Setari Cookie-uri

platfus

buna, am si eu o problema cu fetita. luna viitoare implineste 5 ani si de ceva timp (cam de prin iarna) am observat ca atunci cand merge calca cu varful piciorului stang spre interior. azi am fost la dr ortoped si mi-a zis ca are platfus pronuntat, sa ma duc prin septembrie sa-i faca ghetute speciale. ce sfat imi dati?

kudika414132
Postat pe 21 Iulie 2011 14:41
De la: kudika414132, la data 2011-07-21 14:41:33buna, am si eu o problema cu fetita. luna viitoare implineste 5 ani si de ceva timp (cam de prin iarna) am observat ca atunci cand merge calca cu varful piciorului stang spre interior. azi am fost la dr ortoped si mi-a zis ca are platfus pronuntat, sa ma duc prin septembrie sa-i faca ghetute speciale. ce sfat imi dati?


Buna ziua,am sa incerc sa-ti raspund,dar iti pun, totusi,o intrebare:
-Cum de ai observat de abia acum aceasta problema la piciorul fetitei?Aceste probleme se trateaza incepand cu o varsta frageda,pentru ca,soistemul osos este "maleabil",ca sa spun asa,tocmai la aceasta varsta cruda.Ai fost la ortoped,foarte bine ai facut,vei fi nevoita sa-i faci niste ghetute speciale(talonete),pe care le va purta fetita ta mai tot timpul.Norocul tau ca, se poate corecta,dar sub controlul , atent,al medicului ortoped.INTERESEAZA-TE LA MEDIC DACA EXISTA SI POSIBILITATEA MASAJULUI APLICAT LABEI RESPECTIVE.TOTUL TREBUIE FACUT CU RABDARE.In general,medicina a evoluat si in domeniul acesta,dar va trebui sa fii atenta cu micuta,va face greu eforturi ce tin de miscare,o vor durea labele picioarelor in cazul mersului prelungit si mai sunt si alte probleme ce tin de incaltaminte.Dar,avand curaj,tenacitate si rabdare,vei reusi sa-i oferi fetitei un mers frumos si fara dureri.Succes!
kudika414141
Postat pe 26 Iulie 2011 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oftalmolog bun 10 De la: BIANCABIA 27 Februarie 2019 13:53
mancarimi in jurul sfarcurilor 10 De la: nicibibi 12 Mai 2010 16:26
Ce e de facut inainte sa concepi un copil? 22 De la: kudika421339 28 Octombrie 2011 21:03
hernie gastrica hiatala 4 De la: pavel 17 Februarie 2010 22:43
AMIGDALITE 17 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 10:04