Setari Cookie-uri

Decoratiuni Craciun

Salut,

Am vazut ca au inceput sa apara decoratiunile de Craciun. Mie imi place enorm aceasta perioada a anului. Cred ca am sa dau iama prin magazine sa vad ce cumpar anul asta :)
Voi cum procedati? folositi aceleasi decoratiuni in fiecare an sau optati pentru teme diferite de la an la an?

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:21
si eu iubesc diversitatea!
maria_geangu
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:00
Buna!!! sunt asa de frumoase decoratiuniile,in fiecare an apare altceva dar si f scumpe.M-am mutat la casa noua,asa ca n-am luat nimic din cea veche in afara de haine,deci voi cumpara totul nou.
ermis
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:01
Eu ador sarbatorile de iarna...!!! Si obiceiurile de iarna,dar din pacate in Bucuresti acestea practic nu mai exista,ceea ce se face e un soi de semicersetorie gretoasa,iar oamenii nu mai au habar de traditii si ceea ce reprezinta ele.Se pierd,ca multe alte lucruri care ne reprezinta pe noi ,ca popor,ca oameni...Dar,revenind la decoratiuni,abia astept sa incep pregatirile,cumparaturile...In fiecare an,impodobim un brad mare,bogat,de peste 2m,pe care il facem pe 24 decembrie,in seara de Ajun,si-l tinem pana pe 7 ianuarie,adica de Sf.Ion,conform traditiei,Asa a vrut sotul meu de la inceput si asa a ramas,chiar si cand fiul nostru era mic si ar fi vrut sa tina bradul in casa ..la nesfarsit.De asemeni imi place orasul impodobit,plin de ghirlande luminoase..Si -mi place sa ninga de Craciun....si cel mult de Anul Nou...dar atatt ,pt.ca in Bucuresti,zapada provoaca o multime de probleme,blocaje,nu stiu cum se intampla dar autoritatile sunt mereu"surprinse"ca ninge in decembrie..deh!! Dar cu toate astea astept cu frenezie sa..iau startul :meniul,lista de cadouri,lista de cumparaturi,decoratiuni casa/exterior,curte,casa?interior,curatenie finala si miros de prajituri ,fursecuri specifice,in forma de bradut,steluta,clopotel,cu nuca scortisoara,coaja de portocale,ghimbir,pe care obisnuiesc sa le fac de cand era fiul meu de vreo 3-4ani si trebuia sa le decupeze el cu forma,sa le pudreze sau sa le unga cu gem si sa le lipeasca...Si impodobitul bradului are amintirile lui,pt.ca pe langa globurile noastre,ca familie eu am vreo 2 pe care le am de..cand ma stiu,ceea ce inseamna niste zeci de ani...Desi ma asteapta multe de facut,e o oboseala placuta asa ca .. HO,HO HO ,sa vina Mosul....!!!!!
libra66
Postat pe 20 Noiembrie 2008 21:42
ce ma bucur ca ati abordat acest subiect!!! Intotdeauna sarbatrile de iarna mi-au provocat un amalgam de bucurie si melancolie...o combinatie de tristete dulce, emotii binefacatoare...e o perioada agitata, plina-plina de sentimente de toate culorile...asa cum e si bradul de craciun...plin, colorat, luminos...ma bucur ca exista perioada aceasta, cand avem sansa de a spune stop, de a ne smulge din banalul zilelor gri, de a privi in interiorul si in jurul nostru mai atent, mai cu rabdare si afectiune...deja ma infior numai la gandul ca se apropie...e o fericire deplina sa faci cadouri tuturor, desigur dupa posibilitati...dar fiecare cadou, oricat de mic si neinsemnat, poate produce bucurie , poate aduce un zambet de multumire si recunostinta...nimic nu se compara cu aceasta perioada mirifica, de basm, cand toate visele ar trebui sa prinda viata...asa ca, da!!!faceti in asa fel incat totul sa respire aerul sfant al acestor zile, pregatiti-va sufletul, trupul, casa, sa primeasca binecuvantarea, calmul, lumina, caldura sarbatorilor de iarna!!!faceti ca totul sa prinda culoare, stralucire, viata...
feeleco
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:56
eu, ca si voi, am multe preocupari in perioada premargatoare Craciunului, dar cel mai mult imi place sa deghizez niste mere rosii in MOS CRACIUN :-j...!IMI IA CEVA TIMP ACEST LUCRU ...DAR le ofer cu drag colindatorilor:)
maria_geangu
Postat pe 21 Noiembrie 2008 20:04

si mie imi plac foarte mult sarbatorile de iarna,va dati seama am 4 perechi de fini, va dati seama,imi place in fiecare an sa ii intampin cu cate ceva nou,cu multe bunatati,sa ne strangem toti in jurul bradului sa despachetam cadourile de la mosu'nasu'.
marighe
Postat pe 22 Noiembrie 2008 14:15
Sal,eu dau iama prin magazine in fiecare an in aceasta perioada,si schimb decoratiunile de la an la an in functie de ce vrea si membrii familiei
caneadaniela
Postat pe 22 Noiembrie 2008 18:17
De la: malinadusca, la data 2008-11-19 17:21:35Salut,

Am vazut ca au inceput sa apara decoratiunile de Craciun. Mie imi place enorm aceasta perioada a anului. Cred ca am sa dau iama prin magazine sa vad ce cumpar anul asta :)
Voi cum procedati? folositi aceleasi decoratiuni in fiecare an sau optati pentru teme diferite de la an la an?
katalynk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:43
cu un pic de imaginatie va puteti creea propriile ornamente de craciun.sunt atatea materiale pe care le aruncam in loc sa ne punem imaginatia la contributie.putem face si un bn societatii prin refolosirea acestor materiale si de ce nu si o mica economie.o bucata de polistiren expandat o bucata de plus rosu si o crenguta de brad ...pot face minuni...
katalynk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:47
Asa e,sunt de acord ca se pot face decoratiuni f.frumoase,originale si mai ales,unicate..si-ti ofera satisfactia de a face ceva cu mainile tale...si nici nu se risipesc materiale,se economisesc resurse..ce nu-mi place legat de Craciun,e nebunia si lacomia cu care se fura brazi din padure,nu cei din pepinierele special amenajate,jaful care se face in piete,cand speculantii tin la pret prosteste si fara motivatie economica,ca apoi dupa 25 decembrie sa vezi gramezi de brazi auncati pe jos,cu preturi derizorii..Atunci,pur si simplu ma doare sufletul..Iar speculantii aia,desi au patit si in anul precedent la fel,fac aceeasi greseala dictata de lacomie..deh,doar oamenii destepti invata din greseli..macar de le-ar da la vreo gradinita,camin de copii sau batrani..romanii nu au descoperit caritatea,majoritatea inca asteapta sa primeasca ceva,orice,de oriunde..valabil si pentru voluntariat...mmm,ma intristez,asa ca revin la decoratiuni.Fac niste aranjamente si coronite pentru usi,foarte dragute..nu e greu,si nici nu ai nevoie de multe materiale.De asemeni,fac ceva pentru masa de Craciun.Incercati si voi,veti avea un sentiment placut cand il veti privi in forma finala.Succes!!
libra66
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:34
Buna. Eu sunt Tina. Vorbind despre decoratiunile de Craciun, imaginatia isi spune cuvantul. S-a inventat folia autocolanta pentru pereti. Ati decorat vreodata un brad atipic? E funny , mai ales pentru copii. Geamuri, pereti, usi, fara sa strici, fara sa zgarii, fara sa ramana lipici.
tina_condo
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:23
Daca vreti sa castigati un tablou cadou de Craciun, intrati pe http://blog.artspace.ro/ si povestiti in cateva cuvinte cum va pregatiti de Craciun.
Concursul se desfasoara intre 26 noiembrie-15 decembrie, iar castigatorul va fi ales prin tragere la sorti.

Postat pe 27 Noiembrie 2008 01:07
Cred ca acum putem fi "fericiti" : Craciunul a devenit business in loc de Sarbatoare de Familie (si proprietarii de magazine si alte afaceri vor deveni mai bogati, iar noi vom ramane cu saci de gunoaie lucioase in loc sa economisim pentru un lucru de calitate)
Loanacristina
Postat pe 27 Noiembrie 2008 19:41
Eu incerc sa imi fac unele decoratiuni singura. Cum in apartament nu prea e loc de brad..cateodata il fac..cateodata nu ( dar acum cu caine mic si pisica...nu cred)In schimb am facut din cetina o coroana imensa in jurul lustrei de care am prins globuri mici si beteala. Am facut ingerasi din carton cu capete din bile de lemn..stelute si inimioare din textil umplute cu melana si cusute cu margele mici mici aurii..etc. si pe aceastea le-am imprastiat prin casa cu mici crengute de brad..macar sa miroasa a cetina.Anul asta am sa-m fac si o coronita impodobita pe usa..sper sa nu o jumuleasca nimeni
roxana096
Postat pe 2 Decembrie 2008 09:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zugrav 1 De la: mihai_anywhere 26 Ianuarie 2009 21:58
TABLOURI 82 De la: getasart 6 August 2014 12:36
pavaj piatra naturala 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:31
Culori pentru amenajarea livingului 34 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 10:13
camera copil 7 ani 28 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:18