Setari Cookie-uri

nasii nu s-au daruit la nunta :(

buna fetelor,
scriu dupa o perioada destul de lunga de absenta, in speranta ca pot gasi aici un raspuns la nedumeririle care ma framanta de ceva vreme.Acum un an eram in focurile nuntii, intr-o agitatie continua fara sa mai pun lucrurile cap la cap. Nasi am gasit insa fara sa ma gandesc o secunda ce se va intampla pana la final si sa incep cu inceputul...
Prieteni buni de familie pe care ii cunosteam destul de bine (se pare ca nu atat de bine)inainte de nunta cu 3 luni dupa nunta lor ne-au anuntat printr-un sms nici macar in fata sa ne spuna ca nu ne mai pot cununa(in sapt urmatoare urma sa facem invitatiile). Unde sa mergem ce sa facem? Hai la rude, si am auzit la variante de imi venea sa vars instant. Intr-un final dupa o sapt de umblat cam pe la toti , primim un telefon de la bunica sotului spunandu-i ca o verisoara pe care noi nici nu o cunosteam ne asteapta la ea sa ii spunem pretentiile noaste la nunta! Ce pretentii? Noi nu avem pretentie la nimic!
Mi-a picat cerul in cap, deja ma gandeam o fii vreo fitoasa, sau vreo prosta de nu leaga doua vorbe nu am cu cine sa vb nimic, in fine ziua urmatoare m-am inarmat cu nervi de otel si am plecat la "nasa".
Pe drum sunam sa intrebam unde tre sa ajungem, ni se comunica adresa undeva in Bragadiru intr-un complex de vile, atunci mai rau m-am speriat si ii spuneam sotului in masina" bai astia sunt cu fite o sa ne ceara cine stie ce sa le dam cadou si noi nu prea avem de unde, in conditiile in care noi am facut singurei nunta. Am ajuns la destinatia finala o cunosc in final pe "nasa". La prima vedere super ok, comunicativa, finuta, cu o vorba blajina, in sufletul meu ma linistisem si rediam de bucurie ca am gasit si eu o "nasa"
Cu o sapt inainte de nunta ne cheama sa discutam de dar, cat pot ei sa ne dea. Eu pana atunci nici nu am deschis subiectu de asa cava sau sa fac vre-o aluzie! Stiam de la parintii mei ca datoria lor ca nasi sunt lumanarile si biserica, restu se lasa la mica intelegere! Au inceput ei un discurs de ma plictisisem ca pana la final sa ne spuna ca: Noi va dam 1500 de lei (noi ne uitam unul la altul si nu am schitat nimic pentru ca nu banii ne interesau) dar nu vii dam pe toti ci in 3 tate :(, ok nu-i bai sa fin sanatosi asta nu e o problema le-am comunicat noi zambind.S-au dus au comandat lumanarile si buchetele fara sa vad si eu, voalul l-am luat singura set la rochie urmand sa-mi returneze banii ca asa e normale de datoria nasei, nici pomeneala de asta am zis nu-i bai l-a platit prietena mea si o sa vad eu. Joi pana in nunta pe la 11 seara cine suna? Nasu sa ne intrebe daca poate sa vina la nunta si un prieten de-l lor dar care nu are bani si o sa nii dea la o sapt dupa nunta, noi rusinosi cum sa ii spunem lu nasu nu, si am spus da. Nu am mentionat ca si la biserica ne-a facut figuri ca noi ne-am dus sa fixam ora si sa platin taxa de cununie care trebuia sa ne-o returneze nasa si nasa a zis ca e de datoria mea ca eu ma cunun nu ea! Ok, mama s-a suparat foc si para ca nu e normal asa! Am zis poate asa o trebui desi mama are o varsta si a cununat la fini si la toti si-a facut datoria. Vine ziua cea mare nasii nu au vrut sa ii luam de acasa au vrut sa vina ei la ginere ni s-a parut dubios ca dupa nunta sa plece ca doua flori si nici macar la revedere!:(
nikol05
Postat pe 27 August 2011 14:59
voi sa fiti sanatosi si sa va intelegeti bine.casa de piatra sau de ce vreti voi dar intelegerea sa va fie calauza.
v-a veni si randul lor cand vor invata ce inseamna omenia.
sa stii ca si eu am cununat si botezat nu doar unul...si mi-am facut pe deplin datoria.
si dupa nici macar buna ziua nu mi-au mai zis...dupa cativa ani au incercat sa vina...
dar gata "si-au dat cinstea pe rusine" cum se spune....ei au de pierdut.
PRALEA_
Postat pe 27 August 2011 15:12
De la: nikol05, la data 2011-08-27 14:59:16buna fetelor,
scriu dupa o perioada destul de lunga de absenta, in speranta ca pot gasi aici un raspuns la nedumeririle care ma framanta de ceva vreme.Acum un an eram in focurile nuntii, intr-o agitatie continua fara sa mai pun lucrurile cap la cap. Nasi am gasit insa fara sa ma gandesc o secunda ce se va intampla pana la final si sa incep cu inceputul...
Prieteni buni de familie pe care ii cunosteam destul de bine (se pare ca nu atat de bine)inainte de nunta cu 3 luni dupa nunta lor ne-au anuntat printr-un sms nici macar in fata sa ne spuna ca nu ne mai pot cununa(in sapt urmatoare urma sa facem invitatiile). Unde sa mergem ce sa facem? Hai la rude, si am auzit la variante de imi venea sa vars instant. Intr-un final dupa o sapt de umblat cam pe la toti , primim un telefon de la bunica sotului spunandu-i ca o verisoara pe care noi nici nu o cunosteam ne asteapta la ea sa ii spunem pretentiile noaste la nunta! Ce pretentii? Noi nu avem pretentie la nimic!
Mi-a picat cerul in cap, deja ma gandeam o fii vreo fitoasa, sau vreo prosta de nu leaga doua vorbe nu am cu cine sa vb nimic, in fine ziua urmatoare m-am inarmat cu nervi de otel si am plecat la "nasa".
Pe drum sunam sa intrebam unde tre sa ajungem, ni se comunica adresa undeva in Bragadiru intr-un complex de vile, atunci mai rau m-am speriat si ii spuneam sotului in masina" bai astia sunt cu fite o sa ne ceara cine stie ce sa le dam cadou si noi nu prea avem de unde, in conditiile in care noi am facut singurei nunta. Am ajuns la destinatia finala o cunosc in final pe "nasa". La prima vedere super ok, comunicativa, finuta, cu o vorba blajina, in sufletul meu ma linistisem si rediam de bucurie ca am gasit si eu o "nasa"
Cu o sapt inainte de nunta ne cheama sa discutam de dar, cat pot ei sa ne dea. Eu pana atunci nici nu am deschis subiectu de asa cava sau sa fac vre-o aluzie! Stiam de la parintii mei ca datoria lor ca nasi sunt lumanarile si biserica, restu se lasa la mica intelegere! Au inceput ei un discurs de ma plictisisem ca pana la final sa ne spuna ca: Noi va dam 1500 de lei (noi ne uitam unul la altul si nu am schitat nimic pentru ca nu banii ne interesau) dar nu vii dam pe toti ci in 3 tate :(, ok nu-i bai sa fin sanatosi asta nu e o problema le-am comunicat noi zambind.S-au dus au comandat lumanarile si buchetele fara sa vad si eu, voalul l-am luat singura set la rochie urmand sa-mi returneze banii ca asa e normale de datoria nasei, nici pomeneala de asta am zis nu-i bai l-a platit prietena mea si o sa vad eu. Joi pana in nunta pe la 11 seara cine suna? Nasu sa ne intrebe daca poate sa vina la nunta si un prieten de-l lor dar care nu are bani si o sa nii dea la o sapt dupa nunta, noi rusinosi cum sa ii spunem lu nasu nu, si am spus da. Nu am mentionat ca si la biserica ne-a facut figuri ca noi ne-am dus sa fixam ora si sa platin taxa de cununie care trebuia sa ne-o returneze nasa si nasa a zis ca e de datoria mea ca eu ma cunun nu ea! Ok, mama s-a suparat foc si para ca nu e normal asa! Am zis poate asa o trebui desi mama are o varsta si a cununat la fini si la toti si-a facut datoria. Vine ziua cea mare nasii nu au vrut sa ii luam de acasa au vrut sa vina ei la ginere ni s-a parut dubios ca dupa nunta sa plece ca doua flori si nici macar la revedere!:(


O situatie tragi-comica,dar care, sper, ca nu v-a traumatizat in vreun fel,decat sub aspectul cheltuielilor pe care trebuia sa le suporte nasii,dar le-ati facut tot voi!Lasand la o parte "pacaleala" ce v-a tras-o "nasii",bucurati-va ,totusi,ca ati avut nasi la casatoria voastra!Ei,in prostia si smecheria lor,v-a facut un bine,chiar daca ulterior,nu ati mai avut legatura cu ei.Nu poti sa stii ce a fost in mintea lor,poate o simpla gandire mediocra,sau doar un prilej de distrare fara mari cheltuieli in ceea ce-i priveste,sau poate o sarlatanie fara seaman.Nu mai conteaza acum,nimic din tot ceea ce ati patit! Important este ca voi sa va intelegeti,sa va iubiti,sa va respectati unul pe altul!Degeaba ai nasi de "valoare",daca casnicia esueaza in final.Mergeti pe drumul vostru,fiti fericiti si la primul copil,sa va cautati adevarati nasi pentru odorul vostru.Exista o vorba din popor;"Apa trece,pietrele raman!"Raportati-o la voi si spuneti-va;"Nasi de rusine,trecatori, am avut,dar iubirea noastra va ramane si va fi vesnica!"Acesta este cel mai important lucru!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 August 2011 15:26
Am citit pana la mijloc doar si pot sa spun ca mi-ai displacut instant.

"Bai, ce fite au astia ca ne-au cerut sa ne spunem pretentiile, bai!"
kudika_pudika
Postat pe 28 August 2011 02:48
Si noi acm ce-ar trebui sa comentam? Kt au fost nashii tai de nesimtzitzi? Dak-tzi zic ,k au fost,te simtzi mai bn? A trecut un an si ar fii trebuit sa-tzi revii pana acm...
Arutzu28
Postat pe 28 August 2011 04:03
Scuza-ma ca iti spun dar daca pentru tine nu este un subiect interesant nu citesti si mergi mai departe, comentariul tau nu stiu daca si-a avut loc aici asta e parerea mea.
nikol05
Postat pe 29 August 2011 09:25
Nu am scris aici pentru a fi compatimita sau pentru a face greata cuiva, cautam si alte pareri, in ideiea in care eu nu i-am mai cautat din acea zi si nici ei pe mine. sunt de condamnat ca nu le port respect de nasi?

Nu am apelat la ei sa ne scoata la biserica am rugat pe altcineva. Nu stiu daca am facut bine dar nu vreau sa aud de ei, sa ma inteleaga toata lumea nu din cauza banilor nu vorbesc cu ei. Ci pentru minciuna lor si rolul urat care l-au jucat in ziua in care eu trebuia sa fiu cea mai fericita.
nikol05
Postat pe 29 August 2011 09:35
De la: nikol05, la data 2011-08-29 09:35:59Nu am scris aici pentru a fi compatimita sau pentru a face greata cuiva, cautam si alte pareri, in ideiea in care eu nu i-am mai cautat din acea zi si nici ei pe mine. sunt de condamnat ca nu le port respect de nasi?

Nu am apelat la ei sa ne scoata la biserica am rugat pe altcineva. Nu stiu daca am facut bine dar nu vreau sa aud de ei, sa ma inteleaga toata lumea nu din cauza banilor nu vorbesc cu ei. Ci pentru minciuna lor si rolul urat care l-au jucat in ziua in care eu trebuia sa fiu cea mai fericita.



Foarte bine faci,dar,repet,nu va cramponati in acest esec!De-alungul vietii voastre,veti cunoaste fel si fel oameni,unii mai buni,altii mai putin buni,asta este viata si acestia sunt oamenii cu care ,din pacate,defilam!Uitati episodul respectiv si iubiti-va cat mai mult,caci ,aceasta este esenta vietii in doi,iubirea!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 August 2011 10:05
De la: nikol05, la data 2011-08-29 09:25:35Scuza-ma ca iti spun dar daca pentru tine nu este un subiect interesant nu citesti si mergi mai departe, comentariul tau nu stiu daca si-a avut loc aici asta e parerea mea.

Presupun ca asta mi-ai adresat mie.

Ba isi are locul si inca foarte bine, este vorba de felul in care te lasi perceputa de ceilalti. Cea cu figuri vad ca ai fost tu, dupa ce ca oamenii au fost de acord sa va fie nasi fara sa va cunoasca, in loc sa fii recunoscatoare, i-ai judecat si stereotipizat inainte de a-i cunoaste fizic. Tu crezi ca asta nu se simte de catre celalalt??
kudika_pudika
Postat pe 29 August 2011 12:50
Da ai presupus bine, unde crezi tu ca eu am folosit figurile?
La modul cum s-au adresat ei noua spunandu-ne pe un ton de superioritate unde sa ne ducem si sa le comunicam pretentiile orcine ar fi crezut ca sunt fitosi.(de ca si cum noi am fi fost de bani gata) Asta probabil nu vrei sa intelegi si poate eu nu am fost destul de clara, pe mine nu ma interesa partea materiala si nici cadourile lor, eu voiam nasi cu care sa pastrez o legatura sa cer un sfat si sa ma pot consulta la orice ora.Insa nu a fost asa au venit s-au falit si s-au tinut cu nasu pe sus s-au laudat cat in luna si in stele si asta m-a scarbit ca intr-un final sa plece fara sa ne pronunte macar numele, desi eu am fost draguta cu ea mai ales ca nu o cunosteam ca era din neamul lui si tot asa. Iar tu acum vi si imi spui ca eu sunt ce cu fite. Ok tu in locul meu ce ai fii facut? Banuiesc ca nu te-ai fi dus cu sarumana la usa ei rugandu-te sa te bage in seama?
Poate ma repet si in cer scuze daca e asa, atunci cand pleci la un astfel de drum si vrei sa fii respectat pentru ceea ce faci si sa primesti multumire te comporti ca atare.Sau nu?
nikol05
Postat pe 29 August 2011 14:26
De la: nikol05, la data 2011-08-27 14:59:16primim un telefon de la bunica sotului spunandu-i ca o verisoara pe care noi nici nu o cunosteam ne asteapta la ea sa ii spunem pretentiile noaste la nunta! Ce pretentii? Noi nu avem pretentie la nimic!
Mi-a picat cerul in cap, deja ma gandeam o fii vreo fitoasa, sau vreo prosta de nu leaga doua vorbe nu am cu cine sa vb nimic, in fine ziua urmatoare m-am inarmat cu nervi de otel si am plecat la "nasa".

Si unde ai vorbit cu ea si i-ai auzit tonul? Ca vad ca ai vorbit cu bunica sotului.

Sincer sa fi fost in locul tau, daca un necunoscut practic s-ar fi oferit sa ma scoata din rahat, as fi insistat sa nu dea un leut. Ceea ce tu nu ai facut. Si daca totusi am fi cazut de acord ca isi asuma costul florilor si al bisericii, nu i-as fi facut urat ca de ce nu mi-a luat voalul. Asta a fost chiar urat din partea ta. Sa fi fost eu in locul nasei, dupa o astfel de faza (cu voalul ma refer) probabil ti-o faceam si mai rau si te lasam in poponeata goala cu o saptamana inainte de nunta.

Nu vezi, ai catalogat-o drept fitoasa si proasta si nici macar nu i-ai auzit vocea. Da, ai figuri. Si inca ce figuri.
kudika_pudika
Postat pe 29 August 2011 15:58
ok tu chiar nu pricepi si atunci e ok asa!!!
nikol05
Postat pe 29 August 2011 17:16
nikol05
Postat pe 29 August 2011 17:17
De la: nikol05, la data 2011-08-27 14:59:16buna fetelor,
scriu dupa o perioada destul de lunga de absenta, in speranta ca pot gasi aici un raspuns la nedumeririle care ma framanta de ceva vreme.Acum un an eram in focurile nuntii, intr-o agitatie continua fara sa mai pun lucrurile cap la cap. Nasi am gasit insa fara sa ma gandesc o secunda ce se va intampla pana la final si sa incep cu inceputul...
Prieteni buni de familie pe care ii cunosteam destul de bine (se pare ca nu atat de bine)inainte de nunta cu 3 luni dupa nunta lor ne-au anuntat printr-un sms nici macar in fata sa ne spuna ca nu ne mai pot cununa(in sapt urmatoare urma sa facem invitatiile). Unde sa mergem ce sa facem? Hai la rude, si am auzit la variante de imi venea sa vars instant. Intr-un final dupa o sapt de umblat cam pe la toti , primim un telefon de la bunica sotului spunandu-i ca o verisoara pe care noi nici nu o cunosteam ne asteapta la ea sa ii spunem pretentiile noaste la nunta! Ce pretentii? Noi nu avem pretentie la nimic!
Mi-a picat cerul in cap, deja ma gandeam o fii vreo fitoasa, sau vreo prosta de nu leaga doua vorbe nu am cu cine sa vb nimic, in fine ziua urmatoare m-am inarmat cu nervi de otel si am plecat la "nasa".
Pe drum sunam sa intrebam unde tre sa ajungem, ni se comunica adresa undeva in Bragadiru intr-un complex de vile, atunci mai rau m-am speriat si ii spuneam sotului in masina" bai astia sunt cu fite o sa ne ceara cine stie ce sa le dam cadou si noi nu prea avem de unde, in conditiile in care noi am facut singurei nunta. Am ajuns la destinatia finala o cunosc in final pe "nasa". La prima vedere super ok, comunicativa, finuta, cu o vorba blajina, in sufletul meu ma linistisem si rediam de bucurie ca am gasit si eu o "nasa"
Cu o sapt inainte de nunta ne cheama sa discutam de dar, cat pot ei sa ne dea. Eu pana atunci nici nu am deschis subiectu de asa cava sau sa fac vre-o aluzie! Stiam de la parintii mei ca datoria lor ca nasi sunt lumanarile si biserica, restu se lasa la mica intelegere! Au inceput ei un discurs de ma plictisisem ca pana la final sa ne spuna ca: Noi va dam 1500 de lei (noi ne uitam unul la altul si nu am schitat nimic pentru ca nu banii ne interesau) dar nu vii dam pe toti ci in 3 tate :(, ok nu-i bai sa fin sanatosi asta nu e o problema le-am comunicat noi zambind.S-au dus au comandat lumanarile si buchetele fara sa vad si eu, voalul l-am luat singura set la rochie urmand sa-mi returneze banii ca asa e normale de datoria nasei, nici pomeneala de asta am zis nu-i bai l-a platit prietena mea si o sa vad eu. Joi pana in nunta pe la 11 seara cine suna? Nasu sa ne intrebe daca poate sa vina la nunta si un prieten de-l lor dar care nu are bani si o sa nii dea la o sapt dupa nunta, noi rusinosi cum sa ii spunem lu nasu nu, si am spus da. Nu am mentionat ca si la biserica ne-a facut figuri ca noi ne-am dus sa fixam ora si sa platin taxa de cununie care trebuia sa ne-o returneze nasa si nasa a zis ca e de datoria mea ca eu ma cunun nu ea! Ok, mama s-a suparat foc si para ca nu e normal asa! Am zis poate asa o trebui desi mama are o varsta si a cununat la fini si la toti si-a facut datoria. Vine ziua cea mare nasii nu au vrut sa ii luam de acasa au vrut sa vina ei la ginere ni s-a parut dubios ca dupa nunta sa plece ca doua flori si nici macar la revedere!:(
grace009421
Postat pe 7 August 2012 12:18
Sa o numesc bataie de joc? In fine, asta este macar pb a fost rezolvata ..restul sa fiti voi bucurosi si sanatosi. Mai mentineti legatura?
kudika_17683
Postat pe 22 Aprilie 2013 10:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu cu studii, el fara.. 49 De la: iulia89 12 Iulie 2010 21:34
Superstitii haioase 113 De la: amalia79_healthy 26 Martie 2013 22:25
Cand nu se fac nunti? 34 De la: Jannine 3 Iulie 2010 17:58
nunta fara nas 35 De la: sabryna 20 Martie 2013 22:38
ce trebuie sa faca un cavaler de onoare ? 6 De la: imagineanuntiitale 20 Mai 2013 12:16