Setari Cookie-uri

parintii lui nu sunt de acord cu mine...

Am crezut ca in sfarsit a venit vremea sa fiu fericita...dar se pare ca faptul ca am un copil e considerat un handicap...
Poveste noastra de iubire e una foarte frumoasa,dar tatal lui cand a auzit ca am un copil a zis ca nu e de acord si ca asteapta sa ii spuna ca a terminat-o cu mine...
Am fost colegi de liceu,in clasa a 11 a am avut o scurta relatie,dar eu l-am parasit pentru a ma cupla cu fostul meu sot...anii au trecut eu am facut nunta imediat dupa terminarea liceului,am facut un copil(o fetita pe care o iubesc nespus)...si desii relatia cu fostul meu sot era una fara viitor am incercat sa lupt,pana cand am inteles ca el nu ne iubeste nici pe mine nici pe fetita noastra...asa ca in urma cu aproape 2 ani...am introdus divortul...si de atunci mi-am crescut singura fetita(care acum are 3ani si 8 luni).In urma cu cateva luni m-am intalnit cu el,cu colegul meu din liceu...si de atunci intre noi s-a nascut o foarte frumoasa iubire,iubirea aceea adevarata,iar intre el si fetita mea s-a creat o legatura foarte stransa...totul e atat de frumos...nu exista cuvinte pt a descrie cat de frumos poate fi...
Numai ca la o luna si ceva de relatie el s-a hotarat sa ii zica tatalui lui ca eu am un copil,atat a apucat sa ii zica,ca a zis ca nu e de acord si asteapta sa il anunte ca mai este cu mine.Desi noi hotarasem ca indiferent de ce ar spune parintii lui o sa mergem inainte,eu i-am cerut sa ne despartim,am si incercat sa ne desparti,dar pur si simplu nu am reusit...asa ca dupa 2 zile ne-am impacat,iubirea noastra e prea mare ca sa nu luptam pentru ea...
Din initiativa mea am hotarat ca o sa le ascumdem parintilor lui ca el este tot cu mine,asta pt o vreme nedevinita(ar putea fi cateva luni,ar putea fi 5 ani...nu stiu)
El a zis ca nu ii mai pasa ce or sa zica ai lui cand or sa afle,el ne iubeste nespus...suntem totul pentru el,vrea sa ne mutam la el peste cateva luni,vre sa se casatoresca cu mine,vrea sa mai avem cel putin un copil...si eu vreau...dar parca mi-as dori sa fie si ai lui de acord cu relatia asta...eu m-am gandit sa le dau ocazia sa ma cunosca,sa ii fac sa ma indragesca crezand ca sunt altcineva si apoi cand o sa fiu sigura de lucrul asta sa incercam sa le spunem cine sunt eu...dar nu stiu daca e bine...
El a zis ca il cunoaste pe tatal lui si o sa fie greu sa il facem sa fie de acord cu noi,tatal lui i-a mai zis ceva de genul ca daca avea o varsta era de acord cu relatia asta,dar e prea tanar(avem 24 de ani )...am putea sa ii spunem undeva peste 6 ani :D...glumesc...
Voi cum ati proceda in locul meu?
kudika423943
Postat pe 23 August 2011 14:07
de ce trebuie sa va mutati la el?incercati pentru inceput sa vedeti daca relatia merge,sa vezi cum se acomodeaza si el cu fetita ta .ia-o incet,nu te grabi ca sa nu regreti mai tarziu
o zi frumoasa iti doresc
piscolino
Postat pe 23 August 2011 14:14
De la: kudika423943, la data 2011-08-23 14:07:42Am crezut ca in sfarsit a venit vremea sa fiu fericita...dar se pare ca faptul ca am un copil e considerat un handicap...
Poveste noastra de iubire e una foarte frumoasa,dar tatal lui cand a auzit ca am un copil a zis ca nu e de acord si ca asteapta sa ii spuna ca a terminat-o cu mine...
Am fost colegi de liceu,in clasa a 11 a am avut o scurta relatie,dar eu l-am parasit pentru a ma cupla cu fostul meu sot...anii au trecut eu am facut nunta imediat dupa terminarea liceului,am facut un copil(o fetita pe care o iubesc nespus)...si desii relatia cu fostul meu sot era una fara viitor am incercat sa lupt,pana cand am inteles ca el nu ne iubeste nici pe mine nici pe fetita noastra...asa ca in urma cu aproape 2 ani...am introdus divortul...si de atunci mi-am crescut singura fetita(care acum are 3ani si 8 luni).In urma cu cateva luni m-am intalnit cu el,cu colegul meu din liceu...si de atunci intre noi s-a nascut o foarte frumoasa iubire,iubirea aceea adevarata,iar intre el si fetita mea s-a creat o legatura foarte stransa...totul e atat de frumos...nu exista cuvinte pt a descrie cat de frumos poate fi...
Numai ca la o luna si ceva de relatie el s-a hotarat sa ii zica tatalui lui ca eu am un copil,atat a apucat sa ii zica,ca a zis ca nu e de acord si asteapta sa il anunte ca mai este cu mine.Desi noi hotarasem ca indiferent de ce ar spune parintii lui o sa mergem inainte,eu i-am cerut sa ne despartim,am si incercat sa ne desparti,dar pur si simplu nu am reusit...asa ca dupa 2 zile ne-am impacat,iubirea noastra e prea mare ca sa nu luptam pentru ea...
Din initiativa mea am hotarat ca o sa le ascumdem parintilor lui ca el este tot cu mine,asta pt o vreme nedevinita(ar putea fi cateva luni,ar putea fi 5 ani...nu stiu)
El a zis ca nu ii mai pasa ce or sa zica ai lui cand or sa afle,el ne iubeste nespus...suntem totul pentru el,vrea sa ne mutam la el peste cateva luni,vre sa se casatoresca cu mine,vrea sa mai avem cel putin un copil...si eu vreau...dar parca mi-as dori sa fie si ai lui de acord cu relatia asta...eu m-am gandit sa le dau ocazia sa ma cunosca,sa ii fac sa ma indragesca crezand ca sunt altcineva si apoi cand o sa fiu sigura de lucrul asta sa incercam sa le spunem cine sunt eu...dar nu stiu daca e bine...
El a zis ca il cunoaste pe tatal lui si o sa fie greu sa il facem sa fie de acord cu noi,tatal lui i-a mai zis ceva de genul ca daca avea o varsta era de acord cu relatia asta,dar e prea tanar(avem 24 de ani )...am putea sa ii spunem undeva peste 6 ani :D...glumesc...
Voi cum ati proceda in locul meu?



Pui relatia ta sub multe semne de intrebare si esti predispusa la multe minciuni pentru a ramane cu iubitul tau!EU PRIVESC GESTUL TAU CA FIIND UNUL EXAGERAT SI DE CE SPUN ASTA?Pai,hai sa vedem!Mentionez ca ,parerea mea este personala si trebuie luata in considerare ca atare,lasand liberul arbitru sa decida in ceea ce priveste directia pe care vrei sa o urmezi.
1.In cazul in care veti dori sa ramaneti impreuna,in ciuda impotrivirii parintilor lui,copilul tau va fi de neacceptat de catre parintii iubitului tau.Nu esti primul caz de asemenea natura.Te intreb;merita copilul tau sa fie dat la o parte din familia posibilului sot?Caci,asa va fi!Eu zic ca nu trebuie sa-ti expui copilul antipatiei viitorilor socri,atata timp cat si-au exprimat clar optiunea vis-a-vis de acest aspect.Vrei sa-i minti,sa le ascunzi realitatea,numai pentru a ramane cu iubitul tau si pentru ca ai lui sa te accepte in final!Crezi ca-ti va reusi tertipul?Din punctul meu de vedere,este clar ca NU!Orice relatie ce se vrea consistenta si care recurge la "minciunele",va esua intr-o dezamagire totala.Deci,sinceritatea si transparenta sunt elementele cheie in relatia ta.Indiferent de reactia viitorilor socri,trebuie sa-ti mentii punctele de vedere corecte,atat cel referitor la copilul tau,cat si cel referitor la sentimentele ce te leaga atat de puternic de partenerul tau.Iubitul tau iti poate fi aliat puternic,in demersul pe care vrei sa-l faci pe langa parintii lui.Deci,aici, mai ai de lucrat,discuta cu iubitul tau si luati hotararea cea mai buna! Nu folositi minciuna in relatia cu parintii lui pentru ca ,nu veti face decat sa agravati starea de tensiune deja instalata!Vor accepta situatia ca atare,va fi foarte bine!In caz contrar,poti incerca, cu degetul,marea de lacrimi si daca te va arde buricele degetului,orice calmant folosit ulterior, nu-ti va atenua durerea!

Sfat;nu te angaja intr-o recasatorire pana nu stii foarte clar pe ce pozitie te afli in relatia cu parintii viitorului sot!Chiar daca iubitul tau, iti va spune ca va trece peste voia parintilor lui,as sta un pic mai mult timp sa ma gandesc inainte de a face acel pas important in viata ta de cuplu.Barbatii sunt schimbatori si sa nu crezi ca iubitul tau va rupe orice legatura cu ai lui!Astea sunt basme de adormit copiii!Realitatea este cu totul alta si nu merita sa suferi pentru nimeni!Te-ai "ars" o data,ai grija pe viitor si aceasta o spun gandindu-ma numai si numai la fiica ta!Ea nu trebuie sa cunoasca durerea sub nicio forma!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 August 2011 14:55
stiu ca am gresit cand am ales sa ii mintim,dar in momentul respectiv era cea mai usoara solutie...
Acordul lor,al parintilor lui il doresc eu pt a fi cat mai impacata cu mine...ei nu sunt foarte prezenti in viata lui,stau in alta localitate...destul de departe,el merge sa ii vada foarte rar(maxim de 4 ori pe an)...
Oricum noi nu o sa ne despartim,cu atat mai putin ca nu sunt ei de acord...Doar ca as vrea sa stiu ca mai intai am incercat sa fac tot posibilul ca ei sa fie de acord cu relatia noastra...daca in final nu or sa accepte asta e...noi o sa avem familia noastra si atat...
eu vroiam doar sfaturi cum sa ii fac sa fie de acord,cum sa procedez...pt ai face sa inteleaga ca daca fiul lor este fericit ar trebui sa fie si ei si atat...
A si oricum in momentul in care o sa ne mutam la el o sa avem cel putin un an de relatie,nu am zis ca o sa fac pasul asta maine...
Si tocmai pt ca m-am fript o data,sunt foarte sigura de barbatul despre care povestesc si de iubirea lui
kudika423943
Postat pe 23 August 2011 16:38
De la: kudika423943, la data 2011-08-23 16:38:07stiu ca am gresit cand am ales sa ii mintim,dar in momentul respectiv era cea mai usoara solutie...
Acordul lor,al parintilor lui il doresc eu pt a fi cat mai impacata cu mine...ei nu sunt foarte prezenti in viata lui,stau in alta localitate...destul de departe,el merge sa ii vada foarte rar(maxim de 4 ori pe an)...
Oricum noi nu o sa ne despartim,cu atat mai putin ca nu sunt ei de acord...Doar ca as vrea sa stiu ca mai intai am incercat sa fac tot posibilul ca ei sa fie de acord cu relatia noastra...daca in final nu or sa accepte asta e...noi o sa avem familia noastra si atat...
eu vroiam doar sfaturi cum sa ii fac sa fie de acord,cum sa procedez...pt ai face sa inteleaga ca daca fiul lor este fericit ar trebui sa fie si ei si atat...
A si oricum in momentul in care o sa ne mutam la el o sa avem cel putin un an de relatie,nu am zis ca o sa fac pasul asta maine...
Si tocmai pt ca m-am fript o data,sunt foarte sigura de barbatul despre care povestesc si de iubirea lui



Hai ca, m-ai incitat si vin si te intreb;de ce te referi numai la efortul pe care vrei sa-l faci tu si te repeti,tu...si numai tu?Iubitul tau ,ce efort depune in toata stradania aceasta?Vad ca ,despre cum se zbate el pentru reusita in familie,nu spui nimic!Nu cumva ,numai tu te dai peste cap si el sta cuminte sa culeaga doar roadele?Daca te vei casatori cu el,cum se va stradui domnul pentru a consolida relatia voastra?
Ce poti sa faci?Du-te la parintii lui,singura,fara coada dupa tine,stai de vorba cu ei,cere-le sa iti explice clar, de unde a izvorat antipatia fata de tine,explica-le sentimentele ce le ai fata de fiul lor,discutati problema copilului tau,care nu ar trebui sa fie o problema pentru ei,atata timp cat nu este pentru iubitul tau!Discuta apoi cu partenerul tau si impreuna, luati decizia finala!Acorda-ti timp de gandire,da-le timp viitorilor socri ,pentru a analiza situatia,s-ar putea sa se replieze intr-o schimbare pozitiva in ceea ce te priveste.Nimic nu este imposibil de realizat,dar nu te pripi!Acesta este ultimul sfat!
RAINBOWLADY
Postat pe 23 August 2011 16:56
Tu pe ai lui i-ai cunoscut vreodata, ai stat de vorba cu ei, stii ce fel de oameni sunt? Inteleg din ce spui ca nu-i cunosti ca oameni. Ei bine, daca nu-i cunosti de unde stii ce stil de abordare merge cu ei?
Nu poti sa negociezi nimic cu cineva daca nu-i cunosti interesele, nevoile, punctele slabe etc. Sunt vorbe imprumutate din vanzari, dar aplicabile in orice situatie de viata.

kudika_pudika
Postat pe 23 August 2011 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare chiar vrea ceva serios? 6 De la: kudika_7509 16 Mai 2012 18:02
pfff il plac si cred ca si el ma place... 10 De la: anyellaaa 4 Noiembrie 2009 01:15
sper sa aveti timp sa cititi :) 57 De la: scorpio67 6 Martie 2011 18:08
diferenta de varsta si de religie:(( 60 De la: kudika_943085 2 Decembrie 2013 09:59
Cadou pentru iubitul meu 3 De la: Max2 16 Noiembrie 2011 22:11