Setari Cookie-uri

As dori sa imi raspunda un medic sau cineva care a mai trecut prin asta ....

In urma unor injectii cu ampicilina mi-au ramas niste duluri dureroase la atingere care nu se resorb in nici un fel . Invatati-ma ce sa fac cind ma lovesc mor de durere si de accea as vrea un raspuns competent
Se mai pot resorbi vreodata ?
Va multumesc anticipat pt raspuns ,
Diana
kudika421403
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:24
De la: kudika421403, la data 2011-09-04 22:24:40 In urma unor injectii cu ampicilina mi-au ramas niste duluri dureroase la atingere care nu se resorb in nici un fel . Invatati-ma ce sa fac cind ma lovesc mor de durere si de accea as vrea un raspuns competent
Se mai pot resorbi vreodata ?
Va multumesc anticipat pt raspuns ,
Diana


ai mai facut astfel de injectii inainte ? Nu toti oamenii tolereaza ampicilina, de aceea inainte, daca nu ai mai facut injectii cu ampicilina, cel care iti face injectia trebuie sa-ti testeze toleranta la astfel de injectii. Problema oricum nu se rezolva pe forum ci la medic.
Gelico
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:29
depinde cu ce til prepara cu apa distilata sau ser fiziologic ... si vezi k se pot infecta asa ca mergi la medic . da persoana care ti le face nu a vazut cum se manifesta locu sau ca e ceva in neregula?
oanascumpik
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:48
depinde cu ce til prepara cu apa distilata sau ser fiziologic ... si vezi k se pot infecta asa ca mergi la medic . da persoana care ti le face nu a vazut cum se manifesta locu sau ca e ceva in neregula?
oanascumpik
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:48
Injectiile cu ampicilina le-am facut acum 7 luni , si de aceea sint disperata pt ca nu stiu de ce nu se resorb
Am facut f multe injectii in trecut cu mincortid - sufar de insuficienta cortico-suprarenala , faceam 2 pe saptamina ani intregi am facut si asa ceva nu mi s-a intimplat ca la fiolele astea de ampicilina
S-apoi asta intreb , la ce medic sa merg , ma poate ajuta cineva ?
kudika421403
Postat pe 5 Septembrie 2011 21:15
De la: kudika421403, la data 2011-09-05 21:15:03 Injectiile cu ampicilina le-am facut acum 7 luni , si de aceea sint disperata pt ca nu stiu de ce nu se resorb
Am facut f multe injectii in trecut cu mincortid - sufar de insuficienta cortico-suprarenala , faceam 2 pe saptamina ani intregi am facut si asa ceva nu mi s-a intimplat ca la fiolele astea de ampicilina
S-apoi asta intreb , la ce medic sa merg , ma poate ajuta cineva ?


Buna, daca locul unde ai facut injectiile sunt rosii si cu o temperatura mai ridicata decat restul corpului, sa mergi urgent la un medic dermatolog, sau chirurg!
kudikay
Postat pe 5 Septembrie 2011 21:21
De la: kudika421403, la data 2011-09-04 22:24:40 In urma unor injectii cu ampicilina mi-au ramas niste duluri dureroase la atingere care nu se resorb in nici un fel . Invatati-ma ce sa fac cind ma lovesc mor de durere si de accea as vrea un raspuns competent
Se mai pot resorbi vreodata ?
Va multumesc anticipat pt raspuns ,
Diana


Da,se resorb,durerile ce le resimti la atingere,sunt drept urmare a serului injectat intramuscular!Puterea de resorbtie este prea mica si din aceasta cauza persista durerile.Si la injectiile cu penicilina,apar aceleasi crampe,dar toate acestea dispar in timp.Ca remedii ,poti face masaj usor in zona afectata,pentru asta putand folosi o crema analgezica,poti consulta un farmacist sau poti mergi la plafar si sa solicti produsul respectiv.Deasemenea,poti aplica comprese cu cuburi de gheata,pe zona afectata si acestea,trebuie sa fie schimbate periodic,pana dispare durerea!In cazul in care apare flegmon in zona intramusculara,mergi la medic pentru consult.
RAINBOWLADY
Postat pe 5 Septembrie 2011 22:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pb cu fierea si colesterolul de la anticonceptionele?! HELP 3 De la: kudika025094 8 Iunie 2009 18:00
Noduli la Sân 2 De la: kudika226898 15 Decembrie 2011 08:40
ScOATERE TATUAJ 6 De la: blaa 30 Ianuarie 2010 21:32
??? 4 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 19:55
mancarime insuportabila de gingii 28 De la: Summer_ 8 Decembrie 2010 00:14