Setari Cookie-uri

Un sfat, va rog!

M-am despartit anul trecut de prietenul meu cu destul de mare scandal ( am locuit impreuna cu parintii lui circa 4 ani, care au facut destul de urat cand au vazut ca vreau sa il parasesc, m-au facut in toate felurile: profitoare, etc.), desi ne-am impacat foarte bine in cei 4 ani). In ultimul timp am tot vorbit, am mers chiar la el intr-o vizita de 2 zile-am hotarat amandoi sa discutam pt a vedea daca mai avem o sansa sau nu in viitor.Nu am ajuns atunci la nici o concluzie pentru ca luni dimineata am plecat de la el in ideea de a ma mai gandi. De atunci ma tot gandesc si nu stiu exact cum e mai bine sa procedez.El locuieste intr-ul alt oras din tara (un oras mai mic) si nu stiu in primul rand daca as avea un viitor acolo( sansele de angajare sunt destul de reduse), plus ca asta ar insemna sa locuiesc din nou cu ai lui si probabil si in viitor vor interveni verbal sau faptic in cazul unei certi sau disoute intre noi. Ce sa sfatuiti sa fac? Cum sa procedez?Multumesc!
--------------------------------------------------------------------------------
Gabriela_Maria25
Postat pe 9 Martie 2011 14:52
are rost? sa te mai intorci? de unde nu sti daca dupa ce ti-au zis ce ti-au zis cand ai plecat acum parinti nu vor reactiona altfel? acum depinde si motivul pentru care nu mai sunte-ti impreuna..
dontworibehapi
Postat pe 9 Martie 2011 14:59
Impacati-va daca mai sunt sentimente dar locuiti singurei.
mimi_ca29
Postat pe 9 Martie 2011 16:36
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-09 16:36:19Impacati-va daca mai sunt sentimente dar locuiti singurei.


e diferenta de oras..care poate sa schimbe multe
dontworibehapi
Postat pe 9 Martie 2011 16:40
mersi de sfat.:)
Gabriela_Maria25
Postat pe 9 Martie 2011 17:02
MERSI DE SFAT!:) TOCMAI ASTE E PROBLEMA.. NU CERD CA O SA FIE DE ACORD SA NE MUTAM SINGURI...
Gabriela_Maria25
Postat pe 9 Martie 2011 17:03
bun...hai sa-ti dau si eu un sfat pt ca-s in masura
in primul rand, daca stii ca o sa locuiti impreuna cu parintii lui iti spun din start sa alegi alta varianta pt ca nu va merge. Eu stau impreuna cu viitoarea mea sotie si cu parintii mei de 2 ani, imi e din ce in ce mai greu sa-i "impac" pe toti chiar daca in vara dupa casatorie parintii se vor muta. nu spun ca parintii mei sunt oameni rai, D'ne fereste, nu sunt, dar situatiile de genu' asta chiar nu functioneaza, implica mai multe, intimitatea e una dintre ele si e f imp. Aceste situatii, in timp, gnereaza multe clinciuri intre parteneri si pot duce despartiri sau, kiar mai rau, divorturi. Se stie ca lucru amestecat miroase a k.k.t Cunosc cateva cupluri care s-au destramat din cauza asta si nu sunteti voi cu ceva mai diferit, crede-ma. cine spune ca e ok, se inseala...sunt 2 variante: ori unii dintre ei sunt fatarnici sau toti, ori inghit in sec si accepta situatia, ceea ce nu ti-as recomanda pt ca a 2 varianta nu rezista vesnic, o sa vina momentul cand cineva va exploda ...si va fi urat, ceva gen ce ai patit tu...cu reprosuri multe, jigniri si toate cele cumulate!

Tu trebuie sa te gandesti si sa te consulti cu el daca puteti trai impreuna singuri, la el in oras, la tine, oriunde credeti voi ca puteti face fata in primul rand cu serviciu pt ca lipsa acestuia e iara grava. So...vb cu el, vezi ce zice si daca nu e de acord iti spun sincer ca trebuie sa renunti, alfel o sa regreti mai tarziu. bafta ;)
Alvin
Postat pe 9 Martie 2011 17:11
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:03:47MERSI DE SFAT!:) TOCMAI ASTE E PROBLEMA.. NU CERD CA O SA FIE DE ACORD SA NE MUTAM SINGURI...


Stiu ca e greu si ca, poate pt el e mai confortabil sa locuiasca la parinti, dar e cel mai sanatos lucru pt un cuplu.
mimi_ca29
Postat pe 9 Martie 2011 17:15
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:03:47MERSI DE SFAT!:) TOCMAI ASTE E PROBLEMA.. NU CERD CA O SA FIE DE ACORD SA NE MUTAM SINGURI...


Dar de ce crezi ca nu ar fi?Nu este posibilitate (ma refer financiar) sa va mutati in alta parte??Daca nu accepta insemna ca nu te iubeste(asta e parera mea).Eu as prefera sa dorm in strada decat sa stau cu ei in casa.
Fata vb cu el si vezi ce are de gand,daca nu,renunta
nu se merita.
Sa nu cumva sa te mai intorci in casa socrilor,brrrrr.
Valy90
Postat pe 9 Martie 2011 17:17
NU STIU DACA L-AM IUBIT VREODATA,INSA PER TOTAL NE-AM INTELES DESTUL DE OK, CU MICI EXCEPTII. E O PERSOANA FOARTE DE TREABA ,M-A AJUTAT SA VAD ALTFEL VIATA ( PANA SA-L CUNOSC PE EL ERAM DESTUL DE PESIMISTA), ALTFEL PROBABIL NU STATEAM CU EL 4 ANI.
Gabriela_Maria25
Postat pe 9 Martie 2011 17:19
OK, O SA VB CU EL. MERSI DE SFAT!:)
Gabriela_Maria25
Postat pe 9 Martie 2011 17:21
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:19:56NU STIU DACA L-AM IUBIT VREODATA,INSA PER TOTAL NE-AM INTELES DESTUL DE OK, CU MICI EXCEPTII. E O PERSOANA FOARTE DE TREABA ,M-A AJUTAT SA VAD ALTFEL VIATA ( PANA SA-L CUNOSC PE EL ERAM DESTUL DE PESIMISTA), ALTFEL PROBABIL NU STATEAM CU EL 4 ANI.


upsss
asta e alta poveste
Eu nu inteleg,cum poti sta cu o pers doar asa de dragul de a sta
Oricum asta e problema ta.
Valy90
Postat pe 9 Martie 2011 17:22
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:19:56NU STIU DACA L-AM IUBIT VREODATA,INSA PER TOTAL NE-AM INTELES DESTUL DE OK, CU MICI EXCEPTII. E O PERSOANA FOARTE DE TREABA ,M-A AJUTAT SA VAD ALTFEL VIATA ( PANA SA-L CUNOSC PE EL ERAM DESTUL DE PESIMISTA), ALTFEL PROBABIL NU STATEAM CU EL 4 ANI.


asta e tare...pai atunci puteti ramane amici.....amici pan` la un punct....se poate si asta, m-a asigurat pe mine o fata... tot de pe forum
Alvin
Postat pe 9 Martie 2011 17:26
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:21:26OK, O SA VB CU EL. MERSI DE SFAT!:)


Esti foarte politicoasa Un lucru foarte important: analizeaza foarte bine situatia inainte sa iei vreo decizie; nu esti sigura de sentimentele tale fata de el. Te vei trezi intr-o zi cand vei spune: nu asta e ceea ce vreau. Atunci va fi tarziu si incurci si vietile altora.
mimi_ca29
Postat pe 9 Martie 2011 17:26
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-09 17:19:56NU STIU DACA L-AM IUBIT VREODATA,INSA PER TOTAL NE-AM INTELES DESTUL DE OK, CU MICI EXCEPTII. E O PERSOANA FOARTE DE TREABA ,M-A AJUTAT SA VAD ALTFEL VIATA ( PANA SA-L CUNOSC PE EL ERAM DESTUL DE PESIMISTA), ALTFEL PROBABIL NU STATEAM CU EL 4 ANI.


Mai ales daca nu il iubesti nu te mai complica , esti tanara si poti gasi un barbat pe care sa il iubesti cu adevarat .... nu poti sa stai cu el doar de dragul de a sta este total GRESITTT
Cryna2011
Postat pe 9 Martie 2011 18:18
cu placere, dar acum e ceva ce nuinteleg DE CE daca nu il iubesti ai stat cu el atata timp? de ce te-ai complacut in situatie?..
dontworibehapi
Postat pe 9 Martie 2011 18:32
PENTRU CA ERA FOARTE ATENT SI GRIJULIU CU MINE SI CU MICI EXCEPTII S-A COMPORTAT FOARTE BINE CU MINE.
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 10:42
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 10:42:33PENTRU CA ERA FOARTE ATENT SI GRIJULIU CU MINE SI CU MICI EXCEPTII S-A COMPORTAT FOARTE BINE CU MINE.
....
hmmm da dar el a facut asta pentru ca poate te iubea...nu cred ca a facut asa asa de dragul de a o face
dontworibehapi
Postat pe 10 Martie 2011 10:53
SI PENTRU CA M-A AJUTAT S VAD VIATA ALTFEL DECAT INAINTE SA IL CUNOSC PE EL ( CAND ERAM DESTUL DE PESIMISTA) SI PENTRU CA AM TINUT SI INCA TIN FOARTE MULT LA EL SI SIMT CA EXISTA O LEGATURA PUTERNICA INTRE NOI( CAND A FOST BOLNAV SAU AVEA ANUMITE STARI, SIMTEAM ACESTE LUCRURI)....CHIAR NU STIU CUM E MAI BINE SA PROCEDEZ...ORICUM, SE PARE CA NU VREA SA SE MUTE DE LA AI LUI...
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 11:22
STIU SI SUNT SIGURA CA INCA MA MAI IUBESTE, ALTFEL NU M-AR SUNA SI MI-AR TRIMITE MESAJE PE LA 1 NOAPTEA.
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 11:24
Tu cum ai proceda in locul meu?
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 11:37
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:37:03Tu cum ai proceda in locul meu?

pai...barbati care te vor face sa vezi viata altfel vor mai exista...nu de asta e problema..problema se pune defapt daca voi doi mai vreti sa fiti impreuna..pentru ca pana la urma nu stie nimeni ce a fost intre voi, ce fel de legaturi sau creat...cum va simtiti imperuna...important este sa alegi ceea ce este bun pentru tine...
eu nu m_as mai muta dupa ce ti_au facut parinti..pentru ca cu siguranta vor mai face la fel..si va fi mai rau....
deci daca veti vrea sa mai fiti impreuna va trebui sa qstati separati sau cu chirie pe undeva unde sa fiti doar voi amandoi...in intimitatea voastra
dontworibehapi
Postat pe 10 Martie 2011 11:42
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:37:03Tu cum ai proceda in locul meu?


ai pus si tu in balanta avantaje vs dezavantaje??
ad__83
Postat pe 10 Martie 2011 11:44
pai...barbati care te vor face sa vezi viata altfel vor mai exista...nu de asta e problema..problema se pune defapt daca voi doi mai vreti sa fiti impreuna..pentru ca pana la urma nu stie nimeni ce a fost intre voi, ce fel de legaturi sau creat...cum va simtiti imperuna...important este sa alegi ceea ce este bun pentru tine...
eu nu m_as mai muta dupa ce ti_au facut parinti..pentru ca cu siguranta vor mai face la fel..si va fi mai rau....
deci daca veti vrea sa mai fiti impreuna va trebui sa qstati separati sau cu chirie pe undeva unde sa fiti doar voi amandoi...in intimitatea voastra


MERSI DE SFAT!
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 11:45
ai pus si tu in balanta avantaje vs dezavantaje??

Da, m-am gandit si la asta... sunt si avnataje si dezavantaje .
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 11:49
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:22:00SI PENTRU CA M-A AJUTAT S VAD VIATA ALTFEL DECAT INAINTE SA IL CUNOSC PE EL ( CAND ERAM DESTUL DE PESIMISTA) SI PENTRU CA AM TINUT SI INCA TIN FOARTE MULT LA EL SI SIMT CA EXISTA O LEGATURA PUTERNICA INTRE NOI( CAND A FOST BOLNAV SAU AVEA ANUMITE STARI, SIMTEAM ACESTE LUCRURI)....CHIAR NU STIU CUM E MAI BINE SA PROCEDEZ...ORICUM, SE PARE CA NU VREA SA SE MUTE DE LA AI LUI...


o fi vreu dependet de parinti? pentru ca nu inteleg de ce? adica conteaza si familia ta care te-a crescut dar nu oare mai importanta e familia ta cea pe care ti_o creezi?
dontworibehapi
Postat pe 10 Martie 2011 11:52
DA, AI DREPTATE, DAR SE PARE CA PT EL E F. IMPORTANTA FAMILIA.
Gabriela_Maria25
Postat pe 10 Martie 2011 13:47
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:49:24ai pus si tu in balanta avantaje vs dezavantaje??

Da, m-am gandit si la asta... sunt si avnataje si dezavantaje .


pai si care sunt mai multe..??? ca sunt si si am inteles stiam...
ad__83
Postat pe 10 Martie 2011 13:48
De la: ad_83, la data 2011-03-10 13:48:58
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:49:24ai pus si tu in balanta avantaje vs dezavantaje??

Da, m-am gandit si la asta... sunt si avnataje si dezavantaje .


pai si care sunt mai multe..??? ca sunt si si am inteles stiam...


sunt mai multe....dar o sa le aflam in viitor
dontworibehapi
Postat pe 10 Martie 2011 14:13
De la: dontworibehapi, la data 2011-03-10 14:13:08
De la: ad_83, la data 2011-03-10 13:48:58
De la: Gabriela_Maria25, la data 2011-03-10 11:49:24ai pus si tu in balanta avantaje vs dezavantaje??

Da, m-am gandit si la asta... sunt si avnataje si dezavantaje .


pai si care sunt mai multe..??? ca sunt si si am inteles stiam...


sunt mai multe....dar o sa le aflam in viitor


ok sa inteleg ca ti a comunicat tie rasp final?
ad__83
Postat pe 10 Martie 2011 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti depsre femeia rac si barbatu gemeni...? 1 De la: lenzo 2 Iunie 2010 10:14
Relatie "fara obligatii". 39 De la: Barbie30_ 10 August 2011 20:43
Am apartament de inchiriat cine doreste?? 7 De la: oanaoana 21 Octombrie 2009 19:46
cum sa recastig increderea lui? 25 De la: yumy 3 Octombrie 2010 20:34
Ce ar trebui sa fac? 9 De la: blaa 21 Martie 2010 16:17