Setari Cookie-uri

Curba schimbarii(transformarii) personale si apoi sociale

Curba schimbarii
Victoriile particulare preced victoriile publice. Nu poti inversa acest proces, dupa cum nu poti recolta inainte de a insamanta. Totul se petrece din interior catre inafara.
In ciuda celor mai bune intentii, schimbarea nu aduce starea de bine din prima zi in care este aplicata si exista destui oameni care se opun insasi ideii de schimbare.
Exista mai multe aspecte care pot explica esecul schimbarii si opozitia in fata schimbarii.
In primul rand schimbarea organizationala/sociala/personala este o schimbare care VIZEAZA OAMENII. Nu este de ajuns de a inlocui sisteme, procese sau structuri ci este nevoie de a lucra cu oamenii. O schimbare ce implica oameni va trebuii sa ia in mod obligatoriu in calcul si schimbarea oamenilor. Fiecare persoana implicata in schimbari sufera o perioada de TRANZITIE personala, care uneori poate presupune anumite pierderi, alteori restrangerea puterii sau prestigiului sau chiar diminuarea resurselor/veniturilor.
“TOTUL SE PETRECE DIN INTERIOR catre INAFARA” – inseamna de fapt abordarea reala a fi-a face-a avea. Majoritatea oamenilor se concentreaza pe o abordare inversa realitatilor universale. Ei cred ca daca vor avea ceva in viata lor (bani, pozitie, o relatie deosebita s.a. din exterior) pot face ceva in exterior (sa-si cumpere, sa obtina ceea ce doresc – masina, casa, excursii, familie s.a.) dupa care vor fi, se vor simti intr-un anume fel (fericiti, multumiti, impliniti s.a.) ne vazand importanta INTERIORULUI PROPRIU.
In realitate aceasta abordare este ineficienta pentru ca se bazeaza pe "ILUZIA ASTEPTARII". Si in afaceri ca si in plan personal acest lucru este adevarat – nu poti astepta sa-ti pice bani din cer pentru a te simti ‘puternic’ si a investi. In primul rand e necesar sa investesti in tine (sa depui eforturi pentru a-ti dezvolta abilitatile si caracterul – a fi), apoi aplici in practica tehnicile de comunicare, negociere, investitii s.a. – a face, si in cele din urma obtii succesul (financiar sau de alta natura – a avea) prin care vei deveni multumit, implinit, puternic – din nou a fi. Iar ciclul se repeta, in mod continuu, de la acest nou nivel.Si in afaceri (indiferent ca e vorba de o companie sau de o persoana independenta), ca si in viata, oamenii au nevoie SA INVESTEASCA IN cele patru mari dimensiuni ale propriei fiinte : FIZIC,MENTAL, EMOTIONAL si SPIRITUAL. Iar aceasta investitie trebuie sa dea roade in plan social, in cadrul mediului, societatii in care traiesc : oamenii si companiile sa se integreze si mai eficient si sa obtina succes – de preferinta succesul pe termen lung, conform paradigmei castig-castig (win-win), din care intreaga societate va beneficia.
Marlena_psiho
Postat pe 15 Octombrie 2011 12:19
De la: Marlena_psiho, la data 2011-10-15 12:19:27Curba schimbarii
Victoriile particulare preced victoriile publice. Nu poti inversa acest proces, dupa cum nu poti recolta inainte de a insamanta. Totul se petrece din interior catre inafara.
In ciuda celor mai bune intentii, schimbarea nu aduce starea de bine din prima zi in care este aplicata si exista destui oameni care se opun insasi ideii de schimbare.
Exista mai multe aspecte care pot explica esecul schimbarii si opozitia in fata schimbarii.
In primul rand schimbarea organizationala/sociala/personala este o schimbare care VIZEAZA OAMENII. Nu este de ajuns de a inlocui sisteme, procese sau structuri ci este nevoie de a lucra cu oamenii. O schimbare ce implica oameni va trebuii sa ia in mod obligatoriu in calcul si schimbarea oamenilor. Fiecare persoana implicata in schimbari sufera o perioada de TRANZITIE personala, care uneori poate presupune anumite pierderi, alteori restrangerea puterii sau prestigiului sau chiar diminuarea resurselor/veniturilor.
“TOTUL SE PETRECE DIN INTERIOR catre INAFARA” – inseamna de fapt abordarea reala a fi-a face-a avea. Majoritatea oamenilor se concentreaza pe o abordare inversa realitatilor universale. Ei cred ca daca vor avea ceva in viata lor (bani, pozitie, o relatie deosebita s.a. din exterior) pot face ceva in exterior (sa-si cumpere, sa obtina ceea ce doresc – masina, casa, excursii, familie s.a.) dupa care vor fi, se vor simti intr-un anume fel (fericiti, multumiti, impliniti s.a.) ne vazand importanta INTERIORULUI PROPRIU.
In realitate aceasta abordare este ineficienta pentru ca se bazeaza pe "ILUZIA ASTEPTARII". Si in afaceri ca si in plan personal acest lucru este adevarat – nu poti astepta sa-ti pice bani din cer pentru a te simti ‘puternic’ si a investi. In primul rand e necesar sa investesti in tine (sa depui eforturi pentru a-ti dezvolta abilitatile si caracterul – a fi), apoi aplici in practica tehnicile de comunicare, negociere, investitii s.a. – a face, si in cele din urma obtii succesul (financiar sau de alta natura – a avea) prin care vei deveni multumit, implinit, puternic – din nou a fi. Iar ciclul se repeta, in mod continuu, de la acest nou nivel.Si in afaceri (indiferent ca e vorba de o companie sau de o persoana independenta), ca si in viata, oamenii au nevoie SA INVESTEASCA IN cele patru mari dimensiuni ale propriei fiinte : FIZIC,MENTAL, EMOTIONAL si SPIRITUAL. Iar aceasta investitie trebuie sa dea roade in plan social, in cadrul mediului, societatii in care traiesc : oamenii si companiile sa se integreze si mai eficient si sa obtina succes – de preferinta succesul pe termen lung, conform paradigmei castig-castig (win-win), din care intreaga societate va beneficia.




Sunt totalmente de acord cu tine,de fapt am invatat acelasi lucru,dar tot nu vad unde vrei sa ajungi cu acest text!!!!El este aplicabil in toate domeniile si de catre toti cei interesati sa se dezvolte ca individ si sa isi accentueze abilitatile si sa ajunga la performantele dorite!Cine este interesat il poate citi si adapta la propria-i persoana,chiardaca i se va parea munca de Sisif,caci lucrul cu oamenii si in special cu propria persoana,este extrem de dificil!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Octombrie 2011 12:32
Cu alte cuvinte : omul cat traieste, INVATA !!
Nu poti sa spui, am facut o facultate si sunt expert in domeniu respectiv. Daca vrei sa fi un bun profesionist, trebuie sa fi la curent cu tot ce e nou, iar noutatile ,,curg'' zilnic in viata noastra. A, mai e vorba de ambitie. Asta in legatura cu ,,totul se petrece din interior catre inafara '' . Companiile trebuie sa stimuleze acest sentiment , sa lucreze la psihicul si sufletul oamenilor lor. Vor avea de castigat. Un muncitor multumit, va veni cu drag la serviciu si se vor vedea si rezultatele.
GHEISA_ALBA
Postat pe 30 Octombrie 2011 07:14
Buna dimineata,am citit acest articol si la inceput am fost impresionata,mi-am spus cita dreptate are dar,gindind mai departe la atitea si atitea exemple din jurul nostru,nu mai sunt de acord..Depinde,recunosc nu intotdeauna,de mediul,de familia in care te nasti,de oamenii pe care ii ai linga tine si cred ca toti ne nastem perfecti,buni,iubitori,dar la un moment dat realizezi ca ai aparut intr-o societate nedreapta,disperata,in care fiecare este cu ochii pe celalalt,o societate in care predomina individualismul si asta se vede puternic inca din prima zi in colectivitate cind copilul este dus la gradinita.Ai crescut un inger pe care societatea il transforma si la un moment dat te intrebi unde ai gresit,da trebuie sa ne schimbam in primul rind unii fata de ceilalti,dar trebuie sa primim o educatie in acest sens si nu acasa pentru ca acasa sta destul de putin impreuna,trebuie schimbat invatamintul,mentalitatea,trebuie sa recunoastem ca fiecare dintre noi are ceva bun,particularitati,trebuie sa ne ajutam,sa ne ridicam unii pe ceilalti,trebuie sa fim un tot unitar! dar la noi din nefericire,numai biserica mai poate face ceva dar si acolo se duce ,,cineva,, sa atentioneze ca acel cineva nu trebuie ajutat...Ti se pune calificativul repet fara dubii,din scoala primara si uneori ai foarte mult de tras,de luptat pentru a dovedi ca esti un element bun,o fiinta normala,dar a te umili in fata altora care se cred mai buni,in fata unora cu mult tupeu,nu este in firea ta.Unii sunt investiti cu putere,altii o dobindesc pe parcurs prin o puternica personalitate,dar,ajutati,altii trebuie sa stea cu botul pe labe! CINETREBUIE SA SE SCHIMBE!!!Poate ar trebui sa fie cit mai multi psihologi si cabinete,dar,consultatiile sa fie decontate din fondul CASMB..
kudika402381
Postat pe 30 Octombrie 2011 08:26
interesant ca mai sunt oameni care gandesc asa cu toate ca sunt tentat sa cred ca e un extras din vro lucrare filozofica .
sunt putini oameni in aceasta epoca a vitezei si goanei dupa beneficii materiale care se mai gandesc si la dezvoltarea lor interioara si spirituala.
in general pe aceste forumuri de socializare ajung oameni mai in masura sa inteleaga dar sunt si multi care cauta ceea ce ar gasi mai repede pe alte siteuri
PICCKARD
Postat pe 30 Octombrie 2011 08:48

pe de alta parte eu cred ca oamenii au in genele lor inca de la conceptie anumite calitati si nu cred ca un om prost se poate dezvolta mai mult decat ii permite spiritul si implicit nici un om daruit cu bunatate si alte calitati inalte nu poate cobora decat prin accidente fizice sau psihice.
deci sunt de parere ca noi putem sa ne punem in valoare spiritul fara a invata de la altii pentru ca stim din noi cum sa ne comportam
PICCKARD
Postat pe 30 Octombrie 2011 08:59
Buna . Parerea mea este ca daca doresti sa te transformi poti ,dar trebuie mult sa muncesti eu o stiu pe propria piele ca uneori societatea te poate face sa nu mai aiba rost sa te strofoci atat ca sa schimbi ceva si sa incerci sa fii mai altfel.In ziua de azi daca cineva vede ca poti in ciuda dificultatilor pe care viata ti le ofera si vrei sa faci un bine si sa ajuti te considera fraier si nu stie cum sa te indeparteze mai repede .Din pacate asta e realitatea.
Este bine sa ne schimbam pentru noi .
gdeia
Postat pe 30 Octombrie 2011 09:18
De la: gdeia, la data 2011-10-30 09:18:27Buna . Parerea mea este ca daca doresti sa te transformi poti ,dar trebuie mult sa muncesti eu o stiu pe propria piele ca uneori societatea te poate face sa nu mai aiba rost sa te strofoci atat ca sa schimbi ceva si sa incerci sa fii mai altfel.In ziua de azi daca cineva vede ca poti in ciuda dificultatilor pe care viata ti le ofera si vrei sa faci un bine si sa ajuti te considera fraier si nu stie cum sa te indeparteze mai repede .Din pacate asta e realitatea.
Este bine sa ne schimbam pentru noi .

sau cel mult pentru cineva apropiat sufleteste daca nu cumva e 100% compatibil si nu e nevoie de nici o schimbare
PICCKARD
Postat pe 30 Octombrie 2011 09:24
In general schimbarile sunt benefice pt.propia noastra persoana...insa,sunt putini oameni dispusi sa se schimbe pentru "asta"...odata ce vrei sa te schimbi vei realiza ca cei din jurul tau nu sunt dispusi sa-ti accepte aceste "mofturi", incepi sa realizezi ca prioritatile tale nu mai corespund cu a celor din jurul tau, si asta poate deveni o problema..familia, prietenii, nu numai ca-ti spun ca ai luat-o "pe aratura", iti spun ca nu te incadrezi in normele impuse de societate...dar din punctul meu de vedere este foarte important sa te simti tu bine in pielea ta...acum voi cita pe cineva care a scris pe acest site" cu alte cuvinte egoismul nu dauneata grav sanatatii".
faith74
Postat pe 30 Octombrie 2011 12:05
Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)
brunusmagnus
Postat pe 30 Octombrie 2011 12:54
Da. Este o tema interesanta, care merita sa fie tratata cu seriozitate...!!!
kudika000390
Postat pe 30 Octombrie 2011 13:09
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!
PICCKARD
Postat pe 30 Octombrie 2011 13:13
Care ar fi noutatea punctului de vedere?
De la Schopenhauer" citare" libera: suntem ceea ce suntem, ceea ce avem si cum ne vad ceilalti.
Si dezvoltam ceea ce conteaza.Pentru fiecare.
luckyday
Postat pe 30 Octombrie 2011 14:11
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 13:13:52
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!


dispretul tau fata de femei este atat de evident, incat se vede.
guru_ion
Postat pe 30 Octombrie 2011 14:13
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:13:12
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 13:13:52
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!


dispretul tau fata de femei este atat de evident, incat se vede.

nu te relaxa! dispretul pentru tine este infinit mai mere decat pentru cea mai otreapa femeie
PICCKARD
Postat pe 30 Octombrie 2011 14:49
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 14:49:10
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:13:12
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 13:13:52
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!


dispretul tau fata de femei este atat de evident, incat se vede.

nu te relaxa! dispretul pentru tine este infinit mai mere decat pentru cea mai otreapa femeie


este ceea ce simti tu si n-am sa fac nimic sa-ti rederessez starea.

dar citind ce scrii mai sus, asta reiese. in mod evident. ca dispretuiesti femeile.
guru_ion
Postat pe 30 Octombrie 2011 14:55
Ceea ce cred eu ca merita retinut este ordinea: a fi, a face si apoi a avea. Ideea e ca uneori habar n-avem cine suntem cu adevarat. Adica, nu constientizam. Si asta nu cred ca o putem afla muncind cu noi insine. Cred ca mai degraba suntem fortati sa aflam. Nu sunt multi cei ce-si bat capul cu ei insisi asa, degeaba! Ne obisnuim asa de mult cu noi incat, singura grija este sa reactionam bine la factorii externi. Cind ni se intimpla insa ceva, ceva ce ne face sa suferim, atunci incepe adevarata cautare a sinelui si a resurselor interioare. Bine, nu toata lumea isi cauta sinele si resursele interioare. Dar, trebuie sa subliniez, doar in urma unei traume sufletesti ajungi sa stii si sa probezi cine esti cu adevarat.
kudika339608
Postat pe 30 Octombrie 2011 16:22
@381 , sper sa nu fiu indiscreta daca te intreb pe unde umbla copilul tau daca sta acasa mai putin decat cele 4 maxim ore pe care le petrece la gradinita / scoala ? tare va mai place sa aruncati pisica moarta in curtea vecinilor .
@brunus magnus - poate sunt banalitati , dar , culmea , aceste banalitati au inceput sa aiba din ce in ce mai multi hai sa le spunem practicanti , in timp ce bisericile vechi si noi incep sa isi piarda pe rand adeptii . de ce oare ?
@picckard 1) prostia , ca multe alte calitati umane e relativa . tu , de exemplu , poate esti mai inteligent ca mine dar cu siguranta esti mult mai prost ca einstein ( chiar daca a fost corigent la vremea lui )
2 ) mai sunt si femei care scriu astfel de carti , si , daca nu ne-ati fi ,, legat " langa cratita si scutece timp de mii de ani , poate ca lumea acum ar fi fost mai buna . pentru ca voi iubiti cu capul ( care dintre ele e mai putin important) , in timp ce noi gandim cu inima
3 ) chiar esti misogin ?! - oricum e alegerea ta si chiar nu are impotanta pentru mine .
perce_neige
Postat pe 30 Octombrie 2011 17:34
De la: perce_neige, la data 2011-10-30 17:34:49 pentru ca voi iubiti cu capul ( care dintre ele e mai putin important) , in timp ce noi gandim cu inima

Asta chiar nu mi-a placut. De fapt... nu numa' ca nu mi-a placut, dar e total neadevarat. Noi gandim, iar voi iubiti. Cu ce... asta este intr-adevar o buna intrebare, dar nu uita esentialul : noi gandim iar voi iubiti.
alegro6543
Postat pe 30 Octombrie 2011 17:38
VIATA NE SCHIMBA CU FIECARE MINUT,ZILE,ANI DAR SI MEDIUL IN CARE TRAIM,ISI ARE UN CUVINT DE ZIS.
NE SCHIMBAM MEREU,IN FUNCTIE DE VREME SI SITUATIE,DE MULTE ORI LA 180 GRADE.
SINTEM MEREU IN MISCARE PT CEVA-CARE INSEAMNA VIATA,SUFLET,INIMA.
Titanika
Postat pe 31 Octombrie 2011 00:05
De la: polin, la data 2011-10-31 00:05:39VIATA NE SCHIMBA CU FIECARE MINUT,ZILE,ANI DAR SI MEDIUL IN CARE TRAIM,ISI ARE UN CUVINT DE ZIS.
NE SCHIMBAM MEREU,IN FUNCTIE DE VREME SI SITUATIE,DE MULTE ORI LA 180 GRADE.
SINTEM MEREU IN MISCARE PT CEVA-CARE INSEAMNA VIATA,SUFLET,INIMA.


treaba cu intoarcerile bruste la 180 de grade e tot atributul femeilor care nu au nevoie de mare scofala pentru asi renega si cele mai propri afirmatii si promisiuni
PICCKARD
Postat pe 31 Octombrie 2011 05:49
De la: perce_neige, la data 2011-10-30 17:34:49@381 , sper sa nu fiu indiscreta daca te intreb pe unde umbla copilul tau daca sta acasa mai putin decat cele 4 maxim ore pe care le petrece la gradinita / scoala ? tare va mai place sa aruncati pisica moarta in curtea vecinilor .
@brunus magnus - poate sunt banalitati , dar , culmea , aceste banalitati au inceput sa aiba din ce in ce mai multi hai sa le spunem practicanti , in timp ce bisericile vechi si noi incep sa isi piarda pe rand adeptii . de ce oare ?
@picckard 1) prostia , ca multe alte calitati umane e relativa . tu , de exemplu , poate esti mai inteligent ca mine dar cu siguranta esti mult mai prost ca einstein ( chiar daca a fost corigent la vremea lui )
2 ) mai sunt si femei care scriu astfel de carti , si , daca nu ne-ati fi ,, legat " langa cratita si scutece timp de mii de ani , poate ca lumea acum ar fi fost mai buna . pentru ca voi iubiti cu capul ( care dintre ele e mai putin important) , in timp ce noi gandim cu inima
3 ) chiar esti misogin ?! - oricum e alegerea ta si chiar nu are impotanta pentru mine .


sunt de acord si e clar ca totul e relativ dar eu am zis ca in general oamenii nu se schimba prea mult oricat ar invata.poate cel mult sa-si descopere de-a lungul timpului anumite calitati sau capacitati ascunse .

2- eu am IQ de 186 deci mai mare decat einstein si am ramas corigent la matematica in ultimul an de liceu. am dat corigenta dar am refuzat sa mai dau bacul tocmai pentru ca fiind mai nebun ca einstein mi-am zis ca e inutila o diploma atata timp cat fetitele apetisante aveau functii si salarii mai mari datorita nurilor lor. mentionez ca am facut liceul la seral
PICCKARD
Postat pe 31 Octombrie 2011 05:57
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:55:01
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 14:49:10
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:13:12
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 13:13:52
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!


dispretul tau fata de femei este atat de evident, incat se vede.

nu te relaxa! dispretul pentru tine este infinit mai mere decat pentru cea mai otreapa femeie


este ceea ce simti tu si n-am sa fac nimic sa-ti rederessez starea.

dar citind ce scrii mai sus, asta reiese. in mod evident. ca dispretuiesti femeile.


eu dipretuiesc prostia indiferent de sex iar tu esti demn de dispretul meu
PICCKARD
Postat pe 31 Octombrie 2011 05:58
De la: luckyday, la data 2011-10-30 14:11:11Care ar fi noutatea punctului de vedere?
De la Schopenhauer" citare" libera: suntem ceea ce suntem, ceea ce avem si cum ne vad ceilalti.
Si dezvoltam ceea ce conteaza.Pentru fiecare.


eu unu prefer sa fiu ceea ce sunt .ceea ce vad ceilalti e important dar nu poti face pe plac tuturor
incercarea unora de a se adapta cerintelor altora este sortita esecului in timp.
PICCKARD
Postat pe 31 Octombrie 2011 06:02
ar trebui sa iei lucrurile asa cum sunt fara sa te gandesti de ce se intampla asa.nu putem schimba oamenii dar ne putem schimba pozitia noastra prin felul de a gandi prin felul cum luam anumite lucruri in calcul. toate nemultumirile noastre vizavi de altii nu ar trebui luate in calcul si trebuie sa ne punem intrebarea tot timpul cine sunt eu ce vreau eu si ce trebuie sa fac eu.daca ne raportam tot timpul la altii ca ala face ca ala drege riscam sa ne pierdem pe noi luat fiecare in parte.ar trebui sa fim in primul rand preocupati de noi,de la noi vin multumirile nu de la altii .cand primesti sa zicem aprecieri de la atii te bucuri dar nu ai o bucurie pe termen lung si te trezesti tot nemultumit.cine aduce si cine aduna nemultumirea in interiorul nostru ?noi si nimeni altcineva.trebuie sa invatam sa traim
kudika127260
Postat pe 31 Octombrie 2011 07:27
de acord cu tine.as mai scrie ceva dar nu am timul necesar acum.
kudika127260
Postat pe 31 Octombrie 2011 07:30
De la: PICCKARD, la data 2011-10-31 05:58:59
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:55:01
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 14:49:10
De la: guru_ion, la data 2011-10-30 14:13:12
De la: PICCKARD, la data 2011-10-30 13:13:52
De la: brunusmagnus, la data 2011-10-30 12:54:36Ar fi frumosdaca cine face cut & paste ar cita sursa.
In acest caz, e vorba de un pasaj lui Stephen Covey, "Eficienta in 7 trepte" sau, in originala, "The seven habits of highly effective people".
As adauga ca autori ca Stephen Covey au un talent fantastic in a spune siruri de banalitati cum daca ar fi mari constientizari...:-)


eram convins ca e copy@ paste. oricat as fi de nemisogin tot nu as crede ca o femeie poate scoate asa ceva din ea. si semnez pentru asta!


dispretul tau fata de femei este atat de evident, incat se vede.

nu te relaxa! dispretul pentru tine este infinit mai mere decat pentru cea mai otreapa femeie


este ceea ce simti tu si n-am sa fac nimic sa-ti rederessez starea.

dar citind ce scrii mai sus, asta reiese. in mod evident. ca dispretuiesti femeile.


eu dipretuiesc prostia indiferent de sex iar tu esti demn de dispretul meu


desi dispretuiesti femeia, te comporti exact cum crezi ca se comporta o femeie; atribut dat de tine mai sus, cu intoarcerea la 180 de grade.
am sa o pun pe seama incapacitati tale temporare de gandire. sau nu
guru_ion
Postat pe 31 Octombrie 2011 07:31
Sau mai simplu zis, ai ceea ce esti, dai ceea ce ai si nimc bun nu se va intampa in viata ta pana cand nu intelegi ca nimic nu iti apartine. Bafta!
lisaU
Postat pe 31 Octombrie 2011 11:55
greu cu ...curba asta transformata...greu.Te schimbi pana te transformi sau te curbezi pana socializezi ?Ca personal,n-am nimic sa ma curbez pana ma schimb personal si ma transform social...
nicossia
Postat pe 31 Octombrie 2011 12:07
De la: nicossia, la data 2011-10-31 12:07:12greu cu ...curba asta transformata...greu.Te schimbi pana te transformi sau te curbezi pana socializezi ?Ca personal,n-am nimic sa ma curbez pana ma schimb personal si ma transform social...


Am ametit ce de opturi......
GHEISA_ALBA
Postat pe 31 Octombrie 2011 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atacuri de panica,va rog ajutati-ma 25 De la: kudika368691 18 Februarie 2011 00:18
noduli la san 140 De la: iddoll 30 Ianuarie 2017 15:13
nervii.... 41 De la: kudika226898 4 Octombrie 2010 19:49
ketamina=heroina? 13 De la: killy 13 Decembrie 2012 16:21
hernie a inghinanala 4 De la: Cassey_ 22 Mai 2009 11:04