incalzire termica vs incalzire electrica

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

kudika384392 Avatarul lui kudika384392

4 mesaje
Oras: bucuresti

buna dimineata
am ridicat o casa la rosu din caramida si sunt intro mare dilema nu stiu ce tip de incalzire sa aleg as inclina spre incalzire prin centrala termica electrica sau prin panouri radiante .Diferanta dintre gaze si energia electrica este foarte mare ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa aleg ,mentionez ca ,casa este izolata ciu polistiren de 100 mm eps 80 zidurile exterioare au o grosime de 40 cm
suprafa ta casei este de aproximativ 130 mp si camerele au o inaltme de aproximativ 2,40 m
multumesc
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika384392, la data 2011-10-05 10:07:25buna dimineata
am ridicat o casa la rosu din caramida si sunt intro mare dilema nu stiu ce tip de incalzire sa aleg as inclina spre incalzire prin centrala termica electrica sau prin panouri radiante .Diferanta dintre gaze si energia electrica este foarte mare ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa aleg ,mentionez ca ,casa este izolata ciu polistiren de 100 mm eps 80 zidurile exterioare au o grosime de 40 cm
suprafa ta casei este de aproximativ 130 mp si camerele au o inaltme de aproximativ 2,40 m
multumesc

cu panouri solare, combinata cu o centrala pe gaz si lemne...
Cat traiesc sunt viu!
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika384392, la data 2011-10-05 10:07:25buna dimineata
multumesc

Izolatia locuintei este apreciabila,nu sunt motive pentru eforturi deosebite in ceea ce priveste incalzirea locuintei si drept urmare ,poti opta pentru tipul de centrale cu incalzire pe baza de lemne si care prezinta si posibilitatea adaptarii la alimentarea electrica,asta in cazul in care te poti aproviziona cu lemne pentru incalzit si daca iti doresti acest tip de centrala!La suprafata locuintei tale,ar trebui sa optezi pentru o centrala de 45KW,dar poti solicita informatii suplimentare la magazinul de profil!Centrala electrica poate fi o optiune singulara pentru incalzirea locuintei tale.
Now it's me.Who's next?
kudika384392 Avatarul lui kudika384392

4 mesaje

multumesc
dar problema este ca nu am prea mult spatiu in curte pt o centrala cu lemne si de accea inclin spre cea electrica cat despre gaze nici nu vine vorba
GeorgianaBB Avatarul lui GeorgianaBB

273 mesaje

Eu zic ca la cum este izolata casa, o centrala electrica poate face fata foarte bine.
ian_condo Avatarul lui ian_condo

29 mesaje

Pentru a stabili care este cea mai bun metod, trebuie stabilit necesarul de cldur.Calculul necesarului de cldur se face pentru: pierderile de cldur prin elementele ce dau spre spaii nenclzite (podele, tavane, ziduri, ferestre, uii) + nclzirea aerului ventilat + adausuri pt. orientare i suprafee reci. Pentru podele, tavane, ziduri, ferestre, uii
trebuie precizat natura materialului (crmid, beton. BCA, et), iar ferestrele au i ele transfer termic diferit. Pentru zidul dv. k = 0,21, care trebuie nmulit cu suprafaa (mp) x diferena de temperatur interior-exterior. V pot face calculul, (gratuit bineneles), dac dorii la adresa de e-mail ianirizo@yahoo.com