Setari Cookie-uri

prietenie cu beneficii

as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag
crisu_crisutza
Postat pe 3 Iulie 2011 00:40
Daca cei 2 sunt maturi si vaccinati sa faca ce vor; si, bineinteles, sa nu se implice sentimental, caci altfel va fi numai suferinta.
kudika_pudika
Postat pe 3 Iulie 2011 11:28
bitch aia e poza ta ..pop
animallover
Postat pe 3 Iulie 2011 11:31
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag



Prefer sa ma abtin......dak nu e insurat treaba voastra va descurcati dar dak este....imi pare rau sa iti spun dar am o parere foarte proasta despre acele fete care se incurca cu barbatii insurati pt. ''bebeficii''
_maya_
Postat pe 23 Iulie 2011 12:46
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag


de cele mai multe ori ceea ce e numit "prietenie cu beneficii" nu e nici macar prietenie, numai "beneficii" iar cel mai naiv spera degeaba la mai mult, pana isi da seama ca e o afacere care nu se merita si isi gaseste ceva mai traditional, care are mai multe beneficii
DayC
Postat pe 23 Iulie 2011 16:40
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag


Nu cred si nici nu sunt de acord. Astfel de prietenii sunt pentru persoanele care nu pot duce responsabilitatea unei relatii cu "norma intreaga". De cele mai multe ori astfel de prietenii se sfarsesc nu tocmai bine, unul din parteneri ajunge sa se indragosteasca, ceea ce este foarte firesc, si "beneficiile" nu mai sunt cele initiale
_vio_
Postat pe 23 Iulie 2011 20:10
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag


natura umana nu permite asa ceva.inevitabil unul va profita mai mult sau se va indragosti si va suferii.
kirk
Postat pe 23 Iulie 2011 20:23
Eu cred ca in fiecare relatie sunt beneficii. Noi oamenii suntem facuti ca din: dragoste, admiratie, pura prietenie sau obligatie, sa daruim. Problema e daca este echilibrata balanta ... aici apar discutii.
kudika097818
Postat pe 24 Iulie 2011 09:42
De la: kudika097818, la data 2011-07-24 09:42:11Eu cred ca in fiecare relatie sunt beneficii. Noi oamenii suntem facuti ca din: dragoste, admiratie, pura prietenie sau obligatie, sa daruim. Problema e daca este echilibrata balanta ... aici apar discutii.


Traducerea ad literam a expresiei "friends with benefits" aduce cu ea nuante semantice care produc confuzie in termeni, caci notiunea de prieten, in intelesul larg, nu are conotatii sexuale. Cum "friends with benefits" tocmai la aceasta se refera, pe romaneste fie spus, este vorba despre relatia sexuala a doi oameni care nu se implica afectiv, nu se iubesc, nu se angajeaza emotional ci fac impreuna, cu o oarecare constantza, un exercitiu fizic numit sex. Beneficiile sunt de ordin igienic si de sanatate. Riscurile sunt... psihilogice. Femeia este mai expusa riscului de cat barbatul pentru ca ea este, prin natura ei, afectiva (sa ma ierte cerebralele!) iar simturile implicate in exercitiul sexual sunt in stransa corelatie cu inteligenta emotionala a femeii.
Am folosit acest stil deliberat, sa scot in evidenta aberatia.... realitatea este simpla : doi insi fac sex pentru ca se cunosc, au incredere unul in celalalt (discretie, sanatate etc) dar au vieti diferite si proiecte diferite. Se convoaca reciproc la o partida de sex si cu asta basta! Fiecare merge pe dumul lui - visele lor, asteptarile lor, iubirile lor sunt in alta parte si le va veni si lor randul...
Cine poate avea o astfel de relatie, no comment, suntem liberi sa ne alegem conduita. Cine nu e sigur ca poate, ar fi bine sa nu incerce...
mobilemaimai_no1
Postat pe 24 Iulie 2011 17:18
De la: kudika409507, la data 2011-07-24 17:18:08
De la: kudika097818, la data 2011-07-24 09:42:11Eu cred ca in fiecare relatie sunt beneficii. Noi oamenii suntem facuti ca din: dragoste, admiratie, pura prietenie sau obligatie, sa daruim. Problema e daca este echilibrata balanta ... aici apar discutii.


Traducerea ad literam a expresiei "friends with benefits" aduce cu ea nuante semantice care produc confuzie in termeni, caci notiunea de prieten, in intelesul larg, nu are conotatii sexuale. Cum "friends with benefits" tocmai la aceasta se refera, pe romaneste fie spus, este vorba despre relatia sexuala a doi oameni care nu se implica afectiv, nu se iubesc, nu se angajeaza emotional ci fac impreuna, cu o oarecare constantza, un exercitiu fizic numit sex. Beneficiile sunt de ordin igienic si de sanatate. Riscurile sunt... psihilogice.(citeste psihologice!). Femeia este mai expusa riscului de cat barbatul pentru ca ea este, prin natura ei, afectiva (sa ma ierte cerebralele!) iar simturile implicate in exercitiul sexual sunt in stransa corelatie cu inteligenta emotionala a femeii.
Am folosit acest stil deliberat, sa scot in evidenta aberatia.... realitatea este simpla : doi insi fac sex pentru ca se cunosc, au incredere unul in celalalt (discretie, sanatate etc) dar au vieti diferite si proiecte diferite. Se convoaca reciproc la o partida de sex si cu asta basta! Fiecare merge pe dumul lui - visele lor, asteptarile lor, iubirile lor sunt in alta parte si le va veni si lor randul...
Cine poate avea o astfel de relatie, no comment, suntem liberi sa ne alegem conduita. Cine nu e sigur ca poate, ar fi bine sa nu incerce...
mobilemaimai_no1
Postat pe 24 Iulie 2011 17:20
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag



Teoretic e vorba de toate avantajele unei prietenii si toate avantajele une relatii de cuplu fara inconvenientele acestora. Pe hartie suna frumos , dar realitatea e alta, astfel unul din cei doi va dezvolta sentimente pentru celalalt . In cazul meu a fost vorba de amandoi , ceea ce a facut sa evolueze catre o relatie cuplu standard dupa 5 luni de "prietenie cu beneficii". Ne-am despartit pacifist la doar o luna de experienta in cuplu deoarece am descoperit ca nu suntem compatibili , azi suntem doar prieteni. Astfel de relatii functioneaza doar daca e multa comunicare , iar cadrul relatiei e clar delimitat inca de la inceput , evitand eventualele confuzii sau sperante ce se pot ivi pe parcurs.

Daca as trage o concluzie dupa toata experienta asta , ar fi faptul ca nu duce nicaieri si e de fapt o pierdere de timp . Ai o prietena fara a avea de fapt , imparti doar intimitatea fara nimic altceva , iar noi umanii de rand avem nevoie si de afectiune , sentimente , de altceva decat o partenera de sex sau o amica.
lucian_tristan
Postat pe 29 Iulie 2011 19:34
De la: lucian_tristan, la data 2011-07-29 19:34:49
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-03 00:40:01as vrea sa stiu daca credeti in asa ceva, sunteti de acord, ce parere aveti despre cei care sunt implicati intr-o astfel de ''relatie' astept raspunsurile cu drag



Teoretic e vorba de toate avantajele unei prietenii si toate avantajele une relatii de cuplu fara inconvenientele acestora. Pe hartie suna frumos , dar realitatea e alta, astfel unul din cei doi va dezvolta sentimente pentru celalalt . In cazul meu a fost vorba de amandoi , ceea ce a facut sa evolueze catre o relatie cuplu standard dupa 5 luni de "prietenie cu beneficii". Ne-am despartit pacifist la doar o luna de experienta in cuplu deoarece am descoperit ca nu suntem compatibili , azi suntem doar prieteni. Astfel de relatii functioneaza doar daca e multa comunicare , iar cadrul relatiei e clar delimitat inca de la inceput , evitand eventualele confuzii sau sperante ce se pot ivi pe parcurs.

Daca as trage o concluzie dupa toata experienta asta , ar fi faptul ca nu duce nicaieri si e de fapt o pierdere de timp . Ai o prietena fara a avea de fapt , imparti doar intimitatea fara nimic altceva , iar noi umanii de rand avem nevoie si de afectiune , sentimente , de altceva decat o partenera de sex sau o amica.

mdea! fara comunicare si ceva sentiment .....e doar o colegialitate.
pickard
Postat pe 29 Iulie 2011 21:13
Adica prostitutie pe bani. Nu am fost implicata in asa ceva si nici nu am de gand sa ma implic.
Eva32
Postat pe 31 Iulie 2011 00:52
De la: Eva32, la data 2011-07-31 00:52:47Adica prostitutie pe bani. Nu am fost implicata in asa ceva si nici nu am de gand sa ma implic.

Cui ii spui asta, animalloverului?!
Oricum, e bine cum gandesti despre intentiile tale
mobilemaimai_no1
Postat pe 31 Iulie 2011 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dilema 9 De la: Aalice666 14 Octombrie 2012 10:47
frica de sex 34 De la: kudika178100 11 Iunie 2010 12:33
cum sa scap de inhibitii....??? 54 De la: 25 Februarie 2013 23:18
PUNCTUL G 649 De la: tigla_anysoara 31 Mai 2009 23:33
vot me:) 1 De la: glamour_girl 16 Octombrie 2009 22:43