Setari Cookie-uri

Sangerari intre menstruatie

Buna.Acum 2 luni am inceput sa sangerez intre menstruatii.Am citit o garamada de chestii pe net despre ce ar putea insemna.Acum, luna aceasta mi-a venit din nou ciclul la 2 saptamani dupa celalalt.Nu stiu ce poate insemna asta, am si dureri de burta si samgerarea e foarte maro.Asa mi-a fost si celalalt de acum 2 saptamani si cel de luna trecuta.Plus ca in fiecare zi imi curge putin.Problema e ca ginecologul meu ma poate consulta doar de saptamana viitoare marti, iar eu nu pot sa dorm bine noptile ca ma tot gandesc daca as vi bolnava de ceva sau nu.As avea nevoie de un raspuns pana atunci.Sa nu ma gandesc eu in continuare la toate ideile si prostiile care imi trec acum prin cap.Ce ar putea fi?
DaliaD
Postat pe 5 Octombrie 2011 16:23
De la: kudika445692, la data 2011-10-05 16:23:39Buna.Acum 2 luni am inceput sa sangerez intre menstruatii.Am citit o garamada de chestii pe net despre ce ar putea insemna.Acum, luna aceasta mi-a venit din nou ciclul la 2 saptamani dupa celalalt.Nu stiu ce poate insemna asta, am si dureri de burta si samgerarea e foarte maro.Asa mi-a fost si celalalt de acum 2 saptamani si cel de luna trecuta.Plus ca in fiecare zi imi curge putin.Problema e ca ginecologul meu ma poate consulta doar de saptamana viitoare marti, iar eu nu pot sa dorm bine noptile ca ma tot gandesc daca as vi bolnava de ceva sau nu.As avea nevoie de un raspuns pana atunci.Sa nu ma gandesc eu in continuare la toate ideile si prostiile care imi trec acum prin cap.Ce ar putea fi?



Nu ne dai date suplimentare ca;folosesti anticonceptionale,ai cumva montat sterilet,de cand ai aceasta problema,suferi de dereglari hormonale,ti s-a spus la vreun control ginecologic ca ai avea vreun fibrom uterin?Vezi,problema ta poate fi explicata in multe moduri,dar nu se merge pe ghicite in domeniul ginecologic!Durerile sunt date de contractiile uterului la sangerare sau pot fi din cauza inflamarii ovarelor!Cel mai indicat este sa te prezinti la un control ginecologic in momentul in care nu sangerezi,pentru ca in caz contrar ,acuitatea vizibilitatii uterine este scazuta,nu mai vorbesc de aspectul igienic!Nu te mai gandi la ceva ,ce este incert si neconfirmat de catre cei in masura sa o faca!
RAINBOWLADY
Postat pe 5 Octombrie 2011 16:44
Ultima data am fost la ginecolog in aprilie anul acesta si mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa.Am luat anticonceptionale pana acum 3 luni prescrise de medicul respectiv(Yaz).Nu am mai avut niciodata probleme de genul acesta de aceea ma sperie.Ma gandeam si la posibilitatea de a se fi dereglat ciclul din cauza ca am incetat sa mai iau anticonceptionale.Inteleg idea de a avea ciclul la 2 saptamani dupa celalalt sau sa-si fi schimbat culoarea,poate toate din cauza ca nu mai iau anticonceptionale, dar ce nu inteleg e de ce sangerez zilnic.In fine nu am reusit sa-mi fac o programare mai repede, dar am sa ma linistesc pana marti.Multumesc de raspuns!
DaliaD
Postat pe 6 Octombrie 2011 10:55
[quote name='kudika445692' date='2011-10-06 10:55:11'

Ma gandeam si la posibilitatea de a se fi dereglat ciclul din cauza ca am incetat sa mai iau anticonceptionale"


Exista aceasta posibilitate pentru ca contraceptivele sunt substante bazate pe hormoni si sunt situatii cand produc si tulburari in organismul femeii.Poti sa-mi spui motivul pentru care ti s-au prescris aceste contraceptive,caci ele sunt utile nu numai in contraceptie?Culoarea sangelui pierdut nu are nicio legatura cu anticonceptionalele!Astazi ai mai sangerat?Sangerarea s-a prelungit pe parcursul unei zile intregi sau apare aleatoriu?
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Octombrie 2011 11:06
De la: kudika421339, la data 2011-10-06 11:06:43[quote name='kudika445692' date='2011-10-06 10:55:11'

Ma gandeam si la posibilitatea de a se fi dereglat ciclul din cauza ca am incetat sa mai iau anticonceptionale"


Exista aceasta posibilitate pentru ca contraceptivele sunt substante bazate pe hormoni si sunt situatii cand produc si tulburari in organismul femeii.Poti sa-mi spui motivul pentru care ti s-au prescris aceste contraceptive,caci ele sunt utile nu numai in contraceptie?Culoarea sangelui pierdut nu are nicio legatura cu anticonceptionalele!Astazi ai mai sangerat?Sangerarea s-a prelungit pe parcursul unei zile intregi sau apare aleatoriu?


Mi s-au prescris aceste aticonceptionale in primul rand pt ca au un continut scazut de hormoni si a zis ca sunt bune pentru mine.Le-am cerut eu pt contraceptie fiindca aveam ciclul foarte normal pana acum.Astazi da, am sangerat si sangerez in continuu de o luna in coace.Nu sunt sangerari f mari, insa alaltaieri am inceput sa sangerez destul de mult zic eu, aproape ca la un ciclu normal.Azi s-a ma linistit, dar tot sangerez.In concluzie sangerarea da, s-a prelungit pe intreg parcursul zilei.
DaliaD
Postat pe 6 Octombrie 2011 18:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am un mers ciudat 9 De la: lary_ 17 Februarie 2011 16:13
am o intrebare:( 4 De la: healthy006555 2 Octombrie 2009 20:24
ce medicamente a-ti primit ca sa vina CM din nou dupa ce a-ti facut pauza la antionceptionale?(in cazul in care au aparut intarzieri) 35 De la: healthy010890 19 Februarie 2010 15:14
menstruatie neagra 26 De la: kudika_938528 12 Decembrie 2013 16:20
APARAT REVOLUTIONAR- NEINVAZIV 1 De la: healthy006304 27 Aprilie 2010 18:11