Setari Cookie-uri

Sunt disperata!

Sunt foarte suparata dupa ce am facut o vizita la oftalmolog ca mi se parea mie ca am ceva probleme (nu foarte mari, am zis eu), cu vederea la distanta. Am fost socata ca dupa control sa imi zica ca am dioptrii: ochiul drept: -0,25 si ochiul stang -0,75 si ca trebuie sa port ochelari gen fund de sifon!! Plang de cand am ajuns acasa si nu imi vine sa cred... nu am purtat in viata mea ochelari si dupa cum v-am zis eu nu simt ca e asa de grav....adica eu vad...dar ca nu vad un scris puchinos la distanta......(m-a socat, ma dusesem la un control mai mult de rutina as fi zis, adica ma gandeam ca o sa imi dea ochelari dar ceva finut, adica cum au mai toti oamenii care poarta ochelari si pe care ii cunosc). Sunt foarte tulburata si nu imi revi, plang si nu ma inteleg cu nimeni de cand am venit de la medic! Voi ce parere aveti??
healthy009442
Postat pe 27 Iulie 2011 15:55
De la: healthy009442, la data 2011-07-27 15:55:58Sunt foarte suparata dupa ce am facut o vizita la oftalmolog ca mi se parea mie ca am ceva probleme (nu foarte mari, am zis eu), cu vederea la distanta. Am fost socata ca dupa control sa imi zica ca am dioptrii: ochiul drept: -0,25 si ochiul stang -0,75 si ca trebuie sa port ochelari gen fund de sifon!! Plang de cand am ajuns acasa si nu imi vine sa cred... nu am purtat in viata mea ochelari si dupa cum v-am zis eu nu simt ca e asa de grav....adica eu vad...dar ca nu vad un scris puchinos la distanta......(m-a socat, ma dusesem la un control mai mult de rutina as fi zis, adica ma gandeam ca o sa imi dea ochelari dar ceva finut, adica cum au mai toti oamenii care poarta ochelari si pe care ii cunosc). Sunt foarte tulburata si nu imi revi, plang si nu ma inteleg cu nimeni de cand am venit de la medic! Voi ce parere aveti??


In primul rand e pt binele tau. In al doilea rand, ce plangi ca o fetita? Ai vazut deja ochelarii? Ai vazut cum iti sta cu ei? Te agiti ca un co*i intr-o galeata..de parca ti-ar fi spus ca ai cancer
ilumax_76
Postat pe 27 Iulie 2011 16:02
De la: healthy009442, la data 2011-07-27 15:55:58Voi ce parere aveti??


Parerea noastra unanima e ca trebuie sa-ti pui ochelarii aia, chiar daca sunt hublouri de submarin. :)
Curaj!
Am si eu niste ochelarei facuti de curand, ca sa impresionez cu mecla-mi de intelectual, si culmea, tine!
Sunt anti-soc, anti-magnetici si se fac si de soare, daca stau la soare sau fac cu ochiu' de trei ori si ma dau peste cap.
S-apoi, ce naiba e mai sexy si ultra feminina decat o fata cu ochelari?
Succes.
Darkmagic
Postat pe 27 Iulie 2011 16:07
Aste-as dioptrii de "fund de sifon" ? In niciun caz ! Calmeaza-te! Nici vorba sa arate asa ochelarii tai ! Eu port ochelari si desi sunt ok si fara ei in afara biroului, ii port si pe strada pentru ca imi place cum imi sta. Sunt finuti, cu rama aurie... Sa plangi din cauza asta ? Doamne !
luchianramona
Postat pe 27 Iulie 2011 16:11
De la: luchianramona, la data 2011-07-27 16:11:50Aste-as dioptrii de "fund de sifon" ? In niciun caz ! Calmeaza-te! Nici vorba sa arate asa ochelarii tai ! Eu port ochelari si desi sunt ok si fara ei in afara biroului, ii port si pe strada pentru ca imi place cum imi sta. Sunt finuti, cu rama aurie... Sa plangi din cauza asta ? Doamne !

*astea-s...
luchianramona
Postat pe 27 Iulie 2011 16:13
De la: luchianramona, la data 2011-07-27 16:11:50Aste-as dioptrii de "fund de sifon" ? In niciun caz ! Calmeaza-te! Nici vorba sa arate asa ochelarii tai ! Eu port ochelari si desi sunt ok si fara ei in afara biroului, ii port si pe strada pentru ca imi place cum imi sta. Sunt finuti, cu rama aurie... Sa plangi din cauza asta ? Doamne !


Asta ma contrariaza si pe mine. Nu prea ma pricep, dar din ce am mai citit, dioptriile astea sunt mici; de ce imi trebuie fund de sifon? Nu ma deranjeaza ochelarii finuti!
healthy009442
Postat pe 27 Iulie 2011 17:48
De la: healthy009442, la data 2011-07-27 17:48:55
De la: luchianramona, la data 2011-07-27 16:11:50Aste-as dioptrii de "fund de sifon" ? In niciun caz ! Calmeaza-te! Nici vorba sa arate asa ochelarii tai ! Eu port ochelari si desi sunt ok si fara ei in afara biroului, ii port si pe strada pentru ca imi place cum imi sta. Sunt finuti, cu rama aurie... Sa plangi din cauza asta ? Doamne !


Asta ma contrariaza si pe mine. Nu prea ma pricep, dar din ce am mai citit, dioptriile astea sunt mici; de ce imi trebuie fund de sifon? Nu ma deranjeaza ochelarii finuti!


025 sunt ca si sticla simpla
nevasta-mea are minus 25
astia cu minus asa se numesc dar nu se observa
pickard
Postat pe 27 Iulie 2011 18:01
De la: DarkMAGIC, la data 2011-07-27 16:07:20
De la: healthy009442, la data 2011-07-27 15:55:58Voi ce parere aveti??


Parerea noastra unanima e ca trebuie sa-ti pui ochelarii aia, chiar daca sunt hublouri de submarin. :)
Curaj!
Am si eu niste ochelarei facuti de curand, ca sa impresionez cu mecla-mi de intelectual, si culmea, tine!
Sunt anti-soc, anti-magnetici si se fac si de soare, daca stau la soare sau fac cu ochiu' de trei ori si ma dau peste cap.
S-apoi, ce naiba e mai sexy si ultra feminina decat o fata cu ochelari?
Succes.


arati intelectual!? eu am fost cu minerii in 90
pickard
Postat pe 27 Iulie 2011 18:02
draga mea, NU AI MOTIVE SA FII DISPERATA DELOC
eu port ochelari cu dioptrii de vreo 20 de ani- si nu cu dioptrii asa mici ca ai tai (-2.5 si-2port eu) , am ochelari fara rama iar lentilele sunt facute dintr-un ( sunt mai scumpi ce-i drept) plastic special- si nu sunt FUND DE SIFON"...CEI CARE SUNT ASA AU DIOPTRII FFFMARI-SI IN GENERAL APELEAZA LA OPERATII.
DAR TE SFATUIESC SA ITI FACI UNII FARA RAME ( AI AVANTAJUL CA SUNT F USORI) SI SA II PORTI DEOARECE OCHII AFECTATI DE MIOPIE pot degenera in mai rau.....adica dioptrii mai mari.......(la -2.75 grosimea lentilei- este de 2.5mm) deci....departe de fund de sifon".
o seara buna!
kudika404080
Postat pe 1 August 2011 16:52
Sa porti ochelari nu este asa mare tragedie, eu am purtat ani la rand ca aveam dioptria 0,50, iar acum ii port doar la calculator sau televizor. Cauta-ti o pereche de ochelari frumosi si e ok.:)
RoxyRoxx
Postat pe 12 August 2011 16:53
De la: RoxyRoxx, la data 2011-08-12 16:53:41Sa porti ochelari nu este asa mare tragedie, eu am purtat ani la rand ca aveam dioptria 0,50, iar acum ii port doar la calculator sau televizor. Cauta-ti o pereche de ochelari frumosi si e ok.:)


Da, intra-devar nu este o tragedie si am realizat asta de la inceput doar ca ceea ce ma speria pe mine era faptul ca ochelarii erau din aceea cu lentila groasa( asa am inteles la inceput). Desigur ca nu a fost asa,am lentile subtiri si dupa ceva cautari am gasit si rama potrivita . Acum inca ma acomodez cu ei; dar nu inteleg de ce mi-a zis doctorul sa ii port tot timpul pt ca eu de aproape vad foarte bine ( sa citesc, scriu , etc), la distanta am eu cv probleme.
healthy009442
Postat pe 13 August 2011 15:13
Bine ai venit in clubul nostru al ochelarishtilor ...complicata treaba asta cu ochelarii
La inceput eram la fel de ingrozita k si tn,dar am gasit o solutzie care sa-mi convina..pe strada port lentile de contact cu dioptrii iar la pc si la tv port ochelarii..adevarat k la inceput lentilele mi s-au parut cam incomode,dar am fost atat de indarjita impotriva ochelarilor inkt am suportat cu stoicism.Dupa 2,3 zile nici nu le mai simtzeam in ochi..le folosesc de mai bn de 2 ani si sunt f multzumita..multa bafta
Arutzu28
Postat pe 13 August 2011 16:14
eu iti recomand sa vezi si alt medic....care nu poarta ochelari !
Mircea63
Postat pe 13 August 2011 21:30
De la: healthy009442, la data 2011-08-13 15:13:16
De la: RoxyRoxx, la data 2011-08-12 16:53:41Sa porti ochelari nu este asa mare tragedie, eu am purtat ani la rand ca aveam dioptria 0,50, iar acum ii port doar la calculator sau televizor. Cauta-ti o pereche de ochelari frumosi si e ok.:)


Da, intra-devar nu este o tragedie si am realizat asta de la inceput doar ca ceea ce ma speria pe mine era faptul ca ochelarii erau din aceea cu lentila groasa( asa am inteles la inceput). Desigur ca nu a fost asa,am lentile subtiri si dupa ceva cautari am gasit si rama potrivita . Acum inca ma acomodez cu ei; dar nu inteleg de ce mi-a zis doctorul sa ii port tot timpul pt ca eu de aproape vad foarte bine ( sa citesc, scriu , etc), la distanta am eu cv probleme.


Bine ca te-ai convins ca -0,75 nu inseamna fund de sifon Eu m-am lasat pagubasa cu ochelarii cand m-am dus la un control pentru ca ma usturau foarte tare ochii si am zis sa nu am vreo problema.Am zis daca tot am ajuns sa-mi verific si dioptria in ideea in care nu am prea purtat ochelarii si am ramas tampita de ce am putut sa vad si sa aud.Mi-a analizat ochii de mai sa-mi iasa din orbite,de fiecare data ii dadea altceva,intr-un final imi zice ca am -3.75 eu avand cu un an in urma -0.5 Mai sta ce mai sta si ma pune sa ctesc,i-am zis la dracu aproape tot,doar ultimul rand nu il vedeam.Cum e normal sa vad aproape tot cand eu am -3.75? M-a intrebat daca ma doare capul si i-am zis ca nu,nu a fost multumit de raspuns si m-a intrebat iar mai apasat de parca prima data nu am inteles intrebarea "DONSOARA AVETI DURERI DE CAP?" imi venea sa-i zic "nu ,in p...a mea" da nah....sunt o lady asa ca am tacut.Cand a inceput sa-mi zica ca eu nu ar trebui sa vad am inteles ca el nu ar fi trebuit sa practice meseria aia si am plecat dreacu...Acum nu mai vreau ochelari
Barbie30_
Postat pe 13 August 2011 22:01
ptr o dioptrie asa de mica nu ar tb sa fie geamuri prea groase! pb ca ti-a dat corector. dk faci o dieta pe baza de morcovi si ii porti regulat - ochelarii adik - si iti odihnesti ochii, garantat in max un an scapi si dk nu...nu e mare tragedtia sa stii! io port ochelari de vreo 11 ani!
kudika021451
Postat pe 13 August 2011 22:55
Nu e asa o disperare. In primul rand dioptriile pe care le scrii nu sunt atat de mari. Eu am aceeasi problema si chiar dioptrii cu mult mai mari. Ochelarii pot fi de mare ajutor. Alege lentile heliomate cu fotoprotectie. Inlociesc cu succes ochelarii de soare.
adina1967
Postat pe 14 August 2011 10:05
...relaxeaza-te nu-i un capat de lume sa porti ochelari...si eu port de 5 ani de zile pentru ca aveam probleme cu vederea la distanta..pot sa spun ca in tot acest timp nu mi s-au marit dioptriile cu toate ca nici nu i-am purtat in fiecare zi decat cand a fost nevoie (citit, condus, calculator etc)...parerea mea..daca esti ingrozota de faptul ca trebuie sa porti ochelari poti opta pentru lentile de contact...mai scump ce-i drept dar merita..
cristiana84
Postat pe 14 August 2011 12:12
De la: cristiana84, la data 2011-08-14 12:12:38...relaxeaza-te nu-i un capat de lume sa porti ochelari...si eu port de 5 ani de zile pentru ca aveam probleme cu vederea la distanta..pot sa spun ca in tot acest timp nu mi s-au marit dioptriile cu toate ca nici nu i-am purtat in fiecare zi decat cand a fost nevoie (citit, condus, calculator etc)...parerea mea..daca esti ingrozota de faptul ca trebuie sa porti ochelari poti opta pentru lentile de contact...mai scump ce-i drept dar merita..


mai traiesti si maria ta
dontworibehapi
Postat pe 14 August 2011 13:21
1. Dioptriile sunt mici, mie la prima vizita mi s-au recomandat si de citit si de distanta la dioptrii peste 1,75. Mi-am ales rame care mi s-au spus ca-mi vin foarte bine si uneori ma fac si mai sexy.
2. Exista varianta lentilelor de contact. Mi se pare insa mult mai complicata, sincer.
geo2104
Postat pe 14 August 2011 18:31
De la: healthy009442, la data 2011-07-27 15:55:58 Voi ce parere aveti??

crek mai ai si alte probleme inafara de vedere , scuza-ma ca itzi spun , cum sa plangi ca tre sa portzi ochelari si -o.25 si - 0,75 sunt grave :O eu am -0,5 -0,5 si zici ca sunt ochelari de fitze ... am o prietena care poarta la un ochi 2,00 itzi dai seama :O:O si tot nu sunt fund de borcan , si vorba tuturor , dak itzi pui o rama sucara , pai de drag ii portzi nu numai in casa si la munk ... un barbat si o femeie uc ochelari sunt ce,i mai atragatori,e si demonstrat ..... stai calma ca o iei razna asa dak te plangi de chestia asta .
xardasxp
Postat pe 14 August 2011 19:11
bitchs cu ochielri nu le fu.te nimeni ca sunt ca aragazu cu patru ochi
animallover
Postat pe 14 August 2011 19:13
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:13:51bitchs cu ochielri nu le fu.te nimeni ca sunt ca aragazu cu patru ochi


Ia partea buna a lucrurilor,ti-o vede mai mare
Barbie30_
Postat pe 14 August 2011 19:18
bitch eu o am destul de mare ca am experienta si sunt versat nu ca labagi de pa site eu fu.t bine
animallover
Postat pe 14 August 2011 19:21
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:21:59bitch eu o am destul de mare ca am experienta si sunt versat nu ca labagi de pa site eu fu.t bine



lauda de sine nu miroase-a bine.
eu fu.t bine - > cine garanteaza asta?
adde18
Postat pe 14 August 2011 19:24
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:21:59bitch eu o am destul de mare ca am experienta si sunt versat nu ca labagi de pa site eu fu.t bine


No really? F.uti ce,picioare in gard?
Barbie30_
Postat pe 14 August 2011 19:24
bitch pune poza cu tine si daca esti misto tio arat cand trec prin baia mare cu bisnisurile mele ..pop
animallover
Postat pe 14 August 2011 19:25
De la: Barbie30_, la data 2011-08-14 19:24:23
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:21:59bitch eu o am destul de mare ca am experienta si sunt versat nu ca labagi de pa site eu fu.t bine


No really? F.uti ce,picioare in gard?




maxim am spus !
adde18
Postat pe 14 August 2011 19:25
bitch tiam zis ca degeaba incerci sa ma faci din vorbe ca nu tine la mine eu sunt versat baga poza daca ma vrei nu stam pa vorbe ..pop
animallover
Postat pe 14 August 2011 19:26
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:25:33bitch pune poza cu tine si daca esti misto tio arat cand trec prin baia mare cu bisnisurile mele ..pop



ce-mi arati?
adde18
Postat pe 14 August 2011 19:27
De la: adde18, la data 2011-08-14 19:27:07
De la: animallover, la data 2011-08-14 19:25:33bitch pune poza cu tine si daca esti misto tio arat cand trec prin baia mare cu bisnisurile mele ..pop



ce-mi arati?


Prima data lupa si dupa...
Barbie30_
Postat pe 14 August 2011 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Membrii MLM 2 De la: kudika226898 28 Iulie 2011 23:00
ZODII SI TRATAMENTE 9 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 17:32
Aloe vera - planta care aduce sanatate 2 De la: 4Life 1 Martie 2010 21:10
Cel mai tare antioxidant – RESVERATROL – acum la indemana dumneavoastra – la un telefon distanta: 0769449978! 8 De la: kudika226898 14 August 2010 19:53
diagnostic 2 De la: nicusor 17 Aprilie 2009 19:59