Setari Cookie-uri

Cum sa ma despart de el ?!

De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 22:30:02Regretul pe care o sa-l am va fi ca am facut o persoana sa sufere. Dar sunt constienta ca viitorul meu e mai bun fara el, avem vieti foarte diferite, stiu pentru ce vreau sa fac pasul asta, m-am gandit foarte bine. Trebuia sa ma gandesc si inainte sa incep relatia cu el dar acum faptul e consumat.






... are fata o viata ''diferita'' ... ce nu e de ajuns ? ...
marco918
Postat pe 17 Iunie 2011 01:39
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:01:22Buna.. Sunt intr-o relatie de 9 luni si de vreo luna nu ma mai simt bine in relatia asta. Nu ca nu mi-ar da atentie partenerul, ci din contra, a inceput sa ma preseze. M-am gandit foarte bine si vreau sa ma despart de el, cu toate ca tin la el, iar el ma iubeste foarte mult. Asta ma face sa imi fie foarte greu si sa nu pot face acest pas. (am incercat de doua ori). Nu vreau sa-l ranesc asa tare, dar nici mie nu imi e bine daca mai stau langa el in modul in care ma simt acum. Am incercat sa-i spun ca nu ne potrivim, ca nu imi este bine si ca nu am putere sa lupt pentru noi, dar nu vrea sa inteleaga, il vad daramat cand vine vorba de despartire. Mi-am zis ca pana la urma sunt 9 luni, nu cativa ani, dar este totusi greu si nu stiu cum sa procedez sa nu sufere atat de mult si sa inteleaga.. Cateva sfaturi si idei, va rog.. Multumesc


TU ESTI STAPANA PE VIATA TA...E DECIZIA TA....DAR DIN CE POVESTESTI TU...NU PREA AI MOTIVE SERIOASE SA FACI PASUL CATRE DESPARTIRE....DECAT DACA TI S.A URAT CU BINELE....IMI PARE RAU CA PERSOANE CUM ESTI TU...ZDRUNCINA GRAV INCREDEREA IN SINE A ALTOR PERSOANE DE SEX OPUS...DE AJUNG AIA SA FIE SUPERFICIALI IN VIITOARE RELATII...PENTRU CA RAMAN MARCATI DE TIPE CA TINE...CARE ASHA FARA NICI UN MOTIV...BRUSC SI DINTR.O DATA SE SIMT PRESATE ....ITI BATI JOC DE BAIAT...ASTA E ADEVARUL PE CARE IL VAD EU...DACA CE SPUI E ADEVARAT SI NU AI ASCUNS NIMIC....
kudika335366
Postat pe 17 Iunie 2011 03:14
CRED CA SI VIITORUL LUI AR FI MAI BUN FARA TINE.....URASC OAMENII CARE SE PLICTISESC DE BINE INTR.O RELATIE....SI MAI AU TUPEUL SA O SI RECUNOASCA
kudika335366
Postat pe 17 Iunie 2011 03:16
daca tu nu te simti bine si ok acuma nici mai tarziu nu te vei simti.ar fi mai bine sa pui punctul pe i si sa spui ca totul s-a terminat si gata .atat fara prea multe ocolisuri,pt ca cu cat amani cu ata e mai greu.si eu am trecut prin asa ceva si am trait un adevarat cosmar am tot amanat si dupa aveam numai de pierdut urmarita si stresata la maxim.pune punct si ata ca mai incolo va fi mult mai greu.carmen
kudikacamy
Postat pe 17 Iunie 2011 13:47
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:01:22Buna.. Sunt intr-o relatie de 9 luni si de vreo luna nu ma mai simt bine in relatia asta. Nu ca nu mi-ar da atentie partenerul, ci din contra, a inceput sa ma preseze. M-am gandit foarte bine si vreau sa ma despart de el, cu toate ca tin la el, iar el ma iubeste foarte mult. Asta ma face sa imi fie foarte greu si sa nu pot face acest pas. (am incercat de doua ori). Nu vreau sa-l ranesc asa tare, dar nici mie nu imi e bine daca mai stau langa el in modul in care ma simt acum. Am incercat sa-i spun ca nu ne potrivim, ca nu imi este bine si ca nu am putere sa lupt pentru noi, dar nu vrea sa inteleaga, il vad daramat cand vine vorba de despartire. Mi-am zis ca pana la urma sunt 9 luni, nu cativa ani, dar este totusi greu si nu stiu cum sa procedez sa nu sufere atat de mult si sa inteleaga.. Cateva sfaturi si idei, va rog.. Multumesc


Mesajul tau are deja vechime dar abia acum m-am "autosesizat"...Ti-ai redobandit libertatea sau te mai gandesti cum sa-i menajezi sentimentele?
Daca inca n-ai scapat ,poate te ajuta tehnica mea ,probata si "validata".
Nu mai incerca sa-i spui ca nu va potriviti ptr ca ,daca el crede contrariul ,o sa fie greu sa-l convingi. Daca chiar vrei sa scapi din aceasta relatie ,fa in asa fel sa-ti dea el papucii (doar daca esti dispusa sa suporti "rusinea" de a fi parasita. Eu ,cand e vorba de libertatea mea ,n-am nici o jena in privinta asta ). Suna-l de 100 de ori pe zi cu tot felul de pretexte stupide ,fa-i crize de gelozie, critica-l in fata prietenilor ,spune-i ca-i miroase gura chiar daca s-a spalat de 10 ori pe dinti .Brusc incepi sa suferi de migrene cand e vorba de sex ,dar daca totusi "te prinde" in pat ,nu te implica in nici un fel (doar sa stai inert) si prefa-te nemultumita de prestatiile lui. Plange-te intr-una de job ,prieteni...etc. Daca ,dupa toate astea ,incearca sa te rasfete cu mici atentii (flori ,bomboane...) da-te victima. De ex: "am alergie la trandafiri" ,fac bube de la ciocolata" ,"se pare ca nu ma cunosti deloc". Restul las la cheremul imaginatiei tale. Iti garantez ca in mai putin de o luna esti FREE!!!!
Yesabel
Postat pe 19 Iunie 2011 01:35
si eu sunt in aceeasi situatie.la mine e problema ca sunt mai inalta ca el fara tocuri iar daca mai imi pun si tocuri sunt cu un cap mai inalta,grea decizie,eu ma simt bine cu el,imi face toate poftele dar.....cand iesim pe strada am impresia ca toata lumea se uita la noi.ce sa fac?
mdvio2006
Postat pe 19 Iunie 2011 08:15
Ar trebui sa il intelegi ca iti vrea binele. Daca crezi ca prin "presat" incearca sa iti ia din libertate sau chestii dinastea, gresesti. Cel mai bine este sa gasesti momentul potrivit si sa ii vorbesti sa vezi daca poate schimba ceva la el in legatura cu asta sau alte probleme pe care le mai aveti.
Elyaa
Postat pe 19 Iunie 2011 18:57
Iti pasa de lume? daca voi va simti bine asta este tot ce conteaza.
Elyaa
Postat pe 19 Iunie 2011 18:58
Daca iti doresti sa te desparti de el, inseamna ca asta trebuie sa faci. Nu are sens sa continui o relatie care nu iti face bine. Spune-i ca ai examene si ca trebuie sa fii 100% implicata in scoala si ca nu ai timp de drame, incearca sa ii raspunzi la fel de scurt cu aceasi scuza la telefon. Incet, incet poti sa il indepartezi fara sa il faci sa sufere. Ochii care nu se vad se uita.
bea79
Postat pe 20 Iunie 2011 09:15
buna
cred ca unii sunt rautaciosi
nu cred ca iubirea se masoara, el ma iubeste mai mult
si sa se schimbe pentru altcineva ar fi complet absurd, cine te iubeste te iubeste as
cred ca despartirea asa dintr-o data e cea mai buna metoda
mai tarziu ar suferi mai mult si timpul nu sta pe loc
dar mare grija ca nu cumva sa ti dai seama dupa despartire ca era o iubire mai mare decat credeai
si ca presatul e de fapt altceva!!!!
kudika193913
Postat pe 20 Iunie 2011 17:51
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:58:13Iar, a fi "presat" intr-o relatie, sau cel putin in contextul in care am folosit eu acest cuvant, e clar ca inseamna prea multe telefoane, prea multa gelozie.. am examene de dat si nici macar asa nu ma lasa mai libera sa pot invata, ce sa mai zic de libertatea de a bea o cafea cu fetele.. e exagerat :)


Fugi...mancand nori !!!
Daca acum , cand ai examene , nu intelege ca ai nevoie de timp pentru tine si viata ta ,( ca pana la urma aveti vieti separate , nu ? ) , dar mai tarziu , cand se vor termina examenele , sau cand vei avea o slujba si va trebui sa mai stai peste program ??
Nu stiu cati ani ai , dar dupa parerea mea viitoarea ta cariera este cea mai importanta acum .
Cat despre gelozie...toate trebuie sa aiba o limita , inclusiv gelozia .
Am citit ca de fapt nici tu nu stii de ce ai intrat in relatia asta si ca ai simtit de mai multa vreme ca nu merge .
Termina , rapid , si data viitoare judeca putin mai mult . Nu o mai lungi , ca n-are sens . Spune-i clar , sa inteleaga si nu mai accepta nici macar o discutie . Tu esti hotarata dar ti-e mila de el . Daca era invers , ai fi zis : uite , nemernicul si-a batut joc de mine , m-a tot dus cu vorba .
Adevarul este dureros ...dar e cel mai sanatos .
gabita_d
Postat pe 22 Iunie 2011 19:16
De la: mdvio2006, la data 2011-06-19 08:15:24si eu sunt in aceeasi situatie.la mine e problema ca sunt mai inalta ca el fara tocuri iar daca mai imi pun si tocuri sunt cu un cap mai inalta,grea decizie,eu ma simt bine cu el,imi face toate poftele dar.....cand iesim pe strada am impresia ca toata lumea se uita la noi.ce sa fac?


In primul rand ...daca esti cu el ca te face sa te simti bine si-ti face toate poftele...relatia asta este cam neclara pentru mine . N-ai spus nimic despre ce simti tu pentru el , aaa, pardon , ai spus ca te simti ciudat cand iesi cu el pe strada .
Daca nu cumva ti-ai propus sa stati undeva in varful muntelui , o sa tot iesi cu el pe strada .
Lasa omul in pace , sa-si caute una mai mica de inaltime , ca el de crescut nu mai creste , iar tie iti pasa mai mult de ce zice lumea decat de el .
gabita_d
Postat pe 22 Iunie 2011 19:22
Pai daca e vorba de atat de multa gelozie incat sa nu poti bea o cafea cu fetele,sa te controleze non-stop iar daca pe tine te supara asta iti spun din surse sigure ca nu veti ajunge la un punct comun niciodata deci poate ar trebui sa-i explici lucrurile pe nume.Nu renunta la libertatea ta doar pt ca il vezi e el suferind.Se va obisnui.;)
kudika359405
Postat pe 23 Iunie 2011 13:31
De la: mdvio2006, la data 2011-06-19 08:15:24si eu sunt in aceeasi situatie.la mine e problema ca sunt mai inalta ca el fara tocuri iar daca mai imi pun si tocuri sunt cu un cap mai inalta,grea decizie,eu ma simt bine cu el,imi face toate poftele dar.....cand iesim pe strada am impresia ca toata lumea se uita la noi.ce sa fac?
Pai sa ia el pantofi cu tocuri.
lilu_67
Postat pe 23 Iunie 2011 13:40
De la: gabita_d, la data 2011-06-22 19:22:49
De la: mdvio2006, la data 2011-06-19 08:15:24si eu sunt in aceeasi situatie.la mine e problema ca sunt mai inalta ca el fara tocuri iar daca mai imi pun si tocuri sunt cu un cap mai inalta,grea decizie,eu ma simt bine cu el,imi face toate poftele dar.....cand iesim pe strada am impresia ca toata lumea se uita la noi.ce sa fac?


In primul rand ...daca esti cu el ca te face sa te simti bine si-ti face toate poftele...relatia asta este cam neclara pentru mine . N-ai spus nimic despre ce simti tu pentru el , aaa, pardon , ai spus ca te simti ciudat cand iesi cu el pe strada .
Daca nu cumva ti-ai propus sa stati undeva in varful muntelui , o sa tot iesi cu el pe strada .
Lasa omul in pace , sa-si caute una mai mica de inaltime , ca el de crescut nu mai creste , iar tie iti pasa mai mult de ce zice lumea decat de el .


bine spus,la obiect ,fara bla,bla-uri..... iata un om cu o judecata sanatoasa!
sagara_laksami
Postat pe 23 Iunie 2011 16:36
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:58:13Iar, a fi "presat" intr-o relatie, sau cel putin in contextul in care am folosit eu acest cuvant, e clar ca inseamna prea multe telefoane, prea multa gelozie.. am examene de dat si nici macar asa nu ma lasa mai libera sa pot invata, ce sa mai zic de libertatea de a bea o cafea cu fetele.. e exagerat :)


Tu ai abia 9 luni cu el, eu am avut 2 ani jumatate. Trebuie sa ai rabdare, sa stii sa iti impui punctele de vedere, nu esti un obiect, esti majora, vaccinata, spune-ti parerea. Faptul ca cedezi, el se foloseste de asta in favoarea lui, ca asa crede el, ca te poate tine langa el, ca este bine ceea ce face. Gura ai, tupeu daca nu ai, ti-l faci, spune-i ce nu iti place. Dar, daca ii zici cu juma de gura, ii normal ca sa nu te ia in seama:).
Important ii sa nu cedezi in momentul in care Domnul se comporta ca un mielusel, pentru ca in felul acesta, ti se va face mila de el, si iti vei distruge toate planurile pentru tine. Daca s-a ajuns ca sa nu ai nici macar libertatea de a iesi la o cafea cu fetele, trebuie urgent sa iei masuri, sa "scapi" de el. .
Niciodata sa nu renunti la prietenii tai, de dragul unui iubit. Daca nu stie sa te aprecieze, va trebui sa il faci sa caute defectul acela la el insusi. . Ai grija de tine:) Si multa bafta:)
EugianaMoi
Postat pe 23 Iunie 2011 17:14
De la: 1e4vr, la data 2011-05-29 20:01:22Buna.. Sunt intr-o relatie de 9 luni si de vreo luna nu ma mai simt bine in relatia asta. Nu ca nu mi-ar da atentie partenerul, ci din contra, a inceput sa ma preseze. M-am gandit foarte bine si vreau sa ma despart de el, cu toate ca tin la el, iar el ma iubeste foarte mult. Asta ma face sa imi fie foarte greu si sa nu pot face acest pas. (am incercat de doua ori). Nu vreau sa-l ranesc asa tare, dar nici mie nu imi e bine daca mai stau langa el in modul in care ma simt acum. Am incercat sa-i spun ca nu ne potrivim, ca nu imi este bine si ca nu am putere sa lupt pentru noi, dar nu vrea sa inteleaga, il vad daramat cand vine vorba de despartire. Mi-am zis ca pana la urma sunt 9 luni, nu cativa ani, dar este totusi greu si nu stiu cum sa procedez sa nu sufere atat de mult si sa inteleaga.. Cateva sfaturi si idei, va rog.. Multumesc


iti dau un raspuns la intrebarea care este si titlu al topicului..
Ii arati acest topic, o sa inteleaga el ce simti
_vio_
Postat pe 23 Iunie 2011 17:29
cat de rautaciosi puteti fii unii dintre voi.v am cerut un sfat doar atat.
mdvio2006
Postat pe 25 Iunie 2011 08:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul sagetator-femeia rac 6 De la: dandanaua_reloaded 1 Iulie 2009 22:52
gene false 13 De la: angel4ever 28 Iulie 2013 23:23
Cursuri de radio si televiziune acreditate 1 De la: college_media 23 Martie 2010 12:51
cizme ugg 18 De la: battleofwits 30 Noiembrie 2010 09:45
bijuterii argint 14 De la: honeybrunette 28 Mai 2013 21:01