Setari Cookie-uri

liceul in romania sau in spania?

De la: p1nk03, la data 2011-04-14 16:34:04Buna ziua!
voi intra direct in subiect.
vreau sa termin liceul si sa ma fac stewardesa.Anu asta termin cele 10 clase obligatori si mam interesat in Spania daca mas duce as intra in primul an de liceu acolo facanduse doar 2 ani de liceu ( cum ar fi a11a si a12a la noi) .Primul lucru care ma sperie ar fi diferentele care trebuie sa le dau daca mas duce acolo, mie frica ca nu cumva sa nu ma ridic la nivelul celor de acolo si sa ma bage intro clasa care eu deja am facuto.Cert este ca vreau sa termin liceul dar sunt indecisa unde sa-l termin in tara sau in afara?Am mai fost acolo si nu as avea probleme cu limba.Sunt extrem de derutata deoarece unele persoane imi zic sa ma duc acolo iar altele sa raman aici caci examenele finale din a12a in romania se iau mult mai usor ca acolo.As vrea sami spuneti si opinia voastra daca sa plec sau nu.Am intrebat si o profesoara mai sociabila de la liceu si mia spus ca in opinia ei ar trebui sa ma duc caci asa imi va fi mai ujor sa ma orientez dupaia daca vreau cu adevarat stewardesa sau altceva si ca in romania nu prea mai este viitor .Mentionez ca nus decisa 100% sa ma fac stewardesa iar in cazul in care mas orienta catre alt job as vrea sa muncesc in Spania. deci ce ziceti?
Vezi ca tu ai serioase probleme la gramatica limbii romane(mas se screi m-as,mia se scrie mi-a,ETC..).Chiar crezi ca o sa te descurci mai bine cu spaniola????
The_Exile
Postat pe 14 Aprilie 2011 16:46
De la: p1nk03, la data 2011-04-15 10:53:07
De la: Tharr, la data 2011-04-14 16:46:25
De la: p1nk03, la data 2011-04-14 16:34:04Buna ziua!
voi intra direct in subiect.
vreau sa termin liceul si sa ma fac stewardesa.Anu asta termin cele 10 clase obligatori si mam interesat in Spania daca mas duce as intra in primul an de liceu acolo facanduse doar 2 ani de liceu ( cum ar fi a11a si a12a la noi) .Primul lucru care ma sperie ar fi diferentele care trebuie sa le dau daca mas duce acolo, mie frica ca nu cumva sa nu ma ridic la nivelul celor de acolo si sa ma bage intro clasa care eu deja am facuto.Cert este ca vreau sa termin liceul dar sunt indecisa unde sa-l termin in tara sau in afara?Am mai fost acolo si nu as avea probleme cu limba.Sunt extrem de derutata deoarece unele persoane imi zic sa ma duc acolo iar altele sa raman aici caci examenele finale din a12a in romania se iau mult mai usor ca acolo.As vrea sami spuneti si opinia voastra daca sa plec sau nu.Am intrebat si o profesoara mai sociabila de la liceu si mia spus ca in opinia ei ar trebui sa ma duc caci asa imi va fi mai ujor sa ma orientez dupaia daca vreau cu adevarat stewardesa sau altceva si ca in romania nu prea mai este viitor .Mentionez ca nus decisa 100% sa ma fac stewardesa iar in cazul in care mas orienta catre alt job as vrea sa muncesc in Spania. deci ce ziceti?
Vezi ca tu ai serioase probleme la gramatica limbii romane(mas se screi m-as,mia se scrie mi-a,ETC..).Chiar crezi ca o sa te descurci mai bine cu spaniola????

E internet,nu vei vedea persoana de varsta mea sa scrie precum vrei dumneata .Eu am cerut o opinie,nu critici sau nu MI-AI inteles mesajul?


ai dreptate in felul tau
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 11:29
De la: p1nk03, la data 2011-04-14 16:34:04Buna ziua!
voi intra direct in subiect.
vreau sa termin liceul si sa ma fac stewardesa.Anu asta termin cele 10 clase obligatori si mam interesat in Spania daca mas duce as intra in primul an de liceu acolo facanduse doar 2 ani de liceu ( cum ar fi a11a si a12a la noi) .Primul lucru care ma sperie ar fi diferentele care trebuie sa le dau daca mas duce acolo, mie frica ca nu cumva sa nu ma ridic la nivelul celor de acolo si sa ma bage intro clasa care eu deja am facuto.Cert este ca vreau sa termin liceul dar sunt indecisa unde sa-l termin in tara sau in afara?Am mai fost acolo si nu as avea probleme cu limba.Sunt extrem de derutata deoarece unele persoane imi zic sa ma duc acolo iar altele sa raman aici caci examenele finale din a12a in romania se iau mult mai usor ca acolo.As vrea sami spuneti si opinia voastra daca sa plec sau nu.Am intrebat si o profesoara mai sociabila de la liceu si mia spus ca in opinia ei ar trebui sa ma duc caci asa imi va fi mai ujor sa ma orientez dupaia daca vreau cu adevarat stewardesa sau altceva si ca in romania nu prea mai este viitor .Mentionez ca nus decisa 100% sa ma fac stewardesa iar in cazul in care mas orienta catre alt job as vrea sa muncesc in Spania. deci ce ziceti?


daca asta este ambitia ta poti face ce vrei.
avand in vedere situatia financiara dezastruasa din tara noastra poti sa-ti iei zborul.dar asta numai in cazul in care ai pe cineva acolo si cunosti spaniola la perfectie.altfel n-ai nici o sansa (am o prietena in spania si crede-ma ca acolo se face carte nu vrajeala ieftina ca la noi) eu unul am ales sa termin in tara facultatea si apoi daca se iveste ocazia sa fac mutarea...ai o varsta cam frageda pt o asemenea schimbare si sfatul meu decat sa iti ratezi viitorul mai bine mai astepti putin si faci ceva pt care nu o sa-ti para rau ca ai pierdut 10 ani din viata p scoala
bft
steaua121
Postat pe 28 Aprilie 2011 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua tuturor 24 De la: scorpio67 12 Ianuarie 2011 21:25
job part time 23 De la: eeuu 18 Ianuarie 2011 14:33
Academia de politie 2 De la: Vivi96 16 Ianuarie 2013 10:16
vreau sa postez un articol 2 De la: kudika056899 3 August 2009 20:18
Straluceste ca un Diamant, alaturi de noi 6 De la: tnsanamaria 25 August 2009 19:34