Setari Cookie-uri

Greu sa impaci ratiunea cu ceea ce vrea inima...

Bineinteles, am si eu o poveste, una de dragoste care s-a terminat cum nu ma asteptam/nu-mi doream. Acum exact 2 sapt am incheiat o relatie care a durat 1 an si 7 luni. Este foarte mult de povestit si nu vreau sa plictisesc pe nimeni.. ideea e ca pur si simplu am nevoie sa stiu cum sa impac ratiunea cu ceea ce vrea inima asta a mea. Am terminat relatia cu respectivul in conditii amiabile, fara cearta, fara minciuni, cu multe lacrimi si multe intrebari. Sunt lucruri pe care nu reusesc sa mi le explic. De ce inainte cu cateva zile totul era bine, imi spunea ca ma iubeste ca mai apoi sa-mi spuna ca nu mai are aceleasi sentimente...ca nu mai este vorba despre iubire si ca ar fi mai bine sa o lasam balta, sa nu ne mai chinuim unul pe altul. Pe scurt: lucrurile s-au schimbat in momentul cand eu m-am angajat si am obligatia ca fiu 24/24, 7 zile/sapt disponibila pentru companie. Am fost plecata foarte des in strainatate si daca eram in Romania cu siguranta eram undeva prin alte judete. Lucrul asta ne-a impiedicat sa facem planuri, m-a impiedicat sa fiu aproape de el. Am incercat sa-i dedic tot timpul liber, desi nu era destul, nu atat de mult pe cat ne-am fi dorit noi. Atunci au aparut discutiile, certurile.. Ma ofticam cand iesea cu prietenii lui, dar incercam sa nu-i arat asta. Nu l-am oprit niciodata sa iasa, sa se distreze, sa nu ma astepte pe mine inchis in casa sau alte chestii de genu'... Dupa 7 luni de cand m-am angajat (timp in care 9 sapt am fost plecata in Emirate, si aceea a fost o perioada foarte grea) mi-a spus ca incepe sa fie tot mai greu, ca ii e greu fara mine, ca ma vrea aproape, ca are nevoie sa mai iasa si cu mine, la un film, la un suc sau pur si simplu sa leneveasca langa mine. Am incercat sa-i explic si sa-l conving sa mai astepte atata pana cand reuseam sa adun ceva bani ca sa ma stabilesc apoi in Romania, poate sa deschid o afacere si in felul acesta sa fiu alaturi de el zi de zi. Ne-am mai dat o sansa, dar... a mai durat 1 luna si s-a terminat. Mi-a spus: "ochii care nu se vad, se uita..". Multe vorbe si consolari, vorbe grele pentru mine: "meriti pe altcineva, pe cineva mai bun si sunt sigur ca o sa fii fericita asa cum meriti alaturi de alta persoana..". Mi-a sfasiat inima sa stiu ca persoana pe care o iubesc ma vede fericita alaturi de altcineva. Persoana care mi-a aratat cum e sa fii iubit, cum e sa simti ca ai atins cerul, persoana cu care s-a intamplat ceea ce nici un medic nu mi-a dat vreo sansa .. sa raman insarcinata. Am pierdut sarcina din cauza stresului.. stres si nopti planse pentru ca stiam ca insarcinata nu o sa am nici o sansa la compania la care momentan muncesc.. Poate singura mea sansa de a avea un bebe, si am pierdut-o din cauza ca vroiam sa reusesc pe plan profesional. Acum ma gandesc la ce imi foloseste ca la 23 de ani castig mai mult decat tatal meu care munceste de 30 de ani, la ce imi folosesc banii daca nu am acea persoana care sa-mi aline sufletul si dorul de casa? Daca nu il am pe el... pe care l-am considerat "stalpul meu de sprijin", care a fost acolo si nu m-a lasat sa ma "inec", m-a tinut la suprafata si m-a impins la mal..
Ratiunea... stiu ca trebuie sa trec peste asta, stiu ca am un viitor si ca trebuie sa fac ceva pentru mine, pentru familia mea, dar... inima asta a mea nebuna nu prea vrea sa renunte. Si atunci, cum naiba sa le impac? Il vreau inapoi, il vreau in viata mea mereu, el e cel cu care m-am visat mireasa. Inima imi spune ca daca nu e el, nu e nimeni altcineva. Simt ca nu mai sunt dispusa sa ma deschid iar in fata cuiva, mi-e greu sa o iau iar de la inceput cu altcineva. Nu vreau asta! Am gasit la el ceea ce mi-am dorit intotdeauna la un barbat...
In seara asta o sa vorbesc cu el pentru ca... planuiesc sa cer transfer international la munca, asta daca nu ma opreste el. Nu mai am ce sa fac in Romania.. Nu mai am la cine sa ma intorc cand vin de la munca dupa 2-3 sapt. Acasa la ai mei nu vreau sa merg pentru ca tot de acolo imi aduce aminte de el. Apartamentul in care stau e plin de amintiri.. fiecare coltisor din casa. Vreau doar sa plec de aici, altfel o sa ma "sufoc" si inca am o familie de intretinut, care se bazeaza pe mine si nu pot sa ma intorc din drumul asta.. drumul care mi-a dat pe o parte si mi-a luat si mai multe pe cealalta parte.
Nu vreau critici, credeti-ma! Am incercat sa povestesc cat mai pe scurt ca sa nu plictisesc pe nimeni. Sper ca macar cineva sa inteleaga ce-i in mintea si inima mea acum...
Jacqeline
Postat pe 15 Mai 2011 18:24
Nu cred ca o sa te opreasca. EL are nevoie sa fii aproape de el , nu doar o data la 3 saptamani. Tot ceea ce simti acum va disparea in timp. Esti tanara, ai viata inainte, nu renunta la job. Vei gasi persoana potrivita la un moment dat.
mimi_ca29
Postat pe 15 Mai 2011 18:37
bai dar nu se mai poate

azi s-au creat numai topicuri mamut
puse cap la cap o punem de un roman
battleofwits
Postat pe 15 Mai 2011 19:03
Pe de o parte, nu toti barbatii suporta ca partenera sa aiba un job mai de succes ca ei; unii se pot simti amenintati sau pot fi gelosi. Este o chestie ce tine de orgoliul masculin. la cum il descrii asa, printre picaturi, pare genul cu un anturaj care l-ar fi tachinat si ei pe chestia asta, ceea ce clar n-ajuta.

Apoi, replica asta: "meriti pe altcineva, pe cineva mai bun si sunt sigur ca o sa fii fericita asa cum meriti alaturi de alta persoana.." este clasica. Se spune atunci cand cel ce pleaca din relatie e vinovat de ceva. Mi s-a spus si mie si am spus-o si eu si, de obicei, inseamna ca el/ea ori a fost, ori vrea sa fie cu altcineva. Asta, si "esti prea bun/a pentru mine" inseamna cam acelasi lucru.

Si, asa cum spune si mimi, esti tanara si, desi acum nu concepi lucrul asta, o sa mai fie si altii. Capu' sus si vezi-ti de job, pare unul de vis.

kudika_pudika
Postat pe 15 Mai 2011 20:03
De la: battleofwits, la data 2011-05-15 19:03:13bai dar nu se mai poate

azi s-au creat numai topicuri mamut
puse cap la cap o punem de un roman


ce zice ba ca nu am timp sa citesc!
ia sa vad ce zice pudika
pickard
Postat pe 15 Mai 2011 20:08
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-15 20:03:03Pe de o parte, nu toti barbatii suporta ca partenera sa aiba un job mai de succes ca ei; unii se pot simti amenintati sau pot fi gelosi. Este o chestie ce tine de orgoliul masculin. la cum il descrii asa, printre picaturi, pare genul cu un anturaj care l-ar fi tachinat si ei pe chestia asta, ceea ce clar n-ajuta.

Apoi, replica asta: "meriti pe altcineva, pe cineva mai bun si sunt sigur ca o sa fii fericita asa cum meriti alaturi de alta persoana.." este clasica. Se spune atunci cand cel ce pleaca din relatie e vinovat de ceva. Mi s-a spus si mie si am spus-o si eu si, de obicei, inseamna ca el/ea ori a fost, ori vrea sa fie cu altcineva. Asta, si "esti prea bun/a pentru mine" inseamna cam acelasi lucru.

Si, asa cum spune si mimi, esti tanara si, desi acum nu concepi lucrul asta, o sa mai fie si altii. Capu' sus si vezi-ti de job, pare unul de vis.



asta cu *preabunatatea * nu mai vreau s-o aud
pickard
Postat pe 15 Mai 2011 20:09
De la: pickard, la data 2011-05-15 20:09:25
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-15 20:03:03Pe de o parte, nu toti barbatii suporta ca partenera sa aiba un job mai de succes ca ei; unii se pot simti amenintati sau pot fi gelosi. Este o chestie ce tine de orgoliul masculin. la cum il descrii asa, printre picaturi, pare genul cu un anturaj care l-ar fi tachinat si ei pe chestia asta, ceea ce clar n-ajuta.

Apoi, replica asta: "meriti pe altcineva, pe cineva mai bun si sunt sigur ca o sa fii fericita asa cum meriti alaturi de alta persoana.." este clasica. Se spune atunci cand cel ce pleaca din relatie e vinovat de ceva. Mi s-a spus si mie si am spus-o si eu si, de obicei, inseamna ca el/ea ori a fost, ori vrea sa fie cu altcineva. Asta, si "esti prea bun/a pentru mine" inseamna cam acelasi lucru.

Si, asa cum spune si mimi, esti tanara si, desi acum nu concepi lucrul asta, o sa mai fie si altii. Capu' sus si vezi-ti de job, pare unul de vis.



asta cu *preabunatatea * nu mai vreau s-o aud




dar s-o citesti ???
contesina
Postat pe 16 Mai 2011 13:03
"meriti pe altcineva, pe cineva mai bun si sunt sigur ca o sa fii fericita asa cum meriti alaturi de alta persoana.."
Duduie, daca el iti spune asta, inseamna ca are pe altcineva si e prea las sa marturiseaza adevarul. Asa ca, nu trebuie sa renunti la locul tau de munca doar pentru iluzia unei fericiri alaturi de o himera si nu alaturi de barbatul care e de fapt fostul tau iubit. Vezi-ti de viata ta, esti prea tanara sa te dai acum cu capul de pragul de sus.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 03:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Consiliere maritala ONLINE 1 De la: Consiliere_Maritala 9 Februarie 2009 14:33
Caut reteta indiferentei... 6 De la: elle26 13 Mai 2009 19:30
un sfat va rog.. 31 De la: kudika_30147 20 Aprilie 2013 10:39
DESPRE PERFECTIUNE 33 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 19:54
De ce evita barbatii raspunsuri la intrebari directe??? 24 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 20:43