Setari Cookie-uri

Castiga unul dintre cele 10 compilatii de CD-uri "Anotimpurile Iubirii" de la Roton!

[b]Kudika si Roton te invita la concurs![/b]

Alege una dintre piesele de pe cele 4 CDuri ale compilatiei "Anotimpurile Iubirii" si spune-ne pe forumul Kudika.ro ce amintiri iti trezeste.
Poti castiga, prin tragere la sorti, unul dintre cele 10 pachete speciale Anotimpurile Iubirii!

Concursul se desfasoara in perioada 17-31 martie 2011 iar castigatorii vor fi anuntati in data de 1 aprilie(va fi adevar, nu minciuna! )

Mult succes!!!
concursKudika
Postat pe 17 Martie 2011 16:13
Desi nu am copilarit cu aceste melodii ,totusi tin minte cum ascultam in pick upul vechi si plin de praf acum Mirabela Dauer - Te-astept sa vii.In fiecare duminica sau zi de sarbatoare parintii mei ascultau astfel de melodii
kudika145817
Postat pe 18 Martie 2011 00:55
Toate imi trezesc diverse amintiri, am copilarit cu aceste melodii. Am ales Dan Spataru - Tu, eu si-o umbrela - pentru ca totdeauna l-am "iubit" pe Dan Spataru.Impreuna cu vecina mea si partera de jocuri in copilarie organizam concursuri de muzica si asta era melodia pe care o interpretam eu cel mai des. Mai tarziu peste ani cand fetita mea era mica i-o cantam ei si dansam amandoua pe aceasta melodie, care e destul de usor de fredonat si ea ma imita stalcind cuvintele, iesea ceva de genul " Umbelul lui"
kudika366047
Postat pe 18 Martie 2011 08:08
una dintre piese care mi-a adus aminte de vremuri si amintiri este piesa LALELE de LUIGI IONESCU. ma trimis mama la piata sa cumpar zarzavat iar eu am venit acasa cu lalele fredonand aceasta piesa .urmarea a fost frumoasa
Mocanu_ely
Postat pe 18 Martie 2011 09:17
sunt o impatimita a melodiilor vechi, am stricat zeci de casete si 3 casetofoane pentru a putea face rost de textele cantecelor... ce mai ani si cate amintiri... dar..., hai sa aleg...Catalin Crisan - Vorbeste marea
pentru ca era melodia pe care o ascultam cu parintii mei mereu. din pacate astazi o mai am numai pe mama, insa fetita mea adora sa "danseze" pe aceasta melodie (are 2 ani si 4 luni)
dar albumele... sunt toate grozave!
ramonadoinaa
Postat pe 18 Martie 2011 10:14
EU sunt „copacul îndrãgostit” al lui Ștefan HRUȘCÃ.
felicidade
Postat pe 18 Martie 2011 10:48
EU sunt pentru melodia lui Ștefan HRUȘCÃ =====copacul indragostit
kudika053840
Postat pe 18 Martie 2011 11:07
Margareta Paslaru - Inima-I un telefon
Imi aduc aminte ce fericita si fara griji eram in scoala primara ascultand si fredonand aceasta melodie.
Ma amuza asocierea inima- telefon eram prea mica sa inteleg dar melodia imi placea
blablab
Postat pe 18 Martie 2011 11:42
imi aduc aminte cum ascultam muzica la radio,cit de frumos era la petreceri,frumoase melodii cele de pe cd ul cu melodii despre primavara
kudika144443
Postat pe 18 Martie 2011 12:47
Ce premii minunate, ce melodii superbe si ce ma bucur ca inca nu au fost uitate !
Mihaela Runceanu - Zborul vantului, imi aminteste de mama. De cea care ne iubeste neconditionat si ne iarta totul oricand. Mi-o amintesc pe mama cand fredona piesa asta in timp ce ne gatea mancarurile copilariei, imi aminteste de perioada nevinovata si perfecta a copilariei si devin nostalgica cu gandul la ea...
asias
Postat pe 18 Martie 2011 12:54
Catalin Crisan - Vorbeste marea este melodia care imi trezeste multe amintiri, cand o aud ma gandesc instantaneu la mama mea, care avea o caseta cu Catalin Crisan pe care zilnic o asculta. Pentru mine este ca o reintoarcere la adolescenta, in casa parintilor.
camylia
Postat pe 18 Martie 2011 14:37
Amintiri imi trezeste aceasta melodie deoarece intr-o zi de toamna frumoasa m-am intalnit cu o printesa pe care o iubesc din tot sufletul si toata inima:Nicu Alifantis - Emotie de toamna
allexinnoalexys
Postat pe 18 Martie 2011 16:52
Toate melodiile din aceasta compilatie sunt extraordinar de frumoase, chiar daca au un iz usor retro, sunt mai actuale, vii, si la moda ca niciodata, pentru ca sunt o muzica vie, eterna.
Multe din ele imi plac, dar cea care-mi trezeste amintiri puternice este cea a Mirabelei Dauer - Te-astept sa vii.
Tin minte, atunci cand eram mica si stateam acasa, in asteptarea parintilor (am facut parte din generatia cu cheia de gat), puneam pick-upul cu discul de vinil al Mirabelei. Cand venea randul acestei melodii, ” Te-astept sa vii (sa te intorci la mine ....) ” imi doream ca mama sa se intoarca odata de la treaba sa stea cu mine, ca tare greu era singura.
Si cantam, fredonam aceasta melodie imbracata cu hainele ei, cu care ”ma gateam ”, sa vad cum imi vor sta atunci cand voi fii mare, ma incaltam cu pantofii ei in care innotam, caci erau prea largi si ma machiam, ma mazgaleam, mai exact cu cosmeticele mamei, odata am incercat crema neagra de pantofi (crezand ca merge si pe fata, nu doar pe pantofi, ce acestia nu arau si ei niste fete de piele !!! rezultatul a fost dezastruos, m-am facut negra pe fata si nici nu se curata... nebunii de copil, singur acasa, facute pe acordul melodiei nemuritoare ”Te-astept sa vii”...
avenerra
Postat pe 18 Martie 2011 18:31
Dan Spataru - Nicio lacrima .. chiar daca eram mica cand era in gloria sa Dan Spataru, mi-a placut mereu melodiile domniei sale, iar aceasta melodie lafel ca si "Drumulrile noastre" mi-a ramas adanc in inima.
fetitza12
Postat pe 18 Martie 2011 19:42
Buna seara,
Citind toate piesele de pe cele patru CD-uri mi-am dat seama ca acestea ilustreaza toata perioada vietii mele cuprinsa intre varsta adolescentei si cea a mturitatii depline.Am copilarit,am crescut si m-am maturizat cu aceste melodii,care fac parte din Pantheonul muzicii usoare romanesti.
Imi este foarte greu sa ma hotarasc la o singura melodie dar daca ar fi sa aleg as alege totusi melodia ,,Lalele'' de Luigi Ionescu.Timbrul vocal al inconfundabilului Luigi Ionescu a facut ca sufletul sa-mi tresalte pe valuri de iubire tot timpul;si mai presus de toate,imi aduc aminte de o seara romantica petrecuta la malul marii,in vara anului 1992,in compania unui suflet deosebit si care a inceput si s-a incheiat cu un dans pe ritmurile acestei nepretuite melodii.
kudika079344
Postat pe 18 Martie 2011 22:00
Toate melodiile sunt frumoase, este muzica care mi-a marcat copilaria, adolescenta, perioada in care m-am indragostit. Le ascult si le fredonez si acum cu placere. Pe cele mai multe nu le-am uitat , le stiu inca versurile.
Dintre toate m-am oprit la melodia lui Pompilia Stoian - Te mai iubesc si acum . Este melodia care a marcat un moment frumos din viata mea, momentul in care am cunoscut si m-am indragostit de un tip frumos, inalt, superb, fara sa stiu in acel moment ca este cel mai bun prieten al sotului meu. Am fredonat-o impreuna cand ne-am intalnit prima oara, o mai fredonez si acum. Probabil si el, cu regretul ca nu am mers mai departe, ca prietenia cu sotul meu m-a impiedicat sa-l mai vad, sa-l iubesc asa cum mi-as fi dorit. Cred ca amandoi ne bucuram si acum ca viata ne-a facut sa ne intalnim, sa ne cunoastem, sa ne iubim....putin, sa stam de vorba mult...., sa ramanem cei mai buni prieteni pentru a nu ii face pe cei din jur sa sufere. Mi-as dori sa-l revad, sa stam de vorba, sa vedem unde a ajuns fiecare dintre noi si daca sacrificiul nostru a meritat.
Maria_Petrescu
Postat pe 18 Martie 2011 22:34
De fiecare data cand ascult astfel de piese, simt ca asta e muzica adevarata. Ascultand-o pe Margareta Pislaru cu ai ei pomi verzi, ma gandesc la o prietena foarte buna si cat s-a chinuit sa ma convinga sa ascult asa ceva. Eu eram mica si incapatanata si refuzam cu tarie muzica mai batrana decat mine :D. Iata ca astazi iubesc aceste piese si, la randul meu, incerc sa-i conving pe altii.
Coesite
Postat pe 19 Martie 2011 10:29
Imi amintesc cu drag de melodia "Lalele" interpretata de Luigi Ionescu,deoarece este melodia de suflet a parintilor mei,am crescut cu aceasta melodie pentru ca ei tin neaparat sa o asculte atunci cand implinesc inca un an de casnicie.Aceasta melodie ii reprezinta,tata i-a daurit mamei la prima intalnire lalele rosii si de atunci melodia a devenit de neuitat.Mi-as dori sa le fac o surpriza daruindu-le acest CD.
ionelala2010
Postat pe 19 Martie 2011 12:33
marina voica- "daca inima ar putea vorbi" -daca ar putea vorbi inima ar avea de povestit multe amintiri si placute si neplacute.
tinely1
Postat pe 19 Martie 2011 13:28
wow. mai exista cd uri de muzica care se vand pe bani?
rockk
Postat pe 19 Martie 2011 13:31
Cu toate ca nu am trait perioada de glorie a acestor melodii parintii mei mi-au implementat simtul muzicii bune si de calitate. Cunosc majoritatea melodiilor compilatiei " Anotimpurile Iubirii" si toate sunt amintiri in a carei carte a vietii de o vei deschide mereu vei merge in viata plin de optimism. Mi-e foarte greu sa aleg o melodie fiindca toate au un rol aparte in inima mea si toate ma fac sa ma simt bine ca sunt roman. Toate melodiile au o adevarata arta. Insa, daca intradevar trebuie sa aleg , as alege melodia< Mirabela Dauer - Te-astept sa vii > melodie ce o ascultam in speranta ca in sufletul meu va aparea cineva care sa ma iubeasca cu adevarat. Intr-un final ruga mi-a fost ascultata si a aparut un baiat minunat in viata mea, care m-a facut si ma face cea mai fericita.
Amy1990
Postat pe 19 Martie 2011 17:16
Imi aduc aminte de melodia "Sanie cu zurgalai " melodie interpretata la vremeea aceea de Maria Ciobanu si Ion Dolanescu,interpreti indragiti in casa noastra. Melodia imi aminteste de iernile frumoase de altadata,de tineretea parintilor mei,de curatenia sufleteasca care se gasea in sufletele oamenilor,de o lume care a fost si niciodata nu o sa mai fie .
dora116
Postat pe 19 Martie 2011 17:18
catalin crisan - vorbeste marea.
muzica de altadata este gustata si acum de toate generatiile.
frumoase melodii.
jos palaria pentru cei ce le-au compus si pentru cei ce le canta.
kudika021805
Postat pe 19 Martie 2011 20:39
Aleg cd1-ul nr. 1 ADIERE DE PRIMAVARA piesa Angela Similea - Sa te gandesti din cand in cand la mine

Ador sa-mi aduc aminte de clipele frumoase petrecute impreuna cu cel/i care mi-au fost parteneri de viata, sa-mi reprim temeriile si sa cred ca viata inca-i frumoasa... chiar si atunci cand esti/te simti singur!
uniculk
Postat pe 20 Martie 2011 00:31
Luigi Ionescu - Lalele
Aceasta melodie mi-o dedica sotul in fiecare an de 1 martie pentru ca... primul buchet de flori mi l-a daruit pe 1 martie si cuprindea 5 lalele. Nu va pot exprima in cuvinte ce sentiment retraiesc....

hlroxana_condo
Postat pe 20 Martie 2011 12:32
in sfirsit nu se mai vind manelele la voi la "roton"...si va gindira-ti sa promovati muzica cu adevarat buna...bafta la vinzari.
BEL_AMY1
Postat pe 20 Martie 2011 12:38
Dan Spataru - Tu, eu si-o umbrela
"Tu,eu si-o umbrela" este prima melodie pe care am cantat-o impreuna cu sotul meu la un concert al lui Dan Spataru.Culmea este ca dupa concert a inceput o ploaie teribila si eram doar noi doi si o umbrela.
elenafr
Postat pe 20 Martie 2011 16:36
Marina Voica - Sanie cu zurgalai

Ori de cate ori ascult acest cantec imi aduc aminte de un Craciun de vis in Bucovina petrecut alaturi de sotia mea.Ningea ca in povesti si singurul mijloc de transport era o sanie cu zurgalai trasa de o pereche de cai foarte frumosi care ne-au dus pana la hotel.
vasilefr
Postat pe 20 Martie 2011 16:42
dupa prima despartire de primul meu iubit ascultam si simteam ca era ceea ce as fi spus , parca erau cuvintele mele in cantecul " De-ar fi sa vii" cantata de Mihaiela Runceanu. Oricum sunt multe care le ascultam cu drag atunci si acum,am crescut cu ele...
nikko71
Postat pe 20 Martie 2011 19:30
Margareta Paslaru era preferata tatalui meu in copilarie si cu Doina Badea. Acum cand le aud mi-aduc aminte de el , asa cum era plin de verva , mereu in miscare...Mirabela Dauer cu melodiile "Te-astept sa vii " ,"Fotoliul din odaie"," Morarita" , "Floarea mea albastra" ne-au incantat adolescenta la multi, si acum le fredonez cu placere, mai ales ca deja am cumparat un CD cu una din compilatiile acestea si nu plec la drum fara sa le iau in masina.Cand o vad pe fiica mea ce asculta , ma gandesc ce mult au pierdut ei ,ce bogati am fost noi din punctul asta de vedere.Asteptam cu nerabdare emisiunile de revelion sa-i ascultam pe toti :Aurelian Andreescu , Angela Similea,Corina Chiriac, Olimpia Panciu, Marius Teicu... si sa vedem scenetele acelea haioase cu actorii nostrii din generatia de aur .Ce vremuri frumoase !



nina55
Postat pe 20 Martie 2011 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga tratamente de vis in cadrul centrelor Cellulem Block Bellezza! 211 De la: concursKudika 13 Iunie 2013 10:44
Concurs: Puma Urban Motion 579 De la: concursKudika 10 Iunie 2009 18:08
Castiga un set de produse Herbalife in fiecare saptamana! 579 De la: concursKudika 3 Decembrie 2012 10:17
Concurs de Craciun: Castiga un costum de Craciunita! 445 De la: concursKudika 16 Decembrie 2009 16:52
Relaxeaza-te la Shakti Spa! 77 De la: concursKudika 11 Septembrie 2016 01:59