Setari Cookie-uri

Stalin citate celebre

Toti il cunosc pe Iosif Vissarionovici Stalin ca si Secretarul General al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice(din 1922) sau dictatorul cel mai temut al acelor vremuri (mult mai temut decat Hitler) dar este altceva ce nu stiu multi despre el.A scris carti si a avut multe citate celebre care sunt chiar interesante,va prezint unele dintre ele:

Nu poti face o revolutie cu manusi de catifea

Scriitorul este inginerul sufeltului uman

Nu am incredere in nimeni, nici macar in mine insumi

Cred doar intr-un singur lucru, in puterea vointei umane

Moartea este solutia tuturor problemelor.Daca nu exista om nu exista nici probleme

Moartea unui om este o tragedie,moartea a milioane de oameni reprezinta doar o statistica( e si un banc pe tema asta .... se vorbea intre anumiti sefi de stat sa ucidem un depanator Tv si 1 milion de afgani.La care cineva ii intreaba de ce omoara un depanator TV iar raspunsul a fost:vedeti nimanui nu-i pasa de 1 milon de afgani)

Nu conteaza cine voteaza , conteaza cine numara voturile

The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:04
foarte tare!
PICCKARD
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:08
De la: Yharr, la data 2011-11-17 22:04:32Toti il cunosc pe Iosif Vissarionovici Stalin ca si Secretarul General al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice(din 1922) sau dictatorul cel mai temut al acelor vremuri (mult mai temut decat Hitler) dar este altceva ce nu stiu multi despre el.A scris carti si a avut multe citate celebre care sunt chiar interesante,va prezint unele dintre ele:

Nu poti face o revolutie cu manusi de catifea





si totusi, a existat o revolutie de catifea.
de ce nu spui ca a si omorat vreo 20 de milioane de rusi?
guru_ion
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:16
De la: guru_ion, la data 2011-11-17 22:16:51
De la: Yharr, la data 2011-11-17 22:04:32Toti il cunosc pe Iosif Vissarionovici Stalin ca si Secretarul General al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice(din 1922) sau dictatorul cel mai temut al acelor vremuri (mult mai temut decat Hitler) dar este altceva ce nu stiu multi despre el.A scris carti si a avut multe citate celebre care sunt chiar interesante,va prezint unele dintre ele:

Nu poti face o revolutie cu manusi de catifea





si totusi, a existat o revolutie de catifea.
de ce nu spui ca a si omorat vreo 20 de milioane de rusi?


Asta este recunoscut oficial, in realitate au murit mult mai multi prin diverse metode, prin infomentare , munci silnice , al doilea razboi mondial, gulaguri, asasinate ordonate , etc....
The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:19
Iar aia la care te referi tu n-a fost revolutie , pur si simplu au demisionat tipii pt ca stiau ca daca nu o fac de buna voie....si vazusera ce se intamplase in Berlin , la noi , etc...cu alte cuvinte si-au jucat bine cartile
The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:21
De la: Yharr, la data 2011-11-17 22:21:01Iar aia la care te referi tu n-a fost revolutie , pur si simplu au demisionat tipii pt ca stiau ca daca nu o fac de buna voie....si vazusera ce se intamplase in Berlin , la noi , etc...cu alte cuvinte si-au jucat bine cartile


si totusi....denumirea de revolutie de catifea n-a fost dat aiurea.
guru_ion
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:23
De fapt am gresit eu "revolutia" de la noi a avut loc dupa evenimentele din Cehoslovacia, dar oricum se stai ca urmeaza sa pice tot blocul comunist, erau infosrmati baietii ca li se coace ceva , numai Ceausescu bolnav de grandomanie n-a crezut ca el poate pica ...
The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:23
Nu a fost tocmai de catifea...pe 17 noiembrie politia a ATACAT mii de studenți care protestau împotriva regimului comunist. Acest eveniment a provocat începerea demonstrațiilor.Deci au fost cateva capete sparte
The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:25
De la: Yharr, la data 2011-11-17 22:25:24Nu a fost tocmai de catifea...pe 17 noiembrie politia a ATACAT mii de studenți care protestau împotriva regimului comunist. Acest eveniment a provocat începerea demonstrațiilor.Deci au fost cateva capete sparte


mai multe s-au spart anul asta la londra
guru_ion
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:27
.......cum o pui de o revolutie...........
The_Exile
Postat pe 17 Noiembrie 2011 22:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Distreaza-te castigand bani! 2 De la: kudika226898 27 Noiembrie 2010 11:26
Un joc din care poti sa faci bani 0 De la: 18 Februarie 2011 14:35
Lista ramane deschisa...ce s-ar mai putea adauga ?!!! 34 De la: rondina 17 Decembrie 2012 19:46
2012 ... un nou inceput 78 De la: steffy91 7 Ianuarie 2012 11:52
Ce incape intr-o valiza 120 De la: mimy18_bv 30 Ianuarie 2014 16:30