Setari Cookie-uri

rh negativ

buna am o fetita de 7 ani dar ne dorim foarte mult un bebe. din pacate eu am rh negativ si de curand am avut o sarcina care s-a oprit din evolutie la 6 saptamani. doctora mi-a spus ca dupa prima nastere trebuia sa mi se faca un vaccin ca sa nu fie probleme la urmatoarea sarcina. doctora m-a asigurat ca o sa mai pot duce sarcina la capat fara probleme. mai este cineva caruia nu i s-a spus despre acel vaccin? ati mai avut sarcina fara probleme dupa?
ancutza16
Postat pe 15 Noiembrie 2011 07:53
De la: kudika379212, la data 2011-11-15 07:53:53buna am o fetita de 7 ani dar ne dorim foarte mult un bebe. din pacate eu am rh negativ si de curand am avut o sarcina care s-a oprit din evolutie la 6 saptamani. doctora mi-a spus ca dupa prima nastere trebuia sa mi se faca un vaccin ca sa nu fie probleme la urmatoarea sarcina. doctora m-a asigurat ca o sa mai pot duce sarcina la capat fara probleme. mai este cineva caruia nu i s-a spus despre acel vaccin? ati mai avut sarcina fara probleme dupa?


de ce te intereseaza daca a mai patit si altcineva ca tine, in loc sa gasesti un remediu?
seamana cu o stare d-aia " te simti bine daca moare si capra vecinului"
guru_ion
Postat pe 15 Noiembrie 2011 08:10
De la: kudika379212, la data 2011-11-15 07:53:53buna am o fetita de 7 ani dar ne dorim foarte mult un bebe. din pacate eu am rh negativ si de curand am avut o sarcina care s-a oprit din evolutie la 6 saptamani. doctora mi-a spus ca dupa prima nastere trebuia sa mi se faca un vaccin ca sa nu fie probleme la urmatoarea sarcina. doctora m-a asigurat ca o sa mai pot duce sarcina la capat fara probleme. mai este cineva caruia nu i s-a spus despre acel vaccin? ati mai avut sarcina fara probleme dupa?



Draga mea,nu te juca cu aceasta problema legata de "RH NEGATIV"!Ai avut noroc la prima nastere,tocmai din motivul ca a fost PRIMA SARCINA,dar inainte de a te angaja in vederea aducerii pe lume a unui alt copil,consulta medicul obstretician!Pot aparea probleme foarte grave in ceea ce priveste pastrarea sarcinii sau evolutia ei in parametrii doriti!Trebuie sa faci dozare de anticorpi si chiar si asa,o eventuala sarcina este pusa sub semnul intrebarii!Gandeste-te foarte bine inainte de a face acest pas si daca te hotarasti sa mai aduci pe lume un copil,discuta cu medicul curant,trebuie sa fii monitorizata periodic si se impune medicatia specifica acestor cazuri!Eu am in familie un asemenea caz,chiar medic fiind ,a adus pe lume un copil,dar toate celelalte sarcini au fost cu probleme,chiar facandu-si toate investigatiile ,si a fost nevoita sa intrerupa evolutiile lor !Nu lua in gluma acest aspect de sanatate!Per general,poti duce o sarcina pana la capat,dar numai in urma efectuarii tuturor investigatiilor si tratamentelor ce se impun!Fiecare femeie reactioneaza in mod personalizat la astfel de conjuncturi!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Noiembrie 2011 08:17
vroiam sa stiu ce remedii au gasit cele care au avut aceiasi problema
ancutza16
Postat pe 15 Noiembrie 2011 08:18
multumesc frumos pentru raspuns. tocmai daia am cerut pareri ca sa stiu ce este de facut......... sa stiu daca mai pot fi mamica inca odata
ancutza16
Postat pe 15 Noiembrie 2011 08:20
De la: kudika379212, la data 2011-11-15 08:18:38vroiam sa stiu ce remedii au gasit cele care au avut aceiasi problema



Remediul general valabil este dozarea de anticorpi!Aceasta nu se face aleatoriu,ci numai la recomandarea medicului,sub a lui atentie!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Noiembrie 2011 08:22
Bineînteles ca poti sa mai ai copii, trebuie doar facute câteva analize de-a lungul sarcinei neaparat si vaccinul gamaglobulina, în plus un tratament daca ai anticorpi si e bine sa nasti la spital daca e nevoie de o transfuzie de sânge pentru bebelus la nastere. Nu te speria ca este tratament în ziua de azi, si eu am RH negativ.
Gasesti raspuns la toate întrebarile pe care ti le pui pe internet.
îti urez toate cele bune!

'' In cazul in care sunteti Rh negativ, e posibil sa dezvoltati anticorpi la un copil cu Rh pozitiv. Daca o cantitate mica din sangele copilului se amesteca cu sangele dvs, ceea ce se intampla frecvent, corpul dvs. va reactiona ca si cand ati fi alergica la copil. Acesta inseamna ca ati devenit sensibila, iar anticorpii au strabatut placenta si au atacat sangele copilului.

Acestia pot distruge hematiile copilului, provocand anemie (sangele are un nivel scazut de hematii). Acesta boala se numeste anemie hemolitica. Este o complicatie severa a sarcinii deoarece poate afecta creierul sau chiar sa produca moartea fatului. Anemia hemolitica apare in cazul in care mama cu Rh negativ :

A avut o pierdere de sarcina
A avut un avort
A avut o sarcina ectopica
Transfuzie de sange
Prevenirea

Un test de sange va va informa asupra grupei sanguine si a factorului Rh.
Un anumit tip de test ce va va informa daca aveti anticorpi Rh.

Injectii cu imunoglobulina Rh (RhIg)

Imunoglobulina Rh este folosita in timpul sarcinii si dupa aceasta:

In cazul in care o mama cu Rh negativ nu a dezvoltat anticorpi Rh, medicul poate sugera sa faca injectii cu imunoglobulina Rh in a 28-a saptamana de sarcina, pentru a preveni anemia pe viitorul sarcinii;

In cazul in care copilul este nascut cu Rh negativ, este recomandat ca mama sa faca injectiile pentru a preveni aparitia anticorpilor Rh;

Tratamentul cu imunoglobulina Rh este necesar doar pentru sarcina. Fiecare sarcina si nastere cu Rh pozitiv, necesita doze repetate de imunoglobulina Rh.

De asemenea, o femeie cu Rh negativ va primi tratament dupa o pierdere de sarcina, avort sau sarcina ectopica pentru a preveni aparitia anticorpiilor antiRh ce ar putea ataca pe viitor o posibila sarcina.
In momentul in care o femeie insarcinata, avand Rh negativ dezvolta anticorpi antiRh, tratamentul cu imunoglobulina Rh nu mai are efect. In acest caz, sarcina se va tine sub atentie specializata pentru a se observa dezvoltarea sarcinii.

Este posibil ca bebelusul sa fie nascut la termen, iar imediat dupa nastere sa i se administreze sange sanatos pentru a inlocui celulele bolnave. Pentru cazuri mai severe, copilul va fi nascut inainte de termen si i se va face transfuzia inca din viata intrauterina. ''

Bafta!

alinaraciula
Postat pe 3 Decembrie 2011 06:01
sunt multe cazuri de mame cu rh negativ, doar ca trebuie sa fii precauta la urmatoaraea sarcina. te adresezi medicului si toate se rezolva, nu e asa de grav. eu am doua verisoare cu rh negativ. amandoua au cate doi copii. una din ele are ca prim copil o fetita care s-a nascut cu probleme de origine genetica, poate ca a contribuit si rh negativ nu am de unde sti. sigur este ca nu era la prima sarcina, avusese un avort inainte. cea de-a doua verisoara are copii perfect normali, ea a facut vaccin recomandat de medic.
asa ca alte remedii decat cele medicale nu exista pentru mame cu rh negativ si copii cu rh pozitiv. nu sunt ceaiuri sau alte remedii, cel putin nu mi-e cunoscut.
alexandra25
Postat pe 4 Decembrie 2011 11:19
Si eu am RH negativ iar sotul pozitiv. In 1981 am dat nastere unei fetite care a luat 10 la scor APGAR cu RH pozitiv. In urmatoarele 36 de ore de la nastere mi s-a facut o gamaglobulina anti-RH, iar dupa aceea timp de 6 luni mergeam periodic la Institutul de Hematologie pt.analize sa vada daca au aparut anticorpi. Acest vaccin mi l-a facut in eventualitatea cazului ca as mai fi vrut un copil. Deci cine v-a spus de vaccin a avut drepatate. Va doresc mult succes! Stoica Cristina
mamiamea
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina in prima luna 18 De la: emiligold 7 Aprilie 2014 20:18
Sarcina 17 De la: kudika_13324 11 Ianuarie 2013 16:26
salut la toata lumea sunt oana am un baietel de 2 ani si sunt insarcinata din nou in 7 luna sunt fericita dar mie foarte frica sa nasc in tara noasta cai foarte periculos pe baietelu meu lam nascut in italia nu a fost asa de rau dar acum imi este foarte f 65 De la: miss_darine 24 Septembrie 2010 18:10
sa il dau in judecata pe fostul sot? 59 De la: helena31 5 August 2012 23:48
CONTRACTII IN SARCINA 2 De la: camiflorea 6 Iunie 2010 21:12