Setari Cookie-uri

scrasnit involuntar al dintilor

neata,
se pare ca imi scarsnesc dintii in somn, imi tot repeta prietenul meu asta de cateva saptamamni. chestia este ca eu nu imi dau seama si atunci nici nu stiu cum sa ma abtin. pe langa asta, m-am trezit si cu tot felul de bubite dureroase la baza dintelui si nu mai stiu cum sa scap de ele, ca-s incredibil de dureroase. aveti vreun sfat? vreun tratament?
Fabs
Postat pe 7 Martie 2011 10:00
Esti stresata. Vezi ce problemute ai, rezolva-le, schimba alimentatia, etc
mimi_ca29
Postat pe 7 Martie 2011 10:06
deja ai 2 simptome ale paradontozei. nu te juca, dantura este ca o carte de vizita, asa ca ai grija cum te prezinti. eu vorbesc din experienta,am aflat de curand ca am parodontoza si de atunci tot citesc despore asta si despre tratamente. primul lucru pe care trebuie sa-l faci este detartrajul profi. apoi mergi la plafar si vezi ce produse gasesti pe baza de propolis si cumpara-le. eu folosesc tinctura de propolis si imi masez gingiile cu coenzima q10. apoi mergi la farmacie si cumpara-ti piascledine 300, cu avocado si soia si incepe tratamentul. ia o capsula pe zi, timp de cel putin 6 luni. nu mai zic de igiena orala care trebuie sa fie primul si ultimul lucru pe care il faci in fiecare zi. si o sa fie bine
lil_miss_sunshine
Postat pe 7 Martie 2011 12:16
Problema ta se numeste bruxism, mai exact bruxism nocturn (pentru ca poate fi si diurn). Pentru a rezolva aceasta problema trebuie sa mergi la un medic stomatolog pentru ati recomanda o gutiera. Gutiera este un dispozitiv care se poarta pe timpul noptii si care impiedica "scrasnitul" dintilor.
gaballela
Postat pe 29 Martie 2011 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-am pierdut prietena cea mai buna. 8 De la: kudika382747 27 Mai 2012 12:18
uitativa 4 De la: rascanu89 31 Martie 2012 13:56
nasi din navodari sau imprejurimi 2 De la: kudika121020 19 Aprilie 2015 23:12
Nunta Niko Palace 1 De la: kudika_30454 26 Februarie 2013 17:58
Intrebare pt cei care poarta ochelari 29 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 17:09