Setari Cookie-uri

El imi lipseste enorm, iar eu nu exist pentru el...

Va salut pe toti..Incep sa imi scriu povestea desi este destul de lunga am sa incerc sa scurtez. Povestea asta are un trecut si incepe in urma cu 5 ani in timpul liceului, l-am cunoscut pe EL l-am placut dar fiind colegi imi era frica sa ma apropii mai mult pentru a nu suferi dupa o eventuala despartire. Dar cu toate astea mereu incercam, ma vedeam cu el, verile imi lipsea, imi era atat de dor de el stiam ca il plac ca il vreau langa mine si il cautam, ne sarutam dar niciodata mai multe. Anii au trecut eu mi-am facut o alta relatie in ultimii 2 ani, el la fel in ultimul an si cu toate astea eu m-am despartit, la fel si el, scoala s-a terminat iar noi am inceput sa vorbim.La inceput pe mess, apoi ne-am vazut si am trecut la mai mult de atat deoarece mi-a explicat ca sunt ani multi de cand ne cunoastem si nu mai este cazul sa o lungim prea mult. Am trait o perioada de vis.. va jur ca nu as fi vrut sa ma trezesc atat de bine imi era cu el dar deodata mi-a spus ca nu se poate atasa, ca nu poate pune suflet in relatia asta, am ramas uimita, socata, dezgustata, dezamgita. Pentru mine era prea tarziu sa mai dau inapoi. Am aflat apoi ca motivul era ceea ce i-am facut eu in trecut, si anume dezamagirile pe care i le provocasem..eu ! Am avut sansa candva si nu am profitat de ea, prin urmare nici el nu vrea sa profite. E atat de ciudat ma doare ca el crede ca in trecut, in adolescenta cand poate ma placea mai mult imi bateam joc de el pentru ca stia ca ma vad cu alti tipi. sau ca m-am sarutat cu un tip in fata lui candva ...sau poate sunt eu ciudata ca faceam toate astea sa vad daca ma place, am vrut dintotdeauna sa il apropii si mereu am reusit sa il indepartez. Acum nu stiu ce sa fac el este deja cu altcineva ...nu mai vorbeste cu mine deloc...exact cum ii faceam eu candva, dar atunci nu se intamplasera atatea intre noi si eu le faceam de teama de nu-l iubi si a nu suferi si iata ca acum le fac pe amandoua . Intrebarea mea este credeti ca il mai pot recastiga candva ? Sau cum as putea sa il fac sa aiba incredere in mine? Sau daca nu mai exista nici cea mai mica sansa cum sa fac sa ii spun inimii mele sa renunte cand mi-l cere intr-una ???
kudikagirl05
Postat pe 2 Iulie 2011 23:34
Dupa figurile care i le-ai facut fraier ar fii daca ar mai pune botul la orice ii zici.........m-am trezit si eu cu una candva care vezi doamne avea remuscari si a "relizat" ca eu eram cel mai cel dupa ce m-a tratat cu dosul .... next girl is tehe best girl(pt situatia asta)
The_Exile
Postat pe 2 Iulie 2011 23:40
Si oricum tu acum il vrei doar pt ca nu-l poti avea.....nimic mai mult .......... ce te chinuie de fapt,fata draga , este orgoliul
The_Exile
Postat pe 2 Iulie 2011 23:41
cui pe cui se scoate....
ego71
Postat pe 2 Iulie 2011 23:54
Mi-ar fi placut sa fie orgoliul si doar atat cedam sigur pana acum pentru ca sunt 3 saptamani de cand nu ne adresam nici macar un cuvant dar din pacate e mai mult, orgoliul este cel care nu ma lasa sa il caut desi sunt vinovata pentru ce i-am facut in trecut chiar si in prezent nu il caut desi imi lipseste si il vreau langa mine nu il pot lua de langa o alta fata, nici mie nu mi-ar fi placut ..Tot ce as vrea e ca intr-o buna zi sa creada in ceea ce simt pentru el si sa nu interpreteze ca e doar o ambitie de moment
kudikagirl05
Postat pe 2 Iulie 2011 23:57
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-02 23:57:06Mi-ar fi placut sa fie orgoliul si doar atat cedam sigur pana acum pentru ca sunt 3 saptamani de cand nu ne adresam nici macar un cuvant dar din pacate e mai mult, orgoliul este cel care nu ma lasa sa il caut desi sunt vinovata pentru ce i-am facut in trecut chiar si in prezent nu il caut desi imi lipseste si il vreau langa mine nu il pot lua de langa o alta fata, nici mie nu mi-ar fi placut ..Tot ce as vrea e ca intr-o buna zi sa creada in ceea ce simt pentru el si sa nu interpreteze ca e doar o ambitie de moment



...si marmota invelea ciocolata...........mah voi fetele ne credeti chiar natangi ,nu-i asa?
Dupa cateva saptamani,maxim luni de la "impacarea" voastra(teoretic vorbind) , iti vei da iar in petec,e in natura ta....oamenii nu se schimba cu adv. niciodata,doar evolueaza,dar esenta lor ramane aceeasi.....tie mandro iti place sa chinui pe cineva, nefiind el cel chinuit , te chinui pe tine insuti .
The_Exile
Postat pe 3 Iulie 2011 00:00
De la: Yharr, la data 2011-07-03 00:00:41
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-02 23:57:06Mi-ar fi placut sa fie orgoliul si doar atat cedam sigur pana acum pentru ca sunt 3 saptamani de cand nu ne adresam nici macar un cuvant dar din pacate e mai mult, orgoliul este cel care nu ma lasa sa il caut desi sunt vinovata pentru ce i-am facut in trecut chiar si in prezent nu il caut desi imi lipseste si il vreau langa mine nu il pot lua de langa o alta fata, nici mie nu mi-ar fi placut ..Tot ce as vrea e ca intr-o buna zi sa creada in ceea ce simt pentru el si sa nu interpreteze ca e doar o ambitie de moment



...si marmota invelea ciocolata...........mah voi fetele ne credeti chiar natangi ,nu-i asa?
Dupa cateva saptamani,maxim luni de la "impacarea" voastra(teoretic vorbind) , iti vei da iar in petec,e in natura ta....oamenii nu se schimba cu adv. niciodata,doar evolueaza,dar esenta lor ramane aceeasi.....tie mandro iti place sa chinui pe cineva, nefiind el cel chinuit , te chinui pe tine insuti .


Parerea mea este ca barbatii nu sunt natangi doar ca putini stiu sa faca o femeie cu adevarat fericita. Si da recunosc ca in perioada din adolescenta in care ne-am cunoscut nu l-am crezut capabil sa ma faca atat de fericita langa el, ba din contra credeam ca imi va fi foarte greu, dar acum dupa ce am trait fericirea la cele mai inalte cote, ii simt lipsa mult mai mult ca inainte da...mi-e dor...cat despre expresia cu oamenii...parca mi-ar fi raspuns el asa ma simt, pentru ca si el crede ca oamenii nu se schimba. Si poate ca da oamenii nu se schimba dar sentimentele lor da ..inainte imi era teama acum nu imi este cand sunt langa el am curajul sa imi marturisesc sentimentele si tot ce simt dar degeaba stiu ca e prea tarziu sa ma mai creada. De ce voi barbatii nu puteti o singura o singura sansa oricat de mica atunci cand vi se cere din suflet ?
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 00:11
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 00:11:39

Parerea mea este ca barbatii nu sunt natangi doar ca putini stiu sa faca o femeie cu adevarat fericita. Si da recunosc ca in perioada din adolescenta in care ne-am cunoscut nu l-am crezut capabil sa ma faca atat de fericita langa el, ba din contra credeam ca imi va fi foarte greu, dar acum dupa ce am trait fericirea la cele mai inalte cote, ii simt lipsa mult mai mult ca inainte da...mi-e dor...cat despre expresia cu oamenii...parca mi-ar fi raspuns el asa ma simt, pentru ca si el crede ca oamenii nu se schimba. Si poate ca da oamenii nu se schimba dar sentimentele lor da ..inainte imi era teama acum nu imi este cand sunt langa el am curajul sa imi marturisesc sentimentele si tot ce simt dar degeaba stiu ca e prea tarziu sa ma mai creada. De ce voi barbatii nu puteti o singura o singura sansa oricat de mica atunci cand vi se cere din suflet ?

suna a umilinta . pentru ce vrei inapoi un barbat care nu te mai vrea?
accepta ca a fost sincer si ti-a spus ca nu are sentimente pentru tine,decat sa ramana cu tine si sa-ti arate asta zi de zi.
ego71
Postat pe 3 Iulie 2011 00:15
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 00:11:39
De la: Yharr, la data 2011-07-03 00:00:41
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-02 23:57:06Mi-ar fi placut sa fie orgoliul si doar atat cedam sigur pana acum pentru ca sunt 3 saptamani de cand nu ne adresam nici macar un cuvant dar din pacate e mai mult, orgoliul este cel care nu ma lasa sa il caut desi sunt vinovata pentru ce i-am facut in trecut chiar si in prezent nu il caut desi imi lipseste si il vreau langa mine nu il pot lua de langa o alta fata, nici mie nu mi-ar fi placut ..Tot ce as vrea e ca intr-o buna zi sa creada in ceea ce simt pentru el si sa nu interpreteze ca e doar o ambitie de moment



...si marmota invelea ciocolata...........mah voi fetele ne credeti chiar natangi ,nu-i asa?
Dupa cateva saptamani,maxim luni de la "impacarea" voastra(teoretic vorbind) , iti vei da iar in petec,e in natura ta....oamenii nu se schimba cu adv. niciodata,doar evolueaza,dar esenta lor ramane aceeasi.....tie mandro iti place sa chinui pe cineva, nefiind el cel chinuit , te chinui pe tine insuti .


Parerea mea este ca barbatii nu sunt natangi doar ca putini stiu sa faca o femeie cu adevarat fericita. Si da recunosc ca in perioada din adolescenta in care ne-am cunoscut nu l-am crezut capabil sa ma faca atat de fericita langa el, ba din contra credeam ca imi va fi foarte greu, dar acum dupa ce am trait fericirea la cele mai inalte cote, ii simt lipsa mult mai mult ca inainte da...mi-e dor...cat despre expresia cu oamenii...parca mi-ar fi raspuns el asa ma simt, pentru ca si el crede ca oamenii nu se schimba. Si poate ca da oamenii nu se schimba dar sentimentele lor da ..inainte imi era teama acum nu imi este cand sunt langa el am curajul sa imi marturisesc sentimentele si tot ce simt dar degeaba stiu ca e prea tarziu sa ma mai creada. De ce voi barbatii nu puteti o singura o singura sansa oricat de mica atunci cand vi se cere din suflet ?


Tu chiar nu realizezi ca i-ai facut prea multe ca sa te mai creada acum????Asa cum acu ai sentimente de "dragoste" fata de el asa poimaine realizezi ca nu mai e nimic....iar ceea ce conteaza sunt faptele nu vorbele draga kudikagirl05 .... te-ai intalnit cu altii cat erai cu el,te-ai sarutat cu altul de fata cu el....faptele vorbesc,tu ai creeat deja precedentul
The_Exile
Postat pe 3 Iulie 2011 00:19
De la: ego71, la data 2011-07-03 00:15:30
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 00:11:39

Parerea mea este ca barbatii nu sunt natangi doar ca putini stiu sa faca o femeie cu adevarat fericita. Si da recunosc ca in perioada din adolescenta in care ne-am cunoscut nu l-am crezut capabil sa ma faca atat de fericita langa el, ba din contra credeam ca imi va fi foarte greu, dar acum dupa ce am trait fericirea la cele mai inalte cote, ii simt lipsa mult mai mult ca inainte da...mi-e dor...cat despre expresia cu oamenii...parca mi-ar fi raspuns el asa ma simt, pentru ca si el crede ca oamenii nu se schimba. Si poate ca da oamenii nu se schimba dar sentimentele lor da ..inainte imi era teama acum nu imi este cand sunt langa el am curajul sa imi marturisesc sentimentele si tot ce simt dar degeaba stiu ca e prea tarziu sa ma mai creada. De ce voi barbatii nu puteti o singura o singura sansa oricat de mica atunci cand vi se cere din suflet ?

suna a umilinta . pentru ce vrei inapoi un barbat care nu te mai vrea?
accepta ca a fost sincer si ti-a spus ca nu are sentimente pentru tine,decat sa ramana cu tine si sa-ti arate asta zi de zi.


Da ai dreptate, poate e umilitor sa ma agat de orice speranta cu cineva care intr-un final ma respinge si prefera pe alta. Probabil mi-ar fi fost mai usor sa ma resemnez daca ma simteam vinovata daca ii greseam cu ceva in prezent dar chiar nu am facut nimic gresit. Asta ma doare .Oricum ziua ma ocup de treburile mele, ies cu prietenele mele am viata mea dar seara nu pot sa nu ma gandesc la el oricat as vrea...a fost prea frumos si ce e frumos dureaza putin poate asta e singura scuza !
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 00:22
Da ai dreptate se pare ca el s-a agatat foarte mult de ceea ce i-am facut eu acum 4 ani. In schimb reformulez nu am fost cu nimeni nici atunci cand ma vedeam cu el, nu sunt genul sa umblu cu mai multi odata iar sarutul de care mi-a amintit a fost intr-un club cand m-am dus insotita de el, si m-am sarutat cu altul da a fost prostia mea. Da aia a fost greseala mea fatala dar se intampla in urma cu 4 ani. In rest si el a avut relatille lui atata timp cat nu a fost cu mine in anii astia si eu la fel dar in 2011 ne-am reintalnit si el m-a facut sa il iubesc dar eu nu..asta e, nu mai am cuvinte!
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 00:29
Nu cred ca il mai poti recastiga. In trecut ti-ai batut joc de el si asta l-a facut sa isi piarda increderea in tine. Si o relatie fara incredere nu rezista.
Eva32
Postat pe 3 Iulie 2011 00:39
Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.
rashela
Postat pe 3 Iulie 2011 01:48
De la: rashela, la data 2011-07-03 01:48:03Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.


Asculta sfatul Rashelei! E glasul intelepciunii - o spun cu admiratie, crede-ma!
maimai_no1
Postat pe 3 Iulie 2011 04:03
De la: maimai_no1, la data 2011-07-03 04:03:59
De la: rashela, la data 2011-07-03 01:48:03Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.


Asculta sfatul Rashelei! E glasul intelepciunii - o spun cu admiratie, crede-ma!


Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa renunt. Imi pot vedea de viata mea si fara el chiar daca momentan noptile sunt grele. Dar renuntarea asta mi-ar fi mult mai usoara daca as putea sa ii demonstrez intr-un fel ca de data asta nu a fost un simplu capriciu sau ambitie pentru mine si ca am avut sentimente cu adevarat...atat as vrea sa ii pot demonstra chiar de ar fi ultimul lucru pe care il fac. Nu sunt egoista vreau sa il vad fericit chiar daca nu e langa mine fericirea lui, dar pentru linistea mea as vrea sa realizeze cat de mult a insemnat pentru mine si nu stiu cum sa fac ...poate va realiza singur si va fi prea tarziu atunci. Nu stiu ce sa mai cred
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 16:22
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 16:22:24
De la: maimai_no1, la data 2011-07-03 04:03:59
De la: rashela, la data 2011-07-03 01:48:03Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.


Asculta sfatul Rashelei! E glasul intelepciunii - o spun cu admiratie, crede-ma!


Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa renunt. Imi pot vedea de viata mea si fara el chiar daca momentan noptile sunt grele. Dar renuntarea asta mi-ar fi mult mai usoara daca as putea sa ii demonstrez intr-un fel ca de data asta nu a fost un simplu capriciu sau ambitie pentru mine si ca am avut sentimente cu adevarat...atat as vrea sa ii pot demonstra chiar de ar fi ultimul lucru pe care il fac. Nu sunt egoista vreau sa il vad fericit chiar daca nu e langa mine fericirea lui, dar pentru linistea mea as vrea sa realizeze cat de mult a insemnat pentru mine si nu stiu cum sa fac ...poate va realiza singur si va fi prea tarziu atunci. Nu stiu ce sa mai cred



Tu realizezi ca te torturezi singura acum, cu propriile tale ganduri?
Nici o demonstratie nu-si mai are rostul....timpul le rezolva pe toate.
Lasa-l si cu asta basta ,lumea n-a inceput si nu s-a terminat cu oricare dintre noi.
The_Exile
Postat pe 3 Iulie 2011 16:29
De la: Yharr, la data 2011-07-03 16:29:08
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 16:22:24
De la: maimai_no1, la data 2011-07-03 04:03:59
De la: rashela, la data 2011-07-03 01:48:03Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.


Asculta sfatul Rashelei! E glasul intelepciunii - o spun cu admiratie, crede-ma!


Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa renunt. Imi pot vedea de viata mea si fara el chiar daca momentan noptile sunt grele. Dar renuntarea asta mi-ar fi mult mai usoara daca as putea sa ii demonstrez intr-un fel ca de data asta nu a fost un simplu capriciu sau ambitie pentru mine si ca am avut sentimente cu adevarat...atat as vrea sa ii pot demonstra chiar de ar fi ultimul lucru pe care il fac. Nu sunt egoista vreau sa il vad fericit chiar daca nu e langa mine fericirea lui, dar pentru linistea mea as vrea sa realizeze cat de mult a insemnat pentru mine si nu stiu cum sa fac ...poate va realiza singur si va fi prea tarziu atunci. Nu stiu ce sa mai cred



Tu realizezi ca te torturezi singura acum, cu propriile tale ganduri?
Nici o demonstratie nu-si mai are rostul....timpul le rezolva pe toate.
Lasa-l si cu asta basta ,lumea n-a inceput si nu s-a terminat cu oricare dintre noi.


Da sunt absolut constienta de raul pe care mi-l produc singura dar inca nu ma pot desprinde. Nici o tortura nu este mai mare decat sa iubesti si sa nu fii iubit asa ca restul le pot indura usor pana cand o sa imi indrept sentimentele spre altcineva care sa merite cu adevarat probabil.
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 22:30
ia-ti o pauza. esti inca foarte tanara. nu se merita sa te cramponezi de asta.nu te vrea si gata,nu mai e loc de intoarcere.si,chiar de ar reveni din mila,sa zicem,ai trai o drama continua.si,pentru ce?
ai grija de tine!
ego71
Postat pe 3 Iulie 2011 22:34
De la: ego71, la data 2011-07-03 22:34:58ia-ti o pauza. esti inca foarte tanara. nu se merita sa te cramponezi de asta.nu te vrea si gata,nu mai e loc de intoarcere.si,chiar de ar reveni din mila,sa zicem,ai trai o drama continua.si,pentru ce?
ai grija de tine!


da asa e mai am timp destul am de abia 21 de ani si la partea cu drama tind sa iti dau dreptate mai ales ca el este in zodia pesti un pic instabil iar eu o capricoarna ce are nevoie in permanenta de stabilitate...asta e cum se zice life goes on! Multumesc de sfat :*
kudikagirl05
Postat pe 3 Iulie 2011 22:41
Rugãmintea soacrei

Mã roagã soacra, permanent,
Sã-i fac în curte monument.
N-ar fi mai bine-n vie, oare,
Cã tot n-avem… sperietoare?



Amicalã

M-ai umilit, nu am ce zice,
Cu talentul tãu la bârfã
ªi mi-ai arãtat, amice,
Prietenie de... târfã.


Amiciþie

Cu dânsul, mai presus de toate,
Trãiesc, ce-i drept, în bunã pace:
Eu pâine-i dau pe sãturate,
El stã de-o parte ºi mi-o... coace.


Sfat prietenesc cu privire la cursul valutar

Oricât de jos cade dolarul,
Îþi dau un sfat prietenesc,
Apleacã-te, ridicã darul,
ªi spune: Doamne, mulþumesc!


Unui amic

Prietene de-odinioarã,
S-ajung la tine nu-i uºor:
Nu pot gãsi aºa o scarã
ªi nici curaj... sã mai cobor.


Prietenii

Oricât ai fi prins de nevoi,
S-asculþi de-acest învãþ strãvechi:
Sã-þi faci mereu prieteni noi
ªi sã nu-i uiþi pe-aceia vechi!


Despre prietenie

Îmi spunea mai ieri vecinul:
Prietenia e ca vinul;
Cu cât în timp îmbãtrâneºte,
Cu-atât savoarea îi sporeºte.


Prietenul casei

Îl inviþi la un pahar,
Însã nu ºtii ce te paºte;
Un prieten, aºadar,
La nevastã se cunoaºte.


ªarjã amicalã

Am vãzut azi, lucru rar,
Cartea ta cea mai recentã,
... Oferitã la Plafar...
Bonus pentru ceai de mentã!


Prietenul (definiþie-epigramã)
Este persoana-aceea care,
Dupã tradiþi' româneºti,
Când ai necazuri, supãrare,
E prima ce... o bãnuieºti.



Epitaf pe mormântul unui director

La loc ferit de influenþe
Prietenii îl instalarã
Dar nu primeºte-audienþe
Cãci nu mai are secretarã


Între amici

Luni, în tramvai, mi-a povestit
Iubita ta un banc stilat
ªi-atât de tare-am chicotit,
Încât era sã cad… din pat.


Putere de convingere

Sã nu mai bea, soþia, copiii l-au rugat.
Prietenii ºi doctori i-au spus neîncetat.
Doar moartea ce privea atent printre pahare,
A fost, cum s-ar pãrea, cea mai convingãtoare!


Amici devotaþi

Amicii mei la-nmormântare
M-au regretat atât de tare,
Încât, erau cum s-ar pãrea,
Invidioºi pe moartea mea.



Amic adevãrat

Amici ca el nu am o sutã,
Cã este unu-adevãrat:
De bani de-i vorba, mã ajutã
Sã ii termin imediat!


Pe crucea pe care am ridicat-o personal celui mai bun prieten al meu

O, fii în veci slãvit,
Amic adevãrat,
Când toþi m-au pãlmuit,
Tu... doar m-ai înjurat!




"Priveghiul"

De prietenii nu mã dezic,
Þin la tradiþii negreºit
ªi-azi noapte, nu am ocolit,
"Priveghiul" unui bun amic
Acolo, de la mare, mic,
Am petrecut ºi-am chefuit,
Pãrea ºi "mortul" cherchelit,
ªi vesel tare, nu un pic
Se jubila cu pompã mare,
Ca la orice aniversare
ªi-al sãu "priveghi", ca o poveste,
Urma o straºnicã povaþã:
Oricare om în lume este,
Un mort, ce-i temporar în viaþã...


Prietenii

Mã uit la prieteni ºi îmi vine
Sã-mi pun legitima-ntrebare:
Cam câte "vulpi" am lângã mine
ªi care muºcã cel mai tare?


Amicului nostru

El e Niþu Damaschin,
ªtie verbul "a bea vin",
De asearã, criþã beat,
Îl conjugã neîncetat.


Amicii noºtri

Amicii noºtri ce sunt oare?
Sunt pãsãrile cãlãtoare:
Când este cald la noi, sosesc;
Iar când e frig ne pãrãsesc.


Prietenului meu, doctorul

L-am ajutat cu vrute ºi nevrute,
Cã mi-e prieten bun, nu mã-ndoiesc...
ªi drept revanºã vrea sã mã ajute:
Abia aºteaptã sã mã-mbolnãvesc.

Prietenii stiu de ce

Multi ne spun ca stii femeia ar fi rupta din safir
Si mai spun ca stiti barbatul ar fi rupt din cimitir
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
Ar adauga: barbatul e un mare fustangiu.

Multi ne spun ca e dovada despre prostul gust prezent
Un barbat ce bea o bere visator si neatent
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
Ar adauga: barbatul bea mai bine la rachiu.

Multi ne spun... pardon! femeia, ca barbatii dorm prea mult
Si eu stiu ca-i o minciuna... dar imi place s-o ascult
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
S-ar opri si-ar zice: Sincer?!... fetele nimic nu stiu.

De chelie

Pentru chelie mi-am luat
Esenþe de urzici ºi pãr ºi mãr,
Iar prietenii m-au "lãudat",
Cã-mi creºte pãrul... "în rãspãr".


Dj Andrei

ªi cântã un', doi, trei
Mã numesc Andrei
ªi sunt un DJ
Care-þi cântã tot ce vrei.
Prietenii mei,
Sunt evrei,
Am acasã gãini, gâºte, chiar ºi purcei
ªti ce n-am? Capre ºi miei.
Acum unde rãmãsei?
Aa! La prietenii mei,
Ei au de toate, tot ce vrei,
Dar ºti ce n-au ca eroul tãu Andrei?
Succes la femei!
Asta e tot, nu mai am idei,
Sper cã v-a plãcut de Dj Andrei.


Unui prieten

La mâncare tu eºti iute,
Dar la mers eºti cam lenos;
Mâncã, cu piciorul, frate,
Iar cu gura mergi pe jos!

La prieteni

Se plânge pesimistul "Eu cred c-am dat în boalã,
Cãci vãd în permanenþã doar jumãtatea goalã".
Gândeºte optimistul, zâmbind pe sub mustãþi:
"Pe la amici vãd, goale, destule jumãtãþi".























Valentina90
Postat pe 4 Iulie 2011 02:37
De la: Valentina90, la data 2011-07-04 02:37:06Rugãmintea soacrei

Mã roagã soacra, permanent,
Sã-i fac în curte monument.
N-ar fi mai bine-n vie, oare,
Cã tot n-avem… sperietoare?



Amicalã

M-ai umilit, nu am ce zice,
Cu talentul tãu la bârfã
ªi mi-ai arãtat, amice,
Prietenie de... târfã.


Amiciþie

Cu dânsul, mai presus de toate,
Trãiesc, ce-i drept, în bunã pace:
Eu pâine-i dau pe sãturate,
El stã de-o parte ºi mi-o... coace.


Sfat prietenesc cu privire la cursul valutar

Oricât de jos cade dolarul,
Îþi dau un sfat prietenesc,
Apleacã-te, ridicã darul,
ªi spune: Doamne, mulþumesc!


Unui amic

Prietene de-odinioarã,
S-ajung la tine nu-i uºor:
Nu pot gãsi aºa o scarã
ªi nici curaj... sã mai cobor.


Prietenii

Oricât ai fi prins de nevoi,
S-asculþi de-acest învãþ strãvechi:
Sã-þi faci mereu prieteni noi
ªi sã nu-i uiþi pe-aceia vechi!


Despre prietenie

Îmi spunea mai ieri vecinul:
Prietenia e ca vinul;
Cu cât în timp îmbãtrâneºte,
Cu-atât savoarea îi sporeºte.


Prietenul casei

Îl inviþi la un pahar,
Însã nu ºtii ce te paºte;
Un prieten, aºadar,
La nevastã se cunoaºte.


ªarjã amicalã

Am vãzut azi, lucru rar,
Cartea ta cea mai recentã,
... Oferitã la Plafar...
Bonus pentru ceai de mentã!


Prietenul (definiþie-epigramã)
Este persoana-aceea care,
Dupã tradiþi' româneºti,
Când ai necazuri, supãrare,
E prima ce... o bãnuieºti.



Epitaf pe mormântul unui director

La loc ferit de influenþe
Prietenii îl instalarã
Dar nu primeºte-audienþe
Cãci nu mai are secretarã


Între amici

Luni, în tramvai, mi-a povestit
Iubita ta un banc stilat
ªi-atât de tare-am chicotit,
Încât era sã cad… din pat.


Putere de convingere

Sã nu mai bea, soþia, copiii l-au rugat.
Prietenii ºi doctori i-au spus neîncetat.
Doar moartea ce privea atent printre pahare,
A fost, cum s-ar pãrea, cea mai convingãtoare!


Amici devotaþi

Amicii mei la-nmormântare
M-au regretat atât de tare,
Încât, erau cum s-ar pãrea,
Invidioºi pe moartea mea.



Amic adevãrat

Amici ca el nu am o sutã,
Cã este unu-adevãrat:
De bani de-i vorba, mã ajutã
Sã ii termin imediat!


Pe crucea pe care am ridicat-o personal celui mai bun prieten al meu

O, fii în veci slãvit,
Amic adevãrat,
Când toþi m-au pãlmuit,
Tu... doar m-ai înjurat!




"Priveghiul"

De prietenii nu mã dezic,
Þin la tradiþii negreºit
ªi-azi noapte, nu am ocolit,
"Priveghiul" unui bun amic
Acolo, de la mare, mic,
Am petrecut ºi-am chefuit,
Pãrea ºi "mortul" cherchelit,
ªi vesel tare, nu un pic
Se jubila cu pompã mare,
Ca la orice aniversare
ªi-al sãu "priveghi", ca o poveste,
Urma o straºnicã povaþã:
Oricare om în lume este,
Un mort, ce-i temporar în viaþã...


Prietenii

Mã uit la prieteni ºi îmi vine
Sã-mi pun legitima-ntrebare:
Cam câte "vulpi" am lângã mine
ªi care muºcã cel mai tare?


Amicului nostru

El e Niþu Damaschin,
ªtie verbul "a bea vin",
De asearã, criþã beat,
Îl conjugã neîncetat.


Amicii noºtri

Amicii noºtri ce sunt oare?
Sunt pãsãrile cãlãtoare:
Când este cald la noi, sosesc;
Iar când e frig ne pãrãsesc.


Prietenului meu, doctorul

L-am ajutat cu vrute ºi nevrute,
Cã mi-e prieten bun, nu mã-ndoiesc...
ªi drept revanºã vrea sã mã ajute:
Abia aºteaptã sã mã-mbolnãvesc.

Prietenii stiu de ce

Multi ne spun ca stii femeia ar fi rupta din safir
Si mai spun ca stiti barbatul ar fi rupt din cimitir
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
Ar adauga: barbatul e un mare fustangiu.

Multi ne spun ca e dovada despre prostul gust prezent
Un barbat ce bea o bere visator si neatent
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
Ar adauga: barbatul bea mai bine la rachiu.

Multi ne spun... pardon! femeia, ca barbatii dorm prea mult
Si eu stiu ca-i o minciuna... dar imi place s-o ascult
Insa cine stie bine despre cele ce se stiu
S-ar opri si-ar zice: Sincer?!... fetele nimic nu stiu.

De chelie

Pentru chelie mi-am luat
Esenþe de urzici ºi pãr ºi mãr,
Iar prietenii m-au "lãudat",
Cã-mi creºte pãrul... "în rãspãr".


Dj Andrei

ªi cântã un', doi, trei
Mã numesc Andrei
ªi sunt un DJ
Care-þi cântã tot ce vrei.
Prietenii mei,
Sunt evrei,
Am acasã gãini, gâºte, chiar ºi purcei
ªti ce n-am? Capre ºi miei.
Acum unde rãmãsei?
Aa! La prietenii mei,
Ei au de toate, tot ce vrei,
Dar ºti ce n-au ca eroul tãu Andrei?
Succes la femei!
Asta e tot, nu mai am idei,
Sper cã v-a plãcut de Dj Andrei.


Unui prieten

La mâncare tu eºti iute,
Dar la mers eºti cam lenos;
Mâncã, cu piciorul, frate,
Iar cu gura mergi pe jos!

La prieteni

Se plânge pesimistul "Eu cred c-am dat în boalã,
Cãci vãd în permanenþã doar jumãtatea goalã".
Gândeºte optimistul, zâmbind pe sub mustãþi:
"Pe la amici vãd, goale, destule jumãtãþi".




























Super ! Mi s-a luminat ziua citind asta! Frumoasa idee!
kudikagirl05
Postat pe 4 Iulie 2011 10:36
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-03 16:22:24
De la: maimai_no1, la data 2011-07-03 04:03:59
De la: rashela, la data 2011-07-03 01:48:03Hello, ce tot spuneti aici? "I-ai facut prea mult..."? Ce e asta? Erau doi copii. Ce acuze poti aduce unor copii? Nu toti am facut asa la varsta liceului? Sau vroiati sa se si marite de pe bancile scolii.
Nici acum nu-s departe de adolescenta. El are figuri de barbat in cap, ea o fata naiva care-si inchipuie ca gata, asta fuse singurul baiat din viata ei, o sa ramana fata batrana.

In primul rand eu as inceta sa mai cersesc iubire. Nu doar de la el. Ci de la oricine care iti spune ca nu te vrea, indiferent de varsta. A fost, a trecut, sunt amintiri pe care le vei depana la gura sobei cu mosul tau. Lasa suferinta ca nu-i cazul la anii tai. Iesi, distreaza-te, tine-te de scoala daca faci vreuna si o sa ai de unde alege. Cand un barbat iti intoarce spatele, indiferent ce motive ar invoca, pleaca.
Nici tu nici el nu sunteti vinovti cu nimic. Asa ne formam cu totii.


Asculta sfatul Rashelei! E glasul intelepciunii - o spun cu admiratie, crede-ma!


Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa renunt. Imi pot vedea de viata mea si fara el chiar daca momentan noptile sunt grele. Dar renuntarea asta mi-ar fi mult mai usoara daca as putea sa ii demonstrez intr-un fel ca de data asta nu a fost un simplu capriciu sau ambitie pentru mine si ca am avut sentimente cu adevarat...atat as vrea sa ii pot demonstra chiar de ar fi ultimul lucru pe care il fac. Nu sunt egoista vreau sa il vad fericit chiar daca nu e langa mine fericirea lui, dar pentru linistea mea as vrea sa realizeze cat de mult a insemnat pentru mine si nu stiu cum sa fac ...poate va realiza singur si va fi prea tarziu atunci. Nu stiu ce sa mai cred


Draga mea, vreau sa-ti mai spun un lucru. Eu cred ca intotdeauna ne vom aduce aminte de cei pe care NOI i-am iubit, nicidecum de cei care au oftat dupa noi prin cine stie ce ungher. Asadar, a-i face cunoscut unui barbat (femeie, dupa caz) ce mult l-ai iuibit tu, n-are nicio valoare. Un fel de "who the fu_ck is Alice?" pentru el. Amintirile lui te vor cuprinde si pe tine doar daca ai reprezentat ceva pentru sufletul lui, altfel esti deja uitata.
Ai hotarat sa renunti, atunci fa-o cu tot ce tine de el si concentreaza-te doar asupra ta. Adica priveste inainte, niciodata inapoi. Ca nu-ti ridica nimeni, mai cu seama el, statuie pentru umilinta.
rashela
Postat pe 5 Iulie 2011 01:28
De la: kudikagirl05, la data 2011-07-02 23:34:04Va salut pe toti..Incep sa imi scriu povestea desi este destul de lunga am sa incerc sa scurtez. Povestea asta are un trecut si incepe in urma cu 5 ani in timpul liceului, l-am cunoscut pe EL l-am placut dar fiind colegi imi era frica sa ma apropii mai mult pentru a nu suferi dupa o eventuala despartire. Dar cu toate astea mereu incercam, ma vedeam cu el, verile imi lipsea, imi era atat de dor de el stiam ca il plac ca il vreau langa mine si il cautam, ne sarutam dar niciodata mai multe. Anii au trecut eu mi-am facut o alta relatie in ultimii 2 ani, el la fel in ultimul an si cu toate astea eu m-am despartit, la fel si el, scoala s-a terminat iar noi am inceput sa vorbim.La inceput pe mess, apoi ne-am vazut si am trecut la mai mult de atat deoarece mi-a explicat ca sunt ani multi de cand ne cunoastem si nu mai este cazul sa o lungim prea mult. Am trait o perioada de vis.. va jur ca nu as fi vrut sa ma trezesc atat de bine imi era cu el dar deodata mi-a spus ca nu se poate atasa, ca nu poate pune suflet in relatia asta, am ramas uimita, socata, dezgustata, dezamgita. Pentru mine era prea tarziu sa mai dau inapoi. Am aflat apoi ca motivul era ceea ce i-am facut eu in trecut, si anume dezamagirile pe care i le provocasem..eu ! Am avut sansa candva si nu am profitat de ea, prin urmare nici el nu vrea sa profite. E atat de ciudat ma doare ca el crede ca in trecut, in adolescenta cand poate ma placea mai mult imi bateam joc de el pentru ca stia ca ma vad cu alti tipi. sau ca m-am sarutat cu un tip in fata lui candva ...sau poate sunt eu ciudata ca faceam toate astea sa vad daca ma place, am vrut dintotdeauna sa il apropii si mereu am reusit sa il indepartez. Acum nu stiu ce sa fac el este deja cu altcineva ...nu mai vorbeste cu mine deloc...exact cum ii faceam eu candva, dar atunci nu se intamplasera atatea intre noi si eu le faceam de teama de nu-l iubi si a nu suferi si iata ca acum le fac pe amandoua . Intrebarea mea este credeti ca il mai pot recastiga candva ? Sau cum as putea sa il fac sa aiba incredere in mine? Sau daca nu mai exista nici cea mai mica sansa cum sa fac sa ii spun inimii mele sa renunte cand mi-l cere intr-una ???

de multe ori avem tendinta sa ne batem joc de cel de langa noi in momentul in care vedem ca acesta se poarta impecabil cu noi...poate nu o facem cu intentie,dar o facem.....stii vorba aia? "roata se intoarce",asta s-a intamplat si la tine....nu cred ca mai ai ce face...asa ca uita-l si treci peste....o singura sansa avem in viata,daca nu stim sa profitam de ea......
steffy91
Postat pe 5 Iulie 2011 11:27
era o vorba...ca roata se intoarce.. si mai e o vorba....ca semeni vant...si culegi furtuna.si mai e inca o zicala..iti doresti ceva abia atunci cand nu il mai ai.are dreptate baiatul de mai sus...e cazul tipic de orgoliu feminin imatur si ilogic care ajunge sa faca rau tuturor,inclusiv femeii.grow up!
razz
Postat pe 30 Iulie 2011 01:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indiferenta fata de parinti 5 De la: kudika_939450 27 Octombrie 2013 00:19
sex 7 De la: kudika_4637 9 Aprilie 2012 19:37
Nu poate uita dar poate ierta 317 De la: kudika029282 3 Martie 2014 13:22
a rani-hobby-ul prferat al unor barbati 3 De la: cris007 3 Aprilie 2009 17:58
zodia si sofatul 104 De la: kapshunik2000 3 Martie 2011 11:56