Setari Cookie-uri

posibila sarcina?

Buna!Exista sansa sa raman insarcinata daca am avut relatii sexuale neprotejate in a 10 a zi de la prima zi de sangerare menstruala sau a 5 a zi dupa menstruatie?Mentionez ca am ciclu regulat de 30 de zile!Multumec pentru raspuns!
otybv
Postat pe 27 Martie 2011 16:04
da!
bemm
Postat pe 27 Martie 2011 21:11
da, pentru ca orice femeie poate ovula chiar si de doua ori intr-o luna.
o menstruatie regulata nu garanteaza ca nu vei ramane insarcinata dupa un contact sexual neprotejat, nu te juca cu focul.
Dweea
Postat pe 28 Martie 2011 12:22
De la: Dweea, la data 2011-03-28 12:22:32da, pentru ca orice femeie poate ovula chiar si de doua ori intr-o luna.
o menstruatie regulata nu garanteaza ca nu vei ramane insarcinata dupa un contact sexual neprotejat, nu te juca cu focul.

cum a zis si Dweea, normal ca poti ramane. metoda calendarului nici macar nu este o metoda contraceptiva ci este mai degraba un joc de noroc la care speri mereu sa nu "castigi" o sarcina.
foloseste ori prezervativ ori metode combinate caci sunt cele mai sigure. cele combinate au 99% eficacitate
OanaSun
Postat pe 28 Martie 2011 12:57
De la: otybv, la data 2011-03-27 16:04:47Buna!Exista sansa sa raman insarcinata daca am avut relatii sexuale neprotejate in a 10 a zi de la prima zi de sangerare menstruala sau a 5 a zi dupa menstruatie?Mentionez ca am ciclu regulat de 30 de zile!Multumec pentru raspuns!


ai folosit cuvantul "sansa" deci daca se intampla,nu e chiar nasol......
matracucu
Postat pe 28 Martie 2011 13:39
Din punct de vedere teoretic ovulatia se produce in a 14 a zi a ciclului ovarian. Dar... si exista un mare dar nici o femeie nu poate calcula exact folosind metoda calendarului data ovulatiei. Poti foarte bine sa ovulezi chiar si in timpul menstrei! De aceea exista accidente in care ramai insarcinata in timpul menstruatiei.Daca intr-adevar ai un ciclu reglat la 30 de zile fara abateri ,si nu vrei sa folosesti prezervativul,te sfatuiesc sa-ti monitorizezi ovulatia prin testele de ovulatie sau metoda temperaturii bazale cel putin 3 luni consecutiv. Dar acum te sfatuiesc sa astepti si sa faci un test de sarcina. Bafta.
angela_grace
Postat pe 30 Martie 2011 11:23
ba e cam nasol pentru ca am doar 18 ani si sunt in clasa a 11 a.Menstruatia mia venit de 3 ori pana acum in urma unui tratament(in ianuarie mia venit ciclu pt prima oara),poate din cauza tratamentului este asa regulat.chiar daca ciclul e regulat ovulatia poate sa apara mai devreme decat am calculat?
otybv
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:32
poti ramane insarcinata oricand in orice perioada a lunii sa stii, chiar si pe durata menstruatiei (asa am fost informata recent) asa ca...sanse exista atata timp cat nu ai ideea aia ca daca urinezi dupa contact sau daca faci sex in picioare nu ramai gravida (am auzit asta la ceva femeie de vreo 30 de ani care cred ca a crescut in jungla)
adardna
Postat pe 7 Mai 2011 12:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceaiuri din plante pentru zona intima 67 De la: balomir 11 Mai 2010 22:11
poati avea orgasm fara a simti plkacerea?????????? 23 De la: rashela 11 Decembrie 2010 22:06
Sunt insarcinata ??????sunt disperata astept un raspuns 24 De la: zuzuuk 19 Iulie 2010 17:25
ziua mea:d 2 De la: caisa 6 Februarie 2012 20:25
Relatii 3 De la: kudika_971573 25 Iulie 2014 20:53