Setari Cookie-uri

Sfaturi va rog!!

Salut!!! Am 22 ani shi am ramas insarcinata... am prieten shi suntem impreuna de 5 ani, dar nu locuim impreuna. El ishi doreste mult acest copil, dar eu am unele temeri.. In primul rind imi e frica cum vor reactiona parintii, nu ca ar fi foarte severi, dar nu vreau sa-i dezamagesc, fiindca intotdeauna am fost foarte ordonata shi am facut lucrurile exact asha cum trebuie. Am posibilitatea sa pastrez copilul, am finisat facultatea, am prieten care ma sustine, parintii lui ar fi de acord 100 %, dar mi-e foarte frica, nu sunt pregatita pentru sarcina, i-ash pune pe parinti intr-o stare neplacuta, derutanta, fiindca e necesar de cheltuieli pentru nunta, noi singuri nu suntem in stare sa ne asumam aceste cheltuieli, plus la asta nu avem unde sa locuim, ambii inchiriem... Sunt foarte confuza, chiar nu shtiu cum sa procedez... Ma gindesc la avort medicamentos, dar prietenul meu e contra, el vrea acest copil, vrea sa fim impreuna, spune ca copilul ne va uni shi mai mult... Eu insa nu shtiu cum sa procedez, aveam cu totul alte planuri, shi parintii mei la fel... shi acum se dau toate peste cap... Ajutati-ma va rog mult de tot! Am foarte mare nevoie de sfaturile voastre.
dolcegabana
Postat pe 18 Iunie 2011 22:26
Eu in locul tau as pastra copilul,in primul rand pt ca as omora o viatza si in al2-lea rand pt ca e prima ta sarcina.
SII daca faci copilul nu trebuie neaparat sa faci nunta instant! poti astepta pana cand o sa ai banii necesari fara alte probleme,parintii mei au facut nunta cand eu aveam aproape 1 an.
Am vazut ca sunteti impreuna de 5 ani :x super!nu stricati tot ce ati creat
E foarte important sa discuti cu ai tai,macar cu mama,sau cu tata...cu care te intelegi tu mai bine
Si ar trebui in primul rand sa rezolvi chestia cu locuintza. sper ca te-am ajutat
kudika407619
Postat pe 18 Iunie 2011 22:57
De la: kudika407619, la data 2011-06-18 22:57:12Eu in locul tau as pastra copilul,in primul rand pt ca as omora o viatza si in al2-lea rand pt ca e prima ta sarcina.
SII daca faci copilul nu trebuie neaparat sa faci nunta instant! poti astepta pana cand o sa ai banii necesari fara alte probleme,parintii mei au facut nunta cand eu aveam aproape 1 an.
Am vazut ca sunteti impreuna de 5 ani :x super!nu stricati tot ce ati creat
E foarte important sa discuti cu ai tai,macar cu mama,sau cu tata...cu care te intelegi tu mai bine
Si ar trebui in primul rand sa rezolvi chestia cu locuintza. sper ca te-am ajutat
bravo
thadoogback
Postat pe 18 Iunie 2011 23:05
Mersi mult pentru sfat... Vreau intr-adevar sa discut cu mama, ma tem ca va fi prea dezamagita... Nici nu shtiu cum sa-i spun... Ea are foarte mare incredere in mine, shi nu cred ca ar primi asha ushor faptul ca am fost atit de iresponsabila, cu toate ca ne-am protejat 98%. In privintsa locuintei unica solutie, ar fi sa inchiriem, cu toate ca shi pt asta avem nevoie de ajutorul parintilor, prietenul lukreaza , dar nu cishtiga indeajuns incit sa ne ajunga... E o situatie foarte dificila... Oricum, mersi foarte mult pentru incurajare!!!!
dolcegabana
Postat pe 18 Iunie 2011 23:08
Cu placere.Poate ca ti-e frica de reactia mamei dar eu sunt sigura ca nu va fi asa rau.a fost si ea tanara si iti va fi de mare ajutor!! asa vei rezolva totul.pana nu e prea tarziu :*
kudika407619
Postat pe 18 Iunie 2011 23:13
:*:*:* mersi!
dolcegabana
Postat pe 18 Iunie 2011 23:14
Gandeste-te bine , e prima ta sarcina sa nu ai remuscari apoi.In special ca prietenul tau isi doreste copilul,e pacat sa stricati 5 ani de relatie.Puteti face doar cununia civila ca pe certificat sa apara un singur nume de famile si nunta sa o faceti mai tarziu , cand veti fii pregatiti material.Discuta si cu mama ta , cum spunea cineva pe aici si a fost tanara, te va intelege si iti va oferii sprijinul ei.

Toate cele bune !
In speranta ca te-am putut ajuta.
Apadeploaie
Postat pe 19 Iunie 2011 18:49
De la: Rodelush, la data 2011-06-18 23:08:11Mersi mult pentru sfat... Vreau intr-adevar sa discut cu mama, ma tem ca va fi prea dezamagita... Nici nu shtiu cum sa-i spun... Ea are foarte mare incredere in mine, shi nu cred ca ar primi asha ushor faptul ca am fost atit de iresponsabila, cu toate ca ne-am protejat 98%. In privintsa locuintei unica solutie, ar fi sa inchiriem, cu toate ca shi pt asta avem nevoie de ajutorul parintilor, prietenul lukreaza , dar nu cishtiga indeajuns incit sa ne ajunga... E o situatie foarte dificila... Oricum, mersi foarte mult pentru incurajare!!!!

Poate ca mama ta nu va fi chiar atat de dezamagita. Ai 22 de ani, isi da si ea seama ca ti-ai inceput viata sexuala, ca s-a intamplat sa ramai insarcinata nu e un capat de lume. Toata viata o sa-ti doresti ceva in plus (material) si pentru un copil nu va fi niciodata momentul. Faci cum crezi tu ca ti-e bine, dar gandeste-te ca exista sterilitatea secundara. Nu ti-ar parea rau sa stii ca ai avut o sansa si ai refuzat-o?
kitty_na
Postat pe 19 Iunie 2011 19:04
Salut,eu cred ca ai face o prostie daca ai face avort deoarece multe persoane vreau un copil dar nu se primeste,nunta,dar chiar e nevoie de nunta,eu de exemplu traiesc cu sotul meu nunta nu am facut si cred ca nici nu vom face,gindestete daca mai tirziu nu vei putea avea copii?????????eu teas sfatuii sa te gindesti parintii o sa te inteleaga,eu am 23 de ani si tare as vrea un bebe,dar cum ai zis tu nu suntem pregatiti......Nu face avort....Mai tirziu vei regreta,pastreaza copilul,el e o fericire ...
kudikaVica
Postat pe 7 Iulie 2011 18:25
Pastreaza-l! Nu vei regreta. Nu a murit nimeni de foame locuind in chirie, lucrurile se fac pas cu pas!
ilumax_76
Postat pe 7 Iulie 2011 19:31
@kudikaVica
in traducere mot a mot...daca te mariti numai faci copii
miss_darine
Postat pe 7 Iulie 2011 20:05
...nu dau sfaturi dar trebuie sa fiti mai realisti....
....sentimentele in timp se ofilesc....copilul trebuie crescut si ingrijit....sunteti prea tineri...si mai ales nepregatiti.....asa ca, ganditi mai adanc....un copil implica multa responsabilitate.....dar eu va doresc succes....si mai ales rabdare.....multa,multa rabdare.....
simoka
Postat pe 7 Iulie 2011 20:11
Buna ziua!
Vreau si eu un sfat de la voi daca se poate .
Sint insarcinata in 3 luni si as vrea sa stiu daca pot sa intru eu in concediu prenatal ,daca sint coasigurata de catre sotul meu ,care lucreaza la CFR .
Si sit eleva la zi la o scoala posliceala .nu am mai lucrat de anul trecut din decembrie .
Se mai poate face ceva.
Multumesc
Cu deosebit respect
Ileana G
kudika181950
Postat pe 25 Iulie 2011 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un mic ajutor? 18 De la: iulia_stratulat 24 August 2011 10:32
vand injectie imunoglobulin, anti d 1 De la: picur85 12 Martie 2010 09:36
oare e sarcina? 8 De la: fericire 1 Aprilie 2010 22:57
Nu stiu ce sa fac 26 De la: kudika499581 26 Martie 2012 19:18
el e departe ... 38 De la: luchianramona 4 August 2011 16:53