Setari Cookie-uri

Buna

Ma numesc I. am 25 de ani si am fost diagnosticata cu fibrom miometrial de 10 mm dupa ce am suferit un avort incomplet. Stie cineva mai multe despre aceasta? Nu am copii inca dar imi doresc,imi afecteaza fibromul sarcina? Poate sa deie innapoi si sa dispara?
kudika363594
Postat pe 5 Octombrie 2011 13:20
De la: kudika363594, la data 2011-10-05 13:20:54Ma numesc I. am 25 de ani si am fost diagnosticata cu fibrom miometrial de 10 mm dupa ce am suferit un avort incomplet. Stie cineva mai multe despre aceasta? Nu am copii inca dar imi doresc,imi afecteaza fibromul sarcina? Poate sa deie innapoi si sa dispara?



Prima intrebare pe care ti-o pun este aceasta;Cand ai fost diagnosticata cu fibrom miometrial sau ai aflat de existenta lui in momentul avortului spontan incomplet?

Fibroamele uterine sunt tumori benigne,pot afecta intr-o oarecare masura,fertilitatea femeii ducand la sanse scazute a mentinerii sarcinii respective,dar numai in anumite conditii.De regula ,ele nu interfera cu ovulatia femeii,dar pentru linistea ta personala si tinand cont de faptul ca ai suportat deja un avort,este bine sa fii intregistrata la un cabinet ginecologic si monitorizata astfel incat sa nu mai treci prin asa ceva.Fibroamele,cele care se dezvolta ,pot pune probleme in cazul aparitiei si mentinerii sarcinii.Ele pot fi indepartate sau nu,in functie de simptomele prezentate si de ritmul de crestere.Deci,mergi la medic,acesta iti va da sfaturile necesare in privinta fibromului existent,dupa care procedeaza la metodologia specifica mentinerii sarcinii in stare viabila.Ideea finala este urmatoarea;fibroamele nu prezinta pericol pentru femeie atat timp cat ele nu se dezvolta,nu prezinta dureru severe,nu isi modifica dimensiunile vertiginos,in acest caz fiind necesare alte investigatii medicale,ce tin de ramura ginecologica.Prezinta-te la medicul ginecologic curant!

RAINBOWLADY
Postat pe 5 Octombrie 2011 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
munca in strainatate 2 De la: kisskrita 12 Iunie 2014 16:36
HOLOGRAMELE ENERGETICE CIEAURA 2 De la: The_King 3 Februarie 2011 10:36
dilema la ureche 5 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:45
Cursa vietii trebuie sa continue! 1 De la: 15 Mai 2012 18:36
ATELIERUL DE FRUMUSETE 3 De la: kiss_my_ass 27 Martie 2012 09:54