Setari Cookie-uri

Probleme...cu parintii adoptivi.

De la: kudika166714, la data 2011-03-29 17:10:14upsi ...se pare ca am venit cu raspunsul cam tarziu ...eh,bine macar ca totul s'a terminat cu bine

Nu e nimic. Multumesc oricum ca ai avut bunavointa sa imi dai un sfat. O sa tin cont de el .Te pup
Elis_Alx
Postat pe 29 Martie 2011 20:41
Elis,citesc aici raspunsurile diferitilor oameni, si ma crucesc. Numai sabloane. Numai idei preconcepute. O lipsa crasa de cultura. O lipsa insasi de educatie, si ma refer la acea educatie emotionala de care unii habar nu au. Nu-i asculta...Am fost in aceeasi situatie. Dar erau parintii mei, naturali. Numai ca erau despatiti. Deci nu-i o regula ca daca sunt naturali, trebuie sa te iubesca. Am ramas singura de la 18 ani. Abia asteptau sa fac 18 ani si sa scape de mine. Eu am mers pe drumul meu. Am intrat la faculate, m-am casatorit din dragoste. Aici pot spune cu mana pe inima ca m-a ajutat Dumnezeu. Am avut un sot care m-a iubit asa cum sunt, fara nimic. Nu aveam decat sufletul din mine. Dupa 20 de ani: avem 2 copii mari, suntem impreuna si locuim in Canada. Parintii: au ramas singuri in Ro, tata cu nevasta lui , fara baiatul care-l au impreuna. Este si el in Ca. Mama, cu barbatul ei si cu nepotii ei. Bolnavi, batrani, plangaciosi. Se fac ca au uitat. Dar nu au uitat, cu siguranta! Nu ne-a ajutat nimeni, cu nimic. Am muncit singuri si am razbit. Chiar si in Romania anilor 90.
Sfatul meu: Suporta pana-ti vezi sacii in caruta. Stiu, e greu. Dar nu face greseala sa cazi in bratele vreunui nemernic si sa suferi si mai mult. Roaga-te la Dumnezeu cat poti. Sera de seara ingenuncheza si cere-i ajutorul. Ai sa vezi cum totul se limpezeste si vei suporta totul mai usor.
Te pup! Canada e un loc minunat pentru tinerii care nu-i vor parintii. Scrie-mi pe adresa : mireladoncut@yahoo.fr
mireladoncut
Postat pe 30 Martie 2011 02:21
"Suporta pana iti vezi sacii in caruta"? De ce, o bat, o abuzeaza emotional, profita de ea?

Draga mea, este normal sa te simti uneori "pierduta" dar incearca sa nu mai actualizezi trecutul ....Nimeni nu e de vina ca parintii tai au murit si ca cei de acum nu sunt "perfecti" . Oare cati parinti -naturali sau nu-....sunt exact ceea ce si-ar dori copilul lor sa fie?
Incearca sa discuti deschis cu mama ta si sa ii spui ce simti.Poate ca doar lipsa de comnunicare e vinovata - si poate gasesti o punte intre tine si ea.
Tatal meu natural ma facea sa ma simt uneori ca o straina deci nu apartenenta biologica ne face mai fericiti :)
Discuta deschis, asa cum ai pus problema aici.

Mult succes
Hapi2233
Postat pe 4 Aprilie 2011 17:03
Da Hapi, e abuzata emotional. Nu-i lasa aerul psihologic. Sigur, sunt de acord cu ce zici tu: COMUNICAREA e cel mai important lucru intr-o relatie, indiferent de tipul ei. Dar, din pacate, in Ro multi oameni nu stiu sa comunice. Nu au avut unde invata si nici de la cine. Unii practic refuza sa se gandeasca. Te lovesti de un zid denepatruns. Au multe frustari si fitilui scurt. Au putine idei si fixe si alea. Festete-te de oamenii cu idei putine si fixe!
mireladoncut
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfaturi..... 7 De la: rashela 3 Iunie 2011 11:16
Cistiguri mari reale cu investitie de doar 6 lei... 0 De la: 17 Decembrie 2011 12:25
Relatie la distanta 18 De la: kudika_28401 10 Aprilie 2013 10:16
EXPAND YOUR BUSINESS 1 De la: Quote_Day_1 26 Iulie 2012 12:16
Cate putem accepta in numele iubirii ? 84 De la: Miss_Y 8 Februarie 2014 21:52