Setari Cookie-uri

Problema

Well, e o problema legata de menstruatie si doresc pareri/sfaturi/anything. De regula nu am probleme, e regulat (de regula pe 15-16 ale lunii deja stiam sa fiu pregatita pentru maxim 5-6 zile). Problema e ca, dupa calculele mele, februarie a fost mai scurta si era normala o intarziere de 4 zile, insa astazi e 23 si inca se lasa asteptat..
Simptome PMS am (sani usor umflati si durerosi, dureri de spate, usoara balonare, inclusiv secretiile care apar de obicei), au aparut si ceva mai tarziu decat de obicei (undeva in jur de data de 8, in conditiile in care imi apareau cu ~ 2 saptamani inainte de menstruatia propriu-zisa) insa mi se pare ca intarzie destul de mult. Un test de sarcina nu m-am grabit sa cumpar pentru ca nu consider ca e cazul (petting exclusiv, deci nu sunt terifiata de 'acel' gand :) ), insa sunt curioasa daca mai pateste cineva asa si cum procedeaza. Mentionez ca sunt in an terminal, deci stresul e deja destul de mare, si acum s-a mai adaugat inca unul. Nu iau anticonceptionale (si deocamdata nici nu intentionez), nu fac vreun sport care sa ma solicite fizic in mod deosebit. Evit sa iau calmante pentru durerile de spate sau pentru altele, pentru ca din pacate nu ma impac foarte bine cu ele. O singura dereglare de genul acesta am mai avut anul trecut prin februarie, insa s-a datorat unui soc puternic care a avut ca efect o intarziere de vreo 5-6 zile, si sincer, nu imi mai amintesc daca am facut ceva in mod deosebit ca sa-mi fortez 'norocul'. Vreau o sugestie, o parere, eventual un raspuns de la cineva care a experimentat asa ceva sau sa-mi spuna cineva cam la ce intarziere ar trebui sa imi fac griji. Multumesc!
kudika378548
Postat pe 23 Martie 2011 14:55
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 14:55:45Un test de sarcina nu m-am grabit sa cumpar pentru ca nu consider ca e cazul (petting exclusiv, deci nu sunt terifiata de 'acel' gand :) ),!


Cat ai scris tu topicul asta puteai sa dai o fuga la farmacie si sa-ti iei un test de sarcina. Era mai simplu si mai sigur De unde crezi tu ca stim noi de ce iti intarzie tie ciclul? Nu citim nici unul in stele sa stii
_Cryssa_
Postat pe 23 Martie 2011 15:05
Cryssa, stiu bine ce am facut si ce nu, si din moment ce precizez ca nu am avut vreun act sexual (penetrare, pe romaneste), nu cred ca pot sa fiu insarcinata decat daca sunt o noua Fecioara Maria (numai ea ce mai era fecioara inainte, in timpul, si dupa nastere). Rezulta ca nu cred ca e cazul sa imi fac rost de un test de sarcina. Era o intrebare adresata mai ales celor cu o experienta de genul. Nu citeste nimeni in stele, dar ma interesa daca a mai fost cineva, din intamplare, intr-o situatie asemanatoare si eventual finalitatea. Nu consideri ca ai avea ce informatii sa imi impartasesti, poti ocoli subiectul. Nu am cine stie ce vechime pe aici, dar am vazut destule topicuri pe diverse teme pe forum: unele au degenerat in *flame* (si sper sa nu fie cazul aici), altele pur si simplu au primit raspunsuri la obiect, legate de dilema/intrebarea celui care a postat-o.
kudika378548
Postat pe 23 Martie 2011 15:25
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 15:25:00Cryssa, stiu bine ce am facut si ce nu, si din moment ce precizez ca nu am avut vreun act sexual (penetrare, pe romaneste), nu cred ca pot sa fiu insarcinata decat daca sunt o noua Fecioara Maria (numai ea ce mai era fecioara inainte, in timpul, si dupa nastere). Rezulta ca nu cred ca e cazul sa imi fac rost de un test de sarcina. Era o intrebare adresata mai ales celor cu o experienta de genul. Nu citeste nimeni in stele, dar ma interesa daca a mai fost cineva, din intamplare, intr-o situatie asemanatoare si eventual finalitatea. Nu consideri ca ai avea ce informatii sa imi impartasesti, poti ocoli subiectul. Nu am cine stie ce vechime pe aici, dar am vazut destule topicuri pe diverse teme pe forum: unele au degenerat in *flame* (si sper sa nu fie cazul aici), altele pur si simplu au primit raspunsuri la obiect, legate de dilema/intrebarea celui care a postat-o.


S-o crezi tu
exact asa va deveni, ,,flame"
Valy90
Postat pe 23 Martie 2011 15:29
Sper totusi ca nu. Si as aprecia daca s-ar posta ceva strict referitor la subiect.
kudika378548
Postat pe 23 Martie 2011 15:33
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 15:33:30Sper totusi ca nu. Si as aprecia daca s-ar posta ceva strict referitor la subiect.


Da, am trecut prin ce treci tu si nu o singura data. Doar ca sunt multi ani de atunci si nu-mi amintesc exact motivul. Mai ales ca totul s-a dovedit ok in final. Sa fi fost sresul, zic eu, pentru ca probleme de sanatate majore n-am avut niciodata.
Totusi, nimeni nu-ti cunoaste organismul mai bine ca tine. Si daca tu excluzi o sarcina si orice alt necaz, atunci totul va fi bine. Mai ales ca ai semnele (cu care, din nou, doar tu esti obisnuita).
Stai linistita, poate pana maine consideri ca te-ai pripit cu topicul asta. :)
rashela
Postat pe 23 Martie 2011 15:37
dereglare hormonala!!mergi in parhon!!cred ca e o amenoree...bafta!
kinki1
Postat pe 23 Martie 2011 15:38
Ai consultat-o asa repede? Si taca paca i-ai pus si diagnosticul. Ba o mai si trimiti la "colegii" tai de la Parhon.

Of, muica!
rashela
Postat pe 23 Martie 2011 15:41
De la: rashela, la data 2011-03-23 15:41:25Ai consultat-o asa repede? Si taca paca i-ai pus si diagnosticul. Ba o mai si trimiti la "colegii" tai de la Parhon.

Of, muica!



Valy90
Postat pe 23 Martie 2011 15:43
Cam cat ar trebui sa mai astept inainte de a ma programa la un doctor? Dupa calculele mele, asta e deja cam a 3-a zi de intarziere (fara decalajul celor 4 zile adaugate ulterior ca sa imi iasa perioada obisnuita intre menstruatiile propriu-zise)..ar trebui sa mai astept macar inca vreo 3-4?
kudika378548
Postat pe 23 Martie 2011 15:45
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 15:45:35Cam cat ar trebui sa mai astept inainte de a ma programa la un doctor? Dupa calculele mele, asta e deja cam a 3-a zi de intarziere (fara decalajul celor 4 zile adaugate ulterior ca sa imi iasa perioada obisnuita intre menstruatiile propriu-zise)..ar trebui sa mai astept macar inca vreo 3-4?


Ar trebui sa astepti atat cat ti se pare tie firesc (spuneai ca nu e prima data). Atata timp cat semenele continua sa existe, mai astepti. Cred ca doua - trei zile nu vor fi o nenorocire. Apoi un control pe masa si o discutie cu doctorul rezolva dilema.
rashela
Postat pe 23 Martie 2011 15:49
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 15:45:35Cam cat ar trebui sa mai astept inainte de a ma programa la un doctor? Dupa calculele mele, asta e deja cam a 3-a zi de intarziere (fara decalajul celor 4 zile adaugate ulterior ca sa imi iasa perioada obisnuita intre menstruatiile propriu-zise)..ar trebui sa mai astept macar inca vreo 3-4?


Iti faci prea multe griji pt 3 zile de intarzaiere.
mimi_ca29
Postat pe 23 Martie 2011 15:50
Data trecuta imi amintesc clar ca n-am ajuns chiar pana la doctor de specialitate, am discutat doar cu medicul de familie, fara sa-mi spuna ceva concret. Mi-a spus doar sa astept. A fost singura data cand am avut o problema din asta si am fost foarte usurata cand am vazut ca s-a rezolvat de la sine. Cred ca mai tare ma streseaza faptul ca oricum s-a decalat cu alea 4 zile (uitasem complet de ele pana ieri), si de aia poate ca mi se pare ca dureaza o vesnicie. Voi mai suporta vreo 3-4 zile simptomele si stresul (sincer, mi se par mai rele decat actul fiziologic in sine), si in caz ca nu se schimba nimic, cred ca ma voi apela la medicul de familie sa ma indrume. Am auzit tot felul de sfaturi gen: fa baie in apa cat suporti de fierbinte, ia o aspirina, bea un pahar de vin rosu, bea ceai de nu-stiu-ce, dar nu vad cum ar putea influenta toate astea menstruatia.
kudika378548
Postat pe 23 Martie 2011 16:02
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 16:02:40Data trecuta imi amintesc clar ca n-am ajuns chiar pana la doctor de specialitate, am discutat doar cu medicul de familie, fara sa-mi spuna ceva concret. Mi-a spus doar sa astept. A fost singura data cand am avut o problema din asta si am fost foarte usurata cand am vazut ca s-a rezolvat de la sine. Cred ca mai tare ma streseaza faptul ca oricum s-a decalat cu alea 4 zile (uitasem complet de ele pana ieri), si de aia poate ca mi se pare ca dureaza o vesnicie. Voi mai suporta vreo 3-4 zile simptomele si stresul (sincer, mi se par mai rele decat actul fiziologic in sine), si in caz ca nu se schimba nimic, cred ca ma voi apela la medicul de familie sa ma indrume. Am auzit tot felul de sfaturi gen: fa baie in apa cat suporti de fierbinte, ia o aspirina, bea un pahar de vin rosu, bea ceai de nu-stiu-ce, dar nu vad cum ar putea influenta toate astea menstruatia.


Sunt leacuri babesti si, foarte probabil ca, acum 100 de ani functionau. Pentru ca toate erau diferite in acele vremuri.
Eu zic sa nu-ti mai faci griji.
rashela
Postat pe 23 Martie 2011 16:12
De la: rashela, la data 2011-03-23 16:12:39
De la: kudika378548, la data 2011-03-23 16:02:40Data trecuta imi amintesc clar ca n-am ajuns chiar pana la doctor de specialitate, am discutat doar cu medicul de familie, fara sa-mi spuna ceva concret. Mi-a spus doar sa astept. A fost singura data cand am avut o problema din asta si am fost foarte usurata cand am vazut ca s-a rezolvat de la sine. Cred ca mai tare ma streseaza faptul ca oricum s-a decalat cu alea 4 zile (uitasem complet de ele pana ieri), si de aia poate ca mi se pare ca dureaza o vesnicie. Voi mai suporta vreo 3-4 zile simptomele si stresul (sincer, mi se par mai rele decat actul fiziologic in sine), si in caz ca nu se schimba nimic, cred ca ma voi apela la medicul de familie sa ma indrume. Am auzit tot felul de sfaturi gen: fa baie in apa cat suporti de fierbinte, ia o aspirina, bea un pahar de vin rosu, bea ceai de nu-stiu-ce, dar nu vad cum ar putea influenta toate astea menstruatia.


Sunt leacuri babesti si, foarte probabil ca, acum 100 de ani functionau. Pentru ca toate erau diferite in acele vremuri.
Eu zic sa nu-ti mai faci griji.


evident ca nu are de ce sa-si faca griji. si daca chiar isi face griji...sa mearga domle la medicul ginecolog.
_Cryssa_
Postat pe 23 Martie 2011 16:15
stressul este principalul factor (in afara de cei fiziologici) care poate deregla menstruatia.
da rpana la urma, chiar si o raceala o poate deregla asa ca stai linistita.
daca nu vrei sa o mai ai dereglata incearca un contraceptiv hormonal (Nuvaring are cea mai mica doza de estrogen, mai putine efecte adverse etc) dar intai de toate mergi si discuta cu ginecologul!
OanaSun
Postat pe 28 Martie 2011 03:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort 666 De la: Dr_RodicaNegreanu 22 Octombrie 2014 23:58
edeme 1 De la: Sarah 5 Iunie 2009 11:42
Endometrioza 1 De la: Aura2283 17 Decembrie 2008 09:50
Ma poate ajuta cineva? 4 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 7 August 2010 11:06
avortul pe timpul lui Ceausescu 197 De la: Mihaela214 18 Mai 2014 23:56