Setari Cookie-uri

Voi ce credeti?

Buna fetelor.
De cateva zile incoace se intampla ceva straniu cu corpul meu, mai exact de vreo doua saptamani.
Noaptea nu reusesc sa ma odihnesc, ma trezesc noaptea cu pofta de mancare, azi dimineata la 04:00 m-am ridicat din pat si m-am dus sa mananc, sanii ma dor la o simpla atingere, pofta de mancare nu se manifesta doar noaptea ci si ziua mananc mult mai mult, acuz dureri de cap, ma simt usor ametita, ziua sunt tot mai obosita.
Pe mine ma mira pentru ca inainte nu aveam pofta de mancare.
Seara cand pun capul pe perna ma ia somnul dar spre dimineata dupa 03:00 incepe sa mi se faca foame, am avut nopti cand m-am trezit si pe la 01:00 cu pofta de mancare, desi ultima masa o iau la 20:00-21:00.
Vreau sa spun ca inainte nu aveam probleme cu somnul, dormeam profund, peste zi mancam ca sa traiesc
Mentionez ca peste o saptamana termin de luat Yasmine si ar trebui sa-mi vina CM, pasila de peste zi uneori uit sa o iau dar a doua zi le iau pe ambele(pastiluta din ziua precedenta+pastiluta din ziua respectiva), am inteles ca nu e nici o problema daca a doua zi le iau pe ambele.
Sunt la al treilea blisture de yasmine asa ca nu pot pune simptomele astea pe seama anticonceptionalelor.
Ma gandeam ca as putea fi insarcinata. O sa astept pana la CM sa vad si dupa o sa imi fac niste analize.
Voi ce credeti?
pussy
Postat pe 26 Septembrie 2011 09:08
De la: pussy, la data 2011-09-26 09:08:02Buna fetelor.
De cateva zile incoace se intampla ceva straniu cu corpul meu, mai exact de vreo doua saptamani.
Noaptea nu reusesc sa ma odihnesc, ma trezesc noaptea cu pofta de mancare, azi dimineata la 04:00 m-am ridicat din pat si m-am dus sa mananc, sanii ma dor la o simpla atingere, pofta de mancare nu se manifesta doar noaptea ci si ziua mananc mult mai mult, acuz dureri de cap, ma simt usor ametita, ziua sunt tot mai obosita.
Pe mine ma mira pentru ca inainte nu aveam pofta de mancare.
Seara cand pun capul pe perna ma ia somnul dar spre dimineata dupa 03:00 incepe sa mi se faca foame, am avut nopti cand m-am trezit si pe la 01:00 cu pofta de mancare, desi ultima masa o iau la 20:00-21:00.
Vreau sa spun ca inainte nu aveam probleme cu somnul, dormeam profund, peste zi mancam ca sa traiesc
Mentionez ca peste o saptamana termin de luat Yasmine si ar trebui sa-mi vina CM, pasila de peste zi uneori uit sa o iau dar a doua zi le iau pe ambele(pastiluta din ziua precedenta+pastiluta din ziua respectiva), am inteles ca nu e nici o problema daca a doua zi le iau pe ambele.
Sunt la al treilea blisture de yasmine asa ca nu pot pune simptomele astea pe seama anticonceptionalelor.
Ma gandeam ca as putea fi insarcinata. O sa astept pana la CM sa vad si dupa o sa imi fac niste analize.
Voi ce credeti?



Prima greseala pe care ai facut-o de cand ai inceput sa iei contraceptive,este aceea ca nu le iei conform regulilor impuse de prospectul respectiv!Anticonceptionalele se iau ZILNIC,la aceeasi ora prestabilita,nu se trece peste acea ora si cu atat mai mult nu se iau pastilele in mod dezordonat!Deci,cine ti-a spus ,ca in momentul in care uiti sa iei o pastila si poti lua a doua zi doza dubla,este un nestiutor!Neadministrarea corecta a anticonceptionalelor poate duce la aparitia unei sarcini nedorite,pe de o parte si pe de alta parte,poate conduce la dereglari hormonale,printre acestea enumarandu-se si declansarea apetitului la hrana!Cel mai indicat sfat este acela de a urmari venirea menstrei si in caz contrar,sa mergi la medicul ginecolog care ti-a prescris contraceptivele,in vederea consultului specific!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 09:26
Scrie si in prospect ca daca uiti doza zilnica a doua zi se ia si pastiluta din ziua precedenta.
Multumesc pt timpul acordat.
Dar vis-a-vis de temerea mea si de simptomele mele pare a fi de ce ma feresc?
pussy
Postat pe 26 Septembrie 2011 10:38
In primul rand: cand ai o problema de sanatate, ceva ce te ingrijoreaza, mergi la medic. Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci, nu sa ceri pareri de la publicul larg.

In al doilea rand: de fiecare data cand uiti o pastila, eficacitatea contraceptivelor scade drastic, chiar daca iei pastila in fereastra necesara (cu cat mai aproape de sfarsitul acestei ferestre, cu atat mai mare riscul de sarcina). Cea mai mare perioada pe care am intalnit-o pana acum este de 12 ore, 24 de ore sunt sigura ca inseamna pastila uitata si punct. Citeste prospectul mai cu atentie, se prea poate sa fii indemnata sa iei pastila uitata oricum ca sa nu te incurci, sa stii cand se termina blisterul si sa nu-ti dai ciclul peste cap. De asemenea sunt sigura ca se spune sa folosesti inca o metoda contraceptiva precum prezervativul timp de 2 saptamani, pentru a fi sigura.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 13:40
De la: kudika_pudika, la data 2011-09-26 13:40:18In primul rand: cand ai o problema de sanatate, ceva ce te ingrijoreaza, mergi la medic. Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci, nu sa ceri pareri de la publicul larg.

In al doilea rand: de fiecare data cand uiti o pastila, eficacitatea contraceptivelor scade drastic, chiar daca iei pastila in fereastra necesara (cu cat mai aproape de sfarsitul acestei ferestre, cu atat mai mare riscul de sarcina). Cea mai mare perioada pe care am intalnit-o pana acum este de 12 ore, 24 de ore sunt sigura ca inseamna pastila uitata si punct. Citeste prospectul mai cu atentie, se prea poate sa fii indemnata sa iei pastila uitata oricum ca sa nu te incurci, sa stii cand se termina blisterul si sa nu-ti dai ciclul peste cap. De asemenea sunt sigura ca se spune sa folosesti inca o metoda contraceptiva precum prezervativul timp de 2 saptamani, pentru a fi sigura.


Am citit instructiunile.
O sa ajung si la doctor dar am zis sa astept pana la CM sa vad daca imi vine si apoi imi voi face analizele necesare.
pussy
Postat pe 26 Septembrie 2011 14:19
Dar semnul de intrebare consta in pofta de mancare zi si noapte, acum mananc, peste o ora iar mi se face foame ceea ce inainte nu se intampla.
Ma doare capul si fara o aspirina nu dovedesc, sunt si balonata, merg la baie cam des sa urinez, imi vine sa stau tolanita in pat toata ziua chiar daca beau cafea peste zi.
pussy
Postat pe 26 Septembrie 2011 14:24
Pai ce sa zic, poate o sa gasesti si un medic pe aici care sa-ti faca consult pe net. Poate o sa gasesti wannabe medici care sa-ti faca consult pe net. Poate o sa gasesti persoane neavizazte care sa-si dea cu presupusul. Sau poate gasesti persoane ca mine care iti spun ca raspunsurile le gasesti NUMAI cu un cosult fata in fata cu medicul.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccin pentru rh negativ 1 De la: healthy014492 29 Martie 2010 18:16
un mic ajutor? 18 De la: iulia_stratulat 24 August 2011 10:32
vand vaccin rh negativ 1 De la: kudika296119 27 Iulie 2010 18:40
O Problema!!! 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:24
infertilitatea - tratamente 170 De la: 2 Iunie 2019 15:32