Setari Cookie-uri

operatie de hernie de disc cervicala c5-c6

Buna tuturor. Ma numesc Valentina Lazar. As dori sa va impartasesc si voua din experienta mea pre si post operatorie. Acum doua luni si ceva am inceput sa simt dureri in zona cefei, cu radiere spre bratul stang. Am crezut ca e o simpla febra musculara, sau ceva, dar durerea devenea din ce in ce mai intensa, si mi-am dat seama ca e ceva mult mai grav. Am mers la un neurolog in Focsani care m-a trimis sa fac un RMN, iar rezultatele acestuia erau clare: Hernie de disc cervicala c5-c6. Am intrebat care sunt metodele de vindecare la mai multi neurologi din oras, si oriunde mergeam, primeam cam acelasi raspuns: tratament, iar daca acesta nu imi amelioreaza durerea, va trebui sa se intervina chirurgical, doar ca mi se spunea sa evit operatia pe cat posibil, deoarece nu mai sunt medici competenti la noi in tara. Asa ca am stat si am cheltuit sume mari de bani pe tratament timp de o luna si ceva, iar in loc de vindecare, simteam ca e din ce in ce mai rau, imi scadeau simturile, miscarea gatului si a mainii stangi imi provocau dureri insuportabile, iar simtul tactil in mana stanga era aproape inexistent. Asa ca am hotarat sa ma informez, in legatura cu metodele chirurgicale. Am deschis frumos google, si am inceput sa caut. Dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca metoda de chirurgie prin folosirea unei proteze "cage" este mult mai benefica, datorita timpului scurt de recuperare, si al faptului ca aceasta nu se degradeaza in timp, spre deosebire de metoda clasica, prin prelevarea unui fragment de os din zona soldului.
Asa ca a aparut un nou cuvant in cautarea mea, "si anume "cage". Dupa alte nenumarate cautari am dat peste site-ul unui doctor din Bucuresti, si ceea ce ma impresionat, era faptul ca acesta opera prin aceasta metoda noua, cu folosirea unei proteze cage. In acea clipa parca am simtit ca acesta este cel care trebuie sa ma opereze. Numele acestui doctor neurochirurg este Marian Munteanu, de la Spitalul Militar Central, din Bucuresti. Am cautat datele de contact ale acestuia, si mi-am facut o programare pentru un control. Am mers la control, si diagnosticul a fost acelasi, doar ca domnul doctor Marian Munteanu mi-a spus ca trebuie sa intervina chirurgical. M-a programat pentru internare, si a doua zi m-a operat. Astazi se fac doua saptamani de la operatie si trebuie sa va marturisesc ca ma simt excelent, recuperarea este aproape completa, durerile sunt aproape inexistente, iar cicatricea aparuta in urma operatiei... abia se vede.
Am scris aceste randuri pentru a multumi domnului doctor neurochirurg Marian Munteanu, domnului doctor Popa Emil, si intregii echipe care m-a operat. Sunt oameni minunati in acest spital, desi poate suna neverosimil intr-o tara ca Romania.
Celor care le este frica de chirurgie, nu va mai faceti griji, am fost si eu in aceeasi situatie, si am amanat, dar acum regret acest lucru, abia dupa operatie mi-am dat seama ca trebuia sa fac acest lucru de mult timp. Mergeti cu incredere la Spitalul Militar Central, va asigur, ca veti fi uimiti de profesionalismul cu care veti fi tratati. In caz de ati fost diagnosticat cu hernie de disc cervicala, sau orice fel de hernie de disc, va recomand cu multa caldura acest spital. Daca doriti sa aflati mai multe, puteti merge pe site-ul domnului doctor: http://www.marianmunteanu.ro
O seara buna tuturor.
Lazar_Valentina
Postat pe 31 August 2011 21:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma sinucid. Cate pastile de distonocalm ar trebui sa iau ca sa fiu sigura ca reusesc? 297 De la: magda9 14 Octombrie 2019 23:07
Artroza tratament 5 De la: kudika_981590 11 August 2015 17:49
Ajutor!!!! 1 De la: kudika_1035757 11 Februarie 2019 17:36
Un psihopat se poate indragosti ? 60 De la: Baiat_virgin 14 Ianuarie 2013 16:46
HPV 18 134 De la: nykk 13 Ianuarie 2015 22:35