Setari Cookie-uri

Cum sa ma despart de el ?!

cata imaturitate!

esti probabil genul care vrea numai ce nu poate avea; in acest caz, "libertatea". Daca nu sunt chestii grave ce se intampla in relatie si singurul motiv pentru care vrei sa te desparti de el, e ca-ti arata atata atentie, faci o mare greseala.
kudika_pudika
Postat pe 29 Mai 2011 22:41
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-29 22:41:46cata imaturitate!

esti probabil genul care vrea numai ce nu poate avea; in acest caz, "libertatea". Daca nu sunt chestii grave ce se intampla in relatie si singurul motiv pentru care vrei sa te desparti de el, e ca-ti arata atata atentie, faci o mare greseala.

eu n-as fi asa de dur poate nu sunt compatibili chimic sau emotional dar ma intreb cum de au stat 9 luni!
pickard
Postat pe 29 Mai 2011 22:44
De la: pickard, la data 2011-05-29 22:30:39... nu prea inteleg eu.faceti capul mare unui barbat, va place de el si dintr-odata GATA nu mai aveti nimic pentru el
Fitze pickard , cand da unul prea mult e luat de fraier , iar fraierii nu-s valabili , ii trebuie altceva....cercul vietii
The_Exile
Postat pe 29 Mai 2011 22:47
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:58:13prea multa gelozie.. am examene de dat si nici macar asa nu ma lasa mai libera sa pot invata,

aaaa, pai zi asa

Spune-i ca nu mai merge si nu-i mai raspunde la tel, mess, mail etc. Sa nu te lase sa inveti e deja lipsa de respect si asta nu e iubire, e doar obsesie.
kudika_pudika
Postat pe 29 Mai 2011 22:53
De la: pickard, la data 2011-05-29 22:44:57
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-29 22:41:46cata imaturitate!

esti probabil genul care vrea numai ce nu poate avea; in acest caz, "libertatea". Daca nu sunt chestii grave ce se intampla in relatie si singurul motiv pentru care vrei sa te desparti de el, e ca-ti arata atata atentie, faci o mare greseala.

eu n-as fi asa de dur poate nu sunt compatibili chimic sau emotional dar ma intreb cum de au stat 9 luni!

Asa se intelege din primul mesaj, ca e doar un moft al ei.
Am priceput apoi care e problema, de fapt.
kudika_pudika
Postat pe 29 Mai 2011 22:55
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 22:25:57
De la: pickard, la data 2011-05-29 22:17:31
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 21:32:39Nu mi-au fugit ochii la altul. Doar tin la el, nu il iubesc asa cum o face el. Avem conceptii diferite si recunosc ca dupa ce am discutat a incercat sa se schimbe cat de cat dar cam degeaba. Si mie mi-ar fi greu dupa despartire dar stiu ca asta vreau si ca asa e mai bine. Ce nu stiu eu si motivul pentru care va cer ajutorul este ca u vreau sa sufere el asa mult, asta ma doare pe mine cel mai tare. De aceea nu stiu cum sa-i mai spun, cum sa ma despart de el.

pentru el nu conteaza daca il iubesti daca el te iubeste
ar putea muri daca il parasesti asa


Of Doamne, pai exact asta e problema. Stau in felul asta de ceva timp si mi-e teama, ma doare sa-l parasesc. Nu stiu cum sa fac. Pentru el ar fi mai bine sa continuam (cu toate ca in felul asta nu stiu cat de bine ii e si lui, caci am inceput sa-l resping incet incet), dar pentru mine clar e mai bine sa renunt. Si nu pot de durerea lui..


Sigur ca mai mereu, unul din cei doi sufera in cazul unei despartiri. Stim bine care: ala de iubeste. Tu nu-l iubesti, eu n-as putea spune despre sotul meu, despre cel cu care imi doresc sa-mi petrec toata viata ca "tin la el". E vorba de o viata (cel putin teoretic, in momentul cand ne casatorim dorim sa dureze toata viata) pe care o vei petrece langa un om la care DOAR tii? Eu tin la amicii mei, la vecinii mei, la colegii de serviciu, dar nu la omul cu care impart patul. Pe ala ori il iubesc, ori nu si atunci nu stau cu el.
O sa sufere, asa cum sufera milioane, dar ii va trece. Nu va muri daca-i sanatos la cap.

Cum sa-i spui? Simplu. "Nu te iubesc, nu mai vreau sa continuam relatia asta." Ma rog, asta e ideea, cuvintele potrivite le gasesti dupa caracterul tau. Nu al lui. Nu va mai traiti viata in functie de ce gandeste x sau y. Tu pierzi timpul TAU langa un om cu care nu ai mare lucru in comun, iar pe el il amagesti inutil. Spune-i cum vrei, dar spune-i odata ca din noua luni se face anul (anii) tot plangandu-va unul altuia de mila.

Dar fii hotarata. Ai repetat de cateva ori in posturile tale ca asta iti doresti. Atunci fa-o!
Nu m-ar mira ca dupa o luna, doua de zile sa auzi ce mult iubeste pe Floricuta.

rashela
Postat pe 30 Mai 2011 05:18
Da, ai dreptate cam in tot cea ce zici. Am precizat si eu ca nu il iubesc, tin la el,mai mult decat la alte persoane din jurul meu, dar aici e limita. Multumesc pentru raspuns!
1e4vr
Postat pe 30 Mai 2011 07:14
ai dreptate cam in tot cea ce zici.

ceea *
1e4vr
Postat pe 30 Mai 2011 07:15
iti recomand filmul "How to lose a guy in 10 days" :D
MAndreea
Postat pe 6 Iunie 2011 11:11
De la: 1e4vr, la data 2011-05-30 07:14:28Da, ai dreptate cam in tot cea ce zici. Am precizat si eu ca nu il iubesc, tin la el,mai mult decat la alte persoane din jurul meu, dar aici e limita. Multumesc pentru raspuns!


a tine la cineva ...
Si eu tin la pisica mea dar nu ezit sa o iau de ceafa si sa o poftesc afara cand ma agaseaza .. pardon .. ma preseaza :)

Cred ca de fapt iti place sa fii " presata " adica sa fii cautata, sa se agite cineva pt tine sa astii ca exista colo cineva care se intereseaza de tine , sa ai o roata de rezerva , cineva pe care sa -ti versi nervii, dar problema e ca tu ai vrea sa fii " presata" de alta persoana :)

si daca e asa deranjant de ce i raspunzi la telefoane si la mesaje ?

kudika052198
Postat pe 6 Iunie 2011 17:28
De la: kudika052198, la data 2011-06-06 17:28:04
De la: 1e4vr, la data 2011-05-30 07:14:28Da, ai dreptate cam in tot cea ce zici. Am precizat si eu ca nu il iubesc, tin la el,mai mult decat la alte persoane din jurul meu, dar aici e limita. Multumesc pentru raspuns!


a tine la cineva ...
Si eu tin la pisica mea dar nu ezit sa o iau de ceafa si sa o poftesc afara cand ma agaseaza .. pardon .. ma preseaza :)

Cred ca de fapt iti place sa fii " presata " adica sa fii cautata, sa se agite cineva pt tine sa astii ca exista colo cineva care se intereseaza de tine , sa ai o roata de rezerva , cineva pe care sa -ti versi nervii, dar problema e ca tu ai vrea sa fii " presata" de alta persoana :)

si daca e asa deranjant de ce i raspunzi la telefoane si la mesaje ?

miauuuuuuuuuuuuuuuu
The_Exile
Postat pe 6 Iunie 2011 17:38
pai ai grija ca presatul asta te poate face sa crezi ca nu iubesti o persoana asa mult...si sa iti dai seama ca o iubesti de abia dupa ce nu te mai cauta chiar deloc.....eu zic sa il inveti sa fie mai putin sufocant si sa vezi atunci ce mai simti. ah si depinde si de ce ti se pare ca nu va potriviti, daca e mai mult decat sufocarea asta si daca e ceva real sau doar prejudecati (bani, educatie sau mai stiu eu ce....)
DayC
Postat pe 6 Iunie 2011 22:11
bai cretinule ia si vorbeste frumos,nu fi prost crescut si rau alimentat si sa stii ca nu devii interesant daca folosesti asa un vocabular
kudika190584
Postat pe 7 Iunie 2011 12:17
Nu da pe bune..toti o luati pe saraca fata peste picior..poate nu avrut sa intre in detalii de cat de tare o preseaza!A zis doar unele aspecte....care din experienta zic ca pot fi de-a dreptu bolnavicoase din partea cealalta.gen acuzari pentru ca nu ai raspuns la un mesaj in 5 minute..si lista poate continua dar nu o sa insir eu aici diferite "presari"! Probabil la el e o chestie de orgoliu, Cum adica nu il mai vrei dupa ce ti-a aratat atata dragoste si atata iubire!Gandeste-te bine inainte si fi sigura.Vorbeste cu el ( daca ai cu cine) si incheie,Fi sigura pe tine cand faci pasu asta....o data si o data se va satura sa te tot sune daca nu ii mai raspunzi...dar nu ii mai raspunde,nu mai da mesaje inapoi,chiar schimbati nr,Dar sa nu incepi sa ii dai tu cand se opreste el! Numa bine
Printz3s
Postat pe 7 Iunie 2011 22:45
Trebuie sa -i faci un copil si sa vezi ce bine o sa va fie el este ce i-ti trbuie
kudika388536
Postat pe 8 Iunie 2011 20:27
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 21:32:39Nu mi-au fugit ochii la altul. Doar tin la el, nu il iubesc asa cum o face el. Avem conceptii diferite si recunosc ca dupa ce am discutat a incercat sa se schimbe cat de cat dar cam degeaba. Si mie mi-ar fi greu dupa despartire dar stiu ca asta vreau si ca asa e mai bine. Ce nu stiu eu si motivul pentru care va cer ajutorul este ca u vreau sa sufere el asa mult, asta ma doare pe mine cel mai tare. De aceea nu stiu cum sa-i mai spun, cum sa ma despart de el.


faci ce crezi ca e bine, numai ca un lucru am invatat din toata alergatura dupa femei din viata mea (nu sunt nici multe dar nici putine): orice suferinta cat de mica pe care o produci unui om iti va veni inapoi cel putin la fel de puternica ca atunci cand ai produs-o (daca ai noroc).
Suferinta din dragoste lasa o urma atat de puternica incat sigur te ajunge.
Si eu am inselat, si eu am plecat din relatii la propriu, adica am intors spatele si dus am fost definitiv, uneori datorita unor lucruri care puteau fi reparate usor sau peste care se trecea simplu. tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)
leo_
Postat pe 9 Iunie 2011 16:41
Draga mea, daca tu l-ai iubi, nu te-ai gandi la problemele astea. Nu il iubesti si nu confunda iubirea cu mila. Este evident ca stai cu el din alte motive decat dragostea, asa ca spune-i. Probabil esti mai copila, se vede ca habar nu ai ce vrei de la viata, dar de-a lungul vietii, oricum ranim oameni prin deciyiile noastre. Obisnuiete-te cu asta si nu te cufunda intr-un patetism inutil ºi telenovelistic. Nu-l vrei, lasa-l. Si ignora sfaturile barbatilor care iti spun ca altii isi vor bate joc de tine, bla bla. Un iubit nu e ca o masina, ce ma fac daca o vand. Si apropo, nu confunda posesivitatea cu dragostea. Cel putin din punctul meu de vedere, daca nu te lasa sa inveti, nu te iubeste, pentru ca daca iubesti pe cineva, si nu stai cu persoana aceea din alte motive, nu faci lucruri care ii pot afecta viata. Desparte-te cat mai repede . Cel mai bine e sa ii spui direct. Daca iti faci scene penibile, ignora-l, pentru ca atentia ta il va face sa recurga la gesturi din ce inc e mai penibile. Pana la urma, se va potoli.
kudika370099
Postat pe 9 Iunie 2011 16:54
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 21:32:39Nu mi-au fugit ochii la altul. Doar tin la el, nu il iubesc asa cum o face el. Avem conceptii diferite si recunosc ca dupa ce am discutat a incercat sa se schimbe cat de cat dar cam degeaba. Si mie mi-ar fi greu dupa despartire dar stiu ca asta vreau si ca asa e mai bine. Ce nu stiu eu si motivul pentru care va cer ajutorul este ca u vreau sa sufere el asa mult, asta ma doare pe mine cel mai tare. De aceea nu stiu cum sa-i mai spun, cum sa ma despart de el.


faci ce crezi ca e bine, numai ca un lucru am invatat din toata alergatura dupa femei din viata mea (nu sunt nici multe dar nici putine): orice suferinta cat de mica pe care o produci unui om iti va veni inapoi cel putin la fel de puternica ca atunci cand ai produs-o (daca ai noroc).
Suferinta din dragoste lasa o urma atat de puternica incat sigur te ajunge.
Si eu am inselat, si eu am plecat din relatii la propriu, adica am intors spatele si dus am fost definitiv, uneori datorita unor lucruri care puteau fi reparate usor sau peste care se trecea simplu. tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)




un adevar descris frumos si inspirat ....
contesina
Postat pe 9 Iunie 2011 19:50
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00... tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)


la mine a fost din mandrie, orgoliu, incapatanare, macho-isme, etc. ... nici-o clipa nu m-am gandit ca o sa raspund pentru ceea ce fac e mai complicat
battleofwits
Postat pe 9 Iunie 2011 20:06
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:06:07
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00... tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)


la mine a fost din mandrie, orgoliu, incapatanare, macho-isme, etc. ... nici-o clipa nu m-am gandit ca o sa raspund pentru ceea ce fac e mai complicat


siiiiiii? nu ne tine in suspans
Ame_ly
Postat pe 9 Iunie 2011 20:15
De la: Ame_ly, la data 2011-06-09 20:15:07
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:06:07
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00... tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)


la mine a fost din mandrie, orgoliu, incapatanare, macho-isme, etc. ... nici-o clipa nu m-am gandit ca o sa raspund pentru ceea ce fac e mai complicat


siiiiiii? nu ne tine in suspans


eee ...
acum s-a lipit de mine ca raia ceea ce se cheama "compasiune"

e destul de enervanta uneori, si nu da bine nici la gagici intru mereu in situatii stanjenitoare

norocul meu ca nu e mereu "treaza", din cand in cand mai doarme si ma lasa sa faca ce-mi trece prin cap

battleofwits
Postat pe 9 Iunie 2011 20:22
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:22:07
De la: Ame_ly, la data 2011-06-09 20:15:07
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:06:07
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00... tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)


la mine a fost din mandrie, orgoliu, incapatanare, macho-isme, etc. ... nici-o clipa nu m-am gandit ca o sa raspund pentru ceea ce fac e mai complicat


siiiiiii? nu ne tine in suspans


eee ...
acum s-a lipit de mine ca raia ceea ce se cheama "compasiune"

e destul de enervanta uneori, si nu da bine nici la gagici intru mereu in situatii stanjenitoare

norocul meu ca nu e mereu "treaza", din cand in cand mai doarme si ma lasa sa faca ce-mi trece prin cap



eeee,cine te-a pus sa te apuci de introspectie
Ame_ly
Postat pe 9 Iunie 2011 20:30
e clar ca de la inceput nu ai simtit nimic pt el...iar acum dupa ce a trecut noutatea relatiei...nu a mai ramas nimic... asculta-ti inima, nu sta langa cineva pe care nu il iubesti, sufeiti amandoi. spune-i cu menajamente care e situatia si mergeti amandoi mai departe. oricum sufera, simte ca nu il iubesti, e mai rau asa.
delicacy
Postat pe 10 Iunie 2011 09:16
dk faci pe martira , asumati si consecintele...nu t mai plange si fa ceva...pana la urma tb sa ne iubim in I rand pe nio si apoi p ceilalti, asa ca fa ce e bn pt tine....lui o sa- i treaca
ali_tzik
Postat pe 12 Iunie 2011 17:10
So true! am avt si eu d`astia :) .mai bine unul gelos si insistent decat unul violent si curvar:) .Unele femei nu mai pot de bine,cand vi se acorda prea multa atentie va sufoca,cand nu va acorda atentie,va inseala ,si cand va trateaza ca pe nijte rebuturi il cautati ca disperatele!
gabri3lla
Postat pe 14 Iunie 2011 07:34
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:22:07
De la: Ame_ly, la data 2011-06-09 20:15:07
De la: battleofwits, la data 2011-06-09 20:06:07
De la: leo_, la data 2011-06-09 16:41:00... tot timpul insa am stiut ca o data tot o sa raspund pentru asta :)


la mine a fost din mandrie, orgoliu, incapatanare, macho-isme, etc. ... nici-o clipa nu m-am gandit ca o sa raspund pentru ceea ce fac e mai complicat


siiiiiii? nu ne tine in suspans


eee ...
acum s-a lipit de mine ca raia ceea ce se cheama "compasiune"

e destul de enervanta uneori, si nu da bine nici la gagici intru mereu in situatii stanjenitoare

norocul meu ca nu e mereu "treaza", din cand in cand mai doarme si ma lasa sa faca ce-mi trece prin cap




Vezi ca boala asta e grava rau si aproape incurabila ...... se termina cu a nu mai folosi cuvantul gagici ci gagica .... iar urmatorul pas este
The_Exile
Postat pe 14 Iunie 2011 07:41
uf uf uf.....hai sa vd cam cum sta treaba.draga...mai bn acum decat mai tarziu.adik mai bn il ranesti acum decat mai tarziu.spune-i direct ca nu este ce iti doresti tu, chiar dak pare crud si nemilos ce faci.o sa doara putin,nu zic nu...dar in timp va intelege si va aprecia sinceritatea ta.dupa ce ii vor trece supararile si rana va fi vindecata,draga mea...isi va gasi o persoana care va dori sa fie '' sufocata''...sau cel putin sa fie toleranta cu el.dak tu simti ca nu e jumatatea ta....si continui asa ...ii faci mai mult rau.o sa fie suparat pe tn o vreme....o sa te invinovateasca...dar tu trebuie sa cauti mai departe fericirea.orice despartire este dureroasa.tu tre sa treci peste sentimentul de vinovatie....si nu il mai menaja atat.e baiat mare,se descurca el.take care:*
kudika375315
Postat pe 16 Iunie 2011 15:12
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:52:31
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-05-29 20:41:57spune-i ce simti si nu-l mai lasa sa se amageasca langa tine! fi ferma si nu ceda rugamintilor lui...dragoste cu sila nu se poate!


Da, asta este problema mea, ca cedez. E prea greu cand il vad in ce stare ajunge cand ii zic de despartire si cand ma gandesc cat il doare nu mai po fi puternica. :(


vrei o mangaiere pe "capsorul blond" sau o solutie la o problema???, un om care se agata de tine e exact ca o scama pe care trebuie sa o scuturi atunci cand o observi in oglinda si nu-ti da pace imaginea aia dezordonata.
adica ori inveti sa te cunosti pe tine si treci peste "presatul" partenerului, ori daca nu ii dai pur si simplu papucii fara explicatii ,asa nu sufera pt ca nu stie motivul . si gata buna.
dandanaua_reloaded
Postat pe 16 Iunie 2011 16:01
Nu asculta sfaturile in care ti se spune ca ti se va intoarce, ca vei da de altul mai rau, etc. Problema pe care o ai tu este o problema GRAVA. Daca dupa 9 luni se comporta asa, nu spera si tot spera ca intr-o si si-o zi o sa se schimbe. Pot baga mana in foc ca n-o sa se schimbe. De ce? Pt ca el considera ca asa e bine si ca asa te iubeste, desi nu-ti face decat rau. Mai bine n-o sa fie, crede-ma, poate mai rau. Stiu ca e greu sa-l lasi, dar cu cat trece timpul iti va fi si mai greu. Am simtit-o si eu pe pielea mea si tot asa mi-a fost greu, am mai sperat, si am ajuns la ani... cu aceeasi problema si cu regretul ca n-am avut puterea necesara mai devreme, cand era mai usor. Cum trece timpul o sa te atasezi tot mai tare si-o sa-ti fie tot mai greu.
E trista situatia, e adevarat. Dar priveste adevarul in fata: in stilul asta examene o sa mai pici... din cauza lui. Examene picate inseamna, stii si tu, alt timp pierdut, alti bani dati, sa nu vorbim daca, doamne fereste, pici vreun an! Restrictia de la iesit cu fetele acuma nici nu cred ca o simti prea acut, dar in timp o sa o simti tot mai tare, crede-ma. O sa pierzi si prietene din cauza asta, ca o sa se sature sa te tot astepte degeaba. Si sigur mai sunt si alte situatii si altele de pierdut.
So, fi tare! Gandeste-te in primul rand la tine, ca daca tu nu te gandesti, altcineva sigur nu o sa se gandesca!
rainy_day
Postat pe 17 Iunie 2011 01:33
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:01:22Buna.. Sunt intr-o relatie de 9 luni si de vreo luna nu ma mai simt bine in relatia asta. Nu ca nu mi-ar da atentie partenerul, ci din contra, a inceput sa ma preseze. M-am gandit foarte bine si vreau sa ma despart de el, cu toate ca tin la el, iar el ma iubeste foarte mult. Asta ma face sa imi fie foarte greu si sa nu pot face acest pas. (am incercat de doua ori). Nu vreau sa-l ranesc asa tare, dar nici mie nu imi e bine daca mai stau langa el in modul in care ma simt acum. Am incercat sa-i spun ca nu ne potrivim, ca nu imi este bine si ca nu am putere sa lupt pentru noi, dar nu vrea sa inteleaga, il vad daramat cand vine vorba de despartire. Mi-am zis ca pana la urma sunt 9 luni, nu cativa ani, dar este totusi greu si nu stiu cum sa procedez sa nu sufere atat de mult si sa inteleaga.. Cateva sfaturi si idei, va rog.. Multumesc









... si cum te ''preseaza'' ? ... vrea sa se casatoreasca ? ... sa termini cu barurile ? ... sa aveti copii ? ... te bate ? ... te injura ? ... e gelos ? ... spune mai multe nu de alta dar incep babele, tam nesam, cu incurajarile ca la stadion ... fara sa stie de ce ... dar asa simt ele ca e bine ... emanciparea fumeii ...

marco918
Postat pe 17 Iunie 2011 01:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce faci cand inima nu asculta de ratiune? 17 De la: Miss_Deyx 1 Martie 2015 14:59
Earn 25 $ per hour 4 De la: Dontyyy 12 Ianuarie 2010 13:27
Dresul ok pentru business 27 De la: Laura_Baldini 11 Noiembrie 2010 21:47
gene false 13 De la: angel4ever 28 Iulie 2013 23:23
Ati simtit vreodata ca totul va este potrivnic? 1 De la: kudika037251 23 Iunie 2009 17:28