Setari Cookie-uri

incalzire termica vs incalzire electrica

buna dimineata
am ridicat o casa la rosu din caramida si sunt intro mare dilema nu stiu ce tip de incalzire sa aleg as inclina spre incalzire prin centrala termica electrica sau prin panouri radiante .Diferanta dintre gaze si energia electrica este foarte mare ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa aleg ,mentionez ca ,casa este izolata ciu polistiren de 100 mm eps 80 zidurile exterioare au o grosime de 40 cm
suprafa ta casei este de aproximativ 130 mp si camerele au o inaltme de aproximativ 2,40 m
multumesc
kudika384392
Postat pe 5 Octombrie 2011 10:07
De la: kudika384392, la data 2011-10-05 10:07:25buna dimineata
am ridicat o casa la rosu din caramida si sunt intro mare dilema nu stiu ce tip de incalzire sa aleg as inclina spre incalzire prin centrala termica electrica sau prin panouri radiante .Diferanta dintre gaze si energia electrica este foarte mare ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa aleg ,mentionez ca ,casa este izolata ciu polistiren de 100 mm eps 80 zidurile exterioare au o grosime de 40 cm
suprafa ta casei este de aproximativ 130 mp si camerele au o inaltme de aproximativ 2,40 m
multumesc

cu panouri solare, combinata cu o centrala pe gaz si lemne...
PRALEA_
Postat pe 5 Octombrie 2011 10:20
De la: kudika384392, la data 2011-10-05 10:07:25buna dimineata
am ridicat o casa la rosu din caramida si sunt intro mare dilema nu stiu ce tip de incalzire sa aleg as inclina spre incalzire prin centrala termica electrica sau prin panouri radiante .Diferanta dintre gaze si energia electrica este foarte mare ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa aleg ,mentionez ca ,casa este izolata ciu polistiren de 100 mm eps 80 zidurile exterioare au o grosime de 40 cm
suprafa ta casei este de aproximativ 130 mp si camerele au o inaltme de aproximativ 2,40 m
multumesc



Izolatia locuintei este apreciabila,nu sunt motive pentru eforturi deosebite in ceea ce priveste incalzirea locuintei si drept urmare ,poti opta pentru tipul de centrale cu incalzire pe baza de lemne si care prezinta si posibilitatea adaptarii la alimentarea electrica,asta in cazul in care te poti aproviziona cu lemne pentru incalzit si daca iti doresti acest tip de centrala!La suprafata locuintei tale,ar trebui sa optezi pentru o centrala de 45KW,dar poti solicita informatii suplimentare la magazinul de profil!Centrala electrica poate fi o optiune singulara pentru incalzirea locuintei tale.
RAINBOWLADY
Postat pe 5 Octombrie 2011 11:29
multumesc
dar problema este ca nu am prea mult spatiu in curte pt o centrala cu lemne si de accea inclin spre cea electrica cat despre gaze nici nu vine vorba
kudika384392
Postat pe 5 Octombrie 2011 17:56
Eu zic ca la cum este izolata casa, o centrala electrica poate face fata foarte bine.
GeorgianaBB
Postat pe 8 Octombrie 2011 22:53
Pentru a stabili care este cea mai bunã metodã, trebuie stabilit necesarul de cãldurã.Calculul necesarului de cãldurã se face pentru: pierderile de cãldurã prin elementele ce dau spre spaþii neîncãlzite (podele, tavane, ziduri, ferestre, uºii) + încãlzirea aerului ventilat + adausuri pt. orientare ºi suprafeþe reci. Pentru podele, tavane, ziduri, ferestre, uºii
trebuie precizat natura materialului (cãrãmidã, beton. BCA, et), iar ferestrele au ºi ele transfer termic diferit. Pentru zidul dv. k = 0,21, care trebuie înmulþit cu suprafaþa (mp) x diferenþa de temperaturã interior-exterior. Vã pot face calculul, (gratuit bineînþeles), dacã doriþi la adresa de e-mail ianirizo@yahoo.com
ian_condo
Postat pe 20 Noiembrie 2011 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PVC RAMPLAST 2 De la: kudika_9058 4 Iunie 2012 10:12
cada cu hidromasaj 10 De la: kudika_32608 6 Octombrie 2013 21:37
RIGIPS 2 De la: gygy 16 Iulie 2010 23:50
Help :) 3 De la: Macika00 30 Iulie 2012 19:06
cherestea ieftina sau fara factura 3 De la: kudika384392 29 August 2013 15:50