Setari Cookie-uri

abuzul emotional

De la: PICCKARD, la data 2011-09-19 19:21:51
De la: lilu_67, la data 2011-09-11 19:29:56
De la: PICCKARD, la data 2011-09-02 12:30:45
De la: rashela, la data 2011-09-02 07:37:55Cred ca orice fiinta are tendinta sa dea peste bot, la propriu si la figurat, celor slabi. Si cu cat esti mai slab, mai cocosat, mai bun de primit, cu atat atragi mai multe.
DACA ne consideram intregi la minte, dar acceptam sa fim sacul de box al altei persoane, atunci numai noi suntem de vina.
Abuz emotional? Cuvinte inventate de cei slabi. Daca abuzul emotional exista, cum se face ca nu se raspandeste in masa, precum o molima?

"tot timpul ma injosea in fata prietenilor lui si nimic din ce faceam nu era bine" - Hai, nu, serios? Chiar tot timpul? Ma intreb unde erai TU in tot acest timp. Probabil cu ochii in pamant, nevazuta, neauzita.

Increderea in sine nu se vinde la colt de strada si nici nu ti-o da cu de-a sila cineva. O ai sau nu o ai. Adica esti in gasca celor slabi de care au nevoie cei puternici sau invers. Psihologul nu iti da solutii, te pune pe tine sa le cauti.


cei slabi n-or sa fie niciodata puternici decat poate in lumea de dincolo dar nici acolo
Fals,trebue doar sa vrei ....Problema este ca multi /multe nu stiu ce vor

daca stiu ce vor dar nu au tarie sa ceara sau sa cucereasca tot degeaba
deci daca nu esti puternic va trebui sa speri ca va mai exista o alta viata *dincolo*


Eu cred ca sunt doua feluri de slabiciune : - una venita din firea omului, ca asa este el facut...sa accepte tot ce i se impune cu autoritate de catre o alta persoana ori de catre societate, in general, fara prea mult discernamant...
- o alta, emotionala, venita de la persoana pe care o iubesti, de la "jumatatea" ta...
Par sa fie identice, dar eu cred ca nu sunt, caci se intampla ca persoane ce au o atitudine cat se poate de "puternica" in raport cu societatea, cu relatiile de seriviciu, relatiile de prietenie sa fie proportional, foarte slabi cu el/ea... si sa-i accepte toate magariile pentru mult timp (14 ani, de exemplu).
Cand slabiciunea aceasta se constientizeaza... apare decizia persoanei slabe, capabila sa fie din nou demna, sa nu accepte lipsa de respect...
Sunt acele situatii in care despre un cuplu se zice, cu referire la el ca "e sub papuc", sau cu referire la ea ca "e proasta"...
Asa cred
maimai_no1
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
abuzurile vodafon 1 De la: calcevflorica 23 Mai 2010 08:58
Ce ati alege intre ratiune si sentimente? 10 De la: yumalai 20 Mai 2009 21:06
mam indragostit 46 De la: roz5blue6lila7 16 Ianuarie 2011 17:55
Ce pareri aveti? 29 De la: miss_darine 7 Iulie 2011 21:47
marimea conteaza? 63 De la: dairaa 23 Iunie 2009 21:08