Setari Cookie-uri

PE CARARI DE MUNTE-2011

BUNA tuturor; ati dori sa vedeti pe unde am mai fost anul acesta ?! ei, bine, iata: asa cum am promis, in aceasta primavara-vara, am fost in calatorie pe cont propiu cu cortul de unul singur. Si in aceasta vara, am poposit pe meleaguri Vilcene,deoarece ma atrage aceasta zona de mic copil. Am Campat in padure pe o panta in apropierea Strandului Termal din Caciulata (valea-Caciulatei ) ,pe undeva prin spatele Hotelului -Traian, in apropierea strandului Termal. De aici, am inceput sa filmez, valea Oltului in amonte,unde am observat o renovare a Hotelurilor Caciulata-Cozia si Oltu, revizitarea Mn.Cozia, a barajului Cozia, luarea de vederi a virfului Cozia cu releele si crestele ce coboara agale spre valea Oltului si nu numai. Dupa o scurta incursiune prin imprejur, am mers pe valea Oltului ,pina in dreptul pensiuni-restaurant LOTRISOR, care se afla pe malul drept al OLTULUI. De aici m-am abatut pe un drum forestier de circa 2,5-3 km pina la cascada LOTRISOR. Doamne, ce aer curat si frumusete peisagistica se afla in aceea zona, ca nu-ti mai vine sa pleci de acolo. Cascada Lotrisor e mult mai inalta pe versantul muntelui ,decit cascada Urlatoarea dintre Busteni si Poiana Tapului,dar amindoua sint foarte frumoase. Aici, e momentul de recreere si refacere a trupului , dupa perioade de munca si stres. Dupa aceasta, am revenit pe valea Prahovei, unde am urcat la Babele,si de aici cu aparatura de filmat pe oceta densa,am luat in primire traseul catre virful OMU. Dupa coborirea de pe virful Omu, am trnversat ceva prin munte, dupa care am urcat din nou la releu,iar dupa aceea ,am mers la Crucea Caraiman, si coborirea la Babele,urcind si coborind ,am tranversat pltoul Bucegilor pe jos, cu o pofta si ambitie de necrezut, pentru un om, la peste 60 de ani, si la care se adauga a 5 excaladare a muntilor BUCEGI. Am coborit de pe munti, si am pus cortul pe Valea Cerbului, ca de abia am mai gasit un loc in aceasta perioada. Cea mai fericita zi, afost atingerea virfuluyi OMU LA 2507 m, si astfel VISUL MEU SA IMPLINIT...>>> Am trait si inca traiesc CLIPA. Calatoriti si dv. si sa vedeti ce frumos si bine e. Vidioclipurile si foto, le puteti gasi si viziona pe YOUTUBE ,( truscaify-nume) pe ww.recif-taf.blogspot.com , pe Facebook@truscaf.com, pe Picasa Album , pe Wordpress.com ,yahoo! Flickr ,Twitter etc. PS: Pe Kudika momentan nu se poate posta. Multumesc pentru atentie. Comentarii-Impresii-limbaj-Critici...>>> astept.
kudika374727
Postat pe 5 Septembrie 2011 01:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tabara de aventiura si initiere in supravietuire la Bassen Pension*** - Bazna 1 De la: hangiul 3 Martie 2010 08:48
Cine vrea sa mearga in IORDANIA 20 De la: lazy001865 21 Februarie 2010 13:49
-----FLORIILE--ROMANIEI 1 De la: kudika374727 17 Aprilie 2011 16:04
cursuri scuba NAUI - Octopus Sub 1 De la: octopussub 1 Iunie 2010 00:13
la munte in bulgaria 17 De la: lazy000872 15 Martie 2010 23:22