Setari Cookie-uri

Haideti sa ne .. detoxifiem!!!

Buna, kudikutelor. Am 22 de ani, sunt fumatoare si uneori ma abat de la stilul de viata SANATOS.Cunoscatoarele stiu despre ce vorbesc: daca ma ia foamea in oras si nu am nimic la mine, uneori mai incerc si un hamburgher plin de E-uri, calorii goale si ,,bombardat'' cu grasimi.Sa nu mai zic ca traiesc pe Terra , intr-un oras aglomerat iar poluarea ma afecteaza si pe mine atat exterior cat si interior :).Mi-am propus sa urmez un regim de detoxifiere , diferit de cele pe care le-am facut in ceilalti ani, adica mergeam in magazinele naturiste si apelam la tincturi si alte ,,minuni'' care nu mi-au oferit nici un rezultat.Cine si ce stie? Si poate odata cu sfaturile ce ( poate ) o sa mi le acordati, va mai ganditi si voi ca ar cam fi cazul sa facem un pic de ordine in organism.Ce ziceti? Astept sfaturi.Pupici.
Queen_Alla
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:54
si eu m am apucat de fumat.macar fumez slabe.cand mi e foame bag o tigara si imi trece.si dupa aia ma doare inima.eu iti recomand pt detoxifiere:omega 3 si b complex.si eu mananc numai prostii:(((((((
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:57
Eu iti recomand sa-ti faci cam 1 litru -1 litru jumate de ceai in fiecare zi, indulcit cu indulcitori; il lasi sa se raceasca si ai propriul tau ice tea, dupa gustul tau chiar.
Mie imi place sa fac ceai earl grey cu arome sau ceai verde cu menta sau ceai de vanilie cu scortisoara si cuisoare.... combinatiile sunt infinite, imaginatie sa ai.

Postat pe 1 Decembrie 2008 20:44
Merci, fetelor.O sa incerc sa fac ce mi-ati recomandat.Cat despre ceai, eu beau zilnic cam 0.5 l de ceai verde cu iasomie.E o.k, dar parca ...De Omega 3 (ca detoxifica ) nu am stiut.Merci.O zi extraordinara.
Queen_Alla
Postat pe 2 Decembrie 2008 12:09
De fumat fumez si eu, vreo 7-8 tigari pe zi...e adevarat, din alea slabe....De asemenea, cand sunt in oras si mi-e foame, bag ce gasesc...
Am auzit ca mancarea de la Mec creeaza dependenta (bine, si multe altele am auzit despre mancarea asta pe care de la o vreme o consum cam des)

Ziceati voi de ceaiuri...atentie la cel negru:contine cofeina (inclusiv astea de pe piata:lipton &stuff)
si atentie la ceaiul verde: creste tensiunea...

Am avut o perioada in care ma "luptam cu mine" sa mananc sanatos si in cantitati cat mai mici...dar parca am obosit...
ramo_88
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:40
ramo, pai nimic nu face bine in exces...eu in fiecare zi imi fac alt fel de ceai. Cat despre tensiune, la mine nu-i bai ca oricum o am mica

Postat pe 9 Decembrie 2008 16:43
Sa stii ramo, k ai dreptate in ce priveste mancarea de la Mac.Eu , anul trecut mai k n-am luat-o pe ulei.Nu mancasem de la Mac pana anul trecut, cand , intr-o zi am mancat un Ham ( cum ii spun fetele de p-acolo), era cea mai apropiata sursa de ,,mancare''prin zona in care ma perindam.Deci, am mancat unul , nu mi-a parut nasol, pana cand m-am trezit ca de cate ori eram in zona, nu mergeam la o alimentara dupa un mar si un baton de cereale ci ...la Mac,si mi-am dat seama ca meniul meu mai continea cartofi prajiti, si Fanta.Mare mi-a fost ...mirarea.M-am gandit:,,Cum am ajuns sa fac asta?Si tot atunci mi-am raspuns: las' ca nu mor daca mananc azi unul, saptamana viitoare:las' ca nu-i bai daca mananc doi, ca am o foame de lup, si to asa.Daca mie , care mi-am dat seama la timp imi era greu sa nu intru la Mac cand eram in zona, oare ce fac cei ce mananca asa de cativa ani? Am uitat sa spun ca dupa 1 luna , din care, 13 zila am mancat de la Mac, m-am ingrasat 5 kg. Acuma mi se face rau doar cand miros produsele acela. Ma ingrijoreaza copii: zilnic vad cum ies de la Mac cu ,,alimente'' si culmea, de mana cu parintii. V-am pupat.Apropo de ceaiul verde: din cate stiu , nu creste tensiunea, chiar scade nivelul de colesterol rau, poate depinde de organism, mai sunt si exceptii.
Queen_Alla
Postat pe 10 Decembrie 2008 17:54
De la: crista_galli, la data 2008-12-09 16:43:13ramo, pai nimic nu face bine in exces...eu in fiecare zi imi fac alt fel de ceai. Cat despre tensiune, la mine nu-i bai ca oricum o am mica


Si eu am tensiunea mica, dar dupa cateva luni in care am baut ceai verde (si nu in exces, o cana dimineata) a ajuns de la 9 cat aveam eu la 14...o fi fost poate de la altceva, dar doctora a zis ca de la ceai...si tin sa spun ca de slabit n-am slabit de la el...poate sunt eu mai ciudata....
ramo_88
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:32
pai ramo,treaba cu ceaiul , cred ca depinde de organism si daca alternezi si cu altceva.Incearca-l pe ala cu iasomie, iasomia accelereaza metabolismul, cauta pe google ceai de iasomie si o sa vezi, si nu numai, are si alte calitati, mie imi place, il beau cu placere.
Queen_Alla
Postat pe 11 Decembrie 2008 20:49
mmm o sa-l incerc

Revenind la mancarea nesanatoasa...azi am trecut pe langa Mec...am mers inca 2 metri si m-am intors sa-mi iau un ham

ma urasc pt asta...dar gata, nu mai mananc de la Mec

Strigati "HEI" daca sunteti de-ai mei!
ramo_88
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:48
prin detoxifiere se intelege eliminarea toxinelor acumulate dealungul timpului in organims...filtrul principal al organismului uman este ficatul...filtreaza aprox 2.000.000 L sange zilnic...prin el trec toate produsele care sunt toxice organismului,iar de acolo mai departe sunt 4 cai de eliminare: 1)prin rinichi si urina
2)prin colon si fecale
3)prin piele(transpiratie)
4)prin plamani pe caile respiratorii
problema grava este ca aceste toxine acumulate in organism si neeliminate ne slabesc sistemul imunitar,iar din aceasta cauza se pot instala boli generate de bacterii,ciuperci,virusuri,fungi, chiar si cancer(sistemul imunitar slabit numai recunoaste celulele dezvoltate anormal-canceroase-deci nu le mai poate anihila si elimina din organism)
problema arzatoare pt noi ce traim aceste timpuri este alimentatia,alimente pline de coloranti si conservanti sintetici care ne intoxica,poluarea din mediul in care traim-mii de masini care lasa in urma lor mii de tone de reziduuri pe care apoi noi le inspiram-,stress-ul in care traim si multi alti factori...
eu folosesc cu mare succes un produs care se numeste RIOVIDA (un suc obtinut din ceva fructe,mere,afine,struguri,boabe de soc,rodie,acai si care are in componenta si "factori de transfer",care sunt descoperirea cea mai mare in domeniul medicinei preventive !!!
silviu_m74
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:45
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:38
Dragele mele, cum sa incep....mai dati-o in aia a masii de treba.
Ceai necru, ceai verde, ceai de plante exotice....Dar de batrina urzica nu ati auzit? De trei-frati-patati, de papadie, de soc adica de plantele care cresc la paralele 45 acolo unde si voi traiti dragelor, de aste ce spuneti? De cura de pepeni rosii vara, de cura de struguri toamna, de zeama de varza murata (mai bogata in vit. C decit zeama de lamiie), de remediile noatre traditionale, romanesti pe care atita lume de atitea mii de ani le foloseste ce stiti?
Orice lichid in exces creste tensiunea la urma urmei.Nu trebuie sa bem lichid mult deodata ca organismul nostru se poarta ca un teren in seceta cind ii dai prea multa apa.
Si daca stiti ca junk food-ul/fast food-ul dauneaza de ce mai mincati? De ce nu va faceti dimineata un sandwich extra sa-l aveti in posetica? De ce nu mergeti la un lacto-bar pentru o sana sau un iaurt in loc de Ham de la Mac? De ce soda cind este apa minerala imbuteliata sau apa plata?
Omega-3 nu e detoxifiant, e bun doar pentru scaderea colesterolului.Mai bine niste multivitamine care dupa cum spunea cineva protejeaza ficatul.
Incercati macar o zi pe saptamina sa nu mincati carne sau macar nu carne rosie.
Folositi miere de albine in loc de zahar si atentie la indulcitori : unii sunt dinamita pentru organism.
Si cel mai bun sfat pe care pot sa vi-l dau este : dimineata cind va treziti beti un pahar mare cu apa normala, la temperatura camerei, asa pe stomacul gol.Daca nu va e sete luati cu inghitituri mici pina va imbracati/aranjati.Important e ca acest pahar cu apa sa fie baut inainte de a baga orice altceva in gura.Dupa cum le spun si copiilor mei va spun si vou "va spala interior". Cu timpul corpul se va obisnui si va va cere apa de dimineata.
Incercati sa va apropiati de pamintul din care v-ati nascut si pe care traiti dragele mele forumiste.
Oricum e de apreciat si numai faptul ca fete tinere ca voi isi pun probleme de detoxifiere intr-o lume atit de ...intoxicata.
micabis
Postat pe 10 Ianuarie 2009 19:58
e simplu mai putine lipide ,mai multe legume si fructe ,sucuri naturale ,
si gata detoxifierea ,eventual un ceai....fara alcool musai ..creste apetitul ,fara mek si altele de acest gen ...
danutzza_stefi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:07
si tutun ca am uitat ...stimuleaza secretia gastrica ....ok
danutzza_stefi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:08
De la: rxdana, la data 2009-01-10 20:08:52si tutun ca am uitat ...stimuleaza secretia gastrica ....ok



detaliaza te rog...ce se intampla daca secretia gastrica creste?
ramo_88
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:06
inseamna ca tii foame mai des.
Queen_Alla
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:07
De la: Queen_Alla, la data 2009-01-12 19:07:50inseamna ca tii foame mai des.
exact ..
danutzza_stefi
Postat pe 12 Ianuarie 2009 20:13
saluty!
incearca sa renunti la carnea de porc, sa mananci sanatos, insemnand fructe, legume... sa bei lapte, sa mananci branzetui, iti garantez ca te vei simti mai bine!
free26
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:24
ma bucur ca exista persoane care isi fac griji de alimentatia din ziua de azi. dureros este ca suntem prea bombardati de toxine din toate partile si este din ce in ce mai greu sa facem fata. noi ca noi dar ce te faci cu generatia tanara care o sa auda de mancare sanatoasa doar din cartile de istorie. acum cateva zile am vazut un documentar despre ce vrea sa faca Noua Ordine Mondiala. documentarul se numeste "agenda esoterica" si il gasiti pe google este tradus in romaneste. este incredibil ce se intampla acum la nivel mondial. vedeti-l si o sa intelegeti inca odata in plus ca trebuie sa avem multa grija de ce mancam si ce bem. apropo de detoxifiere eu si sotia mea am facut o cura de detoxifiere cu produsele herbalife. si in ciuda prezicerilor facute de "prietenii" nostrii care vedeau asta si care spuneau sa nu luam prostiile alea de plante ca nu-s bune ca o sa murim, dupa 2 ani ma simt excelent , am slabit 14 kg in 3 luni si sotia mea 17, intre timp ea s-a lasat de fumat fara sa realizeze asta, pur si simplu nu i-a mai cerut organismul. dar nu va amagiti ca o cura de detoxifiere poate sa te ajute daca nu combinati asta cu un stil de viata sanatos si dupa, adica apa multa, mancare cat se poate gatita de voi, si mai ales miscare multa. aduceti-va aminte de vechea bicicleta, sau daca nu aveti mergeti cateva statii pe jos pana acasa si mancati multe fructe nemodificate genetic. ar fi multe de spus dar inainte de toate aveti nevoie de o vointa de fier, nu doar sa incepeti azi si dupa 3 zile sa va lasati si peste 2 luni iar sa incepeti si tot asa. bafta.
sorin_herbalife
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:51
De la: free26, la data 2009-01-26 14:24:46saluty!
incearca sa renunti la carnea de porc, sa mananci sanatos, insemnand fructe, legume... sa bei lapte, sa mananci branzetui, iti garantez ca te vei simti mai bine!
ce aveti fetelor cu carnea de porc???ca se mananca de sute de ani si na murit nimeni pana acuma....decat iaurt si sana cu adaosuri sintetice,mai bine o friptura de porc din porcul lui nea ion de la tara care nu este crescut cu ingrasaminte....
silviu_m74
Postat pe 11 Februarie 2009 15:07
Lacto-bar? Mai exista asa ceva?
Kathara
Postat pe 12 Februarie 2009 00:21
si eu fumez ...as putea spune chiar foarte mult,iar de ceva timp am un stil de viata foarte nesanatos,nu mai tin cont de ceea ce mananc,miscare nu prea mai fac....pt ca mereu aman mersul la sala:(si in acest stil m`am si ingrasat 10 kg..chiar nu stiu ce e de facut:)
lavinutzza
Postat pe 12 Februarie 2009 10:33
Bune primele sfaturi date de Silviu m74 si Micabis.

Omega 3 e un antioxidant. De la ceai verde nu se slabeste.

Postat pe 12 Februarie 2009 11:00
Am o curiozitate de cand Omega 3 este antioxidant/?vreau raspuns la adresa stevensegal 83@yahoo.com?Nu faceti confuzie!
naturistul1
Postat pe 13 Februarie 2009 20:52
Daca ceri consultatie particulara iti trimit tarifarul.

Postat pe 15 Februarie 2009 10:36
De la: stevensegal83, la data 2009-02-13 20:52:28Am o curiozitate de cand Omega 3 este antioxidant/?vreau raspuns la adresa stevensegal 83@yahoo.com?Nu faceti confuzie!



Tu macar stii ce e ala antioxidant ??

Postat pe 16 Februarie 2009 19:51
Georgia99
Omega 3 este un produs ce are in componenta;ulei de peste,acid eicosapentaenoic,acid docosahexaenoic,este un ulei,acizii Omega3 pot prevenii cancerul de san,cancerul de colon,.Consumul de ulei de peste ofera sperante si celor bolnavi de psoriazis,se mai poate folosi si in dureririle reumatice.Acizii grasi nesaturati sunt deosebit de sensibili fata de radicalii liberi ,de aceea in paralel cu administrarea uleiului de peste se recomanda consumul de preparate antioxidante.Sper sa aveti mila sa-mi dati o nota de trecere.Stevensegal83@yahoo.com.!!!!!
naturistul1
Postat pe 16 Februarie 2009 21:23
Hello
Thanks for your message please can you send me your email address so that i can write and tell you more about my self I hope you approve so we can chat soon ok
nn_wllm
Postat pe 16 Februarie 2009 21:27
De la: stevensegal83, la data 2009-02-16 21:23:41Georgia99
Omega 3 este un produs ce are in componenta;ulei de peste,acid eicosapentaenoic,acid docosahexaenoic,este un ulei,acizii Omega3 pot prevenii cancerul de san,cancerul de colon,.Consumul de ulei de peste ofera sperante si celor bolnavi de psoriazis,se mai poate folosi si in dureririle reumatice.Acizii grasi nesaturati sunt deosebit de sensibili fata de radicalii liberi ,de aceea in paralel cu administrarea uleiului de peste se recomanda consumul de preparate antioxidante.Sper sa aveti mila sa-mi dati o nota de trecere.Stevensegal83@yahoo.com.!!!!!



stiu si eu ce e ala stres oxidativ, acizi grasi nesaturati, le stiu si structurile, stai linistit

Postat pe 16 Februarie 2009 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Implant mamar 47 De la: kudika_1020285 10 Noiembrie 2016 14:29
Dieta 19 De la: Olimpia73 19 August 2015 14:52
Apa vie GAV 11 De la: Dor_a 9 Iunie 2009 14:56
buna 2 De la: Yharr 14 Iulie 2011 13:29
Marturii dulci! 1 De la: Cristina_s_Cakes_1 25 Iulie 2012 11:21