Setari Cookie-uri

Taxa pe curatenie

Va rog sa va dati si voi cu parerea.
Stau intr-un bloc de noua apartamente dintre care doar 5 sunt locuite. Doua dintre ele au o proprietara care a bagat chiriasi. Intr-unul stau 7 persoane iar in altul 2.
Problema este ca proprietara respectiva (care nici macar nu locuieste aici) nu vrea ca taxa de curatenie pe scara si tunsul ierbii sa se achite pe persoana, ci pe apartament. Este ciudat, intrucat intr-un apartament sta o persoana, iar in altul 7. Care face mai multa mizerie? Chiriasii sunt destul de nesimtiti, strica de fiecare data cate ceva, iar costurile de reparatii le suportam la comun. In plus, ea considera ca taxa trebuie achitata si de cei care nu locuiesc inca in bloc (proprietari care nu si-au luat in primire apartamententele)

Spuneti-mi si mie voua cum vi se pare logic sa se achite aceasta taxa de curatenie, ca sa vad si eu care ar fi gandirea logica.

Merci1
lollitta
Postat pe 23 August 2011 15:05
taxa de curatenie, care se factureaza pt intreg blocul...se imparte la nr. de locatari existenti...punct
miss_darine
Postat pe 23 August 2011 15:15
De la: lollitta, la data 2011-08-23 15:05:20Va rog sa va dati si voi cu parerea.
Stau intr-un bloc de noua apartamente dintre care doar 5 sunt locuite. Doua dintre ele au o proprietara care a bagat chiriasi. Intr-unul stau 7 persoane iar in altul 2.
Problema este ca proprietara respectiva (care nici macar nu locuieste aici) nu vrea ca taxa de curatenie pe scara si tunsul ierbii sa se achite pe persoana, ci pe apartament. Este ciudat, intrucat intr-un apartament sta o persoana, iar in altul 7. Care face mai multa mizerie? Chiriasii sunt destul de nesimtiti, strica de fiecare data cate ceva, iar costurile de reparatii le suportam la comun. In plus, ea considera ca taxa trebuie achitata si de cei care nu locuiesc inca in bloc (proprietari care nu si-au luat in primire apartamententele)

Spuneti-mi si mie voua cum vi se pare logic sa se achite aceasta taxa de curatenie, ca sa vad si eu care ar fi gandirea logica.

Merci1

taxa pentru cheltuielile de intretinere,(gunoi,curatenie,iluminat comun,administrator ,sau comitet dupa caz,lift,...etc ) se achita pe numar de persoane si nu pe apartament...spune legea asociatiilor de proprietari(locatari).
proprietarii care nu locuiesc in apartamentele aflate in proprietatea lor...vor achita obligatoriu cota aferenta pentru o persoana din toate cele enumerate mai sus.
vezi legea asociatiilor de proprietari (locatari)
PRALEA_
Postat pe 23 August 2011 15:15
Asta seamana a problema de logica, (unde eu nu sunt abilitat sa zic nici "fass")

Luati d'aici:
Un urs cade de la 20 de metri, cu o viteza de 0.5 metri/sec.

Ce culoare are ursul?

pese: Noroc Pralea.
Darkmagic
Postat pe 23 August 2011 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Taxa pe curatenie 4 De la: Darkmagic 23 August 2011 15:18
un sfat va rog !!! 10 De la: matzacatza 16 August 2011 11:15
Cazare Berceni 2 De la: dynnaa 27 Ianuarie 2012 13:44
vecini de etaj - probleme 45 De la: kudika468746 19 Mai 2015 16:17
Prima Casa, explicit 4 De la: eva_kud 25 Februarie 2014 13:08