Setari Cookie-uri

sfaturi va rog

Am un prieten foarte bun care trece printr-o situatie destul de ciudata sa zicem.
deci, acum 9 luni de zile s-a despartit de prietena lui de 5 ani de zile fara nici o explicatie,nici ei si prietenilor lor.s-a purtat foarte urat cu ea motivand ca nu mai simte absolut nimic iar prietenilor care il intrebau ce se intampla nu le spunea nimic,pur si simplu evita subiectul sau pleca.Intre timp apar pe minunatul facebook poze cu el cu alte persoane,printre care si o fata cu care se tinea in brate.
Si de atunci el s-a scimbat foarte mult,nu mai iese cu noi,il invitam si foarte rar raspunde la invitatie si de fiecare data cand il vedem este trist,de abia zambeste,nu comunica.Am insistat sa ne faca cunostinta cu prietena lui(cea din poza) si dupa multe insistente ne-o prezinta.insa spre mirarea noastra intre cei doi nu s-au manifestat gesturi de afectiune.nu s-au tinut de mana,nu s-au sarutat,in fine gesturi pe care le vezi la doi noi indragostiti.de atunci nu a mai aparut cu respectiva fata,desi este cu ea.si toata lumea spune despre el ca este in continuare distant si nu comunica.cu adevarat trist.
trebuie sa va mai spun ca inainte,cu fosta prietena nu era asa,era exact la polul opus,mereu indragostiti,eu sincer ii invidiam.chiar dc se mai certau mereu se impacau.de asta cand am auzit ca s-au despartit nu i-am crezut.ea a fost destul de socata de despartire .nu intelegea de ce totul s-a intamplat asa dur.
acum cateva luni el i-a cerut scuze fostei iubite si spunea ca vrea sa ramana prieteni.de atunci o suna si ii povestete diverse lucrui despre probleme lui,despre el,ii spune ca nu e fericit.
eu nu stiu ce sa le zic,ce sfat sa le dau,ma mira atitudinea lui si pe mine si pe altii,nimeni nu il intelege.noi ne gandeam ca o sa fie mai fericit,avand in vedere ca el a dorit despartirea si tot el are pe cineva.
in schimb el este trist si pare nu are chef de nimic.
poate ma ajutati voi cu un sfat
MARIA_1988
Postat pe 27 Iulie 2011 09:32
Probabil el a descoperit ca ea are pe altcineva sau i-a spus cineva si atunci s-a simtit inselat, mintit, abandonat. Aceasta este o stare care il face sa se simta asa cum descrii tu. Pe fosta o stii destul de bine ? I-ar fi putut face asa ceva ? sau au ceva dusmani si cineva i-a turnat vreo poveste ?

Vizitiul_tm.
vizitiul_tm
Postat pe 27 Iulie 2011 09:43
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-27 09:32:29Am un prieten foarte bun care trece printr-o situatie destul de ciudata sa zicem.
deci, acum 9 luni de zile s-a despartit de prietena lui de 5 ani de zile fara nici o explicatie,nici ei si prietenilor lor.s-a purtat foarte urat cu ea motivand ca nu mai simte absolut nimic iar prietenilor care il intrebau ce se intampla nu le spunea nimic,pur si simplu evita subiectul sau pleca.Intre timp apar pe minunatul facebook poze cu el cu alte persoane,printre care si o fata cu care se tinea in brate.
Si de atunci el s-a scimbat foarte mult,nu mai iese cu noi,il invitam si foarte rar raspunde la invitatie si de fiecare data cand il vedem este trist,de abia zambeste,nu comunica.Am insistat sa ne faca cunostinta cu prietena lui(cea din poza) si dupa multe insistente ne-o prezinta.insa spre mirarea noastra intre cei doi nu s-au manifestat gesturi de afectiune.nu s-au tinut de mana,nu s-au sarutat,in fine gesturi pe care le vezi la doi noi indragostiti.de atunci nu a mai aparut cu respectiva fata,desi este cu ea.si toata lumea spune despre el ca este in continuare distant si nu comunica.cu adevarat trist.
trebuie sa va mai spun ca inainte,cu fosta prietena nu era asa,era exact la polul opus,mereu indragostiti,eu sincer ii invidiam.chiar dc se mai certau mereu se impacau.de asta cand am auzit ca s-au despartit nu i-am crezut.ea a fost destul de socata de despartire .nu intelegea de ce totul s-a intamplat asa dur.
acum cateva luni el i-a cerut scuze fostei iubite si spunea ca vrea sa ramana prieteni.de atunci o suna si ii povestete diverse lucrui despre probleme lui,despre el,ii spune ca nu e fericit.
eu nu stiu ce sa le zic,ce sfat sa le dau,ma mira atitudinea lui si pe mine si pe altii,nimeni nu il intelege.noi ne gandeam ca o sa fie mai fericit,avand in vedere ca el a dorit despartirea si tot el are pe cineva.
in schimb el este trist si pare nu are chef de nimic.
poate ma ajutati voi cu un sfat[/quote
Buna dimineata,
ce inteleg eu din continutul topicului deschis de tine,nu este nici pe departe ceva ciudat,asa cum consideri,ci,dimpotriva , este un caz obisnuit de abandon al unei partenere,a unei iesiri,recunosc,destul de necavalereasca,dintr-o relatie care,sunt convinsa ca nu-i mai oferea de mult timp satisfactii de ordin sentimental tanarului domn.Este comportamentul corespunzator barbatului las,iresponsabil,care a preferat sa o paraseasca fara a-i spune motivele care l-au determinat sa faca acel lucru,in locul unei comunicari sincere,mai ales ca relatia lor era aprofundata .Ti se pare ciudat,anormal? Mie,nu!De ce,ai sa intrebi!
Am sa-ti raspund expunandu-mi propria parere.Intr-o relatie ce s-a considerat puternica,cel putin de catre prietena ta,in momentul aparitiei rutinei,care,sigur,s-a instalat in cursul relatiei si daca pe traseul respectivului a aparut o tentatie,caci,lor,barbatilor,le este foarte usor sa baleieze de la o femeie la alta si care,mai mult ca sigur,ii oferea alte oportunitati,i-a intrat in inima prin alte suterfugii s.a.m.d. Una peste alta,si-a gasit alta partenera!Si care este problema? Din punctul meu de vedere,prietena ta sa fie fericita ca a scapat de un asemenea individ,cu toate ca,stiu cat de mult sufera si cred asta pentru ca,ea a investit foarte mult in aceasta prietenie.Faptul ca,a cautat-o dupa nu stiu cat timp, pentru a-i explica ca de fapt nu mai simte nimic pentru ea si de aceea si-a gasit pe altcineva,nu are ,nicidecum, o astfel de justificare.Cata ipocrizie!Eu,acum,intreb:"Prietena ta de ce mai sta la discutii cu el? De ce accepta sa fie confesoarea lui ,in conditiile in care el a parasit-o aiurea?Ca sa afle,ce anume?!"
Deasemenea,faptul ca fuge de prieteni,refuza sa vorbeasaca cu ei,si asta denota infantilismul individului.Ce vina au prietenii daca el a ales aceasta cale de comunicare cu ei si anume:"FUGA"Se fereste de prieteni,dar se afiseaza online cu altcineva de mana!Nu vezi si tu si cred ca vede si prietena ta,ca ceva nu este in regula?Ce molusca de om!!!!!!!!!!!Pe mine aceste fapte ma duc in amintirea vremurilor istorice,invatate la scoala,cand primitivul domina clasa umana.Dar,ca sa fie clar pentru prietena ta:nu merita sa se mai consume pentru acest individ,chiar i-as recomanda sa incheie orice canal de comunicare cu el,pe orice tema si sa-si vada de viata ei,mai sunt barbati,poate,chiar mai buni decat fostul si sa paseasca cu capul sus in viata pentru ca nu merita sa-si mai consume energiile cu un astfel de exemplar!Am zis!!
Si ca un cuvant de incheiere,imi vin la cabinet tinere ajunse in prag de deznadejde tocmai din cauza acestor indivizi prematuri si duc o munca laborioasa ca sa le aduc pe linia de plutire ,deci,consider ca,nimic si pentru nimeni in lume nu merita sa sufere prietena ta!Si continuu sa ma intreb:"Cat de mult poate sa sufere o femeie pentru iubitul ei?"Si viata,realitatea,imi raspund ca,"anormal de mult"!
kudika414141
Postat pe 27 Iulie 2011 10:39
(@ 4141:

Mereu la obiect , imi face placere sa va citesc posturile. )
lucian_tristan
Postat pe 30 Iulie 2011 11:10
sunt de acord ca s-a purtat ca un las,iresponsabil insa atat pe mine cat si pe alti ne-a mirat acest comportament din partea lui.nu este genul care sa faca asa ceva sau nu era.
ceea ce ne mira si mai ales ne ingrijoreaza este faptul ca este atat de inchis in el, nu are chef de nimic,nu iese cu noi.e cu totul alt om.l-am intrebat dc e fericit si a zis ca nu.
pe mine sincer ma ingrijoreaza.
MARIA_1988
Postat pe 30 Iulie 2011 17:44
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-30 17:44:59...l-am intrebat dc e fericit si a zis ca nu.

Intreaba-l si daca inainte, cand era cu fosta, era fericit. Daca spune ca da, zi-i ca e idiot.
Armain
Postat pe 30 Iulie 2011 18:32
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-27 09:32:29Am un prieten foarte bun care trece printr-o situatie destul de ciudata sa zicem.
deci, acum 9 luni de zile s-a despartit de prietena lui de 5 ani de zile fara nici o explicatie,nici ei si prietenilor lor.s-a purtat foarte urat cu ea motivand ca nu mai simte absolut nimic iar prietenilor care il intrebau ce se intampla nu le spunea nimic,pur si simplu evita subiectul sau pleca.Intre timp apar pe minunatul facebook poze cu el cu alte persoane,printre care si o fata cu care se tinea in brate.
Si de atunci el s-a scimbat foarte mult,nu mai iese cu noi,il invitam si foarte rar raspunde la invitatie si de fiecare data cand il vedem este trist,de abia zambeste,nu comunica.Am insistat sa ne faca cunostinta cu prietena lui(cea din poza) si dupa multe insistente ne-o prezinta.insa spre mirarea noastra intre cei doi nu s-au manifestat gesturi de afectiune.nu s-au tinut de mana,nu s-au sarutat,in fine gesturi pe care le vezi la doi noi indragostiti.de atunci nu a mai aparut cu respectiva fata,desi este cu ea.si toata lumea spune despre el ca este in continuare distant si nu comunica.cu adevarat trist.
trebuie sa va mai spun ca inainte,cu fosta prietena nu era asa,era exact la polul opus,mereu indragostiti,eu sincer ii invidiam.chiar dc se mai certau mereu se impacau.de asta cand am auzit ca s-au despartit nu i-am crezut.ea a fost destul de socata de despartire .nu intelegea de ce totul s-a intamplat asa dur.
acum cateva luni el i-a cerut scuze fostei iubite si spunea ca vrea sa ramana prieteni.de atunci o suna si ii povestete diverse lucrui despre probleme lui,despre el,ii spune ca nu e fericit.
eu nu stiu ce sa le zic,ce sfat sa le dau,ma mira atitudinea lui si pe mine si pe altii,nimeni nu il intelege.noi ne gandeam ca o sa fie mai fericit,avand in vedere ca el a dorit despartirea si tot el are pe cineva.
in schimb el este trist si pare nu are chef de nimic.
poate ma ajutati voi cu un sfat



Eu cred ca o iubeste inca pe fosta lui si ii pare rau pt ce i-a facut,ca s-a despartit de ea..el trebuie sa ii ceara scuze desi poate e prea tarziu pt asta,astfel va fi impacat si se va simti eliberat. Insa nu o va uita niciodata pe respectiva daca el a fost cel care a renuntat la ea si ea nu a gresit cu nimic...Din pacate,doar timpul ne ajuta sa intelegem unele aspecte din viata noastra cu adevarat.....
kudika415927
Postat pe 30 Iulie 2011 18:57
De la: kudika415927, la data 2011-07-30 18:57:33
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-27 09:32:29Eu cred ca o iubeste inca pe fosta lui si ii pare rau pt ce i-a facut,ca s-a despartit de ea...

In cazul asta zi-i fraierului sa incerce orice pentru a o recastiga, cat mai e libera si nu i-o ia altul.
Armain
Postat pe 30 Iulie 2011 19:21
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-30 17:44:59sunt de acord ca s-a purtat ca un las,iresponsabil insa atat pe mine cat si pe alti ne-a mirat acest comportament din partea lui.nu este genul care sa faca asa ceva sau nu era.
ceea ce ne mira si mai ales ne ingrijoreaza este faptul ca este atat de inchis in el, nu are chef de nimic,nu iese cu noi.e cu totul alt om.l-am intrebat dc e fericit si a zis ca nu.
pe mine sincer ma ingrijoreaza.


Buna seara,
draga mea,in viata ,ori iti asumi faptele proprii si mergi mai departe,ori clachezi sub o forma sau alta.
Daca acest prieten refuza orice forma de comunicare cu voi,intr-adevar,este o problema.Acordati-i un ragaz de timp,nu-l mai sufocati cu intrebari la care ,oricum,nu o sa primiti raspuns.Lasati-l sa-si macereze sentimentele, cert este ca, se afla intr-o stare confuza!El vrea si in caruta si in teleguta!Fiti alaturi de el,dar nu obsesiv!Dati-i timp,poate are si alte probleme pe care nu vrea sa vi le impartaseasca!Fosta prietena sa-si vada de drumul ei,sa trateze aspectele cu degajare ,oarecum diatantata de situatia prezentata de tine.Sunt casatoriti,cumva?Nu!Deci,fiecare ajunge in viata,la un moment dat,sa ia decizii numai de unul singur.Nu mai stati toti pe capul lui,se vede destul de clar ca ,vrea sa urmeze alt drum,fara voi si il derutati.Timpul va arata drumul prietenului vostru.Asta este viata!Toti am iubit in adolescenta,in ritmul impus de ea.La tinerete,dragostea se manifesta usor diferit de cea febrila,din adolescenta.Este patimasa ,dar nu inconstienta.De abia la maturitate inveti sa iubesti cu toata fiinta ta.Arzi odata cu dragostea.Fiecare etapa din viata este unica si irepetabila.Trebie sa avem intelepciunea sa ne oprim atunci cand inima o ia inaintea mintii.Aceasta este esenta iubirii;intelepciunea!
Deci,prietenului,lasati-i un timp de gandire si veti vedea ca va lua decizia cea mai buna, intai pentru el,apoi pentru ceilalti.Femeile ,de regula,sunt mai intelepte,deci, fosta prietena ,sa stea in expectativa,deocamdata,ca doar nu au intrat zilele in sac!Lasati timpul sa decida!
kudika414141
Postat pe 30 Iulie 2011 20:44
De la: kudika414141, la data 2011-07-30 20:44:16
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-30 17:44:59sunt de acord ca s-a purtat ca un las,iresponsabil insa atat pe mine cat si pe alti ne-a mirat acest comportament din partea lui.nu este genul care sa faca asa ceva sau nu era.
ceea ce ne mira si mai ales ne ingrijoreaza este faptul ca este atat de inchis in el, nu are chef de nimic,nu iese cu noi.e cu totul alt om.l-am intrebat dc e fericit si a zis ca nu.
pe mine sincer ma ingrijoreaza.


Buna seara,
draga mea,in viata ,ori iti asumi faptele proprii si mergi mai departe,ori clachezi sub o forma sau alta.
Daca acest prieten refuza orice forma de comunicare cu voi,intr-adevar,este o problema.Acordati-i un ragaz de timp,nu-l mai sufocati cu intrebari la care ,oricum,nu o sa primiti raspuns.Lasati-l sa-si macereze sentimentele, cert este ca, se afla intr-o stare confuza!El vrea si in caruta si in teleguta!Fiti alaturi de el,dar nu obsesiv!Dati-i timp,poate are si alte probleme pe care nu vrea sa vi le impartaseasca!Fosta prietena sa-si vada de drumul ei,sa trateze aspectele cu degajare ,oarecum diatantata de situatia prezentata de tine.Sunt casatoriti,cumva?Nu!Deci,fiecare ajunge in viata,la un moment dat,sa ia decizii numai de unul singur.Nu mai stati toti pe capul lui,se vede destul de clar ca ,vrea sa urmeze alt drum,fara voi si il derutati.Timpul va arata drumul prietenului vostru.Asta este viata!Toti am iubit in adolescenta,in ritmul impus de ea.La tinerete,dragostea se manifesta usor diferit de cea febrila,din adolescenta.Este patimasa ,dar nu inconstienta.De abia la maturitate inveti sa iubesti cu toata fiinta ta.Arzi odata cu dragostea.Fiecare etapa din viata este unica si irepetabila.Trebie sa avem intelepciunea sa ne oprim atunci cand inima o ia inaintea mintii.Aceasta este esenta iubirii;intelepciunea!
Deci,prietenului,lasati-i un timp de gandire si veti vedea ca va lua decizia cea mai buna, intai pentru el,apoi pentru ceilalti.Femeile ,de regula,sunt mai intelepte,deci, fosta prietena ,sa stea in expectativa,deocamdata,ca doar nu au intrat zilele in sac!Lasati timpul sa decida!
MARIA_1988
Postat pe 4 August 2011 17:20
De la: kudika414141, la data 2011-07-30 20:44:16
De la: MARIA_1988, la data 2011-07-30 17:44:59sunt de acord ca s-a purtat ca un las,iresponsabil insa atat pe mine cat si pe alti ne-a mirat acest comportament din partea lui.nu este genul care sa faca asa ceva sau nu era.
ceea ce ne mira si mai ales ne ingrijoreaza este faptul ca este atat de inchis in el, nu are chef de nimic,nu iese cu noi.e cu totul alt om.l-am intrebat dc e fericit si a zis ca nu.
pe mine sincer ma ingrijoreaza.


Buna seara,
draga mea,in viata ,ori iti asumi faptele proprii si mergi mai departe,ori clachezi sub o forma sau alta.
Daca acest prieten refuza orice forma de comunicare cu voi,intr-adevar,este o problema.Acordati-i un ragaz de timp,nu-l mai sufocati cu intrebari la care ,oricum,nu o sa primiti raspuns.Lasati-l sa-si macereze sentimentele, cert este ca, se afla intr-o stare confuza!El vrea si in caruta si in teleguta!Fiti alaturi de el,dar nu obsesiv!Dati-i timp,poate are si alte probleme pe care nu vrea sa vi le impartaseasca!Fosta prietena sa-si vada de drumul ei,sa trateze aspectele cu degajare ,oarecum diatantata de situatia prezentata de tine.Sunt casatoriti,cumva?Nu!Deci,fiecare ajunge in viata,la un moment dat,sa ia decizii numai de unul singur.Nu mai stati toti pe capul lui,se vede destul de clar ca ,vrea sa urmeze alt drum,fara voi si il derutati.Timpul va arata drumul prietenului vostru.Asta este viata!Toti am iubit in adolescenta,in ritmul impus de ea.La tinerete,dragostea se manifesta usor diferit de cea febrila,din adolescenta.Este patimasa ,dar nu inconstienta.De abia la maturitate inveti sa iubesti cu toata fiinta ta.Arzi odata cu dragostea.Fiecare etapa din viata este unica si irepetabila.Trebie sa avem intelepciunea sa ne oprim atunci cand inima o ia inaintea mintii.Aceasta este esenta iubirii;intelepciunea!
Deci,prietenului,lasati-i un timp de gandire si veti vedea ca va lua decizia cea mai buna, intai pentru el,apoi pentru ceilalti.Femeile ,de regula,sunt mai intelepte,deci, fosta prietena ,sa stea in expectativa,deocamdata,ca doar nu au intrat zilele in sac!Lasati timpul sa decida!




nimeni nu insista cu intrebarile,dimpotriva toata lumea evita subiectul fosta prietena sau alte intrebari despre el.vorbim despre orice altceva
MARIA_1988
Postat pe 4 August 2011 17:26
E posibil sa fie inca imatur, sa se fi gandit ca e prea tanar sa se lege la cap si ca vrea si alte femei. Sa se fi speriat de seriozitatea unei relatii de 5 ani de zile. Treaba asta se intampla peste tot in lume, chiar acum mi-a venit in gand cazul lui William si Kate he he :)) (el s-a despartit de ea la un moment dat, aparent fara motiv si a recunoscut mai apoi ca a fost doar pentru ca vroia sa-si "traiasca viata", daca intelegi ce vreau sa spun).

Este normal sa fie inchis in el fata de voi, prietenii lui de ani de zile care l-ati vazut impreuna cu respectiva. Asta pentru ca se simte vinovat si stie ca-l judecati (nu lua "judecata" in sensul negativ, este normal sa emiti judecati despre cei din jurul tau). Si probabil stie si el cat de idiot a fost.

Ce poti sa faci tu? Nimic. Doar sa fii acolo daca iti cere ajutorul.
kudika_pudika
Postat pe 4 August 2011 17:43
De fapt fiecare percepe viata intr-un mod unic si personal,iar faptul ca el si-a schimbat comportamentul brusc ,mie imi arata ..explozia unor nemultumiri acumulate in timp,de aceea comunicarea este atit de importanta,probabil ca prietena lui fiind prea preocupata de fericirea ei,nu a observat semnalele de nemultumire.
Ca acum i confeseaza poate arata ca de fapt exact acest lucru acesta ii lipsea in relatia lor de iubire.PRIETENIA.
De multe ori oameni isi reprima tairile pt a se comporta conform asteptarilor celor din jur,dar asta nu face bine nici relatiei si in special persoanei in cauza.Asa cum zicea si k.pudika ,nu insistati,pur si simplu fiti prieteni .
lilu_67
Postat pe 10 August 2011 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu daca sa il iert 31 De la: yoyo_l0ov3 12 Iulie 2009 04:59
nu stiu cum sa ma despart de el... 20 De la: damalina2008 30 Iulie 2009 17:52
a devenit o obsesie sau chiar tin la el? 7 De la: CiupsZ_ 14 Mai 2009 16:39
m ar putea ierta pt ce i am facut?? 70 De la: kudika193514 6 Iunie 2010 14:33
cum sa il aduc inapoi ?:(( ce sa fac:(? 17 De la: kudika099681 4 Februarie 2010 15:07