Setari Cookie-uri

elevi indisciplinati

am 6 elevi in clasa cu ADHD,si nu stiu ce sa fac ca sa fie disciplinati.Cum sa-i stapanesc,ce sa fac sa m-asculte,doresc un sfat sau diferite metode de captare a atentiei care v-au fost de ajutor.
healthy000496
Postat pe 15 Martie 2009 23:14
In primul rand, daca diagnosticul de ADHD a fost pus de un neuropsiholog, trebuie sa iei legarura cu psihologul scolii sau prin intermediul Inspectoratului, ia legatura cu psihologul zonal. Copii trebuie sa urmeze in paralel cu scoala si sedinte de psihoterapie, altfel nu-i vei putea ajuta.

In al doile rand, trebuie sa discuti cu parintii copiilor, sa-i faci sa inteleaga dificultatile prin care trec copii si implicit dificultatile pe care le produc procesului didactic si faptul ca au de suferit toti ceilalti elevi. Colaborarea cu parintii este esentiala.

Iar in al treilea rand, incearca sa-i plasezi la distanta unul de celalalt si sa lucrezi cu ei diferentiat. Stiu ca-i greu, dar e posibil. Incearca sa inventezi pentru ei jocuri pe tema propusa, care sa le atraga atentia chiar si pe termen scurt. Nu-i ignora. Au nevoie de atentie.

Nu ai spus ce varsta au elevii tai, dar cred ca poti incerca sa-i incluzi in planul asta si pe ceilalti elevi si sa incerci sa-i sensibilizezi vis-a-vis deproblema acestor copii, astfel incat sa te ajute sa-i temperezi.

Iti doresc succes si sa ne tii la curent cu progresele.
Florina34
Postat pe 30 Martie 2009 12:54
Pentru Florina 34:nu mi-as da copilul la un invatator care nu stie sa scrie corect "copiii"atunci cand substantivul este articulat cu articol hotarat.Rusine!
healthy003074
Postat pe 13 Februarie 2010 15:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marimea chiar conteaza? 19 De la: kyru 15 Aprilie 2010 21:15
Oare de ce atunci cind esti foarte sincer in dragoste ai de pierdut? 8 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 30 Iulie 2010 19:15
Puls marit 1 De la: cristinica27 18 Noiembrie 2009 17:52
Prostioare... 30 De la: judgingamy 10 Septembrie 2010 16:30
Tremuratul mainilor 10 De la: kudika421339 7 Septembrie 2011 16:51