Setari Cookie-uri

Cum sa-i spui ca sa nu-l jignesti?

De la: verraa, la data 2011-04-21 13:10:53
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?

Poti sa ii spui asa: Imi cer scuze, nu as vrea sa va deranjez cu absolut nimic si sper sa nu va suparati pe mine si sa-mi purtati pica, dar sinceritatea este cea mai apreciata si m-am gandit sa o aplic si in cazul dvs...nu stiu daca aveti o problema hormonala sau nu, dar emanati un miros insuportabil, stiu ca nu suna frumos dar asta este adevarul si as vrea sa va rog daca puteti sa faceti ceva in privinta asta sau, in cazul in care considerati ca aveti nevoie de un sfat ceva, va pot ajuta cu cea mai mare placere. Imi cer scuze inca o data si nu vreau sa credeti ca nu va respect.
Asa l-as aborda eu. Succes

Si eu cred ca asta e o abordare corecta, nu ca exemplul de mai sus, "spala-te ma ca puti" - e o mare greseala.
Asta in primul rind ca daca e nesimtit, asta mai rau il va intarita si nu va face nimic, iar daca pur si simplu e bolnav, il jignesti de moarte.
Ar mai fi varianta unei scrisori pe mail, ca sa nu il puneti in situatia dificila de a va infrunta privirile...:(
sau sa ii cumparati cartea "Parfumul" de Patrick Süskind, cu o dedicatie de genul..."Parfumul cuiva nu trebuie sa prejudicieze simtul olfactiv al anturajului" sau ceva ceva de genul:)
Sunt curioasa de feedback:)
gia382000_lazy
Postat pe 21 Aprilie 2011 22:51
De la: gia382000_lazy, la data 2011-04-21 22:51:06[
Sunt curioasa de feedback:)


adica de reactia lui?
geo_refinantat
Postat pe 21 Aprilie 2011 23:04
Da, continuarea povestii,,,,
gia382000_lazy
Postat pe 22 Aprilie 2011 22:28
De la: gia382000_lazy, la data 2011-04-22 22:28:23Da, continuarea povestii,,,,


era mai simplu asa.

Paste fericit!
geo_refinantat
Postat pe 22 Aprilie 2011 22:31
Neaparat,dar neaparat tine minte ziua lui de nastere si fa-i un cadou adecvat din partea comitetului de fete din birou.Instaleaza o chestie din aceea parfumata de camera (apasa tu butonul de improspatat cat mai des),deschide geamul....semne evidente! gretosul...
hippylaura
Postat pe 23 Aprilie 2011 17:42
Mersi frumos la toti pentru raspunsuri, o sa incercam cate putin din fiecare raspuns poate, poate va tine mai ales ca vine vara si va fi mai ingrozitor. Oricum in fiecare dimineata dam foc la cate un bat aromat, avem in birou mini deodorante de camera iar cand nu mai suportam, chiar daca e frig deschidem usa la birou.
kudika310730
Postat pe 25 Aprilie 2011 21:06
Am vazut recent un documentar cu o tipa din SUA care, precum colegul tau, mirosea groaznic, orice ar fi facut. Se imbaia si dupa 5 minute iar mirosea, si-a scos chiar glandele sudoripare si tot mirosea. Nu mai retin exact ce diagnostic i s-a dat, ceva cu o enzima care provoca acea odoare. Singura ei ameliorare (dar nu rezolvare comnpleta a problemei) a fost schimbarea alimentatiei: trebuia sa ren unte la fructe de mare, carne si altele. Asa ca nu judecati bietul om ca este nespalat sau nesimtit, poate are aceeasi problema de sanatate deosebita.
kudika150240
Postat pe 26 Aprilie 2011 15:01
Daca transpira...ati putea incerca sa-l uscati cu un aruncator de flacari...
dancombi
Postat pe 27 Aprilie 2011 16:30

poi as cumpara ceva odorizant pt birou .. si ceva cadoui pt d l vostru :)
as incerca sa vorbesc cu el numai ca e cam aiurea fiind si trecut de o anumita varsta nu stiu cum ar reactiona ..
ar trebuii sa discutati despre asa ceva la modul general si oarecum tintit .. poate va intelge mesajul
ina_irinus906
Postat pe 29 Aprilie 2011 20:31
" mm ce urat miroase in biroul asta..cinva nu se spala...sunt oameni decenti intr un birou in care mai vin si alti oameni..va rog frumos..spalati va" daca faci p proasta si el are bun simt...se va prinde..si u nu pici prost pentru ca nu ai dat nume si nu i ai facut observatie direct eu i as spune direct fara suparare esti urat mirositor
porumbita00
Postat pe 1 Mai 2011 10:37
eu sunt asa din adolescenta. m-am imbolnavit de stomac si miroase pielea de parca fac pe mine, si asta e mereu. nu pot manca niciun fel de produs animal pt ca se agraveaza. boala se numeste TMAU disorer(cautati pe google). eu patesc zilnic "scenarii" despre care vb voi. stiu ca este deranjant pt cei din jur, dar pt noi este foarte greu de dus! imagineaza-ti cum e sa stai cu un om 8h/zi care pute ........ nu exiista tratament , dar pt mie necl putin este traumatizant ce patesc din cauza colegilor
kudika_19929
Postat pe 2 Noiembrie 2012 00:09
De ce nu ati cerut evacuare lui din birou?
Vb cu sefii si gata. De ce a picat greul numai pe voi 3?? Faceti schimb cu alte persoane.
kudika_22701
Postat pe 4 Decembrie 2012 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va cer parerea din tot sufletul!!!!!!! 12 De la: Dor_a 27 Ianuarie 2009 14:38
Dragoste vesnica 20 De la: mmar_cella 11 Iulie 2009 20:52
Psiholog 303 De la: felixcat 25 Martie 2011 13:41
pareri 2 De la: Barbie30 9 Octombrie 2010 11:11
ajutor!umanitar! 1 De la: ramona_balanescu 16 Iulie 2008 11:07