Setari Cookie-uri

Detartraj

Medicul stamoatolog la care am fost mi-a recomandat un detartraj cu ultrasunete pt curatarea danturii si pt combaterea pietrei care cik imi afecteaza gingia. Exista vreun risc la care at fi supusi dintii mei, cum ar fi afectarea smaltului si implicit riscul de a aparea carii mult mai usor? :D:D:D de fapt intreb e simpla: ce riscuri implica detartrajul?
ionelushh
Postat pe 4 Octombrie 2011 00:15
De la: ionelushh, la data 2011-10-04 00:15:27Medicul stamoatolog la care am fost mi-a recomandat un detartraj cu ultrasunete pt curatarea danturii si pt combaterea pietrei care cik imi afecteaza gingia. Exista vreun risc la care at fi supusi dintii mei, cum ar fi afectarea smaltului si implicit riscul de a aparea carii mult mai usor? :D:D:D de fapt intreb e simpla: ce riscuri implica detartrajul?


Risti sa-ti pierzi dintii daca NU faci detartajul.
ilumax_76
Postat pe 4 Octombrie 2011 05:50
detartrajul tb facut o data la 6 luni sau, poftim, la un an. detartraj ultrasunete, periaj profesional ºi fluorizare-daca este cazul(daca ai o sensibilitate a smaltului dintilor). eu mi-am facut toate astea acum 2 luni si nici nu costa mult:150 ron.ar tb sa fim putin mai informati in ceea ce priveste igiena, nu degeaba suntem printre ultimii si la folosirea pastei de dinti. deci, mergi cu toata increderea si fa-ti-l, chiar e necesar!
lizzylight
Postat pe 10 Octombrie 2011 07:36
De la: ionelushh, la data 2011-10-04 00:15:27Medicul stamoatolog la care am fost mi-a recomandat un detartraj cu ultrasunete pt curatarea danturii si pt combaterea pietrei care cik imi afecteaza gingia. Exista vreun risc la care at fi supusi dintii mei, cum ar fi afectarea smaltului si implicit riscul de a aparea carii mult mai usor? :D:D:D de fapt intreb e simpla: ce riscuri implica detartrajul?



Detartrajul este o metoda moderna de indepartare a tartrului dentar ,a petelor colorate de pe suprafata dintelui si in unele afectiuni subgingivale.El nu implica niciun risc atata timp cat nu se aplica haotic,intrucat folosit fara o recomandare a medicului stomatolog,poate duce la desprinderea unor fragmente de smalt sau de cement si nu numai atat.Medicul iti va da toate detaliile privitoare la ritmicitatea folosirii detartrajului!Chiar tinand strict de estetica cavitatii bucale,nu se recurge la acest mod de igienizare a dintilor,in mod necontrolat!
RAINBOWLADY
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:14
Nu este dureros si chiar trebuie facut,ti-o spun din proprie experienta;poti chiar sa vanezi ofertele care apar pe site-urile de reduceri,chiar merita
magdas
Postat pe 11 Octombrie 2011 15:23
Chiar acum este oferta la cabinetul din Baneasa
kudika063423
Postat pe 13 Octombrie 2011 09:35
la dertatarj din asta,daca nu e aparatul sau medicul bun,sau si una si alta,risti sa-ti scurtcircuitezi nervii si nu se mai repara nicodata,o sa ajungi asa
Indiana_Jones
Postat pe 13 Octombrie 2011 09:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
S.O.S. miros picioareleeeee 24 De la: adriana_florescu 26 Ianuarie 2015 17:59
cum va mentineti bronzul?? 13 De la: kudika174057 14 Septembrie 2010 22:07
cresterea sprancenelor 41 De la: mariana_veronik2009 3 Februarie 2015 14:09
vreau un raspuns sincer! 13 De la: giulianna 20 Martie 2011 01:26
OFER DOUA PISICUTE 16 De la: dodutnegrut 10 Martie 2010 16:17