Neata zapacitelor
Barbie30_
Postat pe 13 Februarie 2011 10:41
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:35:45Dar privind noului cod al muncii nu mai exista carte de munca ci contracte de munca. Dar ce masura disciplinara poate lua angajatorul respectiv?Ma gandesc ca nu poate face altceva decat sa nu mai dea salariul pe luna respectiva...altceva nu stiu :-??


Nu au cum sa-i opreasca salariul pe luna respectiva,nu legal...Apropo de salariu,in cazul in care un angajat care si-a depus demisia nu se prezinta sa-si ridice banii pe care ii mai are de luat atunci firma e obligata sa-i tina in casierie 6 luni de zile(pe baza unui document,logic) si daca nici dupa 6 luni angajatul nu a ridicat banii (personal sau prin altcineva pe care a imputernicit) atunci banii aceia sunt declarati ca si venit al firmei si logic si impozitati ca atare.Sper ca nu te-am bagat mai rau in ceata...
Barbie30_
Postat pe 13 Februarie 2011 10:50
De la: maria91, la data 2011-02-12 23:11:30Nu e vorba despre mine ci despre un amic de al meu care din cate am inteles nu s-a mai prezentat la munca dupa ce si-a depus demisia iar apoi a primit acasa citatie sa mearga la sediul asociatiei respective si nu s-a dus deoarece era plecat din localitate. Si ma gandeam care ar putea fi consecintele.



Demisia inseamna preaviz de 15 zile ( desfiintate post e preaviz de 20 zile) daca si-a depus demisia putea foarte bine la mica intelegere sa nu -si faca preavizul. La preavizul de 20 de zile e cu mers la serviciu 4 ore,( pt. ca din vina angajatorului e desfintat postul) si platit 8 ore, adica plata normala a celor 20 zile, la preaviz de demisie e cu mers 8 ore/ zi timp de 15 zile, plus ca la demisie daca vrei somaj, nu-l mai poti obtine, la desfiintare post, da. ( am scris asta cu 15 si 20 zile pt. ca am vazut mai sus mentionate, demisia din post de conducere e altceva, respectiv desfiintare post)
Consecintele? desfacerea contractului de munca disciplinar, el avand conform contractului de munca la nivel national ( pe tara) preaviz de 15 zile, cumuleaza la neprezenta cca 7 zile de nemotivate.
Referitor la codul muncii nou, sa stii ca nu a intrat in vigoare.
Da, de la 01.01.2011, nu se mai " scrie" nimic in carnetele de munca, insa cum ziceam mai sus.............nu poti pleca fara intelegerea aceea cu angajatorul.
Carnetele de munca se inchid cu data mai sus mentionata insa restul deocamdata ramane neschimbat.
Mai exista un aspect.........contractul de munca la nivel national e unul, iar angajatorul posibil sa mai aiba si alte cele scrise p'acolo prin contractul de munca individual, adica cel incheiat cu fiecare angajat in parte.

Asa ca sfatul meu e ca donului care si-a trantit hartie la sef pe masa si a plecat......daca pe viitor are nevoie de o scrisoare de la vechiul loc de munca pt. a se angaja in altul....nu vreau sa-mi inchiui ce i-ar scrie in ea.
Da, suntem nervosi, insa tre' sa lasam loc de buna ziua. Nu pentru altii, ci efectiv pt. noi insine.........stii cum e zicala aia:" unde dai si unde crapa".......asa si aici, posibil sa ne facem noi, noua rau........nicidecum angajatorului.
Pe net poti eventual sa te informezi daca exista codul muncii......altfel doar la directia teritoriala de munca gasesti informatiile dorite.
stem_29
Postat pe 13 Februarie 2011 10:55
Am scris ca, cumuleaza 7 zile de nemotivate.....daca contractul de munca nu e cum e cel la nivel national, adica cu preaviz de 15 zile cu 8 ore lucrate normal.
La mine de ex. e 15 zile ( mentionat in contract) cu preaviz de 4 ore/ zi si plata a 8.
Ca sa fiu inteleasa:).............sunt unele " chichite" care sunt scrise de catre angajatori in contracte, in baza legilor....nu abearatii si binenteles in avantajul angajatului.
Deci amucul tau daca n-are astfel de contract de munca, cumuleaza 15 zile de nemotivate.
Cam nasol........
Orice s-ar zice, chiar daca nu mai sunt " valabile" carnetele de munca.....de recomandari tot avem nevoie, plus ca in orice CV european e o " casuta" in care tre' scrisa o persoana de contact( care o dam din vechiul loc de munca si de obicei scriem acolo pe sefa/ seful, de resurse umane de la vechiul loc de munca) care sa spuna ce " poame" am fost :))) ce am lucrat, ce stim sa facem.........etc.
In concluzie, referintele pt. un nou loc de munca se iau de catre noul angajator de la vechiul angajator.
Sper ca ti-am fost de folos:)
stem_29
Postat pe 13 Februarie 2011 11:01
Va multumesc pentru opinii! Acum mi-am facut o idee generala si m-am lamurit care pot fi consecintele..
maria91
Postat pe 13 Februarie 2011 16:30
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:27:12Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?

Jok3ru
Postat pe 15 Februarie 2011 13:02
si eu am lucrat la o firma de paza si mi-am dat demisia,si acuma imi tot trimit acasa scrisori:))dar pe a2a nu am mai primito,nu are ce sa faca decat sa nu mai primesc banii
Jok3ru
Postat pe 15 Februarie 2011 13:03
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:27:12Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?

dupa ce-ti depui demisia soliciti concediu fara plata in functie de postul pe care l-ai detinut,15 zile sau 30 de zile;cartile de munca nu stau niciodata la angajator ci la itm,daca ai neplaceri poti face reclamatie
utad
Postat pe 15 Februarie 2011 13:09
De la: utad, la data 2011-02-15 13:09:30
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:27:12Buna seara, tuturo!
Am si eu o nelamurire in legatura unei demisii de la locul de munca. In cazul in care cineva se hotaraste sa-si depuna demisia si nu se prezinta la locul de munca a doua zi, care ar fi consecintele?Angajatorul ar putea avea posibilitatea sa faca in asa fel incat ca cel care a demisionat sa nu se mai poata angaja niciodata cu un contract de munca?

dupa ce-ti depui demisia soliciti concediu fara plata in functie de postul pe care l-ai detinut,15 zile sau 30 de zile;cartile de munca nu stau niciodata la angajator ci la itm,daca ai neplaceri poti face reclamatie



Cum sa nu stea carnetele de munca la angajator?!.....la mine la firma sunt in dulap de fier, le avem la indemana oricand.
Nu stau daca e o firma mica, si nu -si permit un birou in cadrul firme de resurse umane.
Toate firmele care au birou de resurse umene, au om pregatit acolo pt. a completa in ele, le duc doar la vizat la ITM.
stem_29
Postat pe 15 Februarie 2011 13:18
De la: maria91, la data 2011-02-12 22:35:45Dar privind noului cod al muncii nu mai exista carte de munca ci contracte de munca. Dar ce masura disciplinara poate lua angajatorul respectiv?Ma gandesc ca nu poate face altceva decat sa nu mai dea salariul pe luna respectiva...altceva nu stiu :-??


desi nu mai sunt carti de munca legislatia ramane aceeasi!
vitamina_c
Postat pe 15 Februarie 2011 13:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cei 40 de mucenici 10 De la: miezuu 10 Martie 2013 18:47
dupa interviu 2 De la: ella_c 31 Martie 2010 12:35
atunci cand nu exista comunicare ..... 7 De la: andreea_21_nice 9 Februarie 2009 20:28
Imi doresc din tot sufletul sa invat, dar nu reusesc!!!!!!! 64 De la: kudika226898 10 Septembrie 2010 17:47
cum pot gasi un job 13 De la: allexxe 3 Iulie 2009 09:05