Setari Cookie-uri

Cum "mintim" spatiul din bucatarie?

Hei! Tocmai am terminat de renovat apartamentul si bucataria este destul de mica (3mp) si m-am tot uitat pe la diverse magazine de mobila dupa o bucatarie buna, dar care sa-mi si incapa in spatiu pe care-l am.
Plus nu vreau sa am impresia ca imi pica toate in cap cand vreau sa gatesc ceva;
Am vazut ca la majoritatea blaturile sunt foarte late ( 1,5m +) si mi-ar ramane spatiu f putin, plus nici nu as avea unde sa pun o masa.
Aveti vrei sugestie despre cum sa organizez mobila?
verena
Postat pe 26 August 2011 13:26
Nu stiu cum sunt organizati cei 3 mp (cat lungime, cat latime) dar daca imi dai mai multe date te pot ajuta cu cateva idei practice.

Fiind o bucatarie foarte mica, ar trebui sa-ti comanzi mobila, astfel incat sa fie perfecta pe spatiul pe care-l ai tu la dispozitie. Un blat de lucru are 60-70cm latime. in el poti incorpora chiuveta, plita, poti avea o suprafata de lucru. De regula se merge, ca si succesiune, de la stanga la dreapta, pe chiuveta, suprafata de lucru, suprafata de gatit. Deasupra lor poti sa-ti pui, la 65 cm distanta de la suprafata de lucru, corpuri suspendate. Deasupra chiuvetei un corp in care sa pui vasele pe care le-ai spalat, dupa care un corp pt vase curate, apoi un corp cu o hota telescopica - ca sa nu fie nevoie sa faci dulapuri adanci (cam jumatate din adancimea corpului de jos) - si astfel nu dai cu capul in ele, dar ai si ventilatia necesara deasupra suprafetei de gatit.
georgcar
Postat pe 2 Septembrie 2011 10:00
De la: verena, la data 2011-08-26 13:26:51Hei! Tocmai am terminat de renovat apartamentul si bucataria este destul de mica (3mp) si m-am tot uitat pe la diverse magazine de mobila dupa o bucatarie buna, dar care sa-mi si incapa in spatiu pe care-l am.
Plus nu vreau sa am impresia ca imi pica toate in cap cand vreau sa gatesc ceva;
Am vazut ca la majoritatea blaturile sunt foarte late ( 1,5m +) si mi-ar ramane spatiu f putin, plus nici nu as avea unde sa pun o masa.
Aveti vrei sugestie despre cum sa organizez mobila?


Mai toate magazinele mici , executa mobila la comanda, preturi mici, la care poti alege materialul/calitatea, culoarea, aceste magazine au proprii dizaineri care daca le dei dimnsiunile bucatariei(schita), iti schiteaza cateva variante de mobilier + tot ce trebuie in bucatarie. Ex. se poate comanda un blat(blatul il taie la dimensiunile dorite ,partea taiata va fi la perete) cu dimensiuni putin mai late decat chiuveta si cu o lungime de aproximativ 3 m. in care incorporezi aragazul, masina de spalat si inca iti mai ramane loc pentru un dulapior pentru vase. Sub blat/deasupra masinii de spalat se prinde o placa care se rabateaza atunci cand vrei sa ei masa/2 pers. Astfel ai blatul unde poti lucra pntru gatit si depozita lucruri, dedesubt ai masa (placa rabatabila) dar si masina de spalat. Pe, perete sus se poate suspenda dulapuri pentru depozit sau vase, iar in dreptul chiuvetei deasupra poti pune doar niste rafturi de 25 cm pentru pahare cesti, astfel nuti da impresia ca iei dulapul in cap. dar ai si contuniitatea , totul lgate intre ele, adica, ai un perete cu tot ceti trebuie in bucatarie. Avand in vedere ca bucatariea este asa mica,opteaza pentru culori vesele. ( blatul sa fie cafeniu mobila o nuanta de alb cu rosu sau bej/ cu rosu,,merg amandoua avand in vedere ca masina de spalat si aragazul sunt alb, iar blatul bej. , acestea ar fi culori compatibile dar si vesele. Celalalt perete va ramane liber pentru mai mult spatiu, eventual pe peretele de dupa usa poti pune frigiderul.
dorina27
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:16
De la: dorina27, la data 2011-09-02 17:16:12
De la: verena, la data 2011-08-26 13:26:51Hei! Tocmai am terminat de renovat apartamentul si bucataria este destul de mica (3mp) si m-am tot uitat pe la diverse magazine de mobila dupa o bucatarie buna, dar care sa-mi si incapa in spatiu pe care-l am.
Plus nu vreau sa am impresia ca imi pica toate in cap cand vreau sa gatesc ceva;
Am vazut ca la majoritatea blaturile sunt foarte late ( 1,5m +) si mi-ar ramane spatiu f putin, plus nici nu as avea unde sa pun o masa.
Aveti vrei sugestie despre cum sa organizez mobila?


Mai toate magazinele mici , executa mobila la comanda, preturi mici, la care poti alege materialul/calitatea, culoarea, aceste magazine au proprii dizaineri care daca le dei dimnsiunile bucatariei(schita), iti schiteaza cateva variante de mobilier + tot ce trebuie in bucatarie. Ex. se poate comanda un blat(blatul il taie la dimensiunile dorite ,partea taiata va fi la perete) cu dimensiuni putin mai late decat chiuveta si cu o lungime de aproximativ 3 m. in care incorporezi aragazul, masina de spalat si inca iti mai ramane loc pentru un dulapior pentru vase. Sub blat/deasupra masinii de spalat se prinde o placa care se rabateaza atunci cand vrei sa ei masa/2 pers. Astfel ai blatul unde poti lucra pntru gatit si depozita lucruri, dedesubt ai masa (placa rabatabila) dar si masina de spalat. Pe, perete sus se poate suspenda dulapuri pentru depozit sau vase, iar in dreptul chiuvetei deasupra poti pune doar niste rafturi de 25 cm pentru pahare cesti, astfel nuti da impresia ca iei dulapul in cap. dar ai si contuniitatea , totul lgate intre ele, adica, ai un perete cu tot ceti trebuie in bucatarie. Avand in vedere ca bucatariea este asa mica,opteaza pentru culori vesele. ( blatul sa fie cafeniu mobila o nuanta de alb cu rosu sau bej/ cu rosu,,merg amandoua avand in vedere ca masina de spalat si aragazul sunt alb, iar blatul bej. , acestea ar fi culori compatibile dar si vesele. Celalalt perete va ramane liber pentru mai mult spatiu, eventual pe peretele de dupa usa poti pune frigiderul.

Am uitat sa spun, sub blat ai dulap de vase, sub ghiuveta deasemeni doua usite , ascunzi fitingareala dar vei avea loc si pentru gleata de gunoi. etc. Oricum vei primi consiliere de la dizainerii magazinului. Aceste magazine care lucreaza pe comanda, acei asa zisi vinzatori sunt defapt dizaineri specializati in domeniu.Cei mai multi au facultatea de arte plastice, nu sunt doar simpli vanzatori.
dorina27
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:22
De la: verena, la data 2011-08-26 13:26:51Hei! Tocmai am terminat de renovat apartamentul si bucataria este destul de mica (3mp) si m-am tot uitat pe la diverse magazine de mobila dupa o bucatarie buna, dar care sa-mi si incapa in spatiu pe care-l am.
Plus nu vreau sa am impresia ca imi pica toate in cap cand vreau sa gatesc ceva;
Am vazut ca la majoritatea blaturile sunt foarte late ( 1,5m +) si mi-ar ramane spatiu f putin, plus nici nu as avea unde sa pun o masa.
Aveti vrei sugestie despre cum sa organizez mobila?


La o suprafata atat de mica nu ai sa gasesti pe piata mobila adecvata,dar la comanda iti poti face un dulapior si dulapuri suspendate si sa lasi ,stiu ca este restrans spatiul,loc pentru o masa unde sa poti servi masa linistita.Deci,mobila la comanda!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:42
eu in locul tau as cauta noul catalog de la Ikea, sunt prezentate acolo cateva bucatarii minuscule si modul in care pot fi amenajate!
miss_darine
Postat pe 2 Septembrie 2011 19:25
si eu am o bucatarie tot cam de 3 metri patrati
e formata din chiuveta, aragaz, blat de 2.5m,rafturi suspendate si cam atat
masa sau alte acreturi nu incap in ea
PICCKARD
Postat pe 2 Septembrie 2011 20:10
CREDEMA TOT ASA AM SI EU DE MARE BUCATARIA,SI TOT ANUL ASTA AM RENOVATO!MIAM CUMPARAT MOBILA SUSPENDATA SI MIA INCAPUT TOT CE AM NEVOIE.DOAR PUTINA IMAGINATIE SA AI.BUCATARIA E SPATIUL TAU UNDE ITI VEI PETRECE JUMATATE DIN VIATA.EVENRUAL MAI POTI BAGA CITE UN RAFT IN PLUS PRIN DULAPURI.SPOR LA TREABA!!!
Titanika
Postat pe 11 Septembrie 2011 10:36
Multumesc pentru sfaturi :). Nu prea am cum sa atasez o poza, dar bucataria este dreptunghiulara. M-am uitat la cei care fac mobila si toata este din pal, dar nu este palul ala de acum cativa ani, este un material esecrabil. As prefera totusi sa gasesc ceva din lemn, sa fie un design minimalist si realizate cu cap.
Nu e ca si cum, peste 2-3 ani o sa ma duc sa fac alta mobila. Prefer sa dau mai multi bani acum, decat sa ma trezesc ca in 3 luni se strica o balama sau blatul se cojeste (cum am patit cu cea veche).
verena
Postat pe 13 Septembrie 2011 12:38
:)) cu asta ma ocup ,cu mobila la comanda. iar speialitatea mea daca pot spune asa sunt spatiile mici . da-mi dimensiunile exacte ale camerei , amplasamentul geamului si a usii si vedem ce se poate face. eventual trimite-mi o adresa de mess pe privat sa putem vorbi nestingheriti.
totul free of charge , desigur :)
tonim69
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:18
sa ma laud eu cu bucataria mea...intorci masina in ea!!! sac sac!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Septembrie 2011 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reparatii impimante HP 1500 cu scaner 1 De la: moisacul 8 Februarie 2010 07:23
TABLOURI 82 De la: getasart 6 August 2014 12:36
incalzirea casei de lemn cu termosemineu 28 De la: kudika014525 21 Mai 2012 23:16
Eoliene si generatoare pentru eoliene 2 De la: Kostea 4 Februarie 2014 18:01
pentru amenajari 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:15