Setari Cookie-uri

Iritatie..?

Buna seara! Sambata am fost la plaja impreuna cu sotul meu si desi nu era foarte cald am folosit o crema de plaja care din pacate contine oxibenzona...; Azi dimineata am observat pe spatele sotului, in zona umerilor mai mult, o iritatie urata: are pielea rosie cu aspect de brobonele si se simte foarte grunjoasa sa zic, la atingere.El zice ca nu simte nici un simtom, nici mancarime nici usturime, nimik...Nu stiu ce sa cred. Din ce am citit despre oxibenzona am inteles ca poate provoca alergii dar si altele mai ingrozitoare! Va marturisesc ca sunt foarte ingrijorata, nu vrea sub nici o forma sa auda de doctor ( zice ca exagerez) desi am insistat. Mentionez ca desi am folosit aceeasi crema eu nu am nimic; el a folosit crema doar pe spate iar eu pe tot corpul.
Are cineva idee cu ce as putea sa calmez iritatia asta (sper ca doar atat este), in conditiile in care la medic nu vrea sa mearga??

P.S. E posibil ca iritatia sa o fi avut-o de duminica dar pentru ca a fost la serviciu toata ziua si toata noaptea nu am vazut-o decat azi dimineata cand a venit!
healthy009442
Postat pe 8 August 2011 20:12
De la: healthy009442, la data 2011-08-08 20:12:40Buna seara! Sambata am fost la plaja impreuna cu sotul meu si desi nu era foarte cald am folosit o crema de plaja care din pacate contine oxibenzona...; Azi dimineata am observat pe spatele sotului, in zona umerilor mai mult, o iritatie urata: are pielea rosie cu aspect de brobonele si se simte foarte grunjoasa sa zic, la atingere.El zice ca nu simte nici un simtom, nici mancarime nici usturime, nimik...Nu stiu ce sa cred. Din ce am citit despre oxibenzona am inteles ca poate provoca alergii dar si altele mai ingrozitoare! Va marturisesc ca sunt foarte ingrijorata, nu vrea sub nici o forma sa auda de doctor ( zice ca exagerez) desi am insistat. Mentionez ca desi am folosit aceeasi crema eu nu am nimic; el a folosit crema doar pe spate iar eu pe tot corpul.
Are cineva idee cu ce as putea sa calmez iritatia asta (sper ca doar atat este), in conditiile in care la medic nu vrea sa mearga??

P.S. E posibil ca iritatia sa o fi avut-o de duminica dar pentru ca a fost la serviciu toata ziua si toata noaptea nu am vazut-o decat azi dimineata cand a venit!


Incearca cu LANOZINC.
ilumax_76
Postat pe 8 August 2011 20:44
De la: healthy009442, la data 2011-08-08 20:12:40Are cineva idee cu ce as putea sa calmez iritatia asta (sper ca doar atat este), in conditiile in care la medic nu vrea sa mearga??



Apa termala. Se gaseste la orice farmacie. Poti intreba si farmacista
_vio_
Postat pe 8 August 2011 21:01
De la: healthy009442, la data 2011-08-08 20:12:40Buna seara! Sambata am fost la plaja impreuna cu sotul meu si desi nu era foarte cald am folosit o crema de plaja care din pacate contine oxibenzona...; Azi dimineata am observat pe spatele sotului, in zona umerilor mai mult, o iritatie urata: are pielea rosie cu aspect de brobonele si se simte foarte grunjoasa sa zic, la atingere.El zice ca nu simte nici un simtom, nici mancarime nici usturime, nimik...Nu stiu ce sa cred. Din ce am citit despre oxibenzona am inteles ca poate provoca alergii dar si altele mai ingrozitoare! Va marturisesc ca sunt foarte ingrijorata, nu vrea sub nici o forma sa auda de doctor ( zice ca exagerez) desi am insistat. Mentionez ca desi am folosit aceeasi crema eu nu am nimic; el a folosit crema doar pe spate iar eu pe tot corpul.
Are cineva idee cu ce as putea sa calmez iritatia asta (sper ca doar atat este), in conditiile in care la medic nu vrea sa mearga??

P.S. E posibil ca iritatia sa o fi avut-o de duminica dar pentru ca a fost la serviciu toata ziua si toata noaptea nu am vazut-o decat azi dimineata cand a venit!


Buna seara!

Cel mai indicat sfat:consult la medicul dermatolog.Posibil ca este alergic la sustanta din continut.Daca sotul nu vrea sa mearga la medic,poti sa mergi la farmacie ,impreuna cu el si sa-i spuneti,eventual sa- i si aratati,farmacistei despre ce este vorba si sigur,va va indica un posibil tratament.Bafta si atentie la cremele de plaja foloste.Incercati inainte produsul,pe o portiune mica a pielii si observati efectele.Bafta!
kudika414141
Postat pe 8 August 2011 21:05
deci:) eu fara sa ma expun la soare m am trezit cu o iritatie cum ai descris o tu avum cateva zile.colac peste pupaza ..m am dus la epilat..nu ma gandeam ca ma va afecta intrucat aveam iritatia doar pe gambe. s a agravat situatia si m am umplut de bube si mi s a umflat pielea pe picioare si in restul corpului..daca ma atingeam de ceva..se umfla imediat.am mers la urgente la colentina si mia facut un hidrocortizon intramuscular,mi a dat inca 4 zile,unguent adventan,ketof 7 zile,claritine pana trece calce vit 1 sapt si apa termala.n am voie sa ma spal decat cu sampon de copii si apa termala laroche posay.o ameliorare de aseara pana azi sa zic sa se vede..dar sper sa se vindece de tot,ca nu mai suport!!!
little_mermaid
Postat pe 16 August 2011 22:06
aaaaa! tin sa mentionez ca in momentul cand am intrebat despre cauza producerii acestui fenomen..mi a raspuns senin: de la praf..mai m a facut si nespalata.daca ar fi fost de la praf..inseamna ca toata lumea era plina de bube. tin sa precizez ca n am fost niciodata alergica la nimic si nu am nici piele sensibila.
little_mermaid
Postat pe 16 August 2011 22:08
si mie mi-a aparut o iritatie cum ai descris pe palme si talpi, numai ca ma ustura si ma mananca. nu stiu din ce cauza. farmacista mi-a spus ca e o alergie din cauza a ceva ce am mancat, dar eu nuu am consumat nimic neobisnuit. mi-a dat doar niste pastilute albastre si nu mi-au trecut. nu stiu ce sa fac ca nu mai suport..... ma abtin sa nu ma scarpin..... si nu stiu cu ce sa tratez brobonele astea.
Catherine24ism
Postat pe 17 August 2011 20:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Memorialul durerii - vizionare integrala pe net 2 De la: kudika226898 22 Ianuarie 2011 16:30
ovare polichistice 5 De la: kudika172319 13 Februarie 2015 16:23
Plantele care te mentin mereu verde 27 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 23:09
argila alba 28 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:33
ozonoterapie? 2 De la: kudika50ani 9 Noiembrie 2013 01:05