Setari Cookie-uri

Prinsa intre casatorie si cariera,un sfat ca rog?

Salutari tuturor,sa incep vorbind despre "dilema" mea...Urmeaza sa ma casatoresc in SUA cu un barbat de nota 10 dar am intampinat si o problema.De curand am aflat ca faculatea din Ro de medicina nu este recunoscuta in SUA iar daca merg acolo trebuie sa o iau de la 0,din nou ex de admitere si atatia ani de scoala concomitent cu serviciul in SUA,va fi f dificil.Ma simt prinsa intre alegrerea de a fi fericita alaturi de viitorul meu sot si faptul ca trebuie sa fac scoala din nou.A trecut cineva printr-o situatie similara?
kudika50ani
Postat pe 29 August 2011 10:12
In ce an de fac esti? faptul ca nu ti se recunoc studiile din ro e un raspuns oficial sau doar "umbla vorba"
_oktober_
Postat pe 29 August 2011 10:28
De la: Paloma85, la data 2011-08-29 10:12:46 Salutari tuturor,sa incep vorbind despre "dilema" mea...Urmeaza sa ma casatoresc in SUA cu un barbat de nota 10 dar am intampinat si o problema.De curand am aflat ca faculatea din Ro de medicina nu este recunoscuta in SUA iar daca merg acolo trebuie sa o iau de la 0,din nou ex de admitere si atatia ani de scoala concomitent cu serviciul in SUA,va fi f dificil.Ma simt prinsa intre alegrerea de a fi fericita alaturi de viitorul meu sot si faptul ca trebuie sa fac scoala din nou.A trecut cineva printr-o situatie similara?


Personal ,nu am trecut prin asa ceva,niciodata nu am pus sentimentele inaintea carierei!Este o situatie in care nimeni nu te poate ajuta prea mult, decat poate cu sfaturi,decizia urmand sa o iei numai tu,chiar fara a cere parerea viitorului sot!De ce spun aceasta?Este foarte greu sa o iei de la capat,in alta tara,nu iti va fi usor deloc!Cum crezi ca te va ajuta sotul tau ,sa treci de regretele dupa o profesie pentru care trebuie sa transpiri din nou, trecand prin furcile caudine?Cu nimic,iti spun eu!Ce inseamna "baiat de nota 10",in conceptia ta?Probabil el are un statut clar in SUA,tu ce fel de statut ai?Lui ii este foarte simplu totul,caci este la el in tara,dar tu va trebui sa te acomodezi unor conditii si factori de stres,pentru ca nu te vei simti implinita profesional si mai devreme sau mai tarziu,vor aparea frustrarile!Fericirea consta si in implinire personala,profesionala,nu numai in sarutari,imbratisari si viata de cuplu!Eu nu cred in fericirea unilaterala!Daca as fi in locul tau,nu mi-as periclita viitoarea cariera pentru un vis,e adevarat,de iubire,dar aceasta este parerea mea,nu trebuie sa o iei in calcul,caci este o pozitie personala pragmatica!Viata m-a invatat ca ,daca tu nu ai grija de tine si de viitorul tau,nimeni nu o va face!Tu ,gandeste-te cel mai bine la ceea ce urmeaza sa faci,consulta-te si cu familia ta si ia hotararea cea mai buna!In fond,tu esti cea care va trai departe de lumea noastra,nu noi!Bafta!
RAINBOWLADY
Postat pe 29 August 2011 10:37
De la: Paloma85, la data 2011-08-29 10:12:46 Salutari tuturor,sa incep vorbind despre "dilema" mea...Urmeaza sa ma casatoresc in SUA cu un barbat de nota 10 dar am intampinat si o problema.De curand am aflat ca faculatea din Ro de medicina nu este recunoscuta in SUA iar daca merg acolo trebuie sa o iau de la 0,din nou ex de admitere si atatia ani de scoala concomitent cu serviciul in SUA,va fi f dificil.Ma simt prinsa intre alegrerea de a fi fericita alaturi de viitorul meu sot si faptul ca trebuie sa fac scoala din nou.A trecut cineva printr-o situatie similara?


Stai sa ne intelegem Urmeaza sa te casatoresti si tu iti pui INCA o asemenea intrebare? Sa inteleg ca ai spus "DA" fara sa-l anunti si pe viitorul tau sot ca, de fapt, pui in balanta scoala si persoana lui?

Eu as spune cam asa: termini facutatea in RO si apoi cauti disperata o sansa si un loc de munca bine platit in afara tarii sau devii ca toti ceilalti avid dupa spaga sa poti supravietui in tara SAU
faci scoala acolo unde iti e familia, adica sotul. Daca iubesti medicina si-ti doresti cu adevarat sa devii medic, nu cred ca exista gandul "iar s-o iau de la inceput cu invatatul". N-ai o suta de ani, sanatoasa sa fii sa le poti face pe toate. DACA (O) VREI!


ps. Tot nu inteleg cum e cu "urmeaza sa ma casatoresc, dar .... ma mai gandesc daca-l iau sau raman la facultate"
rashela
Postat pe 29 August 2011 10:59
In primul rand intereseaza-te daca chiar nu e recunoscuta facultatea, poate trebuie sa dai doar niste diferente. In al doilea rand conteaza si nivelul tau de limba engleza. Si in al treilea si nu ultimul rand in locul tau as pleca fara sa ma uit inapoi decat sa devin medic in Romania. Asta in privinta carierei si in privinta dragostei as pleca daca chiar as fi sigura ca e de nota 10 sotul adica depinde de cat timp il cunosti si in ce mod ti-a aratat ca te poti baza 100% pe el.
monik21
Postat pe 29 August 2011 18:03
bitch pune mana si invata sa faci o mancare buna lasa fitzele
animallover
Postat pe 29 August 2011 18:06
Cred ca ar trebui sa iti termini aici o facultate, sa ai niste studii, nu doar pentru cariera, ci mai ales pentru tine. Barbati sunt peste tot si peste ``barbati de nota 10`` dai in orice colt al lumii. Crede-ma, nu orice barbat care este perceput drept ``print`` este si ``print``, unii sunt niste broaste raioase undercover, pentru aburirea prostutelor ca tine.
Eva32
Postat pe 30 August 2011 00:30
USMLE - UNITED STATES MEDICAL LICENSES EXAMINATION - se stie. Specializarea nu e recunoscuta, decat daca te duci direct la doctorat...etc. FACULTATEA - DIPLOMA se RECUNOASTE printr-un EXAMEN OFICAL tip grila. = ECHIVALAREA DIPLOMEI.
healthy005533
Postat pe 19 Septembrie 2011 23:22
experienta mea: am plecat din Rom in Olanda cand aveam 22 ani cu, pe-atunci, barbatul de nota 10...iar acum, de nota 5..:( . Am plecat fara facultatea din Rom pt ca am picat de cateva ori, iar in anul in care l-am intalnit pe fat-frumos as fi vrut ca in final sa ma duc la o facultate cu plata, ceea ce nu s-a mai intamplat pt ca m-am gandit ca va fii mai bine acolo unde plec si poate voi face facult. acolo. Planul a picat din primul an, pt ca sotul nu a avut banii necesari pt o facult in limba engleza care ar fi costat in jur de 10000 pe an. As fi putut face facult in limba olandeza care ar fi fost doar 2000 pe an...dar nu stiam limba!!!...Vreau sa-ti spun ca m-a afectat mult faptul ca nu am avut facult din tara...cu toate ca nu e chiar recunoscuta, dar totusi ai alta pozitie in momentul cand iti cauti un job...esti vazut altfel. Acum dupa 8 ani pot face un colegiu care e echivalentul facultatii.
Inapoi la dilema ta: nu am inteles bine daca ai terminat sau nu facult in Rom. daca nu ar fi bine sa o termini si apoi sa pleci. Daca sotul are bani sa-ti plateasca facult din SUA...atunci ar fi bine sa incepi imediat ce ai ajuns acolo, sa nu pierzi nici un an, pt ca iti va lua destul de mult pana o termini...Important e sa te asiguri ca ai banii necesari pt o alta facult acolo !!! asta daca e asa importanta cariera pt tine.
alen79
Postat pe 20 Septembrie 2011 01:19
De la: Paloma85, la data 2011-08-29 10:12:46 Salutari tuturor,sa incep vorbind despre "dilema" mea...Urmeaza sa ma casatoresc in SUA cu un barbat de nota 10 dar am intampinat si o problema.De curand am aflat ca faculatea din Ro de medicina nu este recunoscuta in SUA iar daca merg acolo trebuie sa o iau de la 0,din nou ex de admitere si atatia ani de scoala concomitent cu serviciul in SUA,va fi f dificil.Ma simt prinsa intre alegrerea de a fi fericita alaturi de viitorul meu sot si faptul ca trebuie sa fac scoala din nou.A trecut cineva printr-o situatie similara?


Asa e...trebuie sa o iei de la capat, daca vrei sa profesezi in SUA...daca vrei o cariera in state, merita efortul, pentru ca vei fi platita mult mai bine decat aici, desi si aici poti castiga f. bine daca esti un medic bun...personal, pentru un barbat nu as face chestia asta, as face-o, repet, doar daca as vrea o cariera in America...
kudika226898
Postat pe 20 Septembrie 2011 08:30
Ca sa faci medicina in AMERICA trebuie sa poti sa faci fata VITEZEI de acolo si CERINTELOR mari. Daca tu zici ca Licenta ti-a facut rau si nu dormi bine, cum o sa dai examen de recunoastere a DIPLOMEI acolo? Pentru STEP 1 - preclinic, sunt mai mult de 10 carti, cam 12 - 15, punctajul e CAPITAL si pentru asta trebuie invatat din seria de carti considerate cele mai bune - WILLIAMS & WILKINS ca mai sunt si altele ca BRS, considerate mai slabe. Si am senzatia ca se inregistreaza si durata raspunsului la teste; cu cat mai repede, cu atat punctajul e mai mare. Iar comunicarea acolo e capitala si aia discuta in viteza probleme mari in ENGLEZA AMERICANA care, cum spunea cineva pe internet, difera total de ce se invata in scoala la noi.
healthy005533
Postat pe 23 Septembrie 2011 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tu crezi in minuni? 3 De la: fatafrumoasa 19 Aprilie 2009 22:11
voi ce-ati face? 11 De la: Cristina___ 16 August 2009 17:07
relatii ciudate 70 De la: stem_29 13 Iulie 2010 13:13
Iubire imposibila 23 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:46
iubire intre veri 95 De la: 14 Decembrie 2012 09:57