Setari Cookie-uri

Usi interioare: lemn sau termopan?

Buna seara, ne apucam sa renovam apartamentul pe care tocmai l-am cumparat si probabil ca o sa incepem cu usile (asa se procedeaza, nu?); problema e ca nu stim ce fel de usi sa punem. Stim ca cele din lemn (de fapt MDF) sunt mai estetice, dar nu vrem ca dupa 1-2 ani sa fim nevoiti sa le schimbam. Cele de termopan sunt mai rezistente si in plus si izoleaza, fonic si termic, dar nu mi se par prea potrivite pentru interior. Pe de alta parte nici nu pot sa ma gandesc cum vor arata peste 2-3 ani usile din MDF de la baie si bucatarie.
Voi ce ma sfatuiti?
healthy009442
Postat pe 6 Octombrie 2011 20:42
De la: healthy009442, la data 2011-10-06 20:42:02Buna seara, ne apucam sa renovam apartamentul pe care tocmai l-am cumparat si probabil ca o sa incepem cu usile (asa se procedeaza, nu?); problema e ca nu stim ce fel de usi sa punem. Stim ca cele din lemn (de fapt MDF) sunt mai estetice, dar nu vrem ca dupa 1-2 ani sa fim nevoiti sa le schimbam. Cele de termopan sunt mai rezistente si in plus si izoleaza, fonic si termic, dar nu mi se par prea potrivite pentru interior. Pe de alta parte nici nu pot sa ma gandesc cum vor arata peste 2-3 ani usile din MDF de la baie si bucatarie.
Voi ce ma sfatuiti?


Pentru interior iti recomand usi din lemn pur,nu din inlocuitori!Lemnul prezinta garantie de lunga durata !Este estetic,se ingrijeste si se intretine usor!Usile din Aluminiu sau PVC,nu sunt recomandate pe interioare!Sunt bune ca izolant dar nu permit aerisirea si se va produce condens in spatiile respective.Eu am la baie usa din lemn,daca se face o aerisire corespunzatoare dupa fiecare utilizare a baii,nu apar probleme la aceasta.Usile cu geamuri termopane se pot folosi la terase,balcoane,nicidecum in interiorul locuintei.Poti consulta un design-er de
interioare sau un arhitect.
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Octombrie 2011 21:02
[ Pentru interior iti recomand usi din lemn pur,nu din inlocuitori!Lemnul prezinta garantie de lunga durata !Este estetic,se ingrijeste si se intretine usor!Usile din Aluminiu sau PVC,nu sunt recomandate pe interioare!Sunt bune ca izolant dar nu permit aerisirea si se va produce condens in spatiile respective.Eu am la baie usa din lemn,daca se face o aerisire corespunzatoare dupa fiecare utilizare a baii,nu apar probleme la aceasta.Usile cu geamuri termopane se pot folosi la terase,balcoane,nicidecum in interiorul locuintei.Poti consulta un design-er de
interioare sau un arhitect.[/quote]


Buna ziua, multumesc de sfat! Nu m-am interesat cam cat costa o usa din lemn pur ca sa fac un calcu sa vad daca mi le pot permite in tot apartamentul (4 usi, fara balcon, unde pun termopan cu geam); am vazut ca cele din MDF au invadat piata, sunt cam la 300 lei bucata, si montajul 100 lei de bucata ( cam mult mi se pare). Sunt estetice dar calitativ.....Cred ca se pune problema si de cum le intretii! Ramane sa mai consultam piata si sa ne hotaram!
healthy009442
Postat pe 7 Octombrie 2011 15:59
De la: healthy009442, la data 2011-10-07 15:59:27[

Buna ziua, multumesc de sfat! Nu m-am interesat cam cat costa o usa din lemn pur ca sa fac un calcu sa vad daca mi le pot permite in tot apartamentul (4 usi, fara balcon, unde pun termopan cu geam); am vazut ca cele din MDF au invadat piata, sunt cam la 300 lei bucata, si montajul 100 lei de bucata ( cam mult mi se pare). Sunt estetice dar calitativ.....Cred ca se pune problema si de cum le intretii! Ramane sa mai consultam piata si sa ne hotaram!



Este adevarat,usile din lemn pur sunt costisitoare,dar au viata lunga si sunt frumoase,trainice,denota bun gust si sunt estetice,caci lemnul respira prin pori si se aeriseste usor!Tu poti sa-ti faci un calcul financiar si in functie de bugetul disponibil,poti decide asupra carui tip de usi te axezi.
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Octombrie 2011 16:17
De la: kudika421339, la data 2011-10-07 16:17:39
De la: healthy009442, la data 2011-10-07 15:59:27[

Buna ziua, multumesc de sfat! Nu m-am interesat cam cat costa o usa din lemn pur ca sa fac un calcu sa vad daca mi le pot permite in tot apartamentul (4 usi, fara balcon, unde pun termopan cu geam); am vazut ca cele din MDF au invadat piata, sunt cam la 300 lei bucata, si montajul 100 lei de bucata ( cam mult mi se pare). Sunt estetice dar calitativ.....Cred ca se pune problema si de cum le intretii! Ramane sa mai consultam piata si sa ne hotaram!



Este adevarat,usile din lemn pur sunt costisitoare,dar au viata lunga si sunt frumoase,trainice,denota bun gust si sunt estetice,caci lemnul respira prin pori si se aeriseste usor!Tu poti sa-ti faci un calcul financiar si in functie de bugetul disponibil,poti decide asupra carui tip de usi te axezi.


Eu mi-am pus in interior usi de aluminiu. Frumusetea consta in faptul ca poti acoperii cadrul in ce culoare vrei sau sa le faci din prima cu o culoare ce imita lemnul. Sunt foarte etanse, izolatoare si nici nu m-au costat prea mult. Pretul lor este cel mai mic in comparatie cu termopanul si lemnul.
Si nu, nu au existat in 5 ani nici o problema legata de respiratia peretilor sau coclirea aluminiului.
anageo25
Postat pe 7 Octombrie 2011 18:00
Usile din lemn masiv sunt foarte rezistente si elegante intr-un apartament. Usile de termopan in interior mie mi se par grosolane.
GeorgianaBB
Postat pe 8 Octombrie 2011 22:49
De la: GeorgianaBB, la data 2011-10-08 22:49:50Usile din lemn masiv sunt foarte rezistente si elegante intr-un apartament. Usile de termopan in interior mie mi se par grosolane.


Nu sunt deloc grosolane. Sunt mai mici si mai finute decat cele de lemn masiv.
In pplus, daca-ti zugravesti camera in alta culoare, poti adapta usa la culoarea camerei :)
anageo25
Postat pe 8 Octombrie 2011 23:11
buna ziua pentru interior va recomand usi din aluminiu stejar auriu ,mahon, sau albe. nu se modifica in timp la umiditate sau alti factori . in legatura cu condesul usile insasi, ele nu genereaza condens .factori sunt multipli si externi. dece cele de lemn nu condenseaza ca se inchid asa de bine ca circula aerul ca si la cele vechi, daca sa produs codens accentuat intro camera singura solutie este sa aerisesti. nu sa pui o usa care circula vantul prin ea si astfel te aerisesti tot timpul si cand nu vrei.miam pus usi din lemn stratificat (tei) sila baie si bucatarie ori nu puteam intra ori nu se inchidea , se intretin mai greu nu au finisajul aluminiului. chiar daca miau placut nu le recomand. eu confectienez si montez usi si geamuri din aluminiu, pvc, si din lemn de tei stratificat
kudika064180
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:51
Buna!din experienta unei cunostinte care are usi interioare de termopan,iti spun categoric nu,pt ca ii creaza in casa efectul de sera,de estetica nu mai vb.Lemnul daca este de calitate si in timp bine ingrijit este frumos estetic si da un farmec deosebit casei.Pt exterior da punem termopan dar in interior la cate case am vazut in lumea asta..nimeni nu foloseste decat lemnul.Sa fiti fericiti in noua casa pe care sper sa o aranjati cat mai frumos!
mimishor957
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:52
De la: GeorgianaBB, la data 2011-10-08 22:49:50Usile din lemn masiv sunt foarte rezistente si elegante intr-un apartament. Usile de termopan in interior mie mi se par grosolane.



nu mi se par grosolane daca sunt cu sticla de sus pana jos!
healthy009442
Postat pe 9 Octombrie 2011 15:52
De la: kudika135154, la data 2011-10-09 10:52:31,pt ca ii creaza in casa efectul de sera,:


Efectul ...de ce!?

anageo25
Postat pe 9 Octombrie 2011 16:30
usile din aluminiu, pvc, de culoare stejar, stejar auriu sunt super...se intretin fff.bine si da o nota de eleganta a sec. in care traim nu cum avea mama si tata acum 30-35 ani!...daca camerele vor fi dotate cu mobila supla, fina si de culoarea pastelului, culori calde si totodata vesele, ai sa fii si peste 50 ani tot in pas cu moda....depinde de modelul ales la usa si culoarea feroneriei...auriu sau argintiu, eu as alege argintiu...in caz ca-ti cumperi de ceea ce ti-am sugerat eu, sa le purtati cu placere mare si sa stati cu ochii numai in ele pana va saturati.
fatavesela
Postat pe 9 Octombrie 2011 16:44
Doar ce am ajuns acasa de prin oras; am fost sa ma interesez de usi din pvc si aluminiu pt interior. Parerile sunt impartite. Unii reprezentanti au zis ca nu le recomanda pe cele de pvc in interior pt ca izoleaza prea tare si mai mult, nici nu mi le poate face cu geam de sus pana jos (cum vreau) pt ca e prea grea sticla si in timp se lasa; poate doar daca ii pune un teu la misloc, o intaritura si ii strica aspectul asa. Altii au zis ca cele din aluminiu nu sunt bune pt ca se strica foarte repede ( la clanta in special) si ca se zgarie vopseaua; ca aluminiul acela este vopsit si odata zgariata nu se mai poate face nimic. Estetic, aratau destul de bine pe stejar auriu cu sticla fumurie!
healthy009442
Postat pe 10 Octombrie 2011 19:16
De la: healthy009442, la data 2011-10-10 19:16:59Doar ce am ajuns acasa de prin oras; am fost sa ma interesez de usi din pvc si aluminiu pt interior. Parerile sunt impartite. Unii reprezentanti au zis ca nu le recomanda pe cele de pvc in interior pt ca izoleaza prea tare si mai mult, nici nu mi le poate face cu geam de sus pana jos (cum vreau) pt ca e prea grea sticla si in timp se lasa; poate doar daca ii pune un teu la misloc, o intaritura si ii strica aspectul asa. Altii au zis ca cele din aluminiu nu sunt bune pt ca se strica foarte repede ( la clanta in special) si ca se zgarie vopseaua; ca aluminiul acela este vopsit si odata zgariata nu se mai poate face nimic. Estetic, aratau destul de bine pe stejar auriu cu sticla fumurie!


te rog lasa-mi un mesaj, daca nu ai pus usile, stiu ca este destul de tarziu decand ai postat, dar te pot ajuta, lucrez in fdomeniu, PVC,aluminiu si lemn.
faith74
Postat pe 26 Octombrie 2011 18:50
buna ziua.eu lucrez in domeniu dar usile nu le schimb la inceput pe parcurs sau la urma daca sant pe comanda.daca sant mai multe as recomanda de lemn .dar daca e ap de 2 camere da bine si de termopan care imita lemnul cu respect davidov
davidovalexei
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:33
Pentru interior, neaparat usi din lemn stratificat! Sunt cele mai rezistente si merg si la baie si la bucatarie, pt ca au protectie impotriva aburilor, cel putin cele de aici http://www.usiinterior.ro/ , de unde mi-am luat eu. Si sunt mult mai frumoase decat cele de termopan! :)
kudika_13065
Postat pe 27 Iulie 2012 17:25
Asa ne-am gandit si noi cand ne-am mutat in casa noua; am renovat tot; usile au fost o problema pt ca noi tineam neaparat sa se asorteze totul perfect in casa; intr-un final am recurs la usi de furnir; aveau niste prietebi de 5 ani si inca aratau uper ok; am comandat de pe un site dubios si nu au ajuns; am sunat, n-au dat niciun semn; pana la urma am luat de pe emenatwork.ro nuanta stejatului..

ne gandim sa revopsim peretii pentru ca ne-am plicitisit si ni se pare ca putem pune orice nuanta ca ar merge cu usile.


spor la renovat!
kudika_21073
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:21
De la: kudika_21073, la data 2012-11-27 11:21:49Asa ne-am gandit si noi cand ne-am mutat in casa noua; am renovat tot; usile au fost o problema pt ca noi tineam neaparat sa se asorteze totul perfect in casa; intr-un final am recurs la usi de furnir; aveau niste prietebi de 5 ani si inca aratau uper ok; am comandat de pe un site dubios si nu au ajuns; am sunat, n-au dat niciun semn; pana la urma am luat de pe emenatwork.ro nuanta stejatului..

ne gandim sa revopsim peretii pentru ca ne-am plicitisit si ni se pare ca putem pune orice nuanta ca ar merge cu usile.


spor la renovat!

Nuanta stejarului pentru usi de interior este chiar foarte buna, pentru ca se potriveste cu aproape orice. Si noi am luat la fel, doar ca de pe http://www.usi-interior.eu si partea buna e ca au venit cu tot cu oameni care sa le monteze.
Geta_Mini
Postat pe 3 Decembrie 2012 13:25
De la: Geta_Mini, la data 2012-12-03 13:25:52
De la: kudika_21073, la data 2012-11-27 11:21:49Asa ne-am gandit si noi cand ne-am mutat in casa noua; am renovat tot; usile au fost o problema pt ca noi tineam neaparat sa se asorteze totul perfect in casa; intr-un final am recurs la usi de furnir; aveau niste prietebi de 5 ani si inca aratau uper ok; am comandat de pe un site dubios si nu au ajuns; am sunat, n-au dat niciun semn; pana la urma am luat de pe emenatwork.ro nuanta stejatului..

ne gandim sa revopsim peretii pentru ca ne-am plicitisit si ni se pare ca putem pune orice nuanta ca ar merge cu usile.


spor la renovat!

Nuanta stejarului pentru usi de interior este chiar foarte buna, pentru ca se potriveste cu aproape orice. Si noi am luat la fel, doar ca de pe http://www.usi-interior.eu si partea buna e ca au venit cu tot cu oameni care sa le monteze.


cat de tare! noi aveam mesterii dar nu aveam usile; noi le-am luat de aici https://www.emenatwork.ro/usi-interior-t80; foarte ok livrarea siapoi mi le-au pus mesterii astia rapid si a fost foarte ok.

:)
kudika_21073
Postat pe 17 Decembrie 2012 17:52
Eu am doar la balcon usa de termopan. In interior, cum ai spus si tu, nu prea se potriveste, mai bine pui de lemn
raluca_25772
Postat pe 11 Ianuarie 2013 14:59
Recomand usile classen. Sunt rezistente si arata foarte bine. Uitati aici http://classenusi.ro/usi-de-interior/frasin-maro/
kudika_988699
Postat pe 11 Iunie 2015 16:08
Usi de lemn pt interior.
Darius_
Postat pe 11 Iunie 2015 18:46
Nu din termopan - eu am incercat si mi-a parut rau. Maxim un termopan, cum spunea ceva, care imita lemnul daca numai atat iti permite bugetul.

Usile din lemn masiv sunt nemaipomenite, insa trebuie sa fie de foarte, foarte buna calitate - bine uscat lemnul, s.a.m.d, altfel se lasa in timp si fac numai probleme. Si calitatea buna costa de te rupe!

O solutie de compromis ar fi usi de MDF, insa mai scumpe care asigura o oaresicare calitate.
ElenaSC
Postat pe 1 Iulie 2015 18:33
O solutie de compromis este imbracarea vechilor usi cu un autoclonat bun si de catre un profesionsit si arata minunat. Se intretin usor si poti sa schimbi „decorul” cand dorest. Testat si patentat!
jurnalul
Postat pe 14 Aprilie 2016 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce pot sa mai fac aqm? 25 De la: Paloma85 31 August 2011 19:18
Miros neplacut in camera 30 De la: Raresj 9 Iunie 2013 14:41
terasa 8 De la: condo001870_olimpic 23 Noiembrie 2009 22:16
BUCATARIE 3 De la: emyly 7 Februarie 2010 18:24
trosneste 1 De la: condo002693 18 Decembrie 2009 03:28