Setari Cookie-uri

Lovituri la san

Buna!Am 13 ani si vroiam sa va intreb ceva.
Acum vreo 9 luni m-ma lovit foarte,foarte rau la san.N-am spus nimanui despre asta pentru ca la inceput n-am crezut ca este ceva rau.
A doua zi,am observat pe san o dungulita mov si am vazut ca era un pic mai mare decat celalalt san.N-am dat atentie,crezand ca o sa-mi treaca peste o sampatama,ma gandeam ca era doar o vanataie,ceva.
Dupa un timp am uitat de ce s-a intamplat.Totul parea sa fie normal,pana cand,in decembrie am inceput sa realizez ca sanul la care ma lovisem se marise foarte mult!Al lucru pe care l-am observat era ca acea dungulita mov se "multiplicase".Erau mai multe dungulite,mai mari sau ma mici,pe tot sanul.Atunci m-am speriat rau de tot.Cateva zile am fost agitata pentru ca aveam impresia ca incepea sa se cam vada diferenta prin bluze.Dupa vreo saptamana,n-am mai dat atentie,iar dupa vreo luna am racit(am fost o saptamana bolnava)si atunci am observat ca a inceput sa ma doara,si inca rau.Durerea a tinut pana mi-a trecut raceala,asa ca n-am dat atentie nici la asta.
Acum cateva zile,am vazut ca diferenta dintre sani s-a marit enorm!!!Se vedem perfect prin bluze ca unul e mai mare si acele "dungulite" s-au transformat in ceva asemanator vergeturilor!Am observat si ca o micuta vergetura da sa apara si pe celalalt san,dar nu ma ingrijoreaza chiar atat de rau cum o face celalalt.Cum am spus,diferenta e ENORMA!Se vede perfect si arata ca si cum as avea numai un san.
Ce poate sa fie?Poate cumva sa fie cancer?
Si cum sa fac sa spun cuiva despre asta?Mi-e foarte rusine si sa stiti ca mamei nu vreau sa-i spun.Mai bine ma duc singura la doctor decat sa-i spun mamei!
greenfrog
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:51
draga mea, mergi la un doctor ginecolog, sau la medicul de familie sa te indrume, nu te gandi la ce este mai rau!
ori cata rusine ti-ar fi trebuie sa ii spui mamei sau unei matuse ceva?
iti iei frumos inima in dinti si le pov exact cum s-a intamplat, cum ai facuto aici pe forum@
bemm
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:56
Nu vad ce ar fi atat de rusinos sa ii spui mamei Probabil ti s-a inflamat sanul. Spune-i mamei si mergeti la medic imediat. Poti avea probleme grave pe viitor daca amani.
mimi_ca29
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:59
De la: greenfrog, la data 2011-04-15 10:51:43Buna!Am 13 ani si vroiam sa va intreb ceva.
Acum vreo 9 luni m-ma lovit foarte,foarte rau la san.N-am spus nimanui despre asta pentru ca la inceput n-am crezut ca este ceva rau.
A doua zi,am observat pe san o dungulita mov si am vazut ca era un pic mai mare decat celalalt san.N-am dat atentie,crezand ca o sa-mi treaca peste o sampatama,ma gandeam ca era doar o vanataie,ceva.
Dupa un timp am uitat de ce s-a intamplat.Totul parea sa fie normal,pana cand,in decembrie am inceput sa realizez ca sanul la care ma lovisem se marise foarte mult!Al lucru pe care l-am observat era ca acea dungulita mov se "multiplicase".Erau mai multe dungulite,mai mari sau ma mici,pe tot sanul.Atunci m-am speriat rau de tot.Cateva zile am fost agitata pentru ca aveam impresia ca incepea sa se cam vada diferenta prin bluze.Dupa vreo saptamana,n-am mai dat atentie,iar dupa vreo luna am racit(am fost o saptamana bolnava)si atunci am observat ca a inceput sa ma doara,si inca rau.Durerea a tinut pana mi-a trecut raceala,asa ca n-am dat atentie nici la asta.
Acum cateva zile,am vazut ca diferenta dintre sani s-a marit enorm!!!Se vedem perfect prin bluze ca unul e mai mare si acele "dungulite" s-au transformat in ceva asemanator vergeturilor!Am observat si ca o micuta vergetura da sa apara si pe celalalt san,dar nu ma ingrijoreaza chiar atat de rau cum o face celalalt.Cum am spus,diferenta e ENORMA!Se vede perfect si arata ca si cum as avea numai un san.
Ce poate sa fie?Poate cumva sa fie cancer?
Si cum sa fac sa spun cuiva despre asta?Mi-e foarte rusine si sa stiti ca mamei nu vreau sa-i spun.Mai bine ma duc singura la doctor decat sa-i spun mamei!



eu nu inteleg....Dc sa iti fie rusine??ce naibi este rusinos??
ad__83
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:59
De la: ad__83, la data 2011-04-15 10:59:29

eu nu inteleg....Dc sa iti fie rusine??ce naibi este rusinos??


asa a fost invatata de parinti
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 11:27
De la: greenfrog, la data 2011-04-15 10:51:43Buna!Am 13 ani si vroiam sa va intreb ceva.
Acum vreo 9 luni m-ma lovit foarte,foarte rau la san.N-am spus nimanui despre asta pentru ca la inceput n-am crezut ca este ceva rau.
A doua zi,am observat pe san o dungulita mov si am vazut ca era un pic mai mare decat celalalt san.N-am dat atentie,crezand ca o sa-mi treaca peste o sampatama,ma gandeam ca era doar o vanataie,ceva.
Dupa un timp am uitat de ce s-a intamplat.Totul parea sa fie normal,pana cand,in decembrie am inceput sa realizez ca sanul la care ma lovisem se marise foarte mult!Al lucru pe care l-am observat era ca acea dungulita mov se "multiplicase".Erau mai multe dungulite,mai mari sau ma mici,pe tot sanul.Atunci m-am speriat rau de tot.Cateva zile am fost agitata pentru ca aveam impresia ca incepea sa se cam vada diferenta prin bluze.Dupa vreo saptamana,n-am mai dat atentie,iar dupa vreo luna am racit(am fost o saptamana bolnava)si atunci am observat ca a inceput sa ma doara,si inca rau.Durerea a tinut pana mi-a trecut raceala,asa ca n-am dat atentie nici la asta.
Acum cateva zile,am vazut ca diferenta dintre sani s-a marit enorm!!!Se vedem perfect prin bluze ca unul e mai mare si acele "dungulite" s-au transformat in ceva asemanator vergeturilor!Am observat si ca o micuta vergetura da sa apara si pe celalalt san,dar nu ma ingrijoreaza chiar atat de rau cum o face celalalt.Cum am spus,diferenta e ENORMA!Se vede perfect si arata ca si cum as avea numai un san.
Ce poate sa fie?Poate cumva sa fie cancer?
Si cum sa fac sa spun cuiva despre asta?Mi-e foarte rusine si sa stiti ca mamei nu vreau sa-i spun.Mai bine ma duc singura la doctor decat sa-i spun mamei!


Mamei tale de ce nu i-ai zice?Ti-e frica ca te duce la ginecolog si descopera alte chestii??
Valy90
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:58
De la: battleofwits, la data 2011-04-15 11:27:53
De la: ad__83, la data 2011-04-15 10:59:29

eu nu inteleg....Dc sa iti fie rusine??ce naibi este rusinos??


asa a fost invatata de parinti


aha bine...multumesc ptr raspuns
oare si a rezolvat problema?
ad__83
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mastita plasmocitara 1 De la: mishulina 8 Mai 2011 23:39
usturime sfarc 8 De la: Titanika 9 Ianuarie 2012 22:31
sutienul pentru mastectomie 5 De la: dr_tudose 19 Octombrie 2010 19:41
cancer de san 10 De la: dr_tudose 19 Octombrie 2010 19:42
metode de autoexaminare a sanului 4 De la: maria_popescu2011 25 Ianuarie 2012 17:24