Setari Cookie-uri

Probleme...cu parintii adoptivi.

Buna.As vrea sa primesc cateva sfaturi deoarece simt ca e prea mult pentru mine. Parintii mei au murit cand eram mica.Pana la varsta de 7 ani am stat cu bunicii,dar de la 7 ani,m-am mutat intr-un oras nou,cu o noua "familie". Totul a mers bine...ca sa zic asa...dar pe la varsta de 14 ani s-a schimbat totul.! Am descoperit ca am fost mintita.Eu stiam ca parintii mei au murit cand aveam doar 7 luni, pana cand am descoperit certificatele de deces intr-un dosar bine pastrat.Ei au murit cand aveam 2 ani...Parintii actuali nu vor sa imi dea nici macar o informatie cu privire la decesul parintilor mei naturali.Eu ii respect foarte mult pt ca ma cresc si ca isi asuma o mare responsabilitate, dar incep sa o iau razna de tot. Ei nu sunt multumiti de mine.Ma critica !
Cu scoala merg chiar bine...deci nu am probleme...nu depasesc ora de venit acasa, nu le cer mai nimic. Ii ajut cum pot: spal vase,fac curat,platesc facturi,etc .Niciun profesor nu s-a plans de mine la scoala...dar e din ce in ce mai rau.Mama ma critica si nu imi ofera deloc intimitate.am inceput sa ascund multe lucruri de ea pt ca nu ma intelege...in loc sa ma ajute, ea imi reproseaza si atat. Tata nici nu vorbeste cu mine.
Ma simt singura...am noroc de prietenii mei.Dar parintii ar trebui sa fie pe primul loc nu? Am impresia ca nu ma iubesc ca pe copilul lor...Nu le cer asta..am nevoie doar de putina afectiune din partea lor pt ca asta e tot ce imi lipseste.Nu e zi sa nu ma certe pt ca am luat de ex: 9 la geografie si nu 10.Sau ca sunt prea ascunsa.Mama imi tot spune ca nu trebuie sa uit ca nu am pe umarul cui sa plang.E oribil !...eu incerc sa ii multumesc dar nu reusesc orice as face...
Cum sa mai procedez? Ma simt o straina printre ei...simt ca locul meu nu este aici!
Elis_Alx
Postat pe 17 Martie 2011 19:03

am ramas
Valy90
Postat pe 18 Martie 2011 00:25
Daca nu reusesti sa obtii ceea ce-ti doresti( si anume afectiune si atentie), renunta la a mai lupta pt asta. Incearca sa faci lucrurile cat mai bine si mai corect pana vei fi capabila sa te descurci singura. Lupta pt viitorul tau. Daca tot te-au adoptat, macar sa ai cateva beneficii; sa-ti construiesti un viitor bun, sa nu ajungi pe drumuri o aurolaca. Mi se pare cusut cu ata alba faptul ca ti-au murit ambii parinti, probabil ai fost abandonata. Nu trebuie sa te intristezi si sa te simti neiubita. Lasa trecutul si lupta pt tine. Iti doresc sa ai taria si curajul sa depasesti toate momentele grele ale vietii.
mimi_ca29
Postat pe 18 Martie 2011 08:04
Mie mi se pare cusut cu ata alba faptul ca parintii adoptivi au certificatele de deces ale parintilor naturali...
kudika_pudika
Postat pe 18 Martie 2011 12:35
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-17 19:03:40 Buna.As vrea sa primesc cateva sfaturi deoarece simt ca e prea mult pentru mine. Parintii mei au murit cand eram mica.Pana la varsta de 7 ani am stat cu bunicii,dar de la 7 ani,m-am mutat intr-un oras nou,cu o noua "familie". Totul a mers bine...ca sa zic asa...dar pe la varsta de 14 ani s-a schimbat totul.! Am descoperit ca am fost mintita.Eu stiam ca parintii mei au murit cand aveam doar 7 luni, pana cand am descoperit certificatele de deces intr-un dosar bine pastrat.Ei au murit cand aveam 2 ani...Parintii actuali nu vor sa imi dea nici macar o informatie cu privire la decesul parintilor mei naturali.Eu ii respect foarte mult pt ca ma cresc si ca isi asuma o mare responsabilitate, dar incep sa o iau razna de tot. Ei nu sunt multumiti de mine.Ma critica !
Cu scoala merg chiar bine...deci nu am probleme...nu depasesc ora de venit acasa, nu le cer mai nimic. Ii ajut cum pot: spal vase,fac curat,platesc facturi,etc .Niciun profesor nu s-a plans de mine la scoala...dar e din ce in ce mai rau.Mama ma critica si nu imi ofera deloc intimitate.am inceput sa ascund multe lucruri de ea pt ca nu ma intelege...in loc sa ma ajute, ea imi reproseaza si atat. Tata nici nu vorbeste cu mine.
Ma simt singura...am noroc de prietenii mei.Dar parintii ar trebui sa fie pe primul loc nu? Am impresia ca nu ma iubesc ca pe copilul lor...Nu le cer asta..am nevoie doar de putina afectiune din partea lor pt ca asta e tot ce imi lipseste.Nu e zi sa nu ma certe pt ca am luat de ex: 9 la geografie si nu 10.Sau ca sunt prea ascunsa.Mama imi tot spune ca nu trebuie sa uit ca nu am pe umarul cui sa plang.E oribil !...eu incerc sa ii multumesc dar nu reusesc orice as face...
Cum sa mai procedez? Ma simt o straina printre ei...simt ca locul meu nu este aici!


Daca te-au luat si te-au crescut atatia ani sunt convinsa ca te si iubesc. Sa stii ca nici cu parintii naturali nu e mai usor. Cand esti adolescent in general nu te intelegi cu parintii. Eu am avut o colega pe care, atunci cand lua un 8, o batea taica-su cu cureaua dupa ce o dezbraca la chiloti si maieu. Ala da tratament urat si erau parintii ei naturali. Eu nu stiu exact situatia din familia ta insa o sa vezi mai tarziu ca putina exigenta nu strica. Daca te critica pentru niste note nu inseamna ca nu te iubesc, si sa stii ca si mie imi zicea mama ca sunt ascunsa in timpul liceului iar pe tatal meu il vedeam poate seara vreo ora-doua si nici atunci nu aveam prea multe de discutat.
Eu nu te judec acum, nici vorba. Sunt convinsa ca ai un sentiment destul de aiurea pnetru ca nu sunt parintii tai naturali insa gandeste-te ca nu te bat, au grija de tine, iti cumpara tot ce ai nevoie, iti asigura confortul de care tu ai nevoie zilnic. Repet: nici un parinte nu e perfect si sunt parinti naturali care sunt muuult mai rai decat ai tai, crede-ma pe cuvant.
Sfat? O sa incerc: Sa-ti vezi de scoala, sa inveti cat poti tu de mult, sa dai la o facultate, sa iti stabilesti un scop in viata dupa care a te ghidezi si o sa vezi ca peste vreo cativa ani o sa vezi ca o sa ti se pare enorm de mult cat au facut pentru tine. :)
_Cryssa_
Postat pe 18 Martie 2011 13:31
Pai parintii actuali mi-au spus ca s-au cunoscut cu parintii mei naturali...dar asta mi-au spus-o dupa ce am gasit eu certificatele..
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:01
Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:10
sa * ( ma scuzati pt greseala )
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:13
Deci sa inteleg ca adoptia ta a fost un aranjament cu familia naturala?
Atunci cauta-ti rudele de sange si vezi ce e cu ele.
kudika_pudika
Postat pe 18 Martie 2011 16:23
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:10:48Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.


in loc sa fi multumita pentru ceea ce primesti,
gasesti "nod in papura" pentru ceea ce nu primesti

in japonia stau cu bomba nucleara pe cap
in libia stau nemancati cu zilele
iar tu ai probleme adolescentine ... e ok sa le ai, dar sa nu incepi sa le exagerezi

relatia parinte copil intotdeuna a fost tensionata la adolescenta ... asa ca nu esti un caz singular, esti o adolescenta obisnuita si rasfatata
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:30
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:30:59
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:10:48Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.


in loc sa fi multumita pentru ceea ce primesti,
gasesti "nod in papura" pentru ceea ce nu primesti

in japonia stau cu bomba nucleara pe cap
in libia stau nemancati cu zilele
iar tu ai probleme adolescentine ... e ok sa le ai, dar sa nu incepi sa le exagerezi

relatia parinte copil intotdeuna a fost tensionata la adolescenta ... asa ca nu esti un caz singular, esti o adolescenta obisnuita si rasfatata


Fleosc! Nu conteaza daca sunt mici sau mari, sunt problemele ei!
mimi_ca29
Postat pe 18 Martie 2011 16:38
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:30:59
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:10:48Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.


in loc sa fi multumita pentru ceea ce primesti,
gasesti "nod in papura" pentru ceea ce nu primesti

in japonia stau cu bomba nucleara pe cap
in libia stau nemancati cu zilele
iar tu ai probleme adolescentine ... e ok sa le ai, dar sa nu incepi sa le exagerezi

relatia parinte copil intotdeuna a fost tensionata la adolescenta ... asa ca nu esti un caz singular, esti o adolescenta obisnuita si rasfatata

deja un caz prea banal hai dady rezolva-le tu cum stii mai bine
ipahebirowtnod
Postat pe 18 Martie 2011 16:38
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-18 16:38:27
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:30:59
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:10:48Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.


in loc sa fi multumita pentru ceea ce primesti,
gasesti "nod in papura" pentru ceea ce nu primesti

in japonia stau cu bomba nucleara pe cap
in libia stau nemancati cu zilele
iar tu ai probleme adolescentine ... e ok sa le ai, dar sa nu incepi sa le exagerezi

relatia parinte copil intotdeuna a fost tensionata la adolescenta ... asa ca nu esti un caz singular, esti o adolescenta obisnuita si rasfatata


Fleosc! Nu conteaza daca sunt mici sau mari, sunt problemele ei!


normal ca sunt ale "ei"
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:42
Eu am cerut un sfat . AM MENTIONAT ca sunt multumita de ce imi ofera ei material .
Problema este ca nu ma sprijina moral. Cum era pt voi daca va erau ambii parinti morti? nu cred ca erati in al 9-lea cer daca nu stiati nimic despre ei... Si nu exista o relatie intre mama si fiica pt ca noi nu vorbim dechis!
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:43
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-03-18 16:38:33
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:30:59
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:10:48Bineinteles, cum am spus, ii respect pt ca imi ofera conditiile. Invat bine...dar va dati seama ca nu pot sa am 10 pe linie.asta ar insemna sa nu stau decat cu cartea in mana...sa nu mai ies la o plimbare etc.Insa ei mereu mereu imi amintesc ca nu am parinti naturali Cum e posibil?...Eu sincer asta nu inteleg...Inainte ma bateau dar acum au incetat...probabil ca nu aveam cum sa le explic celorlalti vanataile si restul? :-??
Ma gandesc serios sa dau la facultate dar voi avea nevoie de sprijin moral si financiar.Si ei vor ma ma oblige sa dau la facultatea pe care o vor ei..nu care vreau eu...Au spus ca daca nu dau la facultatea X...nu ma sprijina financiar.


in loc sa fi multumita pentru ceea ce primesti,
gasesti "nod in papura" pentru ceea ce nu primesti

in japonia stau cu bomba nucleara pe cap
in libia stau nemancati cu zilele
iar tu ai probleme adolescentine ... e ok sa le ai, dar sa nu incepi sa le exagerezi

relatia parinte copil intotdeuna a fost tensionata la adolescenta ... asa ca nu esti un caz singular, esti o adolescenta obisnuita si rasfatata

deja un caz prea banal hai dady rezolva-le tu cum stii mai bine



ciresico, hai sa rezolvam alte mistere impreuna
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:43
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:43:08Eu am cerut un sfat . AM MENTIONAT ca sunt multumita de ce imi ofera ei material .
Problema este ca nu ma sprijina moral. Cum era pt voi daca va erau ambii parinti morti? nu cred ca erati in al 9-lea cer daca nu stiati nimic despre ei... Si nu exista o relatie intre mama si fiica pt ca noi nu vorbim dechis!


Stai linisita, eu inteleg ce simti cand iti spune ca nu esti fata lor, nu pt ca as fi in situatia ta, doar imi imaginez cat doare. Oricat d multa papica am avea sub nas, tot simtim nevoia de afectiune.
mimi_ca29
Postat pe 18 Martie 2011 16:47
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:43:19
ciresico, hai sa rezolvam alte mistere impreuna

hai la mistere nu ma bag daca am ceva de rezolvat rezolv singura
ipahebirowtnod
Postat pe 18 Martie 2011 16:47
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:43:08Eu am cerut un sfat . AM MENTIONAT ca sunt multumita de ce imi ofera ei material .
Problema este ca nu ma sprijina moral. Cum era pt voi daca va erau ambii parinti morti? nu cred ca erati in al 9-lea cer daca nu stiati nimic despre ei... Si nu exista o relatie intre mama si fiica pt ca noi nu vorbim dechis!

cati ani ai?

99,99 % dintre copii nu vorbesc deschis cu parintii
poate cu bunicii
cu unchii
verii
dar cu parintii vorbesc deschis doar in filme te crezi in filme?

cat despre situatia ta, nu am cum sa-mi dau cu parerea
insa un lucru stiu, ca nu suntem ceea ce vor altii sa fim, suntem ceea ce vrem noi sa fim ... tu ce vrei sa fi?

eu zic ca mai bine deschideai un topic unde ...sa vorbesti diverse lucruri despre viata (desi forumul e ultimul loc de unde poti invata ceva, sanatos)
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:47
Mie nu mi se pare deloc banal si nesemnificativ.Daca voi aveti parintii normal ca nu stiti cum e. Cum e sa primesti acelasi raspuns zilnic : " sunt ocupat/a cu alte treburi. nu prea am timp de asta acum." ?
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:48
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:43:08Eu am cerut un sfat . AM MENTIONAT ca sunt multumita de ce imi ofera ei material .
Problema este ca nu ma sprijina moral. Cum era pt voi daca va erau ambii parinti morti? nu cred ca erati in al 9-lea cer daca nu stiati nimic despre ei... Si nu exista o relatie intre mama si fiica pt ca noi nu vorbim dechis!

nimic nu se compara cu parintii naturali, dar asa este viata contruita trebuie sa fii puternica
ipahebirowtnod
Postat pe 18 Martie 2011 16:48
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-18 16:47:09
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:43:08Eu am cerut un sfat . AM MENTIONAT ca sunt multumita de ce imi ofera ei material .
Problema este ca nu ma sprijina moral. Cum era pt voi daca va erau ambii parinti morti? nu cred ca erati in al 9-lea cer daca nu stiati nimic despre ei... Si nu exista o relatie intre mama si fiica pt ca noi nu vorbim dechis!


Stai linisita, eu inteleg ce simti cand iti spune ca nu esti fata lor, nu pt ca as fi in situatia ta, doar imi imaginez cat doare. Oricat d multa papica am avea sub nas, tot simtim nevoia de afectiune.


tanti mimi are imaginatia bogata
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:48
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:48:19Mie nu mi se pare deloc banal si nesemnificativ.Daca voi aveti parintii normal ca nu stiti cum e. Cum e sa primesti acelasi raspuns zilnic : " sunt ocupat/a cu alte treburi. nu prea am timp de asta acum." ?

vezi tu te lamentezi ac primesti astfel d eraspunsuri crede-ma sunt multi copii care ii au pe parintii lor naturali si uita complet de existenta lor, de ce crezi ca exista tineri care beau, fumeaza si se drogheaza?
ipahebirowtnod
Postat pe 18 Martie 2011 16:50
Daca primeam destule informatii si sfaturi credeti ca mai deschideam subiectul aici?
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:51
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:48:19Mie nu mi se pare deloc banal si nesemnificativ.Daca voi aveti parintii normal ca nu stiti cum e. Cum e sa primesti acelasi raspuns zilnic : " sunt ocupat/a cu alte treburi. nu prea am timp de asta acum." ?

Hmmm, asa ma cam trata mama (naturala, da?)

Nu pune la suflet ce zice battle, el nu are capacitati de intelegere sau empatie. Incearca sa fie destept, dar nu-i prea iese. Asa vorbeste el sa zica ca a facut ceva productiv pe ziua de azi. Pe bune, ignora-l
kudika_pudika
Postat pe 18 Martie 2011 16:52
Tocmai !...Unii care au parinti buni, intelegatori , nu ii pretuiesc. Cei care au nevoie nu ii primesc niciodata.
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:52
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:52:27Tocmai !...Unii care au parinti buni, intelegatori , nu ii pretuiesc. Cei care au nevoie nu ii primesc niciodata.


si la fel de multi sunt si cei care nu au deloc ...si traiesc in canele
cel mai bine e sa apreciezi ceea ce ti se ofera si sa incerci sa dai tu tot ce e mai bun ...
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:54
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-03-18 16:50:09
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:48:19Mie nu mi se pare deloc banal si nesemnificativ.Daca voi aveti parintii normal ca nu stiti cum e. Cum e sa primesti acelasi raspuns zilnic : " sunt ocupat/a cu alte treburi. nu prea am timp de asta acum." ?

vezi tu te lamentezi ac primesti astfel d eraspunsuri crede-ma sunt multi copii care ii au pe parintii lor naturali si uita complet de existenta lor, de ce crezi ca exista tineri care beau, fumeaza si se drogheaza?


asa e... baga iarba de proasta calitate in ei
battleofwits
Postat pe 18 Martie 2011 16:56
Daca pana acum am suportat, suport si in viitor nu e problema . Numai ca ma simt prost cand vad ca la scoala, la sedinte, vin parintii colegilor mei si la mine nu vine nimeni, sau cand vad pe strada o mama cu fata ei, la cumparaturi, zambind...
Elis_Alx
Postat pe 18 Martie 2011 16:56
De la: battleofwits, la data 2011-03-18 16:54:59
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:52:27Tocmai !...Unii care au parinti buni, intelegatori , nu ii pretuiesc. Cei care au nevoie nu ii primesc niciodata.


si la fel de multi sunt si cei care nu au deloc ...si traiesc in canele
cel mai bine e sa apreciezi ceea ce ti se ofera si sa incerci sa dai tu tot ce e mai bun ...

nu ti se schimba numai valorile de pe o zi pe alta, ci si opiniile hmmmm

vezi ca asta nu-i semn bun.
kudika_pudika
Postat pe 18 Martie 2011 16:57
De la: Elis_Alx, la data 2011-03-18 16:52:27Tocmai !...Unii care au parinti buni, intelegatori , nu ii pretuiesc. Cei care au nevoie nu ii primesc niciodata.

crezi asta? crede-ma si parintii sunt tot oameni si au defecte si calitati, au vise pe care uneori le pun inaintea copiilor
ipahebirowtnod
Postat pe 18 Martie 2011 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o idee va rog :D 10 De la: Lucia38 16 Aprilie 2011 15:04
Diferenta de varsta 2 De la: Deeliaaaa 27 Iulie 2011 13:32
De ce imi poate intirzia ciclul menstrual? 12 De la: kudika_958291 19 Martie 2014 15:25
copil rebel 1 De la: 11 Februarie 2020 12:23
Primul contact sexual..sfaturi?parareri?:-s 15 De la: kudika_16923 8 Iulie 2013 13:42