Setari Cookie-uri

Regele Mihai

De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:08:47
De la: PRALEA_, la data 2011-10-26 20:56:36
Darine...ei au plecat de la alt nivel...de aceia credeti ca la ei e lapte si miere.Da asa pare pentru cineva care vine de la "talpa iadului"...cum e la noi.Stai de vorba cu un bastinas sadea si sa va spuna el cum o duce.
Eadevarat ca o duc mai bine ca noi dar am si argumentat de ce...Parcursul lor in istorie...si parcursul nostru in istorie...Hai sa fim corecti.

tocmai ca incerc sa fiu corecta si sa-mi recunosc istoria...totusi Micul Paris a fost faurit pe timpul lui Carol si puteam sa ne ducem cu fruntea sus oriunde in Europa...cat despre talpa, adica bunicii si strabunicii mei, au fost tarani cu stare in acele vremuri...in momentul cand au venit comunistii la putere, au pierdut tot...numai vorbesc ca datorita faptului ca au fost considerati chiaburi, mama mea a facut slalom ca sa se poata inscrie la facultate


pai chiaburi sunteti si acum.culmea e ca toti va vaitati cum v-au prigonit comunistii dar cum necum tot ati facut facultati si alte smekerii ca sa scapati de munca si sa fiti sefi
PICCKARD
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:21
De la: PRALEA_, la data 2011-10-26 21:20:06
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 21:11:17
De la: Dadutza, la data 2011-10-26 15:06:50Buna,

Ma intereseaza ce parere aveti despre declaratiile date ieri, in Parlament, de catre Regele MIhai. Dar despre declaratiile puterii si ale opozitiei legat de acest subiect ce parere aveti?
am o parere foarte pareroasa,,o sa se adune regele tau impreuna cu presedintele tau si cu opozitia ta,,sa ti cladeasca ti e un viitor stralucit,,ca esti tu contribuabila

asa dogule...da il aduci si pe regele vostru ?


pe cel de la inchisoare ??
GHEISA_ALBA
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:22
De la: PRALEA_, la data 2011-10-26 21:07:19Daca a fost atat de patriot oare de ce l-a decorat Stalin...si de ce l-au impuscat pe Antonescu ?
Oare nu pentru ca prin actul sau de tradare a pus tara la dispozitia rusilor ?

de ce nu spunem ca a fost decorat si de președintele Truman!
Hai sa vb de abdicare:
conf wikipedia
La 6 martie 1945, la presiunile ocupantului sovietic, Mihai a acceptat un guvern prosovietic dominat de Partidul Comunist Român, prim-ministru fiind numit Petru Groza. Sub regimul comunist, Mihai a funcționat ca simplu șef de stat fãrã autoritate.
Între august 1945 și ianuarie 1946, Mihai a încercat fãrã succes - prin ceea ce s-a numit mai târziu „greva regalã” - sã se opunã guvernului comunist al lui Petru Groza, refuzând sã-i semneze decretele. La presiuni sovietice, britanice și americane[25], regele Mihai a renunțat în cele din urmã la opoziția sa fațã de guvernul comunist, încetând sã-i mai cearã demisia.
Nu i-a amnistiat pe Ion Antonescu sau pe liderii opoziției, victime ale proceselor politice comuniste, deoarece, potrivit unei interpretãri, constituția îl împiedica sã facã aceasta fãrã contrasemnãtura ministrului comunist de justiție.
În noiembrie 1947, Mihai a cãlãtorit la Londra la nunta viitoarei regine Elisabeta a II-a, ocazie cu care a cunoscut-o pe prințesa Ana de Bourbon-Parma, care urma sã-i devinã soție. Regele Mihai „nu a vrut sã se întoarcã, dar personalitãți americane și britanice [prezente la nunta regalã] l-au încurajat sã o facã”, conform unor „cercuri regaliste românești” citate de Washington Post[31]. Mihai a revenit acasã „la sfatul expres al lui Winston Churchill”, care „se spune cã l-ar fi sfãtuit pe Mihai cã «mai presus de orice, un rege trebuie sã fie curajos»”. Potrivit propriei sale relatãri[32], regele Mihai nu a avut astfel de intenții de a nu reveni acasã.

Mihai a fost silit sã abdice la 30 decembrie 1947. Comuniștii au anunțat abolirea monarhiei și instaurarea unei republici populare

Realitatea ..a avut loc un meeting al tineretul liberal si taranist...Petru Groza si Visinski deja coceau inlaturarea regelui si proclamarea Republicii...Guvernul condus de comunisti au spart manifestatia si i-au arestat pe tinerii protestatari....aprox.1000 studenti...Groza si Vasinski au mers la palat, l-au ocupat si l-au obligat pe rege sa abdice, daca ar fi refuzat, ar fi avut loc executia celor 1000 de studenti...deci io-te ce bine mergea santajul pe vremea aceea
miss_darine
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:31
De la: PRALEA_, la data 2011-10-26 21:20:06
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 21:11:17
De la: Dadutza, la data 2011-10-26 15:06:50Buna,

Ma intereseaza ce parere aveti despre declaratiile date ieri, in Parlament, de catre Regele MIhai. Dar despre declaratiile puterii si ale opozitiei legat de acest subiect ce parere aveti?
am o parere foarte pareroasa,,o sa se adune regele tau impreuna cu presedintele tau si cu opozitia ta,,sa ti cladeasca ti e un viitor stralucit,,ca esti tu contribuabila

asa dogule...da il aduci si pe regele vostru ?
nu e ma praleo al meu,,ala sa autoproclamat asa de la el,,cum as putea sa mi zic si eu imparatul lumi acum,,prosti regi presedinti,,,,,,,,auzi rege,,da dc esti ma tu rege cu tot familionu tau,,sange albastru auzi,,templieri parca l au taiat pe una sa vada daca are sange albastru,,,ar trebui sa existe decat guvernanti,,atat
thadoogback
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:31
De la: PICCKARD, la data 2011-10-26 21:21:20
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:08:47
De la: PRALEA_, la data 2011-10-26 20:56:36
Darine...ei au plecat de la alt nivel...de aceia credeti ca la ei e lapte si miere.Da asa pare pentru cineva care vine de la "talpa iadului"...cum e la noi.Stai de vorba cu un bastinas sadea si sa va spuna el cum o duce.
Eadevarat ca o duc mai bine ca noi dar am si argumentat de ce...Parcursul lor in istorie...si parcursul nostru in istorie...Hai sa fim corecti.

tocmai ca incerc sa fiu corecta si sa-mi recunosc istoria...totusi Micul Paris a fost faurit pe timpul lui Carol si puteam sa ne ducem cu fruntea sus oriunde in Europa...cat despre talpa, adica bunicii si strabunicii mei, au fost tarani cu stare in acele vremuri...in momentul cand au venit comunistii la putere, au pierdut tot...numai vorbesc ca datorita faptului ca au fost considerati chiaburi, mama mea a facut slalom ca sa se poata inscrie la facultate


pai chiaburi sunteti si acum.culmea e ca toti va vaitati cum v-au prigonit comunistii dar cum necum tot ati facut facultati si alte smekerii ca sa scapati de munca si sa fiti sefi



Pick-ule,afla ,ca pe vremea comunistilor se invata carte,se urmau facultati ,este adevarat faptul ca nu erau in numar foarte mare si existau totusi rigori,nu ca acum,in democratia actuala,cand se obtin licente contra cost,cand facultatile au devenit locuri de pelerinaj,cand se trec examenele cu solde grase inmanate profeorilor universitari s.a.m.d.Comunismul a avut o singura latura pozitiva si anume aceea,ca iti dadea o anumita siguranta ,o anumita relaxare psihica,nu era stresul presant ,pe care il gasim astazi,ca existent in toate mediile sociale,profesionale,economice ,etc.
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:34
De la: PICCKARD, la data 2011-10-26 21:21:20
pai chiaburi sunteti si acum.culmea e ca toti va vaitati cum v-au prigonit comunistii dar cum necum tot ati facut facultati si alte smekerii ca sa scapati de munca si sa fiti sefi

chiabur esti tu mai, cu tractoru', jeepu' si campu' ala de'l ari tu de zor
miss_darine
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:34
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:34:58
De la: PICCKARD, la data 2011-10-26 21:21:20
pai chiaburi sunteti si acum.culmea e ca toti va vaitati cum v-au prigonit comunistii dar cum necum tot ati facut facultati si alte smekerii ca sa scapati de munca si sa fiti sefi

chiabur esti tu mai, cu tractoru', jeepu' si campu' ala de'l ari tu de zor


bunicul meu era administrator de mosie la un boier .a fost si el acuzat putin ca ar fi chiabur dar a fost doar fraier.inainte sa fuga boierul i-a vandut lui 20 de hectare de pamant pe care i l-au confiscat comunistii imediat
PICCKARD
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:41
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:34:58
De la: PICCKARD, la data 2011-10-26 21:21:20
pai chiaburi sunteti si acum.culmea e ca toti va vaitati cum v-au prigonit comunistii dar cum necum tot ati facut facultati si alte smekerii ca sa scapati de munca si sa fiti sefi

chiabur esti tu mai, cu tractoru', jeepu' si campu' ala de'l ari tu de zor


Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:42
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:42:56

Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!

chiaburii timpurilor noastre...camatarii
sara buna 339
miss_darine
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:45
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:45:31
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:42:56

Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!

chiaburii timpurilor noastre...camatarii
sara buna 339



Si tu sa ai o sara,cat mai este din ea si o noapte pe masura dorintelor tale! Nu numai camatarii,sunt o multime de persoane ,ce cinstesc clasa chiaburimii democrate!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:49
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:49:20
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:45:31
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:42:56

Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!

chiaburii timpurilor noastre...camatarii
sara buna 339



Si tu sa ai o sara,cat mai este din ea si o noapte pe masura dorintelor tale! Nu numai camatarii,sunt o multime de persoane ,ce cinstesc clasa chiaburimii democrate!
ce facidragostea mea
thadoogback
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:53
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 21:53:36
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:49:20
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:45:31
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:42:56

Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!

chiaburii timpurilor noastre...camatarii
sara buna 339



Si tu sa ai o sara,cat mai este din ea si o noapte pe masura dorintelor tale! Nu numai camatarii,sunt o multime de persoane ,ce cinstesc clasa chiaburimii democrate!
ce facidragostea mea



Cu mine vorbesti,domnule draga? Si daca raspunsul este afirmativ,ti-l intorc ,spunandu-ti, ca fac excelent intotdeauna!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:56
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:56:46
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 21:53:36
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:49:20
De la: miss_darine, la data 2011-10-26 21:45:31
De la: kudika421339, la data 2011-10-26 21:42:56

Darine,nu te enerva,are si el dreptate ,a gresit doar la indicarea persoanelor apartinatoare chiaburimii de azi!

"Chiaburii" din timpurile noastre sunt cu mult mai distrugatori decat cei pe i-a despropietarit comunismul!Aceia au fost doar niste cobai ai timpurilor respective!

chiaburii timpurilor noastre...camatarii
sara buna 339



Si tu sa ai o sara,cat mai este din ea si o noapte pe masura dorintelor tale! Nu numai camatarii,sunt o multime de persoane ,ce cinstesc clasa chiaburimii democrate!
ce facidragostea mea



Cu mine vorbesti,domnule draga? Si daca raspunsul este afirmativ,ti-l intorc ,spunandu-ti, ca fac excelent intotdeauna!
binenteles domnita draga ,,cu dumneavoastra,,va admir de foarte mult timp,,sincer mi as dori o relatie cu dumneavoastra ce spuneti
thadoogback
Postat pe 26 Octombrie 2011 22:01
339 te ai rusinat
thadoogback
Postat pe 26 Octombrie 2011 22:12
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 22:12:45339 te ai rusinat


Nu,DOOG-ule,nu am de ce sa ma rusinez si in fata unui barbat ca tine,nu am sa o fac niciodata! Relatie zici?Nu cred,caci nu ai sa faci fata! Ramane relatia strict virtuala,aici vad ca te descurci "insuficient de bine"!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Octombrie 2011 07:28
De la: kudika421339, la data 2011-10-27 07:28:19
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 22:12:45339 te ai rusinat


Nu,DOOG-ule,nu am de ce sa ma rusinez si in fata unui barbat ca tine,nu am sa o fac niciodata! Relatie zici?Nu cred,caci nu ai sa faci fata! Ramane relatia strict virtuala,aici vad ca te descurci "insuficient de bine"!




astazi chiar ca gasesc numai postari hazlii pe aici!
Ce faci k 339?? parca spuneai ca timpul tau este "pretios "si nu -ti poti permite sa ti-l pierzi ???in discutii care nu fac de nivelul tau intelectual!
astazi se pare ca ai dat cu mucii in fasole! mai spart in ce discutie intelectuala te-ai lasat antrenata! nu-ti mai pierzi timpul???
si ca astea am mai vazut cateva si pe alte topicuri!
Doogule, pazea! vezi ca face parte din nu stiu ce organizatie si s-ar putea sa te penalizeze ptr.propunerea facuta! ai grija ca "Mama Leone " asta e foarte respectata acolo la ea in organizatie ,si s-ar putea sa ai repercursiuni ca ai indraznit ...sa stii tu ce! adica cum ti-ai permis sa te gandesti la asa ceva?? nu-i asa ?? k 339??
si vezi nu-ti pierde timpul sa-mi raspunzi mie ,ca stii ce se intampla ,nuu??
stii bancul cu timpul??? dutimpulamea de aici! eh..?? ce zici ?? nu-i asa ca ma duci si pi mini bibilica???

kudika132368
Postat pe 27 Octombrie 2011 11:19
Buna din nou!

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile postate. Eram curioasa, pentru ca parerile sunt impartite...

Unii spun ca a salvat tara intorcand armele impotriva nemtilor, altii spun ca este un tradator de tara...

Unii spun ca a fost fortat de comunisti sa semneze decretele prin care au fost condamnati acei locotenenti, altii spun ca pe vremea in care a domnit el a fost perioada cu cea mai crunta foamete din istoria tarii...

Daca mai aveti bunici sau strabunici care va pot povesti despre acele vremuri, chiar sunt curioasa ce au ei de spus.

Va multumesc tuturor!
Dadutza
Postat pe 27 Octombrie 2011 15:56
De la: kudika421339, la data 2011-10-27 07:28:19
De la: thadoogback, la data 2011-10-26 22:12:45339 te ai rusinat


Nu,DOOG-ule,nu am de ce sa ma rusinez si in fata unui barbat ca tine,nu am sa o fac niciodata! Relatie zici?Nu cred,caci nu ai sa faci fata! Ramane relatia strict virtuala,aici vad ca te descurci "insuficient de bine"!
eee esti mojika vz
thadoogback
Postat pe 27 Octombrie 2011 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de dans pentru copii 3 De la: Quasar_Dance_1 26 Iulie 2014 00:41
Cea mai speciala zi a indragostitilor de 8 ani de cand suntem impreuna! 7 De la: STRAINUL 30 Aprilie 2010 22:35
ce parere aveti despre alegerile din data de 30 noiembr? 65 De la: hreniuk 2 Noiembrie 2009 12:45
Beam MLM ( job la domiciliu ) 1 De la: Knifey 23 Decembrie 2010 16:15
Ion Dolanescu,omul sacru al muzicii populare,omul care ne-a incantat viata prin vocea lui,melodiile lui de suflet... 5 De la: cristinaval20 19 August 2009 16:37